Постанова № 81457702, 26.04.2019, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
26.04.2019
Номер справи
640/7264/19
Номер документу
81457702
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 640/7264/19

н/п 3/640/1595/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" квітня 2019 р. Київський районний суду м. Харкова у складі:

головуючого судді - Колесник С.А.,

при секретарі – Ашрафовій І.Р.,

за участю представника

Харківської митниці ДФС – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні суду в м. Харкові матеріал № 0021/80700/18 про порушення митних правил у відношенні:

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, колишнього директора ТОВ «Компанія «Джерон», на теперішній час значиться засновником, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,

за порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі зовнішньоекономічного договору (контракту) від 22.08.2017 № 01708-022 та специфікації від 22.08.2017 без номеру до контракту, директор та засновник ТОВ "КОМПАНІЯ "ДЖЕРОН" громадянин України ОСОБА_2 організував пряму зовнішньоекономічну поставку партії товарів тканини в асортименті від турецької компанії "TANTEKS BOYA APRE TEKSTIL SAN.VE TIC.LTD.STI." на умовах поставки «CPT – Харків», фактурною вартістю – 34 059,44 доларів США (вартістю за курсом НБУ станом на 28.08.2017 - дату подання митної декларації - 870 068,15 грн.). Для переміщення на митну територію України зазначеної партії товарів в режим імпорт (випуск для вільного обігу) в Харківську митницю ДФС була подана митна декларація від 28.08.2017 № UA807190/2017/311653, зовнішньоекономічний договір (контракт) від 22.08.2017 № 01708-022 та специфікація від 22.08.2017 без номеру до контракту між підприємством ТОВ "КОМПАНІЯ "ДЖЕРОН" та турецькою компанією "TANTEKS BOYA APRE TEKSTIL SAN.VE TIC.LTD.STI." за підписом громадянина України ОСОБА_2 від імені підприємства ТОВ "КОМПАНІЯ "ДЖЕРОН".

Також згідно з митною декларацією від 28.08.2017 № UA807190/2017/311653 громадянин України ОСОБА_2 значиться особою, яка безпосередньо склала митну декларацію та подала її для митного оформлення до Харківської митниці ДФС.

Листом Державної фіскальної служби України від 14.11.2018 № 35402/7/99-99-19-02-02-17 на адресу Харківської митниці ДФС надійшли матеріали митної адміністрації Туреччини. Згідно даних країни експорту встановлено, що в дійсності, зазначена партія товарів була придбана у турецької компанії "TANTEKS BOYA APRE TEKSTIL SAN.VE TIC.LTD.STI.", відправник турецька компанія "EKVATOR TEKSIL KUMAS SAN VE DIS TIC LTD STI" на умовах поставки «FСА – ISTANBUL», загальна вартість товарів – 85 224,80 доларів США (вартістю за курсом НБУ станом на 28.08.2017 - дату подання митної декларації - 2 177 116,95 грн.).

Таким чином, загальна фактурна вартість товарів за документами, поданими ТОВ "КОМПАНІЯ "ДЖЕРОН" до Харківської митниці ДФС становила 870 068,15 грн., в той же час загальна фактурна вартість цих же товарів, за отриманими з Туреччини документами, склала 2 177 116,95 грн.

Враховуючи вказаний факт, в діях ОСОБА_2 виявлено ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, а саме: переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо фактурної вартості товарів.

03.01.2019 року відносно громадянина ОСОБА_2 головним державним інспектором відділу інформаційно-аналітичної роботи, моніторингу та взаємодії з митними органами іноземних держав управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Харківської митниці ДФС ОСОБА_3 був складений протокол про ПМП № 0021/80700/19 за ознаками ч. 1 ст. 483 МК України.

Представник Харківської митниці ДФС України ОСОБА_1 у судовому засіданні обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил підтвердив, просив визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення.

В судове засідання ОСОБА_2 не з'явився, повідомлений належним чином, заяв чи клопотань до суду не надав, у зв’язку з чим, враховуючи положення ст. 268 КУпАП, справа розглядається за його відсутності.

Суд, вислухавши пояснення представника Харківської митниці ДФС, дослідивши докази по справі, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, виходячи з наступного.

Факт порушення митних правил ОСОБА_2 підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення: висновком заступника начальника Харківської митниці ДФС- начальника УПМП та МВ (а.с. 1-2); доповідною запискою головного державного інспектора ВІАРМ та ВМОІД УПМП та МВ (а.с. 3); протоколом про порушення митних правил № 0021/80700/19 від 03.01.2019 (а.с. 4-5); листом начальника управління ПМП та МВ – начальника відділу оперативного реагування Харківської митниці ДФС (а.с. 7-8); копією електронної декларації (а.с. 16-21); службовими записками (а.с. 22-23); копіями документів, наданими митною адміністрацією Туреччини (а.с. 24-28); письмовими поясненнями гр. ОСОБА_4, ОСОБА_5 (а.с. 32-34).

Згідно інформації Єдиного державного реєстра юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_2 є засновником ТОВ «Компанія Джерон» (а.с. 44).

На підставі зовнішньоекономічного договору «контракту» від від 22.08.2017 № 01708-022 та специфікації від 22.08.2017 без номеру до контракту, директор та засновник ТОВ "КОМПАНІЯ "ДЖЕРОН" громадянин України ОСОБА_2 організував пряму зовнішньоекономічну поставку партії товарів тканини в асортименті від турецької компанії "TANTEKS BOYA APRE TEKSTIL SAN.VE TIC.LTD.STI." на умовах поставки «CPT – Харків», фактурною вартістю – 34 059,44 доларів США (вартістю за курсом НБУ станом на 28.08.2017 - дату подання митної декларації - 870 068,15 грн.)

Для переміщення на митну територію України зазначеної партії товарів в режим імпорт (випуск для вільного обігу) в Харківську митницю ДФС була подана митна декларація від 28.08.2017 № UA807190/2017/311653, зовнішньоекономічний договір (контракт) від 22.08.2017 № 01708-022 та специфікація від 22.08.2017 без номеру до контракту між підприємством ТОВ "КОМПАНІЯ "ДЖЕРОН" та турецькою компанією "TANTEKS BOYA APRE TEKSTIL SAN.VE TIC.LTD.STI." за підписом громадянина України ОСОБА_2 від імені підприємства ТОВ "КОМПАНІЯ "ДЖЕРОН".

Листом Державної фіскальної служби України від 14.11.2018 № 35402/7/99-99-19-02-02-17 на адресу Харківської митниці ДФС надійшли матеріали митної адміністрації Туреччини. Згідно даних країни експорту встановлено, що в дійсності, зазначена партія товарів була придбана у турецької компанії "TANTEKS BOYA APRE TEKSTIL SAN.VE TIC.LTD.STI.", відправник турецька компанія "EKVATOR TEKSIL KUMAS SAN VE DIS TIC LTD STI" на умовах поставки «FСА – ISTANBUL», загальна вартість товарів – 85 224,80 доларів США (вартістю за курсом НБУ станом на 28.08.2017 - дату подання митної декларації - 2 177 116,95 грн.).

Таким чином, в діях директора та засновника ТОВ "КОМПАНІЯ "ОСОБА_6 є всі ознаки порушення митних правил переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з диспозицією ст. 483 МК України, об’єктивна сторона складу правопорушення, за якою притягується ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, характеризується діями, спрямованими на приховування переміщуваного через митний кордон України товару, що спричиняє певні негативні наслідки, а суб’єктивна сторона лише прямим умислом. Тобто, переміщення товару через митний кордон з приховуванням від митного контролю повинно передбачати для експортера такого товару умисел щодо отримання певних переваг чи матеріальних благ внаслідок проведення такої незаконної зовнішньоекономічної операції.

Митний кодекс України визначає приховуванням від митного контролю як використання спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, що переміщуються через митний кордон України, або надання одним товарам вигляду інших, чи подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, або одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.

Згідно з ч. 1 ст. 198 МК України органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України у відповідності до положень статті 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.

У розумінні положень п. 57 ст. 4 МК України товари - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Разом з митною декларацією органу доходів і зборів подаються документи, що підтверджують повноваження особи, яка подає митну декларацію (п. 1 ч. 3 ст. 335 МК України), а у разі необхідності - документи, що підтверджують право на пільги із сплати митних платежів, на застосування повного чи часткового звільнення від сплати митних платежів відповідно до обраного митного режиму (п. 9 ч. 3 ст. 335 МК України).

Згідно вимог ст. 336 МК України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митного органу зокрема, шляхом, перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України; направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих органу доходів і зборів.

Відповідно до Постанови пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_2 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, тобто переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням способу, що утруднює виявлення таких товарів.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини.

Обставини, що пом’якшують або обтяжують адміністративну відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлені.

Санкція ч. 1 ст. 483 МК України, передбачає накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

З матеріалів справи вбачається, що предмети порушення митних правил не вилучалися.

Таким чином, оскільки товари не вилучалися, суд позбавлений можливості застосувати відносно ОСОБА_2 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 483 МК України, в частині конфіскації товарів.

Відповідно до ч. 2 ст. 541 МК України у разі неможливості конфіскації товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 МК України, з осіб, які вчинили порушення митних правил, державним виконавцем за рішенням суду в установленому законом порядку може стягуватися вартість цих товарів, транспортних засобів.

Згідно протоколу про порушення митних правил № 0021/80700/19 від 03.01.2019, згідно даних країни експорту виявилось, що в дійсності, зазначена партія товарів була придбана у турецької компанії "TANTEKS BOYA APRE TEKSTIL SAN.VE TIC.LTD.STI.", відправник турецька компанія "EKVATOR TEKSIL KUMAS SAN VE DIS TIC LTD STI" на умовах поставки «FСА – ISTANBUL», загальна вартість товарів – 85 224,80 доларів США (вартістю за курсом НБУ станом на 28.08.2017 - дату подання митної декларації - 2 177 116,95 грн.).

Враховуючи обставини скоєного правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, положення ч. 2 ст. 541 МК України, суд застосовує до ОСОБА_2 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості безпосередніх предметів порушення митних правил з стягненням їх вартості.

Крім того, в порядку ст. 40? КпАП України з правопорушника ОСОБА_2 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 384,20 грн.

Керуючись ст. 40? КпАП України, ст.ст. 483, 489, 495, п. 2 ч. 1 ст. 527, 541 МК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Накласти на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 483 МК України у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 2 177 116 (два мільйони сто сімдесят сім тисяч сто шістнадцять гривень) грн. 95 коп. (одержувач: УДКСУ у м. Харкові Харківської області, розрахунковий рахунок: № 31112106520002, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ одержувача: 37999649, код банку МФО банку: 899998, призначення платежу: оплата штрафу за постановою суду по протоколу про порушення митних правил № 0021/80700/19 від 03.01.2019 від ОСОБА_2О.).

На підставі ч. 2 ст. 541 МК України, стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, вартість предметів порушення митних правил, у розмірі 2 177 116 (два мільйони сто сімдесят сім тисяч сто шістнадцять гривень ) грн. 95 коп.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь держави судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. на рахунок - (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача: 37993783, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО: 899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2О.).

Постанову може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя С.А. Колесник