
Справа № 550/430/19
Провадження № 3/550/168/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2019 року смт. Чутове
Суддя Чутівського районного суду Полтавської області Антонов А.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Чутівського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 ч. 1 КУпАП
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, гр. України, не працюючого, не одруженого, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_3, жителя ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1, раніше, протягом року, до адміністративної відповідальності не притягувався, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1, який, відповідно до рішення Чутівського районного суду Полтавської області від 18.05.2009 р., зобов'язаний сплачувати на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання доньки Вікторії, ІНФОРМАЦІЯ_5, в розмірі 1/4 частини із всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 24.04.2009 р. і до досягнення дитиною повноліття, має заборгованість зі сплати аліментів, яка за період з 24.04.2009 р. по 01.04.2019 р. становить 53 710 грн. 87 коп., та за період з 06.02.2018 р. по 01.04.2019 р. становить 16 632 грн. 50 коп. та сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засідання вину у вчиненні інкримінованого правопорушення визнав повністю. Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Згідно ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 р. главу 14 КУпАП доповнено ст. 183-1 «Несплата аліментів», яка, в даній частині, набула чинності 06.02.2018 р.
Частина 1 ст. 183-1КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Як вже було зазначено, КУпАП доповнений ст. 183-1 «Несплата аліментів» Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 р., який набрав чинності в даній частині 06.02.2018 р., а відтак, саме з 06.02.2018 р. введено відповідальність за несплату аліментів та в цій частині закон зворотної сили не має.
Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що з урахуванням вимог ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, облік сукупного розміру заборгованості за 6 місяців, наявність якої передбачена диспозицією ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, починається з моменту введення в дію ст. 183-1 КУпАП, тобто з 06.02.2018 р.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, заборгованість зі сплати аліментів у ОСОБА_1 виникла з моменту пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, а саме з 09.03.2010 р. і не сплачена до 01.04.2019 р.
З вищевикладеного вбачається, що ОСОБА_1 після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 р. та доповнення КУпАП ст. 183-1 «Несплата аліментів», продовжував не сплачувати аліменти, та станом на момент виявлення адміністративного правопорушення та складення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, у ОСОБА_1 існує заборгованість зі сплати аліментів в розмірі 53 710 грн. 87 коп., а за період з 06.02.2018 р. по 01.04.2019 р. розмір заборгованості становить 16 632 грн. 50 коп. Таким чином, сукупний розмір заборгованості за період з 06.02.2018 р. по 01.04.2019 р. перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.
Вина ОСОБА_1 у вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, що полягає у несплаті аліментів на утримання неповнолітньої дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 17888154 від 10.04.2019 р.; виконавчим листом, виданим Чутівським районним судом Полтавської області 18.05.2009 р., про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання дитини; постановою про відкриття виконавчого провадження від 10.03.2010 р.; розрахунком заборгованості зі сплати аліментів, що був доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, згідно якого, за період з 24.04.2009 р. по 01.04.2019 р. сума боргу зі сплати аліментів складає 53 710 грн. 87 коп., та за період з 06.02.2018 р. по 01.04.2019 р. становить 16 632 грн. 50 коп.
Обставиною, що пом’якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, є щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, тобто несплата аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу, з метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк в межах санкції ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0, 2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 384 грн. 20 коп.
Керуючись ст.ст. 183-1, 245, 251, 252, 268, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт строком на 120 (сто двадцять) годин.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 384 грн. 20 коп. судового збору (рахунок: 31211256026001, одержувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, код класифікації доходів бюджету 2203106, призначення платежу: судовий збір по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 Чутівський районний суд Полтавської області, код ЄДРПОУ:02886172).
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Чутівський районний суд Полтавської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя