Рішення № 81427144, 25.04.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2019
Номер справи
300/357/19
Номер документу
81427144
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" квітня 2019 р. справа № 300/357/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Косівського районного військового комісаріату Івано-Франківської про визнання протиправним та скасування рішення від 04.02.2019 року та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Косівського районного військового комісаріату Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення від 04.02.2019 року та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 04.02.2019 було повторно проведено конкурс на заміщення вакантної посади державної служби категорії "В" - провідного спеціаліста командування службовця ЗСУ, який проводив Косівський районний військовий комісаріат. За результатами конкурсу переможцем оголошено ОСОБА_2, що підтверджується протоколом №1 засідання конкурсної комісії Косівського районного військового комісаріату від 04.02.2019. Однак, із зазначеним рішенням конкурсної комісії позивач не згідна та вважає, що дане рішення є необґрунтованим, безпідставним та незаконним. Вказує на те, що за результатами проведеної співбесіди та тестування значно випередила ОСОБА_2, а зазначений конкурс проводився за участі чотирьох членів комісії, у той час як пунктом 15 Порядку №246, визначено, що для проведення конкурсу на зайняття посад категорій "Б" і "В" керівником державної служби утворюється конкурсна комісія у складі голови і членів комісії не менше п’яти осіб. В зв’язку з чим просить суд визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Косівського районного військового комісаріату Івано-Франківської області від 04.02.2019 року щодо конкурсу на заміщення вакантної посади державної служби категорії "В" - провідного спеціаліста командування службовця ЗСУ та провести повторний конкурс.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.02.2019 року дану позовну заяву залишено без руху у зв’язку з її невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку шляхом подання до суду документа про сплату судового збору (а.с.32-34).

04.03.2019 року позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуті.

У зв’язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.03.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, в якій містяться відомості про порядок і строк подання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 15.03.2019 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.40-42). Просив суд в задоволенні позову відмовити, з тих підстав, що твердження позивача про те, що за результатами конкурсу вона набрала більшу кількість балів ніж інший учасник конкурсу - ОСОБА_3 не відповідають дійсності, оскільки за результатами тестування та співбесіди, що проводилися відповідно до вимог порядку проведення конкурсу ОСОБА_1 в загальному набрала 5 балів, а ОСОБА_2 6,25 балів, якого відповідно і було оголошено переможцем конкурсу. Вказує, що зазначені обставини підтверджуються - відомостями про результати тестування на посаду (знання законодавства), відомостями про результати співбесіди, зведеними відомостями про результати співбесіди, загальними рейтингами кандидатів, зведеними відомостями середніх балів та складених результатів тестів.

Відповіді на відзив у строк, встановлений судом та інших заяв позивач не подав, поважних причин ненадання відповіді на відзив у встановлений судом строк не повідомив.

Зважаючи на вищевикладене, судом здійснено розгляд справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та повідомлення та (або) виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечують проти позову, встановив наступне.

Позивач 05.12.2018 року взяла участь у конкурсі на заміщення вакантної посади державної служби категорії "В" - провідного спеціаліста командування службовця ЗСУ, який проводив Косівський районний військовий комісаріат. За результатами якого ОСОБА_1 оголошено переможцем відповідно до листа військового комісара Косівського РВК №1214 від 07.12.2018 (а.с.20).

У зв’язку із оскарженням ОСОБА_2 результатів проведення вищенаведеного конкурсу на підставі неповноти складу конкурсної комісії, 04.02.2019 було повторно проведено конкурс на заміщення вакантної посади державної служби категорії "В" - провідного спеціаліста командування службовця ЗСУ, який проводив Косівський районний військовий комісаріат. За результатами конкурсу переможцем оголошено ОСОБА_2, що підтверджується протоколом №1 засідання конкурсної комісії Косівського районного військового комісаріату від 04.02.2019 (а.с.16).

Вважаючи рішення конкурсної комісії Косівського районного військового комісаріату Івано-Франківської області від 04.02.2019 року щодо переможця конкурсу на заміщення вакантної посади державної служби категорії "В" - провідного спеціаліста командування службовця ЗСУ протиправним, позивач звернулася до суду з відповідними позовними вимогами.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 38 Конституції України, громадяни користуються рівним правом доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.

Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889- VIII (надалі - Закон № 889) визначено принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Згідно ч.ч.1-3 ст.22 Закону № 889 з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджується Кабінетом ОСОБА_4 України.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну службу" державна служба здійснюється з дотриманням принципу забезпечення рівного доступу до державної служби - заборона всіх форм та проявів дискримінації, відсутність необґрунтованих обмежень або надання необґрунтованих переваг певним категоріям громадян під час вступу на державну службу та її проходження.

Процедура проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки визначена Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженим Постановою КМУ від 25 березня 2016 року № 246 (надалі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку, проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата на зайняття вакантної посади державної служби (далі - посада) за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов'язків.

Згідно п. 5 Порядку рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади категорій "Б" і "В" приймає керівник державної служби в державному органі.

Пунктом 6 Порядку встановлено, що конкурс проводиться такими етапами:

1) прийняття рішення про оголошення конкурсу;

2) оприлюднення оголошення про проведення конкурсу;

3) прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі;

4) перевірка поданих документів на відповідність установленим законом вимогам;

5) проведення тестування та визначення його результатів;

6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (у випадках, передбачених цим Порядком);

7) проведення співбесіди та визначення її результатів;

8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу і другого за результатами конкурсу кандидата;

9) оприлюднення результатів конкурсу.

Згідно ч. 1 ст. 27 Закону № 889 та п. 13 Порядку для проведення конкурсу на зайняття посад категорій "Б" і "В" керівником державної служби утворюється конкурсна комісія у складі голови і членів комісії.

Пунктом 14 Порядку встановлено, що конкурс на зайняття посад категорії "Б" в усіх інших випадках та категорії "В" проводиться конкурсною комісією, утвореною керівником державної служби або суб'єктом призначення.

Згідно з пунктом 15 Порядку конкурсна комісія утворюється у складі не менше п'яти осіб. До складу конкурсної комісії можуть входити представники служби управління персоналом, юридичної служби, окремих структурних підрозділів та інші працівники державного органу, в якому проводиться конкурс. Засідання конкурсної комісії є правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її членів (п.17).

Перелік документів для особи, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, визначений п. 19 Порядку. Пакет документів подається (особисто, поштою або через Єдиний портал вакансій державної служби НАДС) конкурсній комісії. Спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, ведуть облік та реєструють всі документи для участі у конкурсі, подані особами, які бажають взяти у ньому участь (п. 21).

Кандидати, документи яких пройшли перевірку, передбачену пунктом 22 цього Порядку, проходять тестування на знання законодавства з метою визначення рівня знань Конституції України, законодавства про державну службу, антикорупційного та іншого законодавства (п.п. 26, 28).

Після закінчення кандидатом проходження тестування або після закінчення часу, відведеного для його проведення, здійснюється автоматичне визначення результатів тестування за допомогою програмного забезпечення, які фіксуються адміністратором у відомості про результати тестування за формою згідно з додатком 4 (п. 34). За результатами тестування формується звіт, який роздруковується та підписується кандидатом, після чого передається адміністратору. Адміністратор підписує такий звіт у членів Комісії, які здійснюють нагляд, або присутніх членів конкурсної комісії та додає його до відомості про результати тестування.

Відповідно до пунктів 50, 51, 53, 56, Порядку № 246 співбесіда проводиться з метою оцінки відповідності професійної компетентності кандидата встановленим вимогам, які не були оцінені на попередніх етапах конкурсу. Співбесіду проводить Комісія або конкурсна комісія, а також особи, які залучені до її роботи. Остаточною оцінкою у балах за кожною вимогою під час проведення співбесіди є середнє арифметичне значення індивідуальних балів, виставлених членами Комісії або конкурсної комісії. Результати проведення співбесіди відображаються у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії та повідомляються кандидатам. Про результати проведення співбесіди спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам одним із доступних способів, обраних ними, зокрема у письмовій формі, засобами електронного чи телефонного зв'язку. Загальна кількість балів кандидата визначається шляхом додавання середніх балів, виставлених у зведеній відомості середніх балів за формою згідно з додатком 8 за кожною окремою вимогою до професійної компетентності, та балів за результатами тестування.

Рейтинг кандидата, який успішно пройшов конкурс, залежить від загальної кількості набраних ним балів. Першим за рейтингом та переможцем конкурсу є кандидат, який набрав найбільшу загальну кількість балів. Результати визначення загального рейтингу кандидатів відображаються у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії.

Згідно п. 59 Порядку керівник державного органу, в якому проводився конкурс, забезпечує передачу НАДС або його територіальному органу за місцем розташування державного органу інформації про переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата в електронній формі на відповідну електронну адресу не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати підписання протоколу засідання конкурсної комісії.

Відповідно до п. 63 зазначеного Порядку, результати конкурсу оприлюднюються не пізніше ніж протягом 45 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про його проведення.

Крім того, відповідно до п.67 Порядку №246 кандидат, як учасник конкурсу, має право оскаржити рішення конкурсної комісії відповідно до ст.28 Закону України "Про державну службу". Рішення Комісії або конкурсної комісії стосовно переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата скасовується у разі встановлення факту порушення умов або порядку проведення конкурсу, яке могло вплинути на його результати (п. 68 Порядку).

Отже, єдиною підставою для скасування рішення конкурсної комісії про результати конкурсу є порушення умов або порядку проведення конкурсу.

Судом встановлено, що тестування кандидатів на вакантну посаду державної служби ОСОБА_2, ОСОБА_1 проведено у присутності конкурсної комісії.

Відповідно до вимог пункту 34 Порядку за результатами тестування сформовано звіти, які роздруковані, підписані кандидатами та передані адміністратору конкурсу. Адміністратором звіти підписано у членів конкурсної комісії. На підставі пункту 39 Порядку з інформацією про результати тестування та кількість отриманих балів кандидати ознайомлені під час підписання звіту.

Згідно з вимогами пунктів 50-53 Порядку, у визначений час конкурсною комісією проведено співбесіду з кандидатами з метою оцінки відповідності професійної компетентності кандидата встановленим вимогам, які не були оцінені на попередніх етапах конкурсу, та після обговорення, за кожною окремою вимогою, здійснено оцінювання кожним членом конкурсної комісії індивідуально шляхом виставлення балів, які внесено до відомості про результати співбесіди. Результати проведення співбесіди відображені у зведеній відомості про результати співбесіди Протоколу, а саме: ОСОБА_2 - 5,25 бала, ОСОБА_1 - 3 бала (а.с.57-58).

Згідно з пунктом 56 Порядку загальну кількість балів кожного кандидата визначено шляхом додавання середніх балів, виставлених у зведеній відомості середніх балів за формою згідно з додатком 8 до Порядку за кожною окремою вимогою до професійної компетентності, та балів за результатами тестування.

Першим за рейтингом та переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади державної служби категорії "В" - провідного спеціаліста командування службовця ЗСУ, який проводив Косівський районний військовий комісаріат став кандидат ОСОБА_2 який набрав найбільшу загальну кількість балів - 6,25. Другим за результатами конкурсу стала кандидат ОСОБА_1, яка набрала 5 балів, що підтверджується протоколом №1 засідання конкурсної комісії Косівського районного військового комісаріату від 04.02.2019 який підписано присутніми на засіданні членами комісії. (а.с.16).

Загальний рейтинг кандидатів визначено за формою згідно з додатком 9 до Порядку. Результати визначення загального рейтингу кандидатів відображено у Протоколі.

Повідомлено письмово про результати конкурсу і всіх кандидатів, які брали участь в його проведенні.

В зв’язку із вищенаведеним суд приходить до переконання, що відповідачем не порушено умов або порядку проведення конкурсу, а позивачем не наведено жодної норми законодавства, порушеної Косівським районним військовим комісаріатом в процесі створення конкурсної комісії та організації й прийнятті нею рішення.

Що стосується доводів позивача, що зазначений конкурс проводився за участі чотирьох членів комісії, у той час як пунктом 15 Порядку №246, визначено, що для проведення конкурсу на зайняття посад категорій "Б" і "В" керівником державної служби утворюється конкурсна комісія у складі голови і членів комісії не менше п’яти осіб, суд зазначає наступне.

Пунктом 17 Порядку №246 передбачено, що засідання конкурсної комісії є правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її членів.

Згідно протоколу №1 засідання конкурсної комісії Косівського районного військового комісаріату від 04.02.2019, на час проведення конкурсу були присутні 4 члени комісії, а саме: ОСОБА_5, ОСОБА_6,ОСОБА_7, ОСОБА_8, відповідно більше ніж дві третіх її членів. З огляду на викладене, засідання конкурсної комісії від 04.02.2019 року є правоможним.

Також не відповідає дійсності твердження позивача про конфлікт інтересів в діях одного з члені комісії, а саме ОСОБА_8 відносно переможця конкурсу - ОСОБА_2, оскільки на підтвердження даного факту позивачем не надано жодного доказу.

Таким чином, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державної служби категорії "В" - провідного спеціаліста командування службовця ЗСУ, який проводив Косівський районний військовий комісаріат відбулось на підставі та у спосіб, передбачені чинним законодавством України. Порушень умов та процедури проведення конкурсу судом не встановлено.

Одночасно суд вказує на те, що чинне законодавство, яке регламентує порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, надає право членам комісії самостійно оцінювати знання кандидатів у межах закону. Суд вважає, що оцінювання моральних, ділових якостей кандидатів належить до дискреційних повноважень комісії. В даному випадку суд перевіряє дотримання процедури, порядку проведення конкурсу, а не надає оцінку суті рішення комісії.

У відповідності до Рекомендацій Комітету ОСОБА_4 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_4 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суд не може підміняти собою орган державної влади і перебирати на себе повноваження з вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу.

В зв’язку із тим, що оцінювання результатів конкурсу знаходиться поза компетенцією суду, а порушень процедури проведення конкурсу, які б могли вплинути на його результати, судом не встановлено, суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення конкурсної комісії Косівського районного військового комісаріату Івано-Франківської області від 04.02.2019 року щодо конкурсу на заміщення вакантної посади державної служби категорії "В" - провідного спеціаліста командування службовця ЗСУ яке оформлене протоколом №1, та зобов'язання відповідача провести повторний конкурс.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, є, зокрема, захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі з боку державних органів.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підсумовуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню, оскільки відповідач у спірних правовідносинах не порушив умов або порядку проведення конкурсу та діяв відповідно до наданих йому повноважень у встановленому законом порядку.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, с. Замагора, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78720) до Косівського районного військового комісаріату Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 09782613, вул. Шевченка, 2Д, с. Старий Косів, Косівський район, Івано-Франківська область, 78606) про визнання протиправним та скасування рішення від 04.02.2019 року та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.