
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
16 квітня 2019 р. Справа № 120/557/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Руслани Миколаївни,
за участю:
секретаря судового засідання: Федчук Тетяни Юріївни
Представника позивача: ОСОБА_1
Представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Він - Авто" 23262, Вінницька область, Вінницький район, с. Пултівці, вул. Леніна, 7)
до: Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області (21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 23)
про: визнання протиправною та скасувати постанову
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Він - Авто" 23262, Вінницька область, Вінницький район, с. Пултівці, вул. Леніна, 7) до Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області (21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 23) про визнання протиправною та скасування постанови.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що 08.02.2019 працівниками управління Укртрансбезпеки проведено перевірку автомобіля НОМЕР_1 та виявлено факт порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт". За результатами проведеної перевірки складено акт від №142913 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
В подальшому, управлінням Укртрансбезпеки у Вінницькій області 14.02.2019 винесено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу №089606, якою постановлено стягнути з ТОВ "Він-Авто" адміністративно - господарський штраф у сумі 1700 грн.
При цьому, позивач вказує на те, що ТОВ "Він - Авто" займається перевезенням пасажирів на приміських та міжміських маршрутах загального користування транспортними засобами, які на відповідній правовій підставі належать товариству. Однак, автомобіль НОМЕР_1 жодного відношення до вказаної юридичної особи не має.
Позивач не погоджуючись із рішенням відповідача звернувся до суду із адміністративним позовом та просить суд скасувати постанову №089606 від 14.02.2019.
Ухвалою суду від 21.02.2019 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін відповідно до ст. 262 КАС України. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
На виконання вимог ухвали суду та відповідно до положень ст. 162 КАС України, представником відповідача 21.03.2019 подано відзив на позовну заяву за вх. №15624, з якого слідує, що останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.
Уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області в рамках проведення заходів державного контролю відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті №1567, шляхом проведення рейдової перевірки, 08.02.2019 в м. Вінниця на АС-1 перевірявся автомобіль НОМЕР_2, що належить та використовується ТОВ "Він Авто".
Законність проведення перевірки підтверджує щотижневий графік проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки у Вінницькій області у період 04.02.2019-10.02.2019.
У ході перевірки уповноваженими особами виявлено порушення ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів: розклад руху автобуса, таблиці вартості проїзду, схема маршруту, тимчасового реєстраційного талону на транспортний засіб, поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
На розгляд справи 14.02.2019 з'явився директор ТОВ "Він Авто", однак, не надав жодних пояснень, які б спростували порушення зазначене в акті №142913 від 08.02.2019. За результатами розгляду справи була винесена постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №089606 від 14.02.2019 у сумі 1700 грн.
На підтвердження тих обставин, що позивач є перевізником у даному випадку є: пояснення водія, в яких вказано, що останній працює на ТОВ "Він Авто"; паспорт автобусного маршруту регулярних перевезень внутрішньообласного-міжміського сполучення, який працює в звичайному режимі №674 у якому зазначається автомобільний перевізник ТОВ "Він Авто", відповідно до Наказу Мінтрансзв'язку №278 від 07.05.2010 Про затвердження Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, саме перевізник розробляє даний паспорт та погоджує його з органами Національної поліції України; після отримання позовної заяви Управлінням Укртрансбезпеки у Вінницькій області був направлений лист до ПрАТ "ВОПАС - 10599", та отримано відповідь в якій зазначається, що 08.02.2019 ТОВ "Він Авто" використовувався автомобіль БАЗ, номерний знак НОМЕР_3, а кошти за перераховані квитки були перераховані на рахунок позивача.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та усних поясненнях, наданих під час судового розгляду справи.
Представник відповідача, в свою чергу, під час надання пояснень заперечував щодо задоволення позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
01.02.2019 видано направлення на рейдову перевірку №009397 щодо додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автотранспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, у період 04.02.2019 - 10.02.2019, за маршрутами: д/д М-21 Виступовичи - Житомир - Могилів-Подільський 240 км - 418 км, д/д М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам'янка 346 км. +258 м - 511 км, м. Вінниця, Вінницький район, а/д О-02-03-01 Вінниця - Тиврів 7 км + 50 м, Могилів - Подільський район, Крижопільський район, Літинський район, Гайсинський район, Немирівський район, Тиврівський район.
08.02.2019 посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області було проведено перевірку відносно додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом марки БАЗ, номерний знак НОМЕР_3.
Під час перевірки виявлено порушення ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме ч. 1 абз. 3 надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначено ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт": розклад руху автобуса, таблиці вартості проїзду, схема маршруту, тимчасового реєстраційного талону на транспортний засіб, поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
За результатами проведеної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 08.02.2019.
Повідомленням №20/19 позивача повідомлено про розгляд справи щодо порушення законодавства про автомобільний транспорт та запропоновано з'явитись для надання пояснень. На розгляд справи прибув директор ТОВ "Він Авто", який надав пояснення щодо вказаних в акті порушень.
14.02.2019 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №089606 та постановлено стягнути з ТОВ "Він Авто" адміністративно-господарський штраф у сумі 1700 грн.
Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач звернувся суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 05 квітня 2001 року (далі - Закон №2344-III).
Відповідно до частини 11 статті 6 зазначеного вище Закону державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Відповідно до абзацу четвертого статті 6 Закону № 2344 реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно з абзацом четвертим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.2014 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті та підпорядкувавши Службі, що утворюється, Державну спеціальну службу транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Пунктом 4 Положення передбачено, що основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Відповідно до пункту 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (Порядок № 1567).
Відповідно до пункту 2 цього Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
За приписами пункту 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з пунктом 15 зазначеного вище Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до положень ст. 39 Закону № 2344-ІІІ документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень є: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності) (пункт 21 Порядку № 1567).
Згідно із абзацом 13 частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що на підставі абзацу 3 частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ до ТОВ "Він-Авто" застосовано штраф відповідно до оскаржуваної постанови, оскільки перевізником порушено вимоги ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме надано послуги з перевезення пасажирів без оформлення наступних документів: розклад руху автобуса, таблиці вартості проїзду, схема маршруту, тимчасового реєстраційного талону на транспортний засіб, поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
Щодо твердження позивача, що автомобіль марки БАЗ із номерним знаком АВ8299ЕА жодного відношення до ТОВ "Він Авто" не має, суд зазначає наступне.
Згідно паспорту автобусного маршруту регулярних перевезень внутрішньообласного-міжміського сполучення, який працює в звичайному режимі руху №674 від 21.12.2017 ТОВ "Він Авто" здійснює регулярні перевезення за маршрутом: Довжок - Шпиків - Вінниця АС-1, номера рейсів: 1297/1288.
Уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області в рамках проведення заходів державного контролю, відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, шляхом проведення рейдової перевірки, 08.02.2019 в місті Вінниця на АС-1 перевірявся автомобіль марки БАЗ із номерним знаком АВ8299ЕА. Під час проведення перевірки водієм був ОСОБА_3, який надав письмові пояснення, які полягають у наступному.
Останній працює водієм в ТОВ "Він Авто" з січня 2019 року, безпосереднім його керівником є ФОП ОСОБА_4 В подальшому, ОСОБА_3 вказав, що 08.02.2019 здійснював маршрут Вінниця АС-1 - Довжок рейсом №1298, автобусом Еталон із номерним знаком АВ8299ЕА. Даний маршрут ФОП ОСОБА_4 орендує в ТОВ "Він Авто". Грошові кошти за пасажирські перевезення ОСОБА_3 віддає ФОП ОСОБА_4
На підтвердження вказаних обставин, 22.02.2019 відповідач звернувся із листом за №20/798/19 до ПрАТ "ВОПАС-10599", в якому просив надати інформацію про автомобільного перевізника, водія та транспортні засоби, якими у період з 06.02.2019 по 08.02.2019 включно здійснювались перевезення пасажирів на міжміському внутрішньообласному автобусному маршруті "Довжок-Шпиків-Вінниця АС-1" рейси №1297/1298.
У відповідь на надісланий лист ПрАТ "ВОПАС-10599" надало інформацію щодо обслуговування маршруту Довжок-Вінниця №1297/1298 за 06.02.2019 по 08.02.2019, а саме додано копії відомостей продажу квитків.
Згідно наданої відомості продажу квитків, ТОВ "Він Авто" закріплене за рейсом №1298, який здійснювався 08.02.2019 водієм ОСОБА_3 по маршруту Вінниця 1 - Довжок, автобусом Еталон.
З огляду на викладене, судом встановлено, що ТОВ "Він Авто" є перевізником в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт", який здійснював перевезення пасажирів 08.02.2019, щодо якого складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та щодо якого винесена постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що винесена відповідачем постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №089606 від 14.02.2019 є правомірною та обґрунтованою.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових відсутні, оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Він - Авто" - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: товариство з обмеженою відповідальністю "Він - Авто" (23262, Вінницька область, Вінницький район, с. Пултівці, вул. Леніна, 7, код ЄДРПОУ 37849837); Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області (21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 23, код ЄДРПОУ 39816845)
Повний текст рішення суду складено: 24.04.2019
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна