
Справа № 727/14130/18
Провадження № 2/727/10/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2019 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючої судді Чебан В.М.
при секретарі Меренчук Р.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці справу за позовом ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги, -
ВСТАНОВИВ :
ПозивачОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради звернулись до суду з позовом про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги до відповідача ОСОБА_2
Позивач посилається на те, що 31 серпня 2010 року ОСОБА_2 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівцях ради (згідно рішення Чернівецької міської ради від 30.06.2015 року №1645 «Про структуру, загальну чисельність виконавчих органів Чернівецької міської ради, ліквідацію виконавчих органів районних в місті Чернівцях рад та підрозділів, створених при виконавчих органах районних в місті Чернівцях рад» Управління з 23.10.2015р. реорганізовано шляхом приєднання до ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради) із заявою про призначення їй компенсаційної виплати, як особі, яка надає соціальні послуги гр. ОСОБА_3, яка потребує постійного стороннього догляду. Згідно поданої заяви гр.ОСОБА_2 зобов’язувалася повідомити Управління про відомості, які можуть впливати на виплату компенсації.
Вказують, що рішеннями Управління відповідачу призначено щомісячну компенсацію.
Разом з тим, згідно результатів перевірки за міжвідомчою підсистемою «АРКАН», проведеною управлінням інформаційно-аналітичної підтримки ГУНП в Чернівецькій області, направлених начальнику управління західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області за №123/19/01-2018, вбачається, що відповідачка неодноразово перетинала державний кордон: з 30.01.2014 року по 15.06.2014 року, з 08.08.2014 року по 28.12.2014 року, з 29.01.2015 року по 09.07.2015 року, з 05.09.2015 року по 19.11.2015 року, з 24.11.2015 року по 10.04.2016 року, з 10.06.2017 року по 21.10.2017 року.
Розпорядженням Управління від 15.03.2018 року встановлено переплату державних коштів у вигляді компенсаційних виплат фізичним особам, які надають соціальні послуги на суму 3373,27 грн. за періоди з 31.01.2014 року по 14.06.2014 року, з 09.08.2014 року по 27.12.2014 року, з 30.01.2015 року по 08.07.2015 року, з 06.09.2015 року по 18.11.2015 року, з 25.11.2015 року по 09.04.2016 року, з 11.06.2017 року по 20.10.2017 року, з 29.10.2017 року по 31.03.2018 року у зв’язку з нездійсненням постійного догляду за особою похилого віку, оскільки відповідачка була відсутня в країні та не надавала соціальних послуг, про що не повідомила позивача.
Зазначають, що відповідачу направлялися письмові повідомлення про повернення надміру виплачених бюджетних кошів в сумі 3373,27 грн. однак відповідач жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку не вчиняє.
Оскільки відповідачка не повідомила про обставини, що перешкоджають здійсненню догляду за ОСОБА_3, відмовляється від повернення коштів, позивач вважає, що з неї необхідно стягнути зайво виплачені бюджетні кошти в судовому порядку.
На основі викладеного, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП НОМЕР_1), яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради - 3373,27 грн. надміру виплаченої компенсаційної виплати особі, яка надає соціальні послуги, на рахунок: 35410082042365 ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення міської ради в ГУДКСУу м.Чернівцях Чернівецької області, МФО 856135, КОД 26075395; стягнути з відповідача понесені судові витрати.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, проте до початку розгляду справи від нього надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника позивача та не заперечує щодо постановлення заочного рішення по справі.
Відповідач в судове засідання не з’явилась, хоча була повідомленою про час та місце розгляду даної справи в суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу за її відсутності та постановити заочне рішення.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що 31 серпня 2010 року ОСОБА_2 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівцях ради, що підтверджується копією заяви про призначення компенсаційної виплати ОСОБА_3, яка потребує постійного стороннього догляду (а.с.5-6). Згідно поданої заяви гр.ОСОБА_2 зобов’язувалася повідомити Управління про відомості, які можуть впливати на виплату компенсації.
Рішеннями Управління відповідачу призначено щомісячну компенсацію (а.с.20-23).
Згідно рішення Чернівецької міської ради від 30.06.2015 року №1645 «Про структуру, загальну чисельність виконавчих органів Чернівецької міської ради, ліквідацію виконавчих органів районних в місті Чернівцях рад та підрозділів, створених при виконавчих органах районних в місті Чернівцях рад» Управління з 23.10.2015р. реорганізовано шляхом приєднання до ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради.
Згідно результатів перевірки за міжвідомчою підсистемою «АРКАН», проведеною управлінням інформаційно-аналітичної підтримки ГУНП в Чернівецькій області, направлених начальнику управління західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області за №123/19/01-2018 (а.с.24-27), вбачається, що відповідачка ОСОБА_2 неодноразово перетинала державний кордон, а саме: з 30.01.2014 року по 15.06.2014 року, з 08.08.2014 року по 28.12.2014 року, з 29.01.2015 року по 09.07.2015 року, з 05.09.2015 року по 19.11.2015 року, з 24.11.2015 року по 10.04.2016 року, з 10.06.2017 року по 21.10.2017 року.
Розпорядженням Управління від 15.03.2018 року встановлено переплату державних коштів у вигляді компенсаційних виплат фізичним особам, які надають соціальні послуги на суму 3373,27 грн. за періоди з 31.01.2014 року по 14.06.2014 року, з 09.08.2014 року по 27.12.2014 року, з 30.01.2015 року по 08.07.2015 року, з 06.09.2015 року по 18.11.2015 року, з 25.11.2015 року по 09.04.2016 року, з 11.06.2017 року по 20.10.2017 року, з 29.10.2017 року по 31.03.2018 року у зв’язку з нездійсненням постійного догляду за особою похилого віку, оскільки відповідачка була відсутня в країні та не надавала соціальних послуг, про що не повідомила позивача (а.с.28-30).
Також, відповідачу направлялися письмові повідомлення про повернення надміру виплачених бюджетних кошів в сумі 3373,27 грн. однак відповідач жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку не вчинила (а.с.31-32).
Відповідно до «Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року №558 (далі - Порядок) дана компенсація призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами).
Згідно п.15 зазначеного Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми.
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно.
На підставі ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом. Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.
Відповідно до роз’яснень, викладених в п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №6 від 27.02.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.
Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідачка не повідомила про обставини, що перешкоджають здійсненню догляду за ОСОБА_3, відмовляється від повернення коштів, з неї необхідно стягнути зайво виплачені бюджетні кошти в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно вимог ст.141 ЦПК України також на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.11, 15-16, 1166, 1212 ЦК України, ст.ст.4-6, 76-81, 83, 141, 258-259, 268, 273, 280-284, 354-356 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Винести заочне рішення.
Позов ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП НОМЕР_1), яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради - 3373,27 (три тисячі триста сімдесят три) гривні (двадцять сім) копійок надміру виплаченої компенсаційної виплати особі, яка надає соціальні послуги, на рахунок: 35410082042365 ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення міської ради в ГУДКСУу м.Чернівцях Чернівецької області, МФО 856135, КОД 26075395.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП НОМЕР_1), яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради судовий збір в сумі 1762,00 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) гривні, на рахунок: 35410082042365 ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення міської ради в ГУДКСУу м.Чернівцях Чернівецької області, МФО 856135, КОД 26075395.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Чернівці протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Дане заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
СУДДЯ: