
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2019 року Чернігів Справа № 620/720/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.
за участі секретаря Демусенко А.С.,
представника відповідача-2 ОСОБА_1,
розглянувши в порядку спрощеного провадження у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Чернігівського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить (згідно уточнених позовних вимог):
- визнати бездіяльність Чернігівського обласного військового комісаріату, яка полягає у не включенні в довідку від 14.03.2018 №ФЧ31698 відомостей про додаткові види грошового забезпечення та не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 8, 10, 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12, за формою, передбаченою Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених постановою кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, протиправною;
- зобов'язати Чернігівський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 у відповідності з постановою кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повною інформацією, за формою, передбаченою Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі ст.ст. 8, 10, 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі пп.1 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу); премії (у розмірі 10% посадового окладу на підставі пп.2 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704); надбавки за кваліфікацію (5% посадового окладу).
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області після отримання від Чернігівського обласного військового комісаріату нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу станом на 01.03.2018 забезпечення перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 100% з 01.03.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі пп.1 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу); премії (у розмірі 10% посадового окладу на підставі пп.2 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704); надбавки за кваліфікацію (5% посадового окладу).
Позовні вимоги мотивовані тим, що розмір грошового забезпечення позивача складається із урахуванням до нього надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, премії та надбавки за кваліфікацію, які він отримував до проведення перерахунку, та які мали бути включені Чернігівським ОВК до довідки для перерахунку пенсії. Оскільки довідка зазначених видів грошового забезпечення не містить, позивач вважає дії відповідача щодо не включення їх у довідку протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства. Щодо позовних вимог до ГУ ПФУ позивач зазначає, що останні є похідними та пов'язаними між собою, оскільки ГУ ПФУ, в силу положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, зобов'язане провести перерахунок пенсії згідно нової отриманої довідки.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та проведенням судового засідання. Ухвалою від 01.04.2019 розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та проведенням судового засідання.
В судовому засіданні проведено заміну неналежного відповідача на належного, а саме Чернігівський обласний військовий комісаріат замінено на Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у зв'язку з прийняттям спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 №322/1/18 ДСК та переформуванням з 28.12.2018 Чернігівського обласного військового комісаріату.
Позивач в судове засідання не з'явився. Надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в судове засідання не з'явився. Причини неявки суду не повідомив, при цьому, протягом встановленого ухвалою суду від 18.03.2019 строку надав відзив на позов, в якому з позовними вимогами не погодився, вказавши на їх безпідставність.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав відзив на позов, в якому також наголосив на їх безпідставності на необґрунтованості.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
14.03.2018 Чернігівським обласним військовим комісаріатом на ім'я позивача, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", видано довідку від 14.03.2018 № ФЧ 31698 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням в ній складових грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) та подано її до ГУ ПФУ в Чернігівській області (а.с.10).
Вважаючи, що ЧОВК протиправно не включив у вказану довідку надбавку за особливості проходження служби, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, премію та надбавку за кваліфікацію, які він отримував до проведення перерахунку, позивач звернувся до ЧОВК із відповідною заявою (а.с.12) та до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
В силу ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними (ст.46 Конституції України).
Отже, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Так, згідно з ч.3 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, 30.08.2017 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою було підвищено військовослужбовцям: посадові оклади; оклади за військовим званням; набавку за вислугу років. При цьому, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103 чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Постанови №103 передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до п.7 Постанови №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Відповідно до п. 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін’юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з Додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи (військові комісаріати) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з Додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до Додатку №2 до Порядку №45 довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії має затверджену форму та включає в себе наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.
Так, відповідно до встановленого порядку Чернігівський ОВК підготував та направив на адресу ГУ ПФУ у Чернігівській області довідку від 14.03.2018 №ФЧ 31698 про грошове забезпечення позивача, яке підвищилось, включивши до неї розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавку за вислугу років (а.с.10).
Суд зазначає, що вказана довідка відповідає формі довідки, яка встановлена Додатком 2 до Порядку №45, отримана з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та є чинною. Також встановлено дотримання всіх вимог, передбачених Порядком №45, необхідних для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу. Позивачу проведено перерахунок згідно наданої довідки (підтверджується протоколом перерахунку пенсії а.с.11).
Суд зазначає, що внесення у дану довідку будь-яких інших складових грошового забезпечення, які особа отримувала під час проходження військової служби та з урахуванням який їй виплачувалась пенсія до 01.01.2018 формою вказаної довідки (Додаток 2 до Порядку №45) не передбачено.
Формою довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії (Додаток 2 до Порядку №45) передбачено внесення у неї уповноваженим органом, тобто Чернігівським ОВК, лише відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.
Тобто, внесення у довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії інших складових грошового забезпечення, які та чи інша особа отримувала під час проходження військової служби та з урахуванням яких їй виплачувалась пенсія до 01.01.2018 формою довідки не передбачено. Вказане прямо визначено п.5 Порядку №45 – для перерахунку пенсії грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01.01.2008. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Тобто, в довідку Чернігівського ОВК від 14.03.2018 №ФЧ 31698 не включені надбавки та премія, які отримував позивач в попередньому періоді та які на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою (посадами) військовослужбовцями, за нормами, чинними на 01.03.2018 не отримуються.
Суд зазначає, що Чернігівський ОВК не є уповноваженим органом на здійснення перерахунку пенсій особам звільненим з військової служби, не уповноважений визначати складові грошового забезпечення з урахуванням яких повинна виплачуватись пенсія, визначати у яких відсотках виплачується пенсія чи проводити підрахунок розміру пенсії.
В питанні перерахунку пенсій особам звільненим з військової служби Чернігівський ОВК лише направляє на адресу ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у відповідності до форми довідки встановленої Додатком 2 до Порядку №45 з зазначенням лише тих відомостей, які визначені самою формою довідки та змінилися.
До наведеного висновку суд дійшов виходячи з того, що відповідно до ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Так, ч.4 ст.63 цього Закону вказує лише на те, що при підвищенні грошового забезпечення військовослужбовців підлягають перерахунку пенсії військових пенсіонерів з урахуванням складових грошового забезпечення, яке підвищилось.
А отже, приймаючи до уваги наведені норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Чернігівський ОВК направив на адресу відповідача довідку з урахуванням складових грошового забезпечення позивача, яке підвищилось, а складові грошового забезпечення позивача, які не підвищились Чернігівський ОВК у довідку від 14.03.2018 №ФЧ 31698 не вносив керуючись ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та формою довідки (Додаток 2 до Порядку №45).
Зазначене дає підстави для висновку про необґрунтованість вимог позивача в частині визнання бездіяльності Чернігівського обласного військового комісаріату, яка полягає у не включенні в довідку від 14.03.2018 №ФЧ31698 відомостей про додаткові види грошового забезпечення та не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 8, 10, 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12, за формою, передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, протиправною та зобов'язання скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 у відповідності з постановою кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повною інформацією, за формою, передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі ст.ст. 8, 10, 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі пп.1 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу); премії (у розмірі 10% посадового окладу на підставі пп.2 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704); надбавки за кваліфікацію (5% посадового окладу). Відповідно у задоволенні даної позовної вимоги слід відмовити.
Щодо вимог позивача до ГУ ПФУ в Чернігівській області, суд зазначає, що гарантоване ст.55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Оскільки на момент звернення до суду з даним позовом Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області прав позивача не порушувало, такі вимоги є передчасними і відповідно такими, що задоволенню не підлягають.
З урахуванням викладеного, на підставі аналізу норм чинного, на момент виникнення спірних правовідносин, законодавства, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_2 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити повністю.
Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові ОСОБА_2 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач – ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 61184, код НОМЕР_1);
Відповідач -1 - Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Г.Полуботка, 68, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 08536958);
Відповідач -2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83а, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 21390940).
Рішення суду складено в повному обсязі 24 квітня 2019 року.
Суддя Л.О. Житняк