Рішення № 81396145, 23.04.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2019
Номер справи
420/1722/19
Номер документу
81396145
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2019 року м. Одеса Справа № 420/1722/19

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Октябрський» про стягнення 5100 грн. штрафних санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР) до Відкритого акціонерного товариства «Октябрський» про стягнення 5100 грн. штрафних санкцій. В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що під час здійснення своєї діяльності департаментом НКЦПФР у Південному регіоні було встановлено такі порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів з боку відкритого акціонерного товариства «Октябрський», як: не розкриття річної інформації про емітента за 2017 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 (зі змінами); не розкриття річної інформації про емітента за 2017 рік шляхом її опублікування в офіційному друкованому виданні, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 (зі змінами); не подання до НКЦПФР річної інформації емітента за 2017 рік, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 (зі змінами). У зв'язку з чим 29 листопада 2018 року у відношенні ВАТ «Октябрський» складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів за №№ 488-ПД-1-Е, 489-ПД-1-Е, 490-ПД-1-Е, для ознайомлення та отримання яких представник та/або повноважений представник товариства не з'явився та за наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Октябрський» департаментом винесено наступні постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме:№ 378-ПД-1-Е від 20.12.2018 року у розмірі 1700,00 грн., № 379-ПД-1-Е від 20.12.2018 року у розмірі 1700,00 грн., № 380-ПД-1-Е від 20.12.2018 року у розмірі 1700,00 грн. Позивач, посилаючись на те, що відповідачем вказані постанови від 20.12.2018р. не оскаржені, а штрафні санкції до теперішнього часу не сплачені, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач повідомлявся належним чином про день, час та місце проведення судового засідання, відзив на позов не надав.

Ухвалою суду від 29.03.2019 року відкрито провадження у справі.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути заяву в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою директора департаменту НКЦПФР в Південному регіону у відношенні ВАТ «Октябрський» №536-ПД-1-Е від 16.11.2018 р. порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у зв'язку з тим, що товариство не розкрило річну інформацію про емітента за 2017 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826.

Постановою директора департаменту НКЦПФР в Південному регіону у відношенні ВАТ «Октябрський» №537-ПД-1-Е від 16.11.2018 р. порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у зв'язку з тим, що товариство не розкрило річну інформацію про емітента за 2017 рік шляхом її опублікування в офіційному друкованому виданні, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826.

Постановою директора департаменту НКЦПФР в Південному регіону у відношенні ВАТ «Октябрський» №538-ПД-1-Е від 16.11.2018 р. порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у зв'язку з тим, що товариство не подало до НКЦПФР річну інформацію емітента за 2017 рік, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826.

29.11.2018 року НКЦПФР у відношенні ВАТ «Октябрський» складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів за №№ 488-ПД-1-Е, 489-ПД-1-Е, 490-ПД-1-Е, для ознайомлення та отримання яких представник та/або повноважений представник товариства не з'явився.

Постановами департаменту НКЦПФР у Південному регіоні від 03 грудня 2018 року за №№ 464-ПД-1-Е, 465-ПД-1-Е, 466-ПД-1-Е у відношенні ВАТ «Октябрський» розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 20 грудня 2018 року.

Постановою департаменту НКЦПФР у Південному регіоні від 20.12.2018р. №378-ПД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до ВАТ «Октябрський» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700,00 грн.

Постановою департаменту НКЦПФР у Південному регіоні від 20.12.2018р. №379-ПД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до ВАТ «Октябрський» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700,00 грн.

Постановою департаменту НКЦПФР у Південному регіоні від 20.12.2018р. №380-ПД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до ВАТ «Октябрський» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700,00 грн.

Зазначені постанови департаменту НКЦПФР у Південному регіоні від 20.12.2018р. №378-ПД-1-Е, №379-ПД-1-Е, №380-ПД-1-Е направлялись на адресу ВАТ «Октябрський», про що свідчать реєстри рекомендованих листів.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року N 448/96-ВР, відповідно до абз.2 ст.1 якого державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері та Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-IV.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до п.п.10, 14 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" до повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку належить надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Статтею 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.

Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регульованої інформації визначено Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за № 2180/24712 (далі - Положення № 2826).

За приписами пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення № 2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватися, шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на сторінці в мережі Інтернет, опубліковують в офіційному друкованому виданні.

З матеріалів справи вбачається, що ВАТ «Октябрський» не розмістило у загальнодоступній інформаційній базі даних річну інформацію про емітента за 2017 рік, не розкрило річну інформацію про емітента за 2017 рік шляхом її опублікування в офіційному друкованому органі та не подало річну інформацію про емітента за 2017 рік до НКЦПФР.

Доказів оскарження відповідачем постанов від 20.12.2018 №378-ПД-1-Е, №379-ПД-1-Е, №380-ПД-1-Е в адміністративному чи судовому порядку, а також виконання вимог вказаних постанов суду не надано.

Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів передбачена статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" згідно з пунктами 5-7 частини 1 якої Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку -у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі не сплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Як встановлено судом постанови департаменту НКЦПФР у Південному регіоні від 20.12.2018р. №378-ПД-1-Е, №379-ПД-1-Е, №380-ПД-1-Е направлялись на адресу ВАТ «Октябрський», однак штрафні санкції у загальному розмірі 5100,00 грн. у добровільному порядку ВАТ «Октябрський» сплачено не було, зокрема доказів зворотного матеріали справи не містять.

Враховуючи викладене, а також те, що визначені постановами департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Південному регіоні про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів 20.12.2018р. №378-ПД-1-Е, №379-ПД-1-Е, №380-ПД-1-Е санкції у добровільному порядку та законодавчо визначені строки сплачено не було, суд доходить висновку, що позовні вимоги про стягнення штрафу у загальному розмірі 5100,00 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд враховує, що у встановлений судом строк ВАТ «Октябрський» не надано відзиву на позовну заяву, жодним чином не спростовано доводів позивача, та не надано доказів скасування/оскарження постанов департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Південному регіоні про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 10.09.2018р..

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.9, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Октябрський»- задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Октябрський» (67761, Одеська область, Білгород - Дністровський район, с. Олексіївка,код за ЄДРПОУ: 00413179,) 5100,00 грн. штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Е.А.Іванов

.