
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/3728/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представник позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобовязання до їх вчинення ,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (80200, вул.Леонтовича,10, м.Радехів , Львівська область, РНОКПП НОМЕР_1) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885, у якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невключення в перерахунок пенсії згідно довідок про грошове забезпечення від 01.07.2015 року та від 01.04. 2018 року додаткових видів виплат, що носять регулярний характер;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу за особливі умови служби, надбавки за особливо важливі завдання, премії та матеріальної винагороди, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою від 11.09.2019 суддя відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 09.10.2018 року призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.
Ухвалою від 20.11.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням ОСОБА_4 Верховного Суду у справі № 522/2738/17.
Ухвалою від 18.04.2019 провадження у справі поновлено.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ у запас через хворобу та призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII. Зазначає, що при перерахунку пенсії від 01.01.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України не включені інші види виплат, а саме: підвищення посадового окладу, надбавка за особливо важливі завдання, премії та матеріальна допомога за 2014 та 2015 роки. Позивач вважає, що підвищення посадового окладу за особливі умови служби, надбавка за особливо важливі завдання, премії та матеріальна винагорода відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру яких обчислюється пенсія, оскільки з них сплачувався єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. При перерахунку пенсії відповідачем не враховано фактично отримані ОСОБА_1 у складі грошового забезпечення вищезазначені складові грошового забезпечення
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю, з підстав викладених у позовній заяві, просили позов задоволити.
13.08.2018 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що чинним законодавством не передбачено включення в обрахунок пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, та членам їх сімей одноразових видів грошового забезпечення, зокрема, матеріальної винагороди та одноразової премії, підвищення посадового окладу за особливі умови служби, надбавки за особливо важливі завдання. Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області є правомірними.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Відповідно до витягу із наказу головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області від 27.05.2015 року № 262 о/с молодшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 старшого інспектора взводу № 2 роти № 2 батальйону патрульної служби міліції особового призначення "Миротворець" звільнено з 19.06.2015року в запас за п. 64 "б" через хворобу з посади.
ОСОБА_1 призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 09.04.1992 року № 2262-XII.
Згідно з протоколом від 01.07.2015 року грошове забезпечення для обчислення пенсії складається з: посадового окладу, підвищення посадового окладу (особливі умови служби, 15%), окладу за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 30%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т. ч. надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 217%.
Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області скеровано довідку про розмір грошового забезпечення позивача №91-03645 від 23.03.2018 року, відповідно до якої станом на січень 2016 року грошове забезпечення ОСОБА_1 становить: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням - мол. лейтенант, надбавка за стаж служби - 35%, премія - 3,31%.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 01.04.2018 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , згідно з яким враховано посадовий оклад позивача, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років та премія 3, 31%.
При цьому при перерахунку пенсії відповідачем, як вказує позивач, не було включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія: підвищення посадового окладу за особливі умови служби, надбавки за особливо важкі завдання, премії та матеріальної допомоги.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - ОСОБА_5 № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, ОСОБА_5 № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Дану правову позицію викладено в постанові ОСОБА_4 палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
Наведене свідчить про те, що у відповідача були відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної винагороди.
Отже, оскільки отримувані позивачем під час проходження служби матеріальна винагорода до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення не входить, підстав для включення до грошового забезпечення ОСОБА_1А,, з якого обчислюється пенсія, вказаної виплати, немає.
Щодо включення премії в перерахунок пенсії, судом встановлено, що згідно з довідкою та згідно з проведеним перерахунком пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України премія відповідачем включенням до складу грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється пенсія.
Суд зазначає, що згідно архіву розрахункових листів за період з січня 2014 року по грудень 2014 року та згідно з архіву розрахункових листів за період з січня 2015 року по жовтень 2015 року, ОСОБА_1 виплачувався підвищений посадовий оклад та надбавки за особливо важкі завдання, однак такі виплати не враховані Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області при перерахунку пенсії.
ОСОБА_5 № 2262-ХІІ передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення: надбавки, доплати, підвищення, відтак, у відповідача були законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, підвищення посадового окладу та надбавки за особливо важливі завдання.
На підставі вищенаведеного та враховуючи позицію Верховного суду по справі №522/2738/17, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень, закріплених частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частин 1 та частини 2 статті 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Як зазначено в частині 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а відтак згідно з ст. 139 КАС судові витрати не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) щодо невключення в перерахунок пенсії додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 (80200, вул.Леонтовича,10, м.Радехів , Львівська область, РНОКПП НОМЕР_1), а саме підвищення посадового окладу та надбавки за особливо важливі завдання.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (80200, вул.Леонтовича,10, м.Радехів , Львівська область, РНОКПП НОМЕР_1) з урахуванням підвищення посадового окладу та надбавки за особливо важкі завдання.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 23 квітня 2019 року.
Суддя Кухар Н.А.