Рішення № 81394787, 24.04.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2019
Номер справи
120/965/19-а
Номер документу
81394787
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

24 квітня 2019 р. Справа № 120/965/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

20.03.2019 до суду надійшла позовна заява адвоката ОСОБА_2, подана від імені та в інтересах позивача ОСОБА_1, до Вінницького обласного військового комісаріату (відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (відповідач 2), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача 1 щодо зниження грошового забезпечення позивача, встановленого на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату ХЛ № 62534 від 28.03.2018 із урахуванням посадового окладу в розмірі 5360,00 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 – 1170 грн, тарифний розряд за посадою – 26);

- зобов’язати відповідача 1 виготовити та направити нову довідку до відповідача 2 станом на 01.01.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача із урахуванням посадового окладу в розмірі (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 – 1420 грн, тарифний розряд за посадою – 41, тарифний коефіцієнт – 4,24) згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та додатком № 24 до наказу МОУ № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України»;

- зобов’язати відповідача 2 провести перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 – 1420 грн тарифний розряд за посадою – 41, тарифний коефіцієнт – 4,24) згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та додатком № 24 до наказу МОУ № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України» з 01.01.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідно до наказу Головокомандувача ракетними військами № 029 від 27.01.1984 позивача звільнено з військової служби у запас з посади начальника служби безпеки зв’язку військової частини № 35564 43-ої ОСОБА_3 армії у військовому звані «підполковник» за пунктом «а» статті 59 (за віком). На день звільнення зі служби у Збройних Силах вислуга позивача становила 31 рік 3 місяці. Позивач вказує, що з 1984 він знаходився на обліку та отримував пенсію у Вінницькому обласному військовому комісаріаті, а з 01.01.2007 – в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області. При цьому з січня 2008 року по березень 2018 року відповідач 2 виплачував йому пенсію, виходячи з посадового окладу 1420,00 грн, визначеного Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007.

01.03.2018 набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017, якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців та затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу та начальницького складу.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 Вінницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області довідку ХЛ № 62534 від 13.02.2018 про розмір грошового забезпечення позивача із посадовим окладом 5360,00 грн (26-ий тарифний розряд). Позивач вказує, що при детальному ознайомленні з тарифною сіткою згідно з додатком № 1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та додатками №№ 23, 24 до наказу МОУ№ 90 від 01.03.2018 з’ясувалося, що відповідач 1 оформив довідку станом на 01.03.2018 із суттєвим заниженням розміру посадового окладу, а саме з 1420,00 грн, що відповідає тарифному розряду « 41» на 26-ий тарифний розряд, який станом на 01.01.2008 відповідав посадовому окладу 1140,00 грн.

Позивач зазначає, що розмір посадового окладу в сумі 1420,00 грн, який він отримував протягом 2008-2018 рр., відповідає 41-му тарифному розряду. Тому посадовий оклад, з якого має обчислюватися пенсія у зв'язку з її перерахунком на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, має становити 7470,00 грн. Натомість відповідач 1 неправомірно та всупереч дійсному змісту нормативно-правових актів занизив розмір посадового окладу при обчисленні грошового забезпечення для перерахунку пенсії до 1140 грн (26-ий тарифний розряд), внаслідок чого відповідач 2 здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з істотним заниженнями розміру пенсії позивача.

Ухвалою суду від 25.03.2019 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Також відповідачам встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

02.04.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Посилається на те, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262-ХІІ) всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок і проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені ст. 51 Закону № 2262-ХІІ. 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано проведення перерахунку та виплати пенсій військовослужбовців у зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». На виконання вказаних постанов Вінницьким ОВК видано довідку про розмір грошового забезпечення ХЛ № 62534, на підставі якої здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням розміру посадового окладу 5360,00 грн. Також відповідач 2 зазначає, що в силу вимог ст. 10 Закону № 2262-ХІІ на орган Пенсійного фонду покладені функції з призначення та виплати пенсій, а функції щодо визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходять за межі його компетенції. Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, як територіальний орган, здійснює перерахунок пенсій виключно на підставі документів, наданих уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, що мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Відтак позовні вимоги ОСОБА_1 вважає безпідставними та просить суд відмовити у їх задоволенні.

09.04.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву Вінницького ОВК, в якому відповідача 1 зазначає, що пенсія позивачу призначена на підставі п. 1 ст. 15 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», де вказується, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби проводиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 26.02.2018 набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою передбачено поетапний перерахунок раніше призначених пенсій колишніх військовослужбовців та членів їх сімей. З метою реалізації зазначеного рішення Кабінет Міністрів України доручив Міністерству оборони забезпечити оформлення та подання органам Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 станом на 1 березня 2018 року. Під час оформлення вказаних довідок посадові особи Вінницького ОВК керувалися ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якою призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінетів Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Умови проведення перерахунку пенсій визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Водночас встановлення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, визначено Постановою Кабінетів Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; Наказом Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 березня 2018; «Алгоритмом урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби, під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103», який надійшов до Вінницького ОВК 14.03.2018 за № 1267тлг.

Як зазначає відповідач 1, відповідно до вищезазначених нормативно-правових актів та вказівок Департаменту фінансів Міністерства оборони України посадовими особами Вінницького ОВК на підставі списків, наданих з Головного управління Пенсійного фонду України до 01.03.2018, були складені довідки про новий розмір грошового забезпечення та передані в місячний термін органам Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям, посади яких не передбачені цією постановою. Для встановлення нового посадового окладу використовувались визначені в у цій постанові посади та уперше введені по ним тарифні розряди (додатки № 1, 2 до Постанови), а по іншим – тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1-22 до Наказу МОУ № 90. По тим посадам, що не зазначені в додатках 1-22 Наказу, співвідношення, встановлених до 01.01.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, приведено до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього Наказу. У зв’язку з тим, що не всі посади були зазначені, під час визначення посадових окладів військовослужбовцям, які проходили військову службу у військовій частині, враховувалась таблиця тарифікації посад штату ракетної армії. Вказана таблиця додатково надіслана з Департаменту фінансів Міністерства оборони України і в ній посади протарифіковані на підставі штату ракетної армії № 2/095 інв. № НОМЕР_1.

Також відповідач 2 вказує, що посада, з якої був звільнений позивач, а саме начальник служби безпеки зв’язку-начальника військ зв’язку військової частини № 35564, не передбачена ні Постановою № 704 від 30.08.2017, ні Наказом МОУ № 90 від 01.03.2018. Тому тарифний розряд та розмір посадового окладу визначався згідно з Додатком 24 до Наказу № 90, шляхом співвідношення встановлених до 01.01.2018 розмірів посадових окладів до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та з врахуванням вимог Алгоритму, затвердженого Директором Департаменту фінансів МОУ 13.03.2018. Крім того, згідно таблиці тарифікації посадових окладів, розробленої Департаментом фінансів МОУ на підставі штату ракетної армії, посаді «начальник служби безпеки зв’язку – начальника військ зв’язку» станом на 01.01.2008 визначений посадовий оклад 1140,00 грн, що відповідає 26-му тарифному розряду.

На думку відповідача 1, твердження позивача про неправомірне зменшення окладу не відповідає дійсності, оскільки до перерахунку 01.03.2018 посадовий оклад складав 1420,00 грн, а розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, – 3759 грн, тоді якпісля перерахунку посадовий оклад дорівнює 5360,00 грн, а загальний розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, – 10155,00 грн. Отже, посадовий оклад позивача у розмірі 5360,00 грн приведений у відповідність до вимог чинного законодавства, оскільки відповідає тарифному розряду « 26» починаючи з 01.03.2018.

10.04.2019 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що Вінницький ОВК всупереч матеріалам пенсійної справи виготовив довідку з неправдивими даними, розрахувавши новий посадовий оклад в розмірі 1140,00 грн станом на 01.01.2008, з якого не обраховувалась пенсія позивачу. Виходячи із співвідношення розміру посадового окладу позивача до 01.01.2018 в розмірі 1420,00 грн, згідно з додатками № 23, 24 до Наказу МОУ № 90 він відноситься до тарифного розряду « 41», а тарифний коефіцієнт – « 4,24» згідно з додатком № 1 до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704. Крім того, згідно Алгоритму, на який посилається відповідач 1, у разі, якщо назва військової частини не відповідає назвам, визначеним у Додатках 1-22 до Наказу № 90 від 01.03.2018, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів до тарифних розрядів згідно з Додатком 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018. Позивач зазначає, що Вінницький ОВК повністю ігнорує пункт 5 цього Наказу та Постанову Кабінету Міністрів України № 704, в яких визначено, якщо назва військової частини не відповідає назві схем (додатки 1-22 до Наказу № 90, Додатку 2 до вказівок 612), то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.01.2018 розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (Додаток 24 до Наказу № 90, додаток 3 до вказівок 612). Згідно Схеми співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, посадовий оклад в розмірі 1420,00 грн, який відповідає 41-му тарифному розряду. Відповідно до роз'яснень Міністерства оборони України від 03.07.2018 № 322/1/2740 на запит Департаменту фінансів МОУ щодо визначення статусу 43-ої ракетної армії, немає жодного нормативного акту, що визначає критерії порівняння управління 43-ої ракетної армії з іншими військовими управліннями. Відтак позивач вважає позовні вимоги є обґрунтованими, а дії Вінницького ОВК щодо зниження розміру грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії – протиправними.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, – через п’ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з вимогами ч. 2, 3 ст. 263 КАС України розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи здійснюється судом у письмовому провадженні в строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження у справі.

Водночас частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд доходить висновку, що заявлений адміністративний позов належить задовольнити повністю.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 відповідно до наказу Головокомандувача ракетними військами № 029 від 27.01.1984 звільнений з військової служби у запас з посади начальника служби безпеки зв’язку-начальника військ зв’язку військової частини № 35564 у військовому звані «підполковник» за пунктом «а» статті 59 (за віком).

З 01.01.2007 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Починаючи з січня 2008 року і до проведення перерахунку у березні 2018 року відповідач 2 виплачував позивачу пенсію виходячи з посадового окладу в розмірі 1420,00 грн, визначеного згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007.

Водночас розмір посадового окладу 1420,00 грн, що враховувався для обчислення розміру пенсії позивача протягом 2008-2018 рр., відповідає 41-му тарифному розряду згідно з Наказом МОУ № 90 від 01.03.2018 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України», тарифний коефіцієнт – 4,24 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» Вінницьким ОВК виготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України довідку ХЛ № 62534 від 28.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії.

За змістом вказаної довідки посадовий оклад позивача прирівняний до посади, яку він займав на час звільнення, та становить 5360,00 грн, що відповідає тарифному розряду « 26».

На звернення позивача з приводу правомірності визначення такого розміру посадового окладу, відповідач 1 листом №12/1944 від 16.07.2018 повідомив, що визначення розміру грошового забезпечення станом на 01.03.2018 для проведення перерахунку пенсій проводилося відповідно до норм Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 №90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України» та Алгоритму урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби, під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103. Відповідно до таблиці тарифікації посадових окладів, розробленої Департаментом фінансів Міністерства оборони України по штату 43-ої ОСОБА_3 за посадою «начальник служби безпеки зв’язку» станом на 01.01.2008 відповідав посадовий оклад 1140,00 грн Тому позивачу встановлено 26-ий тарифний розряд, що відповідає розміру посадового окладу 5360,00 грн.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідача щодо зменшення тарифного розряду та, як наслідок, зменшення розміру посадового окладу, що впливає на розмір пенсії у зв'язку з її перерахунком, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Водночас пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Пунктом 1 вказаної постанови за № 704 від 30.08.2017 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.

Згідно із тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є додатком 1 до Постанови № 704, тарифному розряду « 41» відповідає тарифний коефіцієнт « 4,24».

Крім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1-22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Таким чином, відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є додатком 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01.03.2018 в розмірі 1420,00 грн. відповідає тарифному розряду « 41», що враховується з 01.03.2018 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017.

Як встановлено судом, починаючи з 01.01.2007 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та протягом 2008-2018 рр. отримував пенсію, розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1420,00 грн.

Відтак посадовий оклад позивача, встановлений до 01.03.2018 в розмірі 1420,00 грн, відповідає тарифному розряду « 41».

Натомість Вінницьким ОВК виготовлено та направлено до пенсійних органів довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, згідно з якою його посадовий оклад становить 5360,00 грн, що відповідає нижчому тарифному розряду, а саме 26-му.

Крім того, заперечуючи проти позову, відповідач 1 зазначає, що відповідно до Примітки 2 додатку 24 до Наказу МОУ № 90 від 01.03.2018 тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1-22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України. На думку відповідача, тарифні розряди за посадами штабу армії, яку обіймав позивач, постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 року та додатками 1-22 до Наказу № 90 від 01.03.2018 року № 90 не визначені. Тому тарифний розряд і, відповідно, розмір посадового окладу позивача визначався згідно із додатком 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018, з врахуванням вимог Алгоритму, зокрема відповідності рівня військової частини.

Перевіряючи вказані доводи, судом встановлено, що 13.03.2018 Директором Департаменту фінансів Міністерства оборони України затверджено Алгоритм урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження), під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (далі – Алгоритм).

Як зазначає відповіджач 1, згідно з наведеною у цьому Алгоритмі таблицею відповідності рівнів військових частин за рівнем посадового окладу керівника, рівень військової частини "ОСОБА_3, корпус" встановлюється на рівні частини "Корпус резерву" та нижче рівня "Оперативне (повітряне) командування". Крім того, відповідно до таблиці тарифікації посадових окладів, розробленої Департаментом фінансів МОУ на підставі штату ракетної армії, посаді «начальника служби безпеки зв’язку» станом на 01.01.2008 відповідає посадовий оклад в розмірі 1140,00 грн, тобто тарифний розряд "26".

Проте суд зауважує, що пунктом 5 Алгоритму передбачено, що якщо назва військової частини не відповідає назві схем (додатки 1-22 до Наказу № 90, додаток 2 до вказівки 612), застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (додаток 24 до Наказу № 90, додаток 3 до вказівки 612).

Отже, Алгоритмом, на який посилається відповідача, чітко визначено, що у разі якщо назва військової частини не відповідає назвам, наведеним у додатках 1-22 до Наказу № 90 від 01.03.2018, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів до тарифних розрядів згідно з додатком 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018.

Як вже зазначалося, до 01.03.2018 позивач отримував пенсію, що розраховувалась виходячи із розміру посадового окладу 1420,00 грн. При цьому назва військової частини, з якої був звільнений позивач, не відповідає жодній із Схем, відображених у додатках 1-22 до Наказу № 90 від 01.03.2018.

Згідно з роз’ясненнями Міністерства оборони України Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України від 03.07.2018 № 322/1/2740 на запит Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо визначення статусу управління 43 ракетної армії, у Збройних Силах України немає нормативно-правових актів, які визначають критерії що порівнюють органи військового управління та інші нетипові штатні структури, а також посади в них. Без прямих аналогів ототожнення (взвод до взводу, рота до роти, батальйон до батальйону в межах одного роду військ (сил), виду Збройних Сил України) Головне управління не може порівнювати управління 43 ракетної армії з іншими органами військового управління.

Відтак, на переконання суду, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 необхідно розраховувати виходячи із співвідношення його посадового окладу встановленого до 01.03.2018, тобто з розміру 1420,00 грн до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно додатками 23, 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018 відповідає тарифному розряду « 41» та розміру посадового окладу 7470,00 грн.

З огляду на викладене суд доходить висновку про обґрунтованність позовних вимоги в частині визнання протиправними дій Вінницького ОВК щодо зниження грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 на підставі довідки ХЛ № 62534 від 28.03.2018 із урахуванням посадового окладу в розмірі 5360,00 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 – 1140,00 грн, тарифний розряд за посадою – « 26») та зобов’язання вказаного відповідача виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області станом на 01.01.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, із урахуванням посадового окладу позивача ОСОБА_1 в розмірі 1420 грн, тарифний розряд за посадою – « 41», тарифний коефіцієнт – « 4,24» згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 та додатками № 23, 24 згідно з наказом Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018.

Однак суд вважає безпідставними та передчасними вимоги позивача щодо покладення на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області обов'язку провести перерахунок та виплату пенсії позивача.

Так, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, чітко визначено алгоритм дій проведення перерахунку пенсій. Зокрема передбачено, що державні органи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, тоді як Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, органам, з яких особи були звільнені із служби.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення. При цьому розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у цих довідках.

В цому контексті суд зазначає, що право на захист – це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення про те, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань. Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм слідує, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Отже, позовні вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, на думку суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично ще не існує, оскільки відповідний перерахунок може мати місце лише після виконання Вінницьким ОВК рішення суду в частині направлення нової довідки про грошове забезпечення позивача, після отримання якої в пенсійного органу виникне відповідний обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача.

Відтак у цій частині адміністративного позову належить відмовити.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов’язаних з розглядом справи, судом не встановлено, питання про розподіл судових витрат у цій справі не вирішується.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо зниження розміру грошового забезпечення позивача ОСОБА_1, визначеного на підставі довідки ХЛ № 62534 від 28.03.2018 із урахуванням посадового окладу в розмірі 5360,00 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 – 1140 грн, тарифний розряд за посадою – « 26»).

Зобов'язати Вінницький обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08362793, місцезнаходження: вул. Д. Галицького, 31, м. Вінниця, 21016) виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) станом на 01.01.2018, що враховується для перерахунку пенсії, із урахуванням посадового окладу в розмірі 7470,00 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 – 1420,00 грн, тарифний розряд за посадою – « 41», тарифний коефіцієнт – « 4,24») згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 та додатками № 23, 24 до Наказу Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України».

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду..

Інформація про учасників справи:

1) позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2);

2) відповідач 1: Вінницький обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08362793, місцезнаходження: вул. Д. Галицького, 31, м. Вінниця, 21016);

3) відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100).

Судове рішення складено 24.04.2019.

Суддя Сало Павло Ігорович