Рішення № 81389815, 12.11.2018, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.11.2018
Номер справи
758/16464/17
Номер документу
81389815
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 758/16464/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2018 року місто Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Ларіонової Н. М. ,

при секретарі судового засідання Артюшенко К.С.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в м.Києві в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив визнати неправомірними дії Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу» та Постанови КМ України № 15 від 18.01.2017 р. «Питання оплати праці працівників державних органів»; зобов»язати Центральне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.01.2017 р. перерахувати та виплачувати в подальшому позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та Постанови КМ України № 15 від 18.01.2017 р. «Питання оплати праці працівників державних органів» у розмірі 85% від заробітної плати , на підставі листа Національної ради з питань телебачення і радіомовлення №07/109 від 10.11.2017 р. та проведеного розрахунку пенсії, без обмеження пенсії граничним розміром та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов»язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 зазначає, що перебуває на обліку в Центральному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві при загальному страховому стажі роботи 34 роки, з них 16 років стаж держслужби, станом на час призначення пенсії. Вказує, що пенсію призначено , як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України « Про державну службу» в розмірі 85% від суми середньомісячної заробітної плати. 22.11.2017 р. позивач звернувся до Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києвііз заявою про перехунок пенсії державного службовця у зв»язку із підвищенням посадових окладів членів Національної ради з питань телебачення і радіомовлення на підставі інформаційного листа Національної ради з питань телебачення і радіомовлення № 07/109 від 10.11.2017 р. Листом № 68842/08 від 07.12.2017 р. відповідач відмовив в здійсненні перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що з 01.06.2015 р. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів україни щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно да Закону України «Про державну службу».

Представником відповідача в червні 2018 року поданий відзив на адміністративний позов, в якому представник зазначив, що позивач перебуває на обліку в Центральному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 15.07.2002 р. отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ, яка призначена у розмірі 85% посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом. Вказує, що позивачем не надавалася відповідна довідка для перехунку пенсії, а лист Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 10.11.2017 р. та проведений розрахунок пенсії позивачем не є підставаю для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії без обмеження її граничним розміром та без врахування максимальної величини по заробітній зарплаті, на яку нараховано та сплачено судовий збір на загальнообов»язкове пенсійне страхування та ЄСВ відповідно до Закону. Крім того в листі Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 10.11.2017 р. вказано лише оклад члена Національної ради, а розмір премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок не вказано. Ззаначає, що позивач звернувся із зяавою до Управління 22.11.2017 р., таким чином, строком коли позивач дізнався про порушення свої прав є листопад 2017 р., а отже ним пропущено строк звернення до суду, у зв»язку з чим представник просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Під час судового розгляду справи відповідно ст.52 КАС України ухвалою від 27.07.2018 р. допущено заміну відповідача - Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві - правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві.

Відповідно до п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.) розгляд справи проводиться з нормами КАС України, чинного з 15.12.2017 р., в порядку спрощеного позовного провадження.

В судовому засіданні позивач підтримав позов з підстав наведених в ньому, просив задовольнити та надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з»яви вився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, причину неявки до суду не повідомив.

Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, зібрані у справі докази, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку у Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з 15.07.2002 року. Пенсію йому призначено державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу» у розмірі 85% від середньомісячної заробітної плати.

Згідно інформаційної довідки Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 13.10.2015 року №287, вона видана ОСОБА_1 про те, що він дійсно є членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Станом на13.10.2015 року посадовий оклад за відповідною посадою становить 4 316,00 грн., надбавка за ранг становить 145,0 грн., надбавка за вислугу років становить 25% посадового окладу -1115,25 грн., надбавка за особливий характер роботи та інтенсивність праці становить 70% посадового окладу - 3122,70 грн., надбавка за доступ до державної таємниці та у зв»язку з роботою в умовах режимних обмежень становить 15% посадового окладу - 647,40 грн., премія становить - 2589,60 грн., а всього 11 935,95 грн.

22.11.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до наведеного розрахунку на підставі інформаційного листа Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 07/109 від 10.11.2017 р.

Листом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 68842/08 від 07.12.2017, було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посилання на Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VІІІ, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р.

Спеціальним законом, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях є Закон України «Про державну службу».

Відповідно до частини другої статті 33 Закону «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із ст. 37 вказаного Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час звернення мене щодо перерахунку пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції від 25 березня2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 до постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, постановою КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч ст. 37 Закону України «Про державну службу» також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно зі статтею 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першою статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Отже, суд дійшов висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе Державою зобов'язань.

Враховуючи вищевикладене, суд констатує, що оскільки пенсія позивачу була призначена у 2002 році, то при здійсненні перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає правовий механізм перерахунку пенсії державного службовця, яка діяла на момент призначення пенсії.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно з складовими заробітної плати державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі, яку займав позивач, відповідно до Закону «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України №15 від 18 січня 2017 року «Питання оплати праці працівників державних органів».

Згідно з частиною другою статті 72 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд, констатує, що відповідач не довів, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.

Таким чином, зважаючи на обставини справи, досліджені у судовому засіданні докази та системний аналіз положень чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, ст.ст.19, 22, 58 Конституції України, Закону України «Про державну службу», постанову Кабінету Міністрів України №15 від 18 січня 2017 року «Питання оплати праці працівників державних органів», керуючись п.10, 15.5 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.), ст.ст.2, 5, 9, 73-76, 77, 241, 242, 243-247, 250, 255, 295, 297 КАС України, -

в и р і ш и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження за адресою: м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) з 01 січня 2017 р. перерахувати та виплачувати в подальшому ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1) пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови КМ України від 18.01.2017 р. № 15 у розмірі 85% від заробітної плати, на підставі листа Національної ради з питань телебачення і радіомовлення від 10.11.2017 р. № 07/109, без обмежень пенсії граничним розміром.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н. М. Ларіонова