
Справа №:755/6307/19
1кс/755/2944/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" квітня 2019 р. слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва Левко В.Б., секретар судового засідання Собков В.В., розглянувши клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області Кобріна В.М. про призначення експертизи у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22018101110000149, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України
в с т а н о в и в :
слідчий в ОВС СУ ГУ СБУ у місті Києві та Київській області Кобрін В.М. звернувся до слідчого судді з клопотанням про призначення експертизи.
Мотивуючи клопотання, слідчий посилається на те, що 2018 року громадянин України ОСОБА_2 розповсюдив у мережі Інтернет матеріали із закликами змінити шляхом насильства територіальну цілісність України, а також закликами до розпалювання нетерпимості та ворожнечі на ґрунті ідеологічних і релігійних переконань та за ознакою приналежності до певної нації.
Відповідно до висновку комплексної психолого-лінгвістичної Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України № 19283/19284/18-39/19970/19971/18-61 від 16 листопада 2018 року, проведеної на підставі матеріалів отриманих оперативним підрозділом до внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, у текстових матеріалах: інформаційних повідомлень, промовах ОСОБА_2, розповсюджених у соціальній мережі facebook містяться публічні заклики до адресатів: здійснювати збройну боротьбу проти чинної української влади та її прибічників; позбавити чинну українську владу її повноважень та створити на території України державне утворення «Киевское княжество»; фізично знищити чинну українську владу; а також мовні ознаки: пропаганди ідеї слов'янської єдності українського, російського та білоруського народів та створення шляхом об'єднання України, Росії та Білорусії єдиного державного утворення; створення на території України т.зв. Новоросії та приєднання її у подальшому до Російської Федерації; створення на території України т.зв. «Киевского княжества»; розпалювання нетерпимості та ворожнечі на ґрунті ідеологічних і релігійних переконань та за ознакою приналежності до певної нації.
Таким чином, ОСОБА_2 здійснив публічні заклики до вчинення дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, поєднані з розпалюванням національної та релігійної ворожнечі.
На даний час, з метою встановлення наявності у інформаційних повідомленнях та промовах ОСОБА_2 публічних закликів, направлених на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, поєднаних з розпалюванням національної та релігійної ворожнечі, на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України необхідно провести додаткову комплексну психолого-лінгвістичну експертизу з використанням як матеріалів доказів здобутих після внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, тобто у спосіб, визначений Кримінальним процесуальним кодексом України.
За вказаним фактом розпочато кримінальне провадження №22018101110000149, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України, про що внесено відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Вивчивши клопотання, додані до нього документи, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 244 КПК України у разі, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді.
Відповідно до ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Згідно із ч. 6 ст. 244 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта.
Оцінивши викладені в клопотанні слідчого обставини, додані на їх підтвердження докази, слідчий суддя вважає, що для вирішення питань викладених у клопотанні слідчого необхідні спеціальні знання, крім цього обставини, які слідчий намагається з'ясувати мають істотне значення для даного кримінального провадження, у зв'язку із чим необхідно залучення експерта для проведення додаткової комплексної психолого-лінгвістичної експертизи.
Керуючись ст.ст. 92, 242, 244 КПК України, слідчий суддя,
п о с т а н о в и в:
клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУ СБУ у місті Києві та Київській області Кобріна В.М. задовольнити.
Доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України у кримінальному провадженні №22018101110000149 проведення додаткової комплексної психолого-лінгвістичної експертизи, на вирішення якої постановити такі питання:
чи містяться в інформаційних матеріалах, підготовлених та розповсюджуваних автором, публічні заклики (пропаганда) до зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України (приєднання території України до території Росії та Білорусії, наполягання на законності та необхідності входження території України до Росії як держави тощо)?
чи містяться в інформаційних матеріалах, підготовлених та розповсюджуваних автором, умисні дії (пропаганда), вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого конституцією України та спрямовані на розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності або образу почуттів громадян у зв'язку з їхніми релігійними переконаннями?
чи містяться в підготовлених та розповсюджуваних автором матеріалах, публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади?
чи є підготовлені та розповсюджувані автором матеріали такими, що спрямовані на: підрив морального духу населення та армії України; внесення розбрату між армією і народом; дезiнформування населення; підбурювання населення до непокори владі?
чи є підготовлені та розповсюджувані автором матеріали, діянням, умисно вчиненим громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, в період збройного конфлікту, надання іноземній державі, іноземній організації або її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України та формування інформаційних передумов соціального вибуху в Україні?
чи можливо розглядати оприлюднення вказаних матеріалів автора шляхом їх розповсюдження у мережі Інтернет, як сприяння можливим чи дійсним зусиллям організацій РФ та їхніх представників з втручання у зовнішню політику України?
чи являються дії автора свідомими та такими, що спрямовані на шкоду державному суверенітету та територіальній цілісності України, що відповідно до ст. 7 Закону України «Про основи національної безпеки України» створює загрозу національним інтересам і безпеці держави в інформаційній сфері?
чи здійснює автор вплив на масову свідомість, шляхом формування хибних ідеологій, вигідних суміжній країні - Російській Федерації? Чи є такий вплив вигідним суміжній державі - Російській Федерації, з огляду на проведення РФ інформаційної війни проти України?
чи можливо розглядати розповсюдження матеріалів автора втручанням у внутрішню політику України (поширення відомостей, які підбурюють населення до розв'язання міжконфесійних, міжетнічних та інших конфліктів)?
чи мають місце ознаки свідомого розуміння автором своїх дій, як таких, що межують та виходять за рамки правового поля? Чи вбачаються намагання автора маніпулювати формулюваннями з метою уникнення юридичної відповідальності, в той час, коли його діяльність несе загрози безпеці України в інформаційній сфері (в тлумаченні Закону України «Про основи національної безпеки»)?
чи можливо розглядати підготовку та розповсюдження автором інформаційних матеріалів (виходячи з їх контексту), як акції вигідного впливу, яка завдає шкоди безпеці України в інформаційній сфері та є формою підривної діяльності проти держави Україна?
чи є висловлювання автора у розповсюджених інформаційних матеріалах фактичним твердженням або оціночним судженням?
Надати експертам для дослідження: протокол огляду інформаційних матеріалів з додатками, копію висновку Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України № 19283/19284/18-39/19970/19971/18-61 від 16 листопада 2018 року.
Надати згоду, у разі необхідності, на часткове або повне знищення поданих об'єктів дослідження або речових доказів, якщо таке передбачене методикою дослідження.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України.
Роз'яснити, що висновок експерта повинен відповідати вимогам ст. 102 КПК України.
Висновок експерта надати слідчому в ОВС СУ ГУ СБУ у місті Києві та Київській області Кобріну В.М.
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: В.Б. Левко