
Справа № 591/2557/19
Провадження № 2-а/591/199/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2019 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді - Сидоренко А.П.
з участю секретаря судового засідання - Майбороди А.О.
перекладача - Шкут І.О.
представника позивача - Циганка В.А.
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до громадянина Грузії ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та, остаточно уточнивши позовні вимоги, обґрунтовує його тим, що 12 лютого 2019 року працівниками Управління ДМС України в Сумській області було виявлено громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Грузії НОМЕР_1 , який незаконно перебуває на території України.
Після закінчення дозволеного строку перебування (90 днів протягом 180 днів) відповідач територію України не покинув, та проживав за адресою: АДРЕСА_1 .
12 лютого 2019 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 203 КУпАП серії ПР МСМ №054579 та начальником Управління ДМС України в Сумській області застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. Штраф відповідачем сплачено.
Відповідач з питання продовження строку перебування на території України чи оформлення документів, що підтверджують право проживання в Україні до підрозділів Державної міграційної служби України не звертався та підстав для отримання ним статусу біженця чи притулку в Україні не надав.
За інформацією, отриманою з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан») встановлено, що відповідач останній раз перетинав державний кордон в законному порядку 18 квітня 2018 року.
На сьогоднішній день підстав для подальшого перебування в Україні відповідач не має та перебуває на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства.
13 лютого 2019 року Управлінням ДМС України в Сумській області прийнято рішення №15 про примусове повернення відповідача з України, з яким відповідач ознайомився, що підтверджується його підписом та зобов`язався виїхати за межі України у визначений термін, а саме до 01 березня 2019 року.
Зазначає, що враховуючи те, що відповідач самостійно територію України у встановлений строк не покинув, на даний час нелегально перебуває на території України не має фінансової можливості виїхати за межі території України самостійно, згідно витягу з системи «АРМОР» відповідач з 30 вересня 2012 року по 17 квітня 2018 року переховувався від органів досудового розслідування, тому є обґрунтовані підстави вважати, що він надалі ухилятиметься від виконання прийнятого рішення про примусове повернення з України.
Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить примусово видворити громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України; звернути рішення до негайного виконання.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні не заперечував проти задоволення заявленого до нього позову, зазначивши, що він дійсно допустив порушення закону, але це було пов`язано з його лікуванням в лікарні. Крім того зазначив, що він має завтра вилетіти до Грузії, оскільки потребує термінової операції, яка запланована на понеділок. Також повідомив, що дійсно він перебував у розшуку з приводу кримінальної справи, по якій судом постановлено вирок.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши подані суду докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12 лютого 2019 року працівниками УДМС України в Сумській області було виявлено громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає на території України без документів на право проживання на території України.
У зв`язку з цим, постановою начальника УДМС України в Сумській області від 13 лютого 2019 року громадянина Грузії ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП з накладенням штрафу (а.с.10).
13 лютого 2019 року УДМС України в Сумській області було прийняте рішення №15 про примусове повернення з України до Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким останнього зобов`язано покинути територію України до 01 березня 2019 року (а.с. 15-17).
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
У відповідності до ч. ч. 1, 5 ст.26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Заходи, визначені цією статтею, також застосовуються адміністративним судом, визначеним частиною першою цієї статті, за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів чи підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України до іноземців та осіб без громадянства, які до прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вчинили порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, до завершення процедури розгляду цієї заяви.
Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Згідно до п. п. 2, 7, 10 Розділу І Загальних положень Інструкції Про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, що затверджена наказом МВС України, Адміністрацією ДПС України, Службою безпеки України №353/271/150 від 23.04.2012 року, у цій Інструкції терміни "примусове повернення" та "примусове видворення" означають систему адміністративно-правових заходів, спрямованих на примушування іноземців, які незаконно перебувають в Україні, покинути територію України всупереч їх волі і бажанню.
Підставами для подання позову про примусове видворення іноземців є:
невиконання іноземцем в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення;
наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, крім випадків затримання іноземця за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та його передачі прикордонним органам суміжної держави.
Як вбачається з рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни від 13 лютого 2019 року, громадянина Грузії ОСОБА_1 зобов`язано покинути територію України до 01 березня 2019 року.
В той же час з наданих в судовому засіданні відповідачем доказів вбачається, що з 14 лютого 2019 року по 22 лютого 2019 року та з 10 березня 2019 року по 13 березня 2019 року відповідач перебував на стаціонарному лікуванні в Комунальній установі «Сумська міська клінічна лікарня № 1».
Крім того вироком Зарічного районного суду м. Суми від 21 березня 2019 року ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні злочину, передбаченого ст. 187 ч.2 КК України та на підставі ст. 69 КК України призначено йому покарання у виді позбавлення волі строком 3 роки без конфіскації майна. Вирішено зарахувати на підставі ч.5 ст. 72 КК України ОСОБА_1 строк попереднього ув`язнення з 23 червня 2017 року по 11 лютого 2019 року включно у строк відбуття покарання з розрахунку, що один день попереднього ув`язнення відповідає двом дням позбавлення волі та у зв`язку з цим вважати ОСОБА_1 таким, що відбув покарання за зазначеним вироком.
Згідно відмітки суду вказаний вирок набрав законної сили 24 квітня 2019 року.
Вказані обставини дають підстави стверджувати, що відповідач у відведений термін для добровільного виконання рішення про примусове повернення з поважних причин був позбавлений можливості в добровільному порядку залишити територію України, оскільки перебував на лікуванні, а також мав обов`язок приймати участь у розгляді кримінальної справи за його обвинуваченням, в зв`язку з чим не мав права змінювати місце проживання в Україні до набрання вироком суду законної сили.
За таких обставин суд приходить до висновку про передчасність заявленого позову і як наслідок відсутність підстав для його задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 9, 77, 78, 241-246, 289 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до громадянина Грузії ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України відмовити.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 27, код ЄДРПОУ 37846270.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання в Україні: АДРЕСА_1 .
Суддя А.П.Сидоренко