
Справа № 346/5036/18
Провадження № 2/346/321/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2019 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд ОСОБА_1 - Франківської області
головуючого судді - Потятинника Ю.Р.,
з участю: секретаря - Васильчук Я.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні позовну заяву заступника керівника Коломийської місцевої прокуратури в інтересах держави до Нижньовербізької сільської ради ОТГ, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про скасування рішень, визнання недійсними державних актів, скасування державної реєстрації права власності та зобов’язання повернути земельні ділянки, -
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Коломийської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду із позовною заявою до Нижньовербізької сільської ради ОТГ, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про скасування рішень, визнання недійсними державних актів, скасування державної реєстрації права власності та зобов’язання повернути земельні ділянки.
Сторони в судове засідання не з'явились, хоча повідомлялись про час і місце судового розгляду.
Дослідивши матеріали справи суд встановив, що ухвалою суду від 10 жовтня 2018 року позовну заяву було залишено без руху у зв’язку із невідповідністю вимогам статті ст. 175 ч. 3 п. 3, ст. 177 ч.4 ЦПК України, а саме: не зазначено ціни позову та не додано документу про сплату судового збору.
У відповідності до вимог ст. 176 ч.1 п.2, ч.2 ЦПК України ціна позову визначається вартістю (дійсною) майна. Згідно п.1 пп. 1,2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2014 р. № 358 “Про проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства” установлено, що оціночною вартістю для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства (далі - оподаткування), є ринкова вартість, розрахована відповідно до національних стандартів та інших нормативно-правових актів з питань оцінки майна і майнових прав; інформація із звіту про оцінку майна, звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок (далі - звіт про оцінку), що складений для цілей оподаткування, вноситься безперешкодно та безоплатно до єдиної бази даних звітів про оцінку. Зазначена інформація складається за встановленою Фондом державного майна формою та є додатком до звіту.
Такого звіту щодо актуальної вартості витребуваних земельних ділянок суду прокурором не подано. Продовжуючи викладене, суд не може взяти до уваги посилання в тексті позовної заяви на вартість спірних земельних ділянок, яка зазначена у вироку суду від 24.06.2016р., за відсутності належного звіту про оцінку та з врахуванням давності вироку, що відповідає нормам ст. 82 ч.6 ЦПК України.
Суд вважав, що клопотання прокурора про звільнення від сплати судового збору належним чином не мотивоване. Статтею 5 ч.1 п. 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що від сплати судового збору звільняються позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Проте, позовна заява не містить вимог про відшкодування матеріальних збитків, а крім вимоги про зобов’язання повернути земельні ділянки наявні вимоги немайнового характеру проскасування рішень, визнання недійсними державних актів, скасування державної реєстрації права власності .
Згідно ст. 56 ч. 3-5 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами … . Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Згідно ст. 23 п. 3,4 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті… .
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
В поданій позовній заяві прокурор не зазначив органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, незважаючи на те, що спірні земельні ділянки просить повернути у землі запасу Нижньовербізької сільської ради ОТГ. Відсутнє належне обґрунтування в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захистусаме прокурором.
Прокурора було зобов'язано усунути вищевказані недоліки в строк до 25.10.2018р., але не пізніше 10 днів з дня отримання копії ухвали.
Однак, прокурором з урахуванням заяви про усунення недоліків від 19.10.2018р. у встановлений судом строк вцілому не виконано вимоги ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, зокрема не зазначено ціни позову та не додано документу про сплату судового збору, не додано належного актуального звіту чи експертного висновку про вартість спірних земельних ділянок. Долучена копія інформаційної довідки оцінювача не може вважатись належним документом. Підстав для звільнення прокурора від сплати судового збору передбачених ст. 136 ЦПК України суд не знаходить. Також, суд вважає необгрунтованими доводи прокурора щодо незазначення органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах враховуючи, що спірні земельні ділянки просить повернути у землі запасу Нижньовербізької сільської ради ОТГ. Тому, наявні підстави для залишення позову без розгляду, передбачені ст. 257 ч. 1 п. 8 ЦПК України.
Крім того, позов пред'явлено до ОСОБА_1, яка на час пред'явлення позову померла 09.01.2018р., що підтверджується листом Коломийського районного відділу ДРАЦСу.
На підставі викладеного, керуючись ст. 247ч.2, 257, 259, 260ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Позов залишити без розгляду.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом 15 днів з дня її складення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Суддя Потятинник Ю.