
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2019 р. Справа №1840/3577/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату, в якій з урахуванням уточнення позовних вимог від 27.11.2018 просив:
- визнати неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області щодо встановлення розміру пенсії 70% грошового забезпечення замість 80% грошового забезпечення;
- визнати неправомірними дії Сумського обласного військового комісаріату щодо самовільного виключення із складу грошового забезпечення всіх додаткових видів грошового забезпечення;
- зобов'язати Сумський обласний військовий комісаріат скласти довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1, станом на 01.01.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у строгій відповідності до ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, з урахуванням педагогічного стажу та всіх додаткових видів грошового забезпечення, а саме:
а) визначити розмір посадового окладу з урахуванням педагогічного стажу (ст. 57 Закону України «Про освіту» 1991 року);
б) доплати:
- за науковий ступінь кандидата військових наук 15% посадового окладу;
- за вчене звання доцента 25% посадового окладу;
- за виконання особливо важливих завдань 50% від суми 3-х основних видів грошового забезпечення (посада, звання, вислуга);
- за секретність 15% посадового окладу;
- премії (на сьогодні 380% посадового окладу, відповідно наказу МО України № 44 з 01.01.2016) та передати її до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області для проведення перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відповідно максимального розміру пенсії 80% грошового забезпечення, виплатити недоплату, з урахуванням раніше проведених виплат та компенсації за своєчасно не виплачені кошти, відповідно ст.ст. 1-4 Закону України № 2050-III.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
З метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, ухвалою суду від 08.11.2018 розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 09.01.2019 зупинено провадження в даній справі до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, яка перебувала в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва.
31.01.2019 позивачем було подано заяву про поновлення провадження у справі та прийняття рішення в частині позовних вимог.
Ухвалою суду від 05.02.2019 було поновлено провадження у справі та призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 26.02.2019.
26 лютого 2019 року в даній справі прийнято рішення щодо частини позовних вимог, а саме позовні вимоги ОСОБА_1 в частині позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії було задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку.
Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплатити компенсації ОСОБА_1 за своєчасно не виплачені кошти - відмовлено.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 зупинено провадження в даній справі до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, яка перебувала в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою суду від 13.03.2019 було поновлено провадження у справі та призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 26.03.2019.
26 березня 2019 року розгляд даної справи був відкладений на 15.04.2019 у зв'язку з неявкою належно повідомленого позивача.
Відповідач, Сумський обласний військовий комісаріат, заперечуючи проти задоволення позову надіслав на адресу суду відзив, у якому зазначив, що оскаржувані дії відповідача були вчинені правомірно та у повній відповідності до норм законодавства, чинних на момент вказаних дії.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Відповідачі належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, явку своїх представників у судове засідання не забезпечили.
Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Для здійснення перерахунку пенсій, відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області були складені передбачені Порядком №45 довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року та надіслані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (у тому числі і на ОСОБА_1).
У передбаченій Порядком №45 довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 були зазначені наступні види грошового забезпечення:
посадовий оклад - 7750,00 грн.;
оклад за військовим званням - 1480,00 грн.;
надбавка за вислугу років 50% - 4615,00 грн.
Усього: 13845,00 грн.
Позивач звертаючись до суду з позовною заявою зазначає, що відповідач протиправно визначив, як складові, так і розміри сум у вищевказаній довідці, у зв'язку з чим і звернувся до суду для відновлення своїх порушених прав.
Суд, приймаючи рішення в даній справі, свою позицію обґрунтовує наступним.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Порядок перерахунку вже призначених пенсій врегульовано розділом VIII вищезазначеного Закону.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 4 ст. 63 Закону №2262, Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» (далі - Постанова №103), відповідно до п.1 якої визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Одночасно, зазначеною Постановою № 103 були внесені зміни до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку уповноважені органи на підставі списків за формою згідно з додатком №1 готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з Додатком №2, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до абз.1 п.5 Порядку №45, під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою.
Для здійснення перерахунку пенсій, відповідно до ч.4 ст. 63 Закону №2262 та Постанови №103, Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області були складені передбачені Порядком №45 довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року та надіслані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
У довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 були зазначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 7750,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 4615,00 грн. Усього: 13845,00 грн.
Отже, суд зазначає, що форма, зміст та порядок видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (Додаток 2) затверджені Порядком №45. У зв'язку з викладеним, суд зазначає, що відповідач, складаючи в 2018 році довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1, діяв у повній відповідності до чинних на час вчинення дії вищевказаних нормативно - правових актів.
Водночас, інша частина позовних вимог підлягає частковому задоволенню, у зв'язку з наступним.
Позивач звертаючись до суду зазначає, що відповідач протиправно зменшив розмір та складові його грошового забезпечення, пославшись на постанову КМУ №103, оскільки позивач вважав її такою, що прийнята всупереч норм чинного законодавства та порушує його конституційні права.
У ході розгляду даної справи судом було встановлено, що в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала справа, предметом оскарження якої є пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 вказаний позов було задоволено.
Вказане рішення суду залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року.
З аналізу вищевказаного судового рішення, змісту скасованих норм нормативно-правового акту та доводів відповідача наведених у відзиві на позовну заяву, суд робить висновок, що на даний час відсутні законодавчо визначені обмеження щодо складових грошового забезпечення, які не були зазначені у довідці про грошове забезпечення позивача у 2018 році.
Так, відповідно до матеріалів справи, а саме повідомлення про перерахунок пенсії позивача (а.с. 61), його грошове забезпечення до 2018 року включало:
а) посадовий оклад;
б) оклад за військове звання;
в) надбавка за вислугу років;
г) доплати:
- за науковий ступінь кандидата військових наук;
- за вчене звання доцента;
- за виконання особливо важливих завдань;
- надбавки за таємність;
- премії.
У зв'язку з викладеним, суд зазначає, що надбавки, які позивач отримував при звільненні з відповідної посади та враховувались йому при попередніх перерахунках пенсії та є чинними на даний час, повинні бути зазначені у довідці про грошове забезпечення позивача, а саме: за науковий ступінь кандидата військових наук; за вчене звання доцента; за виконання особливо важливих завдань; надбавки за таємність.
Водночас, суд не погоджується з доводами позивача щодо відсоткового розміру вказаних надбавок, оскільки розмір вказаних набавок повинен враховуватись відповідно до нормативно-правового акту, який регулює спірні правовідносини на час виникнення підстав для перерахунку пенсії, в даному випадку вказаним актом є постанова Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Так, відповідно до вказаної постанови підлягають зазначенню наступні розміри відсотків: за науковий ступінь кандидата військових наук - 5%; за вчене звання доцента - 5%.
Враховуючи вищевикладене, відповідач, в порушення вимог ч.2 ст.77 КАС України, не навів доводів на спростування вказаної позиції суду.
Щодо вимоги позивача скласти довідку про грошове забезпечення відповідно до наказу МО України № 44 та у зв'язку з чим, визначити премію позивачу у розмірі 350%, суд вважає вказану вимогу необґрунтованою, у зв'язку з тим, що зазначений наказ мав індивідуальний та тимчасовий характер (на 2016 рік), був обмежений передбаченими у кошторисі Міністерства оборони України видатками на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році, встановленому на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», а тому не є правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У той же час, суд вважає, що обґрунтованим розміром премії, яка підлягає зазначенню у довідці про грошове забезпечення, є 10%, оскільки вказаний розмір премії визначений при перерахунку пенсії позивача з 01.09.2013, який здійснювався на підставі рішення суду, окрім того, відповідно до п.2 ч.5 постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, розмір вказаної премії визначається не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Щодо вимог позивача визначити розмір посадового окладу з урахуванням педагогічного стажу (ст. 57 Закону України «Про освіту» 1991 року) та у відповідності до ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, з урахуванням педагогічного стажу, суд вважає вказані вимоги необґрунтованими, оскільки Закон України «Про освіту» (1991 року) в цілому втратив чинність згідно із Законом України від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII, у зв'язку з чим, вказаний Закон не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.
Стосовно доводів відповідача, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, а підлягає застосуванню виключно ст. 63 вказаного Закону, то суд зазначає, що вказані норми не є такими, що протирічать між собою, а навпаки вказані норми є послідовними та складовими призначення та перерахунку пенсії.
Щодо вимоги позивача зобов'язати Сумський обласний військовий комісаріат скласти довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1, станом на 01.01.2018, суд зазначає, що вказана вимога позивача не враховує приписи ч.2 ст.265 КАС України.
Так, відповідно до ч.2 ст.265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Як зазначалось вище, підставою для часткового задоволення вищевказаних позовних вимог, є прийняття рішення Окружним адміністративним судом міста Києва від 12.12.2018, яким були скасовані вищевказані нормативно-правові акти, вказані нормативно-правові акти стали нечинними з 05.03.2019 (дата прийняття постанови Шостим апеляційним адміністративним судом) у зв'язку з чим, вказана довідка повинна бути видана станом на вказану дату, оскільки до вказаної дати вищевказані нормативно-правові акти вважаються діючими та правомірними.
З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обласного військового комісаріату витрати у вигляді судового збору в розмірі 352,40 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Сумський обласний військовий комісаріат скласти довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у строгій відповідності до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зазначенням наступних складових:
а) посадового окладу;
б) за військове звання;
в) за вислугу років;
г) доплати:
- за науковий ступінь кандидата військових наук 5% посадового окладу;
- за вчене звання доцента 5% посадового окладу;
- за виконання особливо важливих завдань 50%;
- надбавки за таємність 15%;
- премії 10%.
Зобов'язати Сумський обласний військовий комісаріат виготовлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для проведення перерахунку пенсії.
У задоволенні іншої частини позовних вимог до Сумського обласного військового комісаріату - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обласного військового комісаріату (вул. Г. Кондратьєва, 30, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 08269552) суму судового збору в розмірі 352,40 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 19 квітня 2019 року.
Суддя С.М. Глазько