Рішення № 81361008, 19.04.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2019
Номер справи
140/372/19
Номер документу
81361008
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/372/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Димарчук Т.М.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-комунального підприємства №3 Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Житлово-комунального підприємства №3 Луцької міської ради (далі – ЖКП №3, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного розгляду запитів про надання публічної інформації від 19.01.2019 №1, 2, 3 та від 21.01.2019 №4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12; зобов'язання розглянути запити та надати відповідь в порядку визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 19.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитами №1, 2, 3 про надання публічної інформації на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації».

25.01.2019 відповідач надав відповідь на запит №1. Позивач вважає, що відповідачем неналежно розглянуто вказаний запит, а відповідь є не повною, оскільки відповідачем не розглянуто та не надано відповіді на питання 2, 3, 4 запиту №1.

Станом на 08.02.2019 запити від 19.01.2019 №2 та №3 відповідачем не розглянуті і жодної відповіді позивачу надано не було.

21.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитами №4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 про надання публічної інформації на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Станом на 08.02.2019 запити від 21.01.2019 №4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 відповідачем не розглянуті і жодної відповіді позивачу надано не було.

Позивач, з посиланням на Закон України “Про доступ до публічної інформації”, яким встановлено обов’язок відповідача розглядати заяви, перевіряти викладені в них факти, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв, надавати достовірну, точну та повну інформацію на запит, просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду запитів про надання публічної інформації від 19.01.2019 №№1, 2, 3 та від 21.01.2019 №4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 та зобов’язати надати позивачу повну інформацію, що запитувалася.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 постановлено розгляд даної адміністративної справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 постановлено розгляд даної адміністративної справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку передбаченому статтею 262 КАС України.

Представник відповідача у відзиві на позов від 19.03.2019 №113/2-2 (а.с. 57-59) позовних вимог не визнав та зазначив, що 21.01.2019 на адресу ЖКП №3 від позивача надійшли запити №1, 2, 3 від 19.01.2019. У встановлений Законом України “Про доступ до публічної інформації” термін, відповіді на інформаційні запити були надані запитувачу інформації.

23.01.2019 на адресу ЖКП №3 від позивача надійшли запити про надання інформації №4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 від 21.01.2019, які за своїм змістом були зверненнями, оскільки ЖКП № 3 не є розпорядником запитуваної інформації. Відповідачем розглянуті вказані запити на підставі Закону України «Про звернення громадян», а відповіді направлені позивачу.

З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 19.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №1 (а.с.10-11) про надання публічної інформації на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації» у якому просила:

1) повідомити, чи 18.01.2019 працівники ЖКП №3 від’єднували вимикачі світла від електронапруги на сходових клітках у будинку № 4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк?

2) якщо так, то хто саме (вказати прізвище, ім’я, по батькові та посаду) з працівників ЖКП №3 18.01.2019 від’єднували вимикачі світла від електронапруги на сходових клітках у будинку № 4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк?

3) повідомити чи надавали посадові особи ЖКП №3 вказівки (доручення, направлення і т.д) працівникам ЖКП №3 на від’єднання вимикачів світла від електронапруги на сходових клітках у будинку № 4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк?

4) якщо так, на підставі чого, коли і хто саме із посадових осіб ЖКП №3, надавав кому саме (вказати прізвище, ім’я, по батькові та посаду) з працівників ЖКП №3 вказівки (доручення, направлення і т. д) на від’єднання вимикачів світла від електронапруги на сходових клітках у будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьку.

Відповідач листом від 25.01.2019 №32/2-2 в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» надав відповідь на запит №1 від 19.01.2019 у якому повідомив, що відключення освітлення місць загального користування від електронапруги в будинку №4 по вул. Ковельській в м. Луцьку, здійснювалось працівниками ЖКП №3 на підставі наказу директора підприємства від 28.12.2018 №5 , копія якого додається (а.с.63).

19.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №2 (а.с.16-17) про надання публічної інформації у якому просила:

1) повідомити, чи перебувають власники квартир житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області у договірних відносинах із ЖКП №3?

2) якщо так, то хто із власників квартир житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області із ЖКП №3?

3) у яких саме договірних відносинах із ЖКП № 3 перебувають власники квартир житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області.

Відповідач листом від 25.01.2019 №33/2-2 відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» надав відповідь на запит №2 від 19.01.2019 у якому повідомив, що форма та зміст (умови) типового договору затверджені постановою КМУ від 20.05.2009 №529 «Про затвердження типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій». Укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов’язком споживача. Відмова споживача послуг від укладення договору суперечить вимогам ч. 3 ст. 6, ст.ст. 627, 630 ПК України та ст.ст. 19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875 від 21.06.2004. З мешканцями будинку №4 по вул. Ковельській у м. Луцьку укладено 6 договорів про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (а.с.64).

19.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №3 (а.с.19-20) про надання публічної інформації у якому просила:

1) повідомити, чи надає ЖКП №3 власникам квартир житлового будинку №4 по вулиці Ковельській м. Луцьк Волинської області житлово-комунальні послуги?

2) якщо так, то кому саме із власників квартир житлового будинку №4 по вул. Ковельській у м. Луцьк надає житлово-комунальні послуги ЖКП №3?

3) з якого часу і на підставі чого ЖКП №3 надає власникам квартир житлового будинку №4 по вул. Ковельській у м. Луцьк надає житлово-комунальні послуги ЖКП №3?

4) які саме житлово-комунальні послуги надає ЖКП №3 власникам квартир житлового будинку №4 по вул. Ковельській у м. Луцьк?

Відповідач листом від 25.01.2019 №34/2-2 на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації» надав відповідь на запит №3 від 19.01.2019 у якому повідомив, що ЖКП №3 надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в будинку №4 по вул. Ковельській у м. Луцьк, відповідно до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 24.01.2018 №20-1 «Про скориговані тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються житлово-комунальними підприємствами» (а.с.65).

Щодо запитів від 21.01.2019 № 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 відповідач листами від 29.01.2019 №39/2-2, №40/2-2, №41/2-2, №42/2-2, №43/2-2, №44/2-2, №45/2-2, №46/2-2, №47/2-2 повідомив, що отримані запити на інформацію, подані згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», але за змістом є зверненнями. ЖКП №3, як розпорядник інформації, відмовляє у задоволенні таких запитів у зв’язку з невідповідністю його предмета вимогам Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проте, ЖКП №3 розгляне такі запити на підставі Закону України «Про звернення громадян» (а.с.66-73).

21.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №4 (а.с.22-23) про надання публічної інформації у якому просила:

1) повідомити, хто, на підставі чого, та з якого часу, є виконавцем комунальних послуг з постачання електричної енергії до житлового будинку №4 по вул. Ковельській у м. Луцьк?

2) повідомити, хто, на підставі чого, та з якого часу, є виконавцем комунальних послуг з розподілу електричної енергії у житловому будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк житлово-комунальні послуги?

3) повідомити чи є ЖКП №3 виконавцем послуг з постачання та розподілу (енергопостачальником) електричної енергії у житловому будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк?

4) якщо так, то на підставі чого, та з якого часу ЖКП №3 є виконавцем послуг з постачання та розподілу (енергопостачальником) електричної енергії у житловому будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк?

Відповідач листом від 15.02.2019 №70/2-2 на підставі Закону України “Про звернення громадян” надав відповідь на запит №4 від 21.01.2019 у якому повідомив, що ЖКП №3 не є ні електророзподільним підприємством, оскільки не проводить діяльність з розподілу електричної енергії у зв’язку з відсутністю відповідної ліцензії, не є підприємством- енергопостачальником, оскільки не являється учасником ринку електричної енергії України, який купує електричну енергію на цьому ринку з метою її продажу та/або постачання споживачам. Виконавцем послуг з розподілу електричної енергії до житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк є ПрАТ «Волиньобленерго» на підставі приєднання ЖКП №3 до умов публічного Договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Виконавцем послуг з постачання електричної енергії до житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк є ТОВ «Волиньелектрозбут» на підставі приєднання ЖКП №3 до умов публічного Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (а.с.74).

21.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №5 (а.с.25-26) про надання публічної інформації у якому просила:

1) повідомити факти витрати на утримання будинку та прибудинкової території житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк за 2018 рік.

2) повідомити обов’язковий перелік робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області за 2018 рік. (додається)

3) повідомити періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області за 2018 рік.

4) повідомити хто і коли затверджував кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та при будинкової території житлового будинку №4 по вулиці Ковельська у м. Луцьк Волинської області за 2018 рік.

5) надати належним чином завірену копії кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та при будинкової території житлового будинку №4 по вулиці Ковельська у м. Луцьк Волинської області за 2018 рік.

6)повідомити, хто з якого часу та на підставі чого є виконавцем комунальних послуг з постачання теплової енергії у житловому будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області.

Відповідач листом від 15.02.2019 №76/2-2 на підставі Закону України “Про звернення громадян” надав відповідь на запит №5 від 21.01.2019 у якому повідомив, що кошториси на утримання будинків та споруд ЖКП №3 не складаються, а витрати розраховуються по фактично затраченому часу та використаних матеріалів на виконання робіт. При розрахунку планового тарифу брались до уваги норми часу та норми обслуговування для робітників і виробничого персоналу, зайнятих утриманням житлового фонду, затверджені наказом Державного Комітету України №59 від 04.08.1997. Структура, періодичність та строки надання послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій визначені рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради від 09.02. 2010 №72-1 та від 24.01.2018 № 20-1 (додаються). Теплопостачання до житлового будинку № 4 по вулиці Ковельська у м. Луцьк здійснює ДКП «Луцьктепло». Звіт по виконаних роботах та розрахунки з витратами по будинку №4 по вул. Ковельській в м. Луцьку додаються (а.с.75).

До листа від 20.02.2019 №76/2-2 відповідачем додано рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 24.01.2018 № 20-1 «Про скориговані тарифи та послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються житлово-експлуатаційними підприємствами» з додатком №31 до даного рішення «Перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються житлово-експлуатаційним підприємством №3» в розрізі вулиць, додатки до рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 09.02. 2010 №72-1 (перелік робіт з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньо будинкових систем загального користування, перелік і періодичність робіт по обслуговуванню димовентиляційних каналів, перелік робіт по поточному ремонту конструктивних елементів), а також, звіт по виконаних роботах за 2018 ріки по житловому будинку № 4 по вулиці Ковельська у м. Луцьк в розрізі видів робіт та розрахунки витрат по житловому будинку № 4 по вулиці Ковельська у м. Луцьку за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 (76-85).

21.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №6 (а.с.28-29) про надання публічної інформації у якому просила повідомити, хто з якого часу, та на підставі чого є виконавцем комунальних послуг з поводження з побутовими відходами у багатоквартирному будинку та прибудинковій території, житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк?

Відповідач листом від 12.02.2019 №63/2-2 на підставі Закону України “Про звернення громадян” надав відповідь на запит №6 від 21.01.2019 у якому повідомив, що ЖКП №3 не є виконавцем послуг з поводження з побутовими відходами у житловому будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк (а.с.85).

21.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №7 (а.с.31-32) про надання публічної інформації у якому просила:

1) повідомити, хто з якого часу та на підставі чого є виконавцем комунальних послуг з централізованого водовідведення у багатоквартирному будинку та прибудинкової території житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк?

2) повідомити, хто з якого часу та на підставі чого є виконавцем комунальних послуг з централізованого водопостачання у багатоквартирному будинку та прибудинкової території житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк?

3) повідомити, хто з якого часу на підставі чого є виконавцем комунальних послуг з постачання теплової енергії у багатоквартирному будинку та прибудинкової території житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк?

4) повідомити, хто з якого часу та на підставі чого є виконавцем послуг з постачання та розподілу природного газу у багатоквартирному будинку та прибудинкової території житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк житлово-комунальні послуги?

Відповідач листом від 12.02.2019 №62/2-2 на підставі Закону України “Про звернення громадян” надав відповідь на запит №7 від 21.01.2019 у якому повідомив, що ЖКП № 3 не є виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, послуг з постачання теплової енергії та газу у житловому будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьку, а здійснює лише технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньо будинкових систем загального користування (крім газової системи) у житловому будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьку (а.с.87).

21.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №8 (а.с.34-35) про надання публічної інформації у якому просила повідомити умови та режими розподілу та споживання електричної енергії споживачами (мешканцями житлового будинку № 4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області).

Відповідач листом на підставі Закону України “Про звернення громадян” надав відповідь на запит №8 від 21.01.2019 у якому повідомив, що споживання електричної енергії у житловому будинку № 4 по вулиці Ковельській у м. Луцьку здійснюється за загально будинковим приладом обліку електричної енергії, відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.02.2015 №220 «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 02.03.2015 за № 231/26676 (п. 1.5 «ОСОБА_2 на електроенергію, що відпускається населенню, з 01.03.2017») (а.с.88).

21.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №9 (а.с.37-38) про надання публічної інформації у якому просила:

1) повідомити, чи укладали мешканці житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області договори користування (постачання, надання, отримання і т.д.) електричної енергії?

2) надати належним чином завірені копії укладених мешканцями житлового будинку № 4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області, договорів про користування (постачання, надання, отримання і т.д.) електричної енергії.

3) повідомити, чи укладали із ЖКП №3 мешканці житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області, договори користування (постачання, отримання і т.д.) електричної енергії?

4) гадати належним чином завірені копії укладених із ЖКП №3, мешканцями житлового будинку №4 по вул. Ковельській у м. Луцьк Волинської області, договорів про користування (постачання, надання, отриманні і т. д.) електричної енергії.

5) повідомити чи звертались до ЖКП №3 мешканці житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області із заявами-приєднаннями до договору про постачання електричної енергії?

6) якщо так, то коли та у який спосіб звертались до ЖКП №3, мешканці житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області, із заявами-приєднаннями до договору про постачання електричної енергії?

Відповідач листом від 12.02.2019 №60/2-2 на підставі Закону України “Про звернення громадян” надав відповідь на запит №9 від 21.01.2019 у якому повідомив, що мешканці будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк не укладали з ЖКП №3 договорів про користування (постачання, надання, отримання) електричної енергії та не зверталися до підприємства із заявами-приєднаннями до договору про постачання електричної енергії (а.с.89).

21.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №10 (а.с.40-41) про надання публічної інформації у якому просила:

1) повідомити, чи укладало ЖКП №3 договір (договори) про спільне використання технологічних електричних мереж?

2) якщо так, то коли та з ким саме укладало ЖКП №3 договір (договори) про спільне використання технологічних електричних мереж?

3) надати належним чином завірену копію укладеного ЖКП №3 договору (договорів) про спільне використання технологічних електричних мереж.

4) повідомити, чи укладало ЖКП №3 договір (договори) про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії?

5) якщо так, то коли та з ким саме укладало ЖКП №3 договір (договори) про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії?

6) надати належним чином завірену копію укладеного ЖКП №3 договору (договорів) про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії.

7) повідомити, чи укладало ЖКП №3 договір (договори) споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії?

8) якщо так, то коли та з ким саме укладало ЖКП №3 договір (договори) споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії?

9) надати належним чином завірену копію укладеного ЖКП №3 договору (договорів) споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

10) повідомити, чи укладало ЖКП №3 договір (договори) електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії?

11) якщо так, то коли та з ким саме укладало ЖКП №3 договір (договори) електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії?

12) надати належним чином завірену копію укладеного ЖКП №3 договору (договорів) електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

13) повідомити, чи укладало ЖКП №3 договір (договори) про постачання електричної енергії споживачу?

14) якщо так, то коли та з ким саме укладало ЖКП №3 договір (договори) про постачання електричної енергії споживачу?

15) надати належним чином завірену копію укладеного ЖКП №3 договору (договорів) про постачання електричної енергії споживачу.

16) повідомити, чи укладало ЖКП №3 договір (договори) про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг?

17) якщо так, то коли та з ким саме укладало ЖКП №3 договір (договори) про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг?

18) надати належним чином завірену копію укладеного ЖКП №3 договору (договорів) про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

19) повідомити, чи укладало ЖКП №3 договір (договори) про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії»?

20) якщо так, то коли та з ким саме укладало ЖКП №3 договір (договори) про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії»?

21) надати належним чином завірену копію укладеного ЖКП №3 договору (договорів) про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії».

Відповідач листом від 12.02.2019 №61/2-2 на підставі Закону України “Про звернення громадян” надав відповідь на запит №10 від 21.01.2019 у якому повідомив, що ЖКП №3 не укладало договорів про спільне використання технологічних мереж та не укладало договорів про надання послуг з компенсації перетікань реактивної енергії. ЖКП №3 не являється ні електророзподільним підприємством, оскільки не проводить діяльність з розподілу електричної енергії в зв’язку з відсутністю відповідної ліцензії. ЖКП №3 не являється енергопостачальником, оскільки не являється учасником ринку електричної енергії України, який купує електричну енергію на цьому ринку з метою її продажу та/або постачання споживачам (а.с.90).

21.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №11 (а.с.43-44) про надання публічної інформації у якому просила:

1) повідомити фактичні обсяги споживання власниками приміщень житлового будинку №4 по вул. Ковельській у м. Луцьк Волинської області за 2015 – 2018 року помісячно.

2) надати належним чином завірений детальний розрахунок (за кожен рік та місяць окремо) за 2015 – 2018 роки.

Відповідач листом від 15.02.2019 №68/2-2 на підставі Закону України “Про звернення громадян” надав відповідь на запит №11 від 21.01.2019 у якому повідомив, що ЖКП №3 не може розглянути дане звернення в зв’язку з не викладенням суті вимоги. Просило уточнити, які саме відомості необхідно надати (а.с.91).

21.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №12 (а.с.43-44) про надання публічної інформації, що знаходиться у розпорядженні розпорядника інформації в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» у яких просила надати інформацію:

1) повідомити ціни/тарифи, їхні складові на спожиту електричну енергію споживачам електричної енергії житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області за 2015-2018 роки?

2) надати належним чином завірений розрахунок (за кожен рік та місяць окремо).

3) чи змінювались ціни/тарифи на електричну енергію для споживачів електричної енергії житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області за 2015-2018 роки?

4) якщо так, то коли саме та на підставі чого змінювались ціни/тарифи на електричну енергію для споживачів житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області за 2015-2018 роки?

5) надати належним чином завірені копії підтверджуючих документів (за кожен рік та місяць окремо).

6) повідомити порядок оплати споживачами електричної енергії житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області за спожиту електроенергію за 2015-2018 роки?

7) повідомити на підставі чого (домовленість, договір, тощо) встановлені для споживачів електричної енергії житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області ціни на електроенергію?

8) надати належним чином завірені копії підтверджуючих документів.

9) повідомити, на підставі чого (рахунок, вимога, договір, домовленість, заява тощо) споживачі електричної енергії житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк Волинської області, оплачували за електричну енергію та надані їм послуги у 2015-2018 роках;

10) надати належним чином завірені копії підтверджуючих документів (за кожен рік та місяць окремо).

Відповідач листом від 15.02.2019 №69/2-2 на підставі Закону України “Про звернення громадян” надав відповідь на запит №12 від 21.01.2019 у якому повідомив, що розрахунки за спожиту електроенергію із побутовими споживачами (населенням) здійснюватимуться за тарифами, встановленими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.02.2015 №220 «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 02.03.2015 за №231/26676, та згідно Порядку застосування тарифів на електроенергію, затвердженого постановою Національної комісії , що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 23.04.2012 №498 (зі змінами). Для отримання інформації про розмір тарифів за спожиту електроенергію для побутових споживачів, які діяли в період 2015-2018 та їх зміну рекомендуємо Вам звернутися до ПрАТ «Волиньобленерго». Споживачі електричної енергії житлового будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк розраховуються з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку (а.с.92).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

У статті 40 Конституції України визначено гарантії держави, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов’язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до статей 5, 7 Закону України “Про інформацію” кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб. Право на інформацію охороняється законом.

Держава гарантує всім суб’єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати право особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб’єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес є Закон України “Про доступ до публічної інформації” №2939-VI від 13.01.2011 (далі - Закон №2939-VI).

Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб’єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону №2939-VI суб’єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об’єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб’єктів владних повноважень.

Таким чином, приписи чинного законодавства надають будь-якій фізичній особі звернутися до відповідного розпорядника публічної інформації із запитом про надання інформації.

При цьому Законом №2939-VI регламентований порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

Відповідно до положень статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом (стаття 3 Закону №2939-VI).

Відповідно до пункту 2 статті 5 Закону України №2939-VI право на доступ до публічної інформації забезпечується шляхом надання відповіді на інформаційний запит. Право на доступ до публічної інформації гарантується обов’язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених Законом (п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №2939-VI).

Згідно з приписами частин першої, другої статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

У статті 13 Закону №2939-VІ закріплено, що публічною інформацією є відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях:

- уся інформація, що перебуває у володінні суб’єктів владних повноважень, тобто органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим, інших суб’єктів, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов’язковими для виконання (пункт 1 частини першої статті 13 Закону №2939-VІ);

- інформація щодо використання бюджетних коштів юридичними особами, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим (пункт 2 частини першої статті 13 Закону №2939-VІ);

- інформація, пов’язана з виконанням особами делегованих повноважень суб’єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг (пункт 3 частини першої статті 13 Закону №2939-VІ);

- інформація щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них, якщо йдеться про суб'єктів господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями (пункт 4 частини першої статті 13 Закону №2939-VІ);

- інформація про стан довкілля; якість харчових продуктів і предметів побуту; аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров’ю та безпеці громадян;

- інша інформація, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідна інформація) (частина друга статті 13 Закону №2939-VІ).

Отже, визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. Така інформація є відкритою і розкривається необмеженому колу осіб.

Статтею 22 вищезазначеного Закону передбачено право розпорядника інформації відмовити в задоволенні запиту, якщо:

- розпорядник інформації не володіє і не зобов’язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

- інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

- особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов’язані з копіюванням або друком;

- не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону).

Тобто, законодавцем визначено вичерпний перелік підстав для відмови в задоволенні запиту на отримання публічної інформації.

Матеріалами справи підтверджується та обставина, що 19.01.2019 позивач звернулася до відповідача із запитом №1 про надання публічної інформації на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації» у якому просила: 1) повідомити, чи 18.01.2019 працівники ЖКП №3 від’єднували вимикачі світла від електронапруги на сходових клітках у будинку № 4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк? 2) якщо так, то хто саме (вказати прізвище, ім’я, по батькові та посаду) з працівників ЖКП №3 18.01.2019 від’єднували вимикачі світла від електронапруги на сходових клітках у будинку № 4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк? 3)повідомити чи надавали посадові особи ЖКП №3 вказівки (доручення, направлення і т.д) працівникам ЖКП №3 на від’єднання вимикачів світла від електронапруги на сходових клітках у будинку № 4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк? 4) якщо так, на підставі чого, коли і хто саме із посадових осіб ЖКП №3, надавав кому саме (вказати прізвище, ім’я, по батькові та посаду) з працівників ЖКП №3 вказівки (доручення, направлення і т. д) на від’єднання вимикачів світла від електронапруги на сходових клітках у будинку №4 по вулиці Ковельській у м. Луцьку.

Відповідач листом від 25.01.2019 №32/2-2 в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» надав відповідь на запит №1 від 19.01.2019 у якому повідомив, що відключення освітлення місць загального користування від електронапруги в будинку №4 по вул. Ковельській в м. Луцьку, здійснювалось працівниками ЖКП №3 на підставі наказу директора підприємства від 28.12.2018 №5 (а.с.13).

До відповіді долучено наказ від 28.12.2018 №5 «Про перевірку відповідності складових послуг тарифу» з п. 2 якого вбачається, що майстру ремонту (поточного) ОСОБА_3 наказано здійснити відключення освітлення місць загального користування в будинках в яких відшкодування витрат на електричну енергію відсутнє в структурі тарифу послуг з отримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Строк виконання впродовж 2019 року (а.с. 14).

Разом з тим, суд зазначає, що з відповіді від 25.01.2019 №32/2-2 та долученого наказу не вбачається, чи 18.01.2019 працівники ЖКП №3 від’єднували вимикачі світла від електронапруги на сходових клітках у будинку № 4 по вулиці Ковельській у м. Луцьк, якщо так, то хто саме (прізвище, ім’я, по батькові та посада) з працівників ЖКП №3 18.01.2019 від’єднував вимикачі світла від електронапруги, та хто саме із посадових осіб ЖКП №3 надавав вказівки (доручення, направлення) на від’єднання вимикачів світла від електронапруги.

Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з твердженням позивача відносно того, що відповідачем неналежно розглянуто запит №1, оскільки не надано відповіді на питання 2, 3, 4 запиту №1 від 19.01.2019, чим порушено право позивача на доступ до публічної інформації.

Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов’язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо неналежного розгляду та не надання повної інформації на запит позивача №1 від 19.01.2019, чим порушив Закон України “Про доступ до публічної інформації”.

А тому позовні вимоги у цій частині слід задовольнити та зобов’язати ЖКП №3 повторно розглянути запит про надання публічної інформації від 19.01.2019 №1 та надати достовірну, точну та повну інформацію на вказаний запит.

Разом з тим, як було зазначено судом, статтею 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено право розпорядника інформації відмовити в задоволенні запиту, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов’язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит. У переважній більшості запитів (№№ 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12) позивач вимагала від відповідача інформацію, якою ЖКП №3 не володіло і не зобов’язане було володіти відповідно до його компетенції.

Тому, суд погоджується з позицією відповідача відносно того, що вищевказані запити на інформацію були розглянуті ним на підставі Закону України «Про звернення громадян».

Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України “Про звернення громадян” №393/96-ВР від 02.10.1996 (з наступними змінами та доповненнями) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Частиною 3 статті 3 вказаного закону передбачено заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) (ч.1 ст.15 Закону України “Про звернення громадян”).

Статтею 19 Закону України N 393/96-ВР від 02.10.1996 встановлені обов’язки органів державної влади і місцевого самоврядування їх керівників та інших посадових осіб, які в межах своїх повноважень, серед іншого, зобов'язані об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;

Згідно з статтею 20 Закону України “Про звернення громадян” звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

У позовній заяві ОСОБА_1 вказує, що відповідачем не надано жодної інформації на її запити від 19.01.2019 №2, №3 та на запити від 21.01.2019 №4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, чим допущено протиправну бездіяльність.

Суд не бере до уваги посилання ОСОБА_1 про те, що ЖКП №3 не надало відповіді на запити від 19.01.2019 №2, №3 та на запити від 21.01.2019 №4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 про надання публічної інформації, оскільки факт надання та надсилання ЖКП №3 відповідей на запити позивача підтверджується листами-відповідями, наявними в адміністративній справі та копією журналу №2-2 реєстрації вихідної кореспонденції відповідача (а.с. 93-104).

Таким чином, суд не вбачає протиправної бездіяльності відповідача щодо не надання інформації на запити від 19.01.2019 №2, №3 та на запити від 21.01.2019 №4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 про надання публічної інформації, оскільки, листами від 25.01.2019 №33/2-2, від 25.01.2019 №34/2-2, від 15.02.2019 №70/2-2, від 20.02.2019 №76/2-2, від 12.02.2019 №63/2-2, від 12.02.2019 №62/2-2, від 12.02.2019 №60/2-2, від 12.02.2019 №61/2-2, від 15.02.2019 №68/2-2, від 15.02.2019 №69/2-2 така інформація ОСОБА_1 була надана, з огляду на що в цій частині в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з цим позовом позивач відповідно до квитанцій №30 та №31 від 07.02.2019 сплатила судовий збір у загальному розмірі 1 536,80 грн. Зважаючи на часткове задоволення позову, за рахунок бюджетних асигнувань Житлово-комунального підприємства №3 Луцької міської ради на користь позивача слід присудити судовий збір пропорційно до задоволеної частини вимог в розмірі 128,07 грн.

Керуючись статтями 139, 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Житлово-комунального підприємства №3 Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Житлово-комунального підприємства №3 Луцької міської ради щодо не надання ОСОБА_1 достовірної, точної та повної інформації на запит № 1 від 19.01.2019.

Зобов'язати Житлово-комунальне підприємство №3 Луцької міської ради повторно розглянути запит про надання публічної інформації №1 від 19.01.2019 та надати ОСОБА_1 достовірну, точну та повну інформацію на запит № 1 від 19.01.2019 згідно з Законом України «Про доступ до публічної інформації».

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (43000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Житлово-комунального підприємства №3 Луцької міської ради (43000, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, 93, код ЄДРПОУ 30473452) судові витрати у розмірі 128,07 грн. (сто двадцять вісім гривень 07 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

ОСОБА_2 Димарчук