Рішення № 81360192, 12.04.2019, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.04.2019
Номер справи
686/7139/16-ц
Номер документу
81360192
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 686/7139/16-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2019 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючого судді – Козак О.В.,

при секретарі – Слободянюк А.Ю.,

за участю: прокурора- Коломий О.Є.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідачів - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Хмельницькому справу за позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Управління Держгеокадастру в Хмельницькому районі Хмельницької області про визнання недійсним наказу Держземагенства у Хмельницькій області,

В С Т А Н О В И В:

29.03.2016 року заступник прокурора Хмельницької області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_4 про визнання недійсним наказу Держземагенства у Хмельницькій області. В обґрунтування позовних вимог вказав, що наказом ГУ Держземагенства в Хмельницькій області від 23.05.2014 року №22-763/14-14-сг надано дозвіл ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Копистинської сільської ради Хмельницького району. В подальшому, наказом Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 23.07.2014 року №22-2436/14-14-сг затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 земельної ділянки площею 2 га та передано її у власність для ведення особистого селянського господарства.

Вищевказаний наказ Головного управління Держземагенетва у Хмельницькій області від 25.07.2014 року №22-2436/14-14-сг підлягає визнанню недійсним з наступних підстав.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 зазначеного Кодексу (в редакції на час прийняття оскаржуваного розпорядження) центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Частиною першою цієї ж статті встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно із ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Відповідно до інформації управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 26.11.2015 №4247/02-01-11, вказана земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:11:001:0069 згідно з проектом землеустрою щодо зміни меж м.Хмельницького, який затверджено постановою Верховної ОСОБА_5 України від 12.05.2011 №3349-VI, частково входить в межі міста. Таким чином, Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області перевищило повноваження при наданні цієї земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, яка частково знаходилась в межах населеного пункту та частина якої належала до земель комунальної власності.

В подальшому реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області 20.08.2014 року прийнято рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку площею 2 га. Хмельницькою міською радою заходи щодо повернення до комунальної власності незаконно відчуженої земельної ділянки з 25.07.2014 року не вживались. З огляду на викладене, прокуратура Хмельницької області звертається до суду з цим позовом в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради, та просить визнати недійсним наказ Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 25.07.2014 року № 22-2436/14-14-сг, яким передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 2га. для ведення особистого селянського господарства.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задоволити з підстав вказаних у позовній заяві, суду також пояснила, що висновок експерта ОСОБА_6 є неналежним і недопустимим доказом, оскільки експертиза проведена з порушенням норм чинного законодавства, експерт вийшов за межі поставленого йому питання та самостійно вибрав вихідні дані. Тому, твердження представника відповідача щодо усунення порушень прав позивача не заслуговують на увагу.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав вказаних у позовній заяві.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, оскільки коли ОСОБА_4 звернувся з заявою, то Головне управління Держземагенства звернулось до державного кадастрового реєстратора, який повідомив, що вказана земельна ділянка належить до державної власності і перебуває за межами м.Хмельницького.

Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, суду пояснив, що накладення складає менше 1% і після встановлення факту накладення ОСОБА_4 звернувся до землевпорядної організації з метою розроблення технічної документації на зменшення меж земельної ділянки. Після внесення змін до кадастрового плану площа земельної ділянки становить 1,9777га. Таким чином, він усунув накладення на межі м.Хмельницького і на сьогодні відсутнє порушення прав Хмельницької міської ради.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області від 23.05.2014 року №22-763/14-14-СГ надано дозвіл ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району, орієнтовний розмір земельної ділянки – 2га.

Наказом Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 25.07.2014 року №22-2436/14-14-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0000 га (кадастровий номер 6825083300:11:001:0069) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району, та передано її у його власність.

Реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції 20.08.2014 року прийнято рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку площею 2 га. для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 6825083300:11:001:0069).

Вказані обставини підтверджуються: наказами Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області від 23.05.2014 року №22-763/14-14-сг, від 25.07.2014 року №22-2436/14-14-СГ; проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства, на території Копистинської сільської ради, Хмельницького району Хмельницької області, розробленим ФОП ОСОБА_7; інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності від 11.03.2016 року № 54868959.

Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №5 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» головне управління Держземагенства у Хмельницькій області реорганізоване, та утворено Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Згідно ч.1 ст.116 ЗК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частинами 6-7 ст.118 ЗК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

З листа Управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 26.11.2015 №4247/02-01-11 вбачається, що згідно постанови Верховної ОСОБА_5 України від 12.05.2011 №3349-VI «Про зміну і встановлення меж міста Хмельницький і Хмельницького району Хмельницької області» змінено межі міста Хмельницького. Вказана постанова прийнята на підставі проекту землеустрою щодо встановлення та зміни меж м.Хмельницького, згідно якого земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:11:001:0069 частково входить в межі м.Хмельницького.

Також ТОВ «Подільський Земельний Центр» у своєму листі №88 від 25.03.2016 року вказало, що враховуючи дані картографічного зображення меж м.Хмельницького та інформацію, що містить Публічна кадастрова карта України, земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:11:001:0069 частково перебуває в межах м.Хмельницького

Згідно висновку експерта №2195-2204/16-26 від 30.11.2016 року (наданого за результатами проведення земельно-технічної та оціночно-земельної експертизи на підставі постанови старшого слідчого СУ головного управління НП в Хмельницькій області ОСОБА_8 від 08.04.2016 року у кримінальному провадженні №420116240000000018) земельна ділянка площею 2,0000 га з кадастровим номером 6825083300:11:001:0069, яка знаходиться у власності ОСОБА_4 накладається на межі земельної ділянки, яка передана у розпорядження Хмельницької міської ради на підставі постанови Верховної ОСОБА_5 України№3349-УІ від 12.05.2011 року «Про зміну і встановлення меж міста Хмельницького і Хмельницького району Хмельницької області» згідно проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж міста Хмельницького в частині проходження межі, що розмежовує землі міста Хмельницького та землі Копистинської сільської ради з вершинами поворотних точок -716-717. ОСОБА_2 накладення земельної ділянки з кадастровим номером 6825083300:11:001:0069 на землі міста Хмельницького становить 0,4465 га.

Відповідно до висновку експерта №51/18 від 04.10.2018 року наданого експертом ОСОБА_6 – координати поворотних точок меж земельних ділянок, які включені у межі міста Хмельницького та вказані на СD диску в електронному вигляді, який наданий старшим слідчим СУ ГУНП в Хмельницькій області капітаном поліції ОСОБА_8 при складанні висновку експерта №2195-2204/16-26 від 30.11.2016 року в рамках кримінального провадження №420116240000000018, кадастровому плану межі міста Хмельницького та каталогу координат земельної ділянки для встановлення та зміни меж міста Хмельницького і Хмельницького району Хмельницької області на підставі якого Верховною ОСОБА_5 України прийнято постанову від 12.05.2011 року «Про зміну і встановлення меж міста Хмельницького і Хмельницького району Хмельницької області» №3349-УІ, які були надані Державним підприємством «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» згідно листа №916 від 30.08.2017 року, не відповідають.

Невідповідність встановлена за земельними ділянками з наступними кадастровими номерами, в т.ч.: земельна ділянка (кадастровий номер 6825083300:11:001:0069), що знаходиться на території Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, площею 2,0000 га. відноситься до земель сільськогосподарського призначення – для ведення особистого селянського господарства і належить на праві власності ОСОБА_4, частково накладається на межі земельної ділянки м.Хмельницького, площа накладення становить 0,0223га.

Допитаний в судовому засіданні експерт ОСОБА_6 суду пояснив, що вказаний висновок експерта він підтримує. Експертиза ним проводилась з використанням каталогів координат земельних ділянок, що були на диску наявному в матеріалах справи, при цьому вказаний каталог координат меж м.Хмельницького з письмовим варіантом наявним в матеріалах справи він не звіряв.

Отже, з наведеного вбачається, що експертом ОСОБА_6 при проведенні експертизи не досліджувався Проект землеустрою щодо встановлення і зміни межі м.Хмельницького розроблений ДП «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», в т.ч. наявний в ньому каталог координат межі м.Хмельницького та кадастровий план, на підставі якого була прийнята постанова Верховної ОСОБА_5 України від 12.05.2011 №3349-VI «Про зміну і встановлення меж міста Хмельницький і Хмельницького району Хмельницької області». Не було перевірено експертом і відповідність даних наявних на диску ( каталог координат межі м.Хмельницького) даним, що містяться у Проекті землеустрою щодо встановлення і зміни межі м.Хмельницького.

Диск з каталогом координат меж м.Хмельницького наявний в матеріалах справи булу надано в конверті належним чином не опечатаним, що не дає можливість встановити його походження, що ставить під сумнів висновок експерта №51/18 від 04.10.2018 року. Належних та допустимих доказів, які б спростовували висновок експерта №2195-2204/16-26 від 30.11.2016 року, чи усували розбіжності між наявними у справі висновками експертиз, суду надано не було.

Враховуючи наведене, а також те, що постанова Верховної ОСОБА_5 України від 12.05.2011 №3349-VI «Про зміну і встановлення меж міста Хмельницький і Хмельницького району Хмельницької області» була прийнята на підставі Проекту землеустрою щодо встановлення і зміни межі м.Хмельницького розробленого ДП «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», який був предметом дослідження при наданні висновку експерта №2195-2204/16-26 від 30.11.2016 року, та яким встановлено що накладення земельної ділянки з кадастровим номером 6825083300:11:001:0069 на землі міста Хмельницького становить 0,4465 га., та який не досліджувався експертом ОСОБА_6, суд не приймає до уваги твердження представника відповідача ОСОБА_4 – ОСОБА_3 щодо того, що відповідачем усунуто порушення шляхом зменшення площі земельної ділянки до 1,9777га, тобто на площу накладення.

З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що наказ Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 25.07.2014 року № 22-2436/14-14-сг, яким передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянка для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку площею 2,0000 га. є недійсним, оскільки Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області перевищило надані законом повноваження.

Також слід зазначити, що частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Судом встановлено, що Хмельницька міська рада не зверталася до суду з приводу визнання недійсним оскаржуваного наказу протягом 2014- 2016 року, а тому прокурор правомірно звернувся до суду з позовом про визнання недійсним наказу в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Управління Держгеокадастру в Хмельницькому районі Хмельницької області про визнання недійсним наказу Держземагенства у Хмельницькій області від 25.07.2014 року № 22-2436/14-14-сг, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 2га. (кадастровий номер 6825083300:11:001:0069) для ведення особистого селянського господарства, підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідачів слід стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 1378грн., по 689грн. з кожного відповідача.

Керуючись ст.ст.116,118,122 ЗК України, ст.ст. 10, 12, 18, 81, 141, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 25.07.2014 року № 22-2436/14-14-сг, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 2га. (кадастровий номер 6825083300:11:001:0069) для ведення особистого селянського господарства.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 39767479), ОСОБА_4 (29.10.1983р.н., ІПН:НОМЕР_1, жителя: 29000, АДРЕСА_1) на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір в сумі 1378грн., по 689грн. з кожного відповідача.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.

В разі проголошення вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Дата складання повного тексту рішення суду – 22.04.2019 року.

Суддя: