
Справа № 232/119/13-а
Провадження № 2-а/329/1/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2019 року смт Чернігівка
Чернігівський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Богослова А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське Донецької області, про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії неправомірним та зобов’язання вчинити дії,
В С Т АН О В И В:
ОСОБА_1 (далі-Позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське Донецької області про визнання рішення щодо відмови в призначенні пенсії №25 від 19 жовтня 2012 року та доповнення до цього рішення від 03 грудня 2012 року неправомірним та зобов’язання призначити пенсію на пільгових умовах з 16 жовтня 2012 року.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що 16 жовтня 2012 року вона звернулась до УПФУ в м. Кіровське з заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах. Страховий стаж складав 23 роки 11 місяців 11 днів, пільговий стаж на підземних роботах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України складав 2 роки 07 місяців 09 днів, за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України - 5 років 07 місяців 23 дні. Рішенням № 25 від 19 жовтня 2012 року відповідач відмовив у призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки до пільгового стажу відповідачем не зараховані періоди роботи в шахтоуправлінні «Шахта «Кіровська» за списком №1 з 01 червня 1993 року по 22 травня 1995 року у якості учня гірничого робітника підземного, навчання на курсах в УКК на гірничого робітника, і у якості гірничого робітника підземного 3 розряду, тому що атестацію за списком № 1 в ДВАТ шахтоуправління «Кіровське» проведено вперше тільки 23 травня 2000 року, також до пільгового стажу за списком №2 не зарахований період з 01 квітня 2004 року по 09 січня 2006 року у якості бункерувальника 2 розряду, тому що ВП «Шахта «Житомирська» атестацію по професії бункерувальник не проводило. 03 грудня 2012 року відповідач доповнив своє рішення про відмову в призначенні пенсії, у якому вказав, що період роботи з 01 червня 1993 року по 09 січня 1996 року на підприємстві шахтоуправління «Шахта «Кіровська» можливо зарахувати як роботу по ч. 2 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при наявності стажу роботи на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок, за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений ст. 12 цього Закону, знижується на 1 рік і тому право на пенсію позивач матиме тільки у 53 роки. Вважає таке рішення відповідача незаконним, оскільки порушує норми пенсійного законодавства і її права гарантовані Законом України «Про пенсійне забезпечення». В її трудовій книжці, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, були зроблені відповідні записи щодо її роботи за списками № 1, №2. Стаж роботи за списком №1 складає 2 роки 07 місяців 09 днів. Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсійний вік, передбачений ст. 12 цього Закону, знижується на 1 рік за кожний повний рік цих робіт, вважає, що пенсійний вік повинен бути зменшено на 2 роки. Стаж роботи за списком №2 складає 5 років 07 місяців 23 дні. Відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи, тобто вважає, що її пенсійний вік повинен бути зменшений на 2 роки 06 місяців. За сукупністю пільгового стажу за списками №1 та №2 пенсійний вік повинен бути зменшений на 04 роки 06 місяці. Атестація робочих місць вперше за списком №1 проводилась ДВАТ шахтоуправління «Кіровське» ДХК «Жовтеньвугілля» згідно наказу № 598 від 23 травня 2000 року. Атестацію ВП «Шахта «Житомирьська» по професії бункерувальник не проводило. Згідно п.11 Порядку проведення атестації робочих місць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, контроль за якістю проведення атестації, правильністю застосування списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, пільги і компенсації покладається на органи Державної експертизи умов праці. Крім того, обов'язок проведення атестація та відповідальність за несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці покладено на керівника підприємства, а тому не може бути підставою для відмови у включенні відповідного періоду роботи до пільгового стажу.
Постановою Кіровського міського суду Донецької області від 08 лютого 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2013 року, позов задоволено частково. Визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області № 25 від 19 жовтня 2012 року та доповнення до вказаного рішення від 03 грудня 2012 року. Зобов’язано відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах на підставі п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 07 жовтня 2012 року.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10 грудня 2015 року постанову Кіровського міського суду Донецької області від 08 лютого 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2013 року скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд в суд першої інстанції.
На виконання ст.1 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у в’язку із проведенням антитерористичної операції» та на виконання розпорядження голови Вищого адміністративного суду України від 02.09.2014 №193 «Про забезпечення розгляду адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим у районі проведення антитерористичної операції», Наказу голови Вищого адміністративного суду України від 16.04.2014 №56/а «Про окремі питання організації роботи Вищого адміністративного суду України щодо відправлення розглянутих справ та кореспонденції судів Донецької та Луганської областей» справу направлено Вищим адміністративним судом України до Чернігівського районного суду Запорізької області для розгляду.
Ухвалою судді Чернігівського районного суду Запорізької області Глянем С.І. від 25 грудня 2015 року відкрите скорочене письмове провадження у справі, без проведення судового засідання та виклику сторін.
Ухвалою судді Чернігівського районного суду Запорізької області Глянем С.І. від 10 лютого 2016 року закінчене скорочене письмове провадження та постановлено зупинити провадження до відновлення зв’язку із Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське Донецької області та шахтуправлінням «Шахта «Кіровська», які знаходяться на тимчасово непідконтрольній державі Україна території.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.10.2016 справу передано головуючому судді Покопцевій Д.О.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.11.2018 справу передано головуючому судді Богослову А.В.
Згідно п.10 ч.1 Перехідних положень КАС України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Ухвалою судді Чернігівського районного суду Запорізької області Богослова А.В. від 22 квітня 2019 року провадження у справі відновлено.
Дослідивши докази у їх сукупності та взаємозв’язку, надавши їм оцінку, суд доходить до наступних висновків.
Позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала з 25 грудня 1989 року по 26 вересня 1990 року машиністом котельних установок, з 11 лютого 1991 року по 01 червня 1993 року бункерувальником 2 розряду, з 01 червня 1993 року по 19 липня 1993 року учнем гірничого робітника підземного, з 19 липня 1993 року по 25 серпня 1993 року навчалась на курсах в УКК на гірничого робітника, з 25 серпня 1993 року по 10 січня 1996 року підземним гірничим робітником 3 розряду, з 25 січня 1996 року по 12 березня 1996 року постачальником кріпильних матеріалів шахтної поверхні 3 розряду, з 07 грудня 1998 року по 17 квітня 1999 року машиністом котельних установок, з 12 листопада 2003 року по 09 січня 2006 року бункерувальником 2 розряду на шахті «Кіровська» виробничого об’єднання «Шахтарськвугілля», яка надалі реорганізована в ДВАТ шахтоуправління «Кіровське». ВП «Шахтоуправління «Кіровське» ДП «Шахтарськантрацит», ДГ1 «Шахта «Тернопільська», ВП «Шахта «Житомирська», що підтверджується копією трудової книжки позивача. Загальний стаж роботи становить 23 роки 11 місяців 11 днів. Пільговий стаж на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України складав 2 роки 07 місяців 09 днів, за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України - 5 років 07 місяців 23 дні. Зазначені обставини підтверджуються копією трудової книжки позивача серії БТ-ІІ №3457360 від 02.03.1987, довідками про підтвердження наявного трудового стажу №17/19 -539 від 13.05.2011, №17/19 -539-1 від 13.05.2011, №17/19 -539-2 від 13.05.2011.
Згідно довідок про підтвердження наявного трудового стажу №17/19 -539 від 13.05.2011, №17/19 -539-1 від 13.05.2011, №17/19 -539-2 від 13.05.2011 вперше атестацію робочих місць за Списком №1 на підприємстві, в якому працювала позивач проведено 23.05.2000. При цьому атестація робочих місць за Списком №2 з 01.04.2004 по 09.01.2006 не проводилася.
Рішенням № 25 від 19 жовтня 2012 року позивачу за її заявою від 16 жовтня 2012 року, відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки період роботи на шахтоуправлінні «Шахта «Кіровська» не зараховано до пільгового стажу по списку №1 з 01 червня 1993 року по 22 травня 1995 року тому, що Шахтоуправлінням «Шахта «Кіровська» вперше атестацію за списком №1 ДВАТ ш/у «Кіровське» проведено 23 травня 2000 року наказ №596. Також до пільгового стажу за списком № 2 не зараховані періоди з 01 квітня 2004 року по 09 січня 2006 року, тому, як ВП «Шахта «Житомирська» атестацію по професії «бункерувальник» не проведено.
В подальшому 03 грудня 2012 року відповідач доповнив своє рішення № 25 від 19 жовтня 2012 року, в якому зазначив, що період роботи з 01 червня 1993 року по 09 січня 1996 року па підприємстві шахтоуправління «Шахта «Кіровська» можливо зарахувати, як роботу по ч. 2 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при наявності стажу роботи на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок, за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений ст. 12 Закону, знижується на 1 рік.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ( в редакції, яка діяла на момент прийняття оскаржуваного рішення відповідачем) право на пенсію за віком мають жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Згідно ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ( в редакції, яка діяла на момент прийняття оскаржуваного рішення відповідачем) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Пунктом 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМУ від 01.08.1992 №442 (далі-Порядок) передбачено, що атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно п.3, п.4 Порядку атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджуваними Мінпраці і МОЗ. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Пунктом 10 порядку передбачено, що результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків N 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Згідно Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою КМУ від 16.01.2003 №36, «бункерувальник» відноситься до категорії виробництва, роботи, професії, посади і показники, яке дає право на пенсію на пільгових умовах. Також така професія підлягає атестації (підпункт 1.1а Списку №2).
В правовому висновку, який зробив Верховний Суд України в постанові від 16 вересня 2014 року, справа №21-307в14, викладено наступне.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі – Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі – Методичні рекомендації).
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Отже, аналізуючи положення діючого на той час законодавства, зміст правового висновку Верховного Суду України, суд доходить до висновку, що особа має право на отримання пенсії на пільгових умовах, якщо проводилася до цього атестація робочого місця і є її результат. Якщо ж взагалі не було атестації робочого місця перед цим, то в особи таке право не виникає. Отже у позивача не виникає право на пільгову пенсію за період роботи з 01.06.1993 по 22.05.1995 за Списком №1.
Крім того, за Списком №2 до 01.04.2004, а також в період часу з 01.04.2004 по 09.01.2006 атестація робочих місць не проводилася взагалі, а отже у позивача також не виникає право на пенсію на пільгових умовах за цей період.
За таких обставин у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1,2,3,241-246 КАС України суд,
У Х В А Л И В:
У позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське Донецької області, про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії від 19 жовтня 2012 року №25 та доповнення до нього від 03 грудня 2012 року неправомірним та зобов’язання вчинити дії,- відмовити повністю.
Повний текст рішення складений 23 квітня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду області шляхом подання апеляційної скарги через Чернігівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1, Донецька область, м.Кіровське, вул..Островського,24, , РНОКПП суду невідомий.
Відповідач: Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське Донецької області, Донецька область, м.Лиман, вул.Фрунзе,15, код юридичної особи 21990739.
Суддя А.В.Богослов