Рішення № 81345426, 17.04.2019, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
17.04.2019
Номер справи
229/688/19
Номер документу
81345426
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

Номер провадження 2/229/353/2019

Справа № 229/688/19

17 квітня 2019 року Дружківський міський суд Донецької області

у складі:

головуючого судді Лебеженка В.О.

за участю секретаря судового

засідання ОСОБА_1, ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру сплачених державних соціальної допомог,-

В С Т А Н О В И В:

позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить стягнути з ОСОБА_3 на його користь надміру сплачених державних соціальних допомог. Також, позивач просить стягнути з відповідача на його користь судові витрати в розмірі 1921,00 грн.

Обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідач зверталася до управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги.

Відповідач – ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в управління як отримувач державної допомоги з 11.08.2001 року. Місце реєстрації та проживання ОСОБА_3 – м.Дружківка, вул.Космонавтів, 28/92. Склід сім’ї відповідача: ОСОБА_3 ( заявниця, працездатна, доглядає за дитиною до 3-х років); ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 ( син заявниці, дитина до 18 років, дитина одинокої матері).

30.04.2014 року, відповідач звернулася до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї, допомогу на дітей одиноким матерям та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку непрацюючим жінкам на наступний шестимісячний строк. До заяви додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. У декларації вказала, що інших доходів окрім наданої допомоги від управління не має за 6 місяців. Також зазначила, що ніколи не працювала, трудова книжка відсутня, не навчається та інших доходів не має.

08.05.2014 року прийнято рішення про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Допомогу призначено з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року у розмірі 756,35 грн.

08.05.2014 року прийнято рішення про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. Допомогу призначено з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року у розмірі 391,76 грн.

Того ж дня, прийнято рішення про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам. Допомогу призначено з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року у розмірі 1006,96 грн.

Згідно наданих УПФ відомостей про застраховану особу форми ОК-5 від 24.09.2015 року, ОСОБА_3 працювала з 18.10.2013 року по 31.03.2014 року у ТОВ «ДІЄСА» і отримала заробітну плату у розмірі 15788,75 грн.

Згідно встановленого факту надання неповної інформації про майно, був складений відповідний акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги від 28.09.2015 року №131.

18.12.2015 року, відповідач ОСОБА_3 написала заяву, в якій погодилась на утримання надміру виплаченої суми 5261,76 грн., допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам по 350,00 грн. кожного місяця до повного погашення. Проте, сум в рахунок погашення надміру сплачених коштів на рахунок управління жодного разу не надходило. Залишок переплати сум державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям станом на 01.09.2015 року склав – 2138,10 грн.

Станом на січень 2019 року за відповідачем є заборгованість та потребує поверненню до державного бюджету суми надміру отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у сумі – 2138,10 грн. та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам у сумі – 5261,76 грн., загальна сума заборгованості становить 7399,86 грн., з урахуванням вже погашеної заборгованості.

Ухвалою суду від 26 лютого 2019 року відкрито провадження у даній цивільній справі, визначено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання (а.с.34-35).

Ухвалою суду від 01 квітня 2019 року підготовче провадження у цивільній справі закрито та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання представник позивача не з’явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Проте, представником позивача надано заяву, в якій вона не заперечує проти розгляду справи за її відсутності та винесення заочного рішення судом.

Відповідач в судове засідання не з’явилась. Про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином судовою повісткою. Про причини неявки суду не повідомила, клопотання про відкладення судового розгляду не надала.

Враховуючи, що причина неявки відповідача є неповажною, відзив не надано, у справі є наявні дані про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим відповідно до ст. 280 ЦПК України, розглянути справу у порядку заочного провадження у відсутність відповідача з дотриманням вимог, встановлених законом, за згодою позивача на розгляд справи в порядку заочного провадження.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється на підставі ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ст.2 ЦПК України).

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. (ст.5 ЦПК України).

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. (ст.19 ЦПК України).

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з вимогами ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.7 ст. 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Судом встановлено, що 30.03.2014 року відповідач звернулася до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про призначення їй держаної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї; допомогу на дітей одиноким матерям; допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 21).

До заяви відповідач додала заповнену декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій вказала, що інших доходів окрім наданої допомоги від УСЗН немає за 6 місяців. (а.с. 19-20).

Рішенням УСЗН Дружківської міської ради від 08.05.2014 року відповідачу призначено: державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року у розмірі 756,35 грн; допомогу на дітей одиноким матерям з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року у розмірі 391,76 грн.; допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року у розмірі 1006,96 грн. (а.с.15-17).

Як вбачається з індивідуальних відомостей Пенсійного фонду України застрахованої особи, відповідач працювала у ТОВ «ДІЄСА» з 18.10.2013 року по 31.03.2014 року у ТОВ «ДІЄСА» і отримала заробітну плату (а.с. 14).

Відповідно до розпорядження від 02.11.2015 року №383, 384, 385 здійснено перерахунок допомоги: на дітей одиноким матерям; по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; малозабезпеченій сім’ї з 01.04.2014 року у зв’язку з поданням неповної інформації про доходи (акт перевірки державним соціальним інспектором від 28.09.2015 року) (а.с. 25), через що утворилась переплата допомоги з 01.04.2014 по 30.09.2014 року в сумі 492,96 грн.; 5261,76 грн.; 4538,10 грн.

Відповідач визнала, що свідомо не вказала у декларації інформацію щодо її доходу, а також зобов’язалась здійснити виплату надмуру отриманих сум, про що вказала у заяві від 18.12.2015 року. (а.с. 12).

13.02.2018 року, УСЗН Дружківської міської ради надіслано листа щодо погашення надміру виплачених сум соціальних допомог: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям - 5261,76 грн. та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – 2138,10 грн. за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року (а.с.10).

31.05.2018 року УСЗН Дружківської міської ради надіслано повторно листа щодо щодо погашення надміру виплачених сум соціальних допомог: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям - 5261,76 грн. та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – 2138,10 грн. за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року (а.с. 9).

В позовній заяві позивач вказує, що відповідач ОСОБА_3 переплачені кошти за допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам складає – 5261,76 грн., однак повернула частину переплачених коштів за отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у сумі 2400,00 грн., залишок переплати склав 2138,10 грн. Загальна сума переплати складає 7399,86 грн.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України; порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.3 ч.3 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до цього Закону призначається такі види державної допомоги сім’ям з дітьми допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ( в редакції від 02.02.2014 року)

Водночас, умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250(далі Постанова №250).

Згідно ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходита майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3ст. 4 Закону №1768-III).

Законом № 1768-IIІ та Постановою № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" (далі Постанова № 250) передбачається, що надміру виплачені кошти підлягають поверненню уразі якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.

Пунктом 25 Постанови № 250 визначено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 27 Постанови № 250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Пунктом 28 Постанови № 250 встановлено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Враховуючи докази надані в обґрунтування позовних вимог, суд вважає, що позов має бути задоволений, шляхом стягнення з відповідача надміру сплачених державних соціальних допомог, на загальну суму - 7399,86 коп.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову на відповідача покладаються судові витрати в сумі 1921,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2,5,10-13,76-81, 141, 259,263-265,268, 280-282 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

позов Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, що знаходиться за адресою: вул. Машинобудівників, 64, м.Дружківка, Донецька область, до ОСОБА_3 яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 про стягнення надміру сплачених державних соціальних допомог - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4) на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987) суму надміру сплачених державних соціальних допомог в сумі 7399 (сім тисяч триста дев’яносто дев’ять) грн. 86 коп., та судові витрати в сумі 1921 (одна тисяча дев’ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцятиднів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання в 30денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Суддя: В.О.Лебеженко