
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
03 квітня 2019 року м. Київ№ 826/13293/17Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., за участі секретаря судового засідання Яцеленко Ю.О., представника відповідача Бігдан А.В. (довіреність від 14.01.2019 року №423/9.15/22-19), представника третьої особи Депешка М.М. (довіреність від 11.04.2018 року №14.2/23), вирішивши у підготовчому засіданні питання залишення без розгляду позову в частині позовних вимог
Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне виробниче підприємство "Екологія"до третя особа Кабінету Міністрів України Міністерство охорони здоров'япро визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне виробниче підприємство "Екологія" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України та зобов'язати Кабінет Міністрів України скасувати Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 21.04.1999 року №91 "Про атестацію санітарних лабораторій підприємств і організацій з метою надання їм права проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці".
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Дегтярьової О.В. від 08.11.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі.
15.12.2017 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України в новій редакції (далі по тексту - КАС України в чинній редакції), визначеній Законом України від 03.10.2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".
Згідно з пунктом 10 частини першої Розділу VII Перехідних положень, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Маруліною Л.О. від 21.02.2018 року прийнято справу до провадження та призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні на 25.04.2018 року.
На підставі розпорядження про повторний автоматичний розподіл від 22.01.2018 року № 41 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.01.2018 року визначено суддю Маруліну Л.О. для розгляду адміністративної справи № 826/13293/17.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.02.2018 року прийнято адміністративну справу до провадження судді Маруліної Л.О. та призначено підготовче засідання на 25.04.2018 року.
У підготовче засідання 25.04.2018 року прибули представники сторін. З огляду на залучення третьої особи до участі у справі, судом оголошено перерву у підготовчому засіданні до 06.06.2018 року.
Через канцелярію суду 15.05.2018 року третьою особою Міністерством охорони здоров'я подано клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, яке обґрунтовано тим, що Міністерством охорони здоров'я України видано наказ від 19.02.2018 року №283 "Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.04.1999 року №91", який зареєстровано Міністерством юстиції України 27.04.2018 року за №518/31970, з огляду на що, предмет спору відсутній.
У підготовче засідання 06.06.2018 року прибули представники відповідача та третьої особи. Позивачем, належним чином повідомленим про дату, час та місце підготовчого засідання, відповідно до розписки, що міститься у матеріалах справи, явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечено.
Судом поставлено на обговорення питання проведення підготовчого засідання за даної явки.
Керуючись пунктом 2 частини другої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України судом відкладено розгляд справи на 05.07.2018 року.
У підготовче засідання 05.07.2018 року сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце підготовчого засідання відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень, які містяться у матеріалах справи, не прибули.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.01.2019 року клопотання Міністерства охорони здоров'я про закриття провадження у справі задоволено. Закрито провадження в адміністративній справі № 826/13293/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідне виробниче підприємство "Екологія" до Кабінету Міністрів України, третя особа Міністерства охорони здоров'я України, про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог про зобов'язання Кабінету Міністрів України скасувати наказ Міністерства охорони здоров'я України від 21.04.1999 року №91 "Про атестацію санітарних лабораторій підприємств і організацій з метою надання їм права проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці", якою набрано законної сили, оскільки в апеляційній інстанції не оскаржено.
Враховуючи, що судом ухвалою закрито провадження у справі в частині позовних вимог, суд дійшов висновку про призначення дати та часу підготовчого засідання у справі №826/13293/17 у межах розгляду позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо скасування наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.04.1999 року №91 "Про атестацію санітарних лабораторій підприємств і організацій з метою надання їм права проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.01.2019 року призначено підготовче засідання на 20.02.2019 року. Запропоновано учасникам справи подати до суду пояснення, міркування щодо актуальності позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України, які надати до канцелярії суду у строк до початку або безпосередньо під час підготовчого засідання, про що сторін, зокрема, позивача, судом повідомлено належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Відповідно до довідки секретаря судового засідання від 20.02.2019 року справи, призначені до слухання 20.02.2019 року знято з розгляду у зв'язку з перебування головуючого судді на лікарняному.
Сторін повідомлено про дату наступного підготовчого засідання, 03.04.2019 року, відповідно до статті 124 Кодексу адміністративного судочинства України.
У підготовче засідання 03.04.2019 року прибули представники відповідача та третьої особи.
Судом повідомлено, що позивачем явку представника не забезпечено, заяв та клопотань до суду не надходило. Пояснень щодо актуальності позову в частині позовних вимог на виконання ухвали суду від 17.01.2019 року, яку відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення отримано уповноваженою особою позивача 28.01.2019 року, позивачем не подано.
Оскільки позивача повідомлено належним чином про підготовче засідання та про зобов'язання надати пояснення щодо актуальності позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України, судом поставлено на обговорення питання про закриття підготовчого засідання та розгляду справи по суті за даної явки.
Присутні у підготовчому засіданні представники відповідача та третьої особи проти розгляду справи по суті заперечували, оскільки актуальності позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України не підтримано позивачем.
Судом заслухано думки представників відповідача, третьої особи та поставлено на обговорення питання щодо залишення позову без розгляду в частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України у зв'язку із систематичним неприбуттям позивача у судові засідання у справі №826/13293/17, на підставі частини п'ятої статті 205 та пункту 4 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Присутні у підготовчому засіданні представники відповідача та третьої особи наполягали щодо залишення позову без розгляду в частині позовних вимог у зв'язку із систематичним неприбуттям позивача у судові засідання.
На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України в підготовчому засіданні 03.04.2019 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Вирішуючи питання залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої статті 183 Кодексу адміністративного судочинства України у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до частини п'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів. До позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, положення цієї частини застосовуються лише у разі повторної неявки.
Як встановлено судом, позивач не з'являвся та не забезпечив явку свого представника в підготовчі засідання 06.06.2018 року, 05.07.2018 року, 03.04.2019 року, доказів щодо поважності причин неприбуття в судові засідання суду не надано, заяв, клопотань про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило, на вимогу ухвали суду від 17.01.2019 року актуальність позовних вимог в частині визнання бездіяльності Кабінету Міністрів України не підтримано (вказану ухвалу отримано уповноваженою особою позивача за довіреністю 23.01.2019 року, про що свідчить особистий підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, що міститься у матеріалах справи).
Суд вважає за необхідне вказати на те, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Водночас, неявки позивача в судові засідання спричиняє затягування строків розгляду справи, що є порушенням як положень Кодексу адміністративного судочинства України, так і пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якого кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою дотримання вимог статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням ухвали суду від 17.01.2019 року про закриття провадження в частині позовних вимог на підставі пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, яка набрала законної сили, оскільки позивачем не оскаржувалася, суд вважав за необхідне проведення судового засідання за участі позивача з метою з'ясування актуальності позовних вимог в іншій частині.
Зокрема, відповідач під час підготовчого засідання заперечував проти розгляду справи за відсутністю позивача.
Отже, суд дійшов висновку, що неявка представника позивача у судове засідання унеможливлювала всебічний та повний розгляд адміністративної справи.
Суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності (пункт 4 частини першої статті 240 КАС України).
З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку про залишення позовної заяви без розгляду у підготовчому засіданні.
Керуючись положеннями пункту 1 частини другої статті 183, частини п'ятої статті 205, пунктом 4 частини першої статті 240, статей 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
У Х В А Л И В:
Залишити без розгляду адміністративний позов в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства і може бути оскаржена відповідно до положень статей 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повну ухвалу складено 10.04.2019 року.
Суддя Маруліна Л.О.