
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2019 року м. ПолтаваСправа № 532/35/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В:
04.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Кобеляцького районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання безпідставними дій щодо відмови в призначенні пенсії відповідно до п.п. 3 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії з дати набуття права на пільгову пенсію починаючи з 20.02.2018.
Ухвалою Кобеляцького районного суду Полтавської області від 11.01.2019 адміністративну справу направлено до Полтавського окружного адміністративного суду для розгляду, оскільки справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) цього суду.
Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 11.02.2019.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 532/35/19 за позовом ОСОБА_1 до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що після досягнення ним 55 років та за наявності трудового стажу на посаді тракториста - машиніста в сфері сільського господарства понад 20 років він має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У зв'язку з чим він звернувся до Кобеляцького ОУПФУ із заявою про призначення пенсії від 18.05.2018, однак рішенням від 17.08.2018 № 20 йому відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком по причині відсутності необхідного стажу роботи на посаді тракториста, підтвердженого у встановленому законодавством порядку. Вважає дії відповідачу щодо відмови йому у призначенні пенсії безпідставними, оскільки управління безпідставно не врахувало йому у пільговий стаж періоду роботи з 14.06.1981 року по 31.12.1988 року трактористом колгоспу "Прапор комунізму".
11.03.2019 року до суду надійшов відзив на позовну від Кобеляцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначав, що відповідно до наданих заявником документів пільговий стаж роботи становить 13 років 6 місяців 27 днів. Рішенням № 20 від 17.08.2018 управління відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідної тривалості пільгового стажу роботи /а.с.55-58/.
В судове засідання учасники справи не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином. Надали суду клопотання про розгляд справи без їх участі.
Частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд встановив наступні обставини.
18.05.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Кобеляцького об'єднаного управління ПФУ з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах /а.с. 36/.
Згідно з заявою від 31.05.2018 року ОСОБА_1 претендував на підтвердження періодів роботи трактористом з 14.06.1981 року по 31.12.1988 року в колгоспі "Прапор комунізму (з 1993 року КСП "Прапор", з 2000 року ТОВ "Агрофірма Прапор").
Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області від 25.06.2018 № 113 відмовлено ОСОБА_1 в підтвердженні роботи, передбаченої підпунктом 3 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 14.06.1981 року по 31.12.1988 року у зв'язку з відсутністю документів про правонаступництво та ліквідацію колгоспу "Світанок" та неможливістю встановити ліквідацію підприємства без визначення правонаступника /а.с. 41-42/.
Рішенням Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 20 від 17.08.2018 року відмовлено ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" по причині відсутності необхідного стажу роботи на посаді тракториста, підтвердженого у встановленому законодавством порядку /а.с. 53-54/.
Позивач не погодився з діями відповідача щодо відмови йому у призначенні пенсії та звернувся до суду за захистом порушеного права.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років /стаття 12 згаданого Закону/.
Згідно із пунктом "в" пункту першого статті 13 вказаного Закону на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Аналогічні положення передбачені частиною першою та пунктом третім частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. На пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеного закону постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок №637).
Пунктами 1 та 2 Порядку №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 18 Порядок №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Пунктом 20 цього Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості, зокрема стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1231/13105 (надалі Порядок № 18-1).
Пунктом 11 Порядку № 18-1 передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
За змістом пунктів 1, 2 роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України № 7 від 20 січня 1992 року "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства" відповідно до статті 13 (пункт "в") Закону України "Про пенсійне забезпечення" правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються машиністи-трактористи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства.
До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо) /пункт 1/.
Трактористи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених пунктом 1 цього роз'яснення /пункт 2/.
Зі змісту довідки встановленої форми згідно додатку до цього роз'яснення слідує, що в ній повинно бути зазначено періоди роботи трактористом-машиністом та те, що він був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві, і вказано, що зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з пунктом "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Виходячи з положень зазначених норм, визначальними обставинами для визначення пільгового стажу є встановлення фактів роботи позивача на посаді тракториста-машиніста та його безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах.
Також, з викладених правових норм вбачається, що основним документом, який підтверджує наявність в особи відповідного стажу роботи, є трудова книжка, а за відсутності записів в ній - уточнюючі первинні документи.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 згідно записів трудової книжки колгоспника з 14.06.1981 року працював в колгоспі "Прапор комунізму" трактористом. З 10.10.1981 року проходив службу в ОСОБА_2. З 20.12.1983 року працював трактористом в колгоспі "Прапор комунізму" /а.с.72-79/.
Згідно відзиву на позовну заяву представником відповідача не заперечується період роботи позивача трактористом з 14.06.1978 року по 31.12.1988 року в колгоспі "Прапор комунізму". Проте, відповідач при прийняті спірного рішення керувався рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області від 25.06.2018 року № 113, яким у підтвердженні пільгового стажу роботи заявнику відмовлено у зв'язку з відсутністю документів про правонаступництво та ліквідацію колгоспу "Світанок", яке утворилося у зв'язку з розукрупненням колгоспу "Прапор комунізму".
З цього приводу суд зазначає, що архівними довідками від 26.02.2018 № П-01-09/42, виданими Кобеляцьким районним трудовим архівом Кобеляцької районної ради Полтавської області, надано інформацію з книги розрахунків по оплаті праці колгоспу "Прапор комунізму" про відпрацьовані вихододні та заробітну плату, які фактично підтверджують період роботи ОСОБА_1 на посаді тракториста та отримання ним заробітної плати у спірний період /а.с.43-44/.
Згідно листа Архівного сектору Кобеляцької районної державної адміністрації від 04.03.2019 року № 01-53/74 у документах (протоколах засідань правлінь, протоколах загальних зборів) колгоспу "Світанок", який утворився в результаті розукрупнення колгоспу "Прапор комунізму" на два господарства - колгосп "Прапор" та колгосп "Світанок", що передались на зберігання до архівного сектору райдержадміністрації за 1989-1996 роки відомостей про правонаступництво та ліквідацію колгоспу "Світанок" немає /а.с.64/.
Також, на підтвердження періоду роботи позивача трактористом в колгоспі "Прапор комунізму" та безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції у спірний період позивачем надана довідка Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма "Урожай" № 22 від 04.03.2019 року /а.с.63/.
З приводу вказаного доказу суд зазначає, що згідно довідки № 30 від 27.03.2018 року згідно рішення загальних зборів колгоспників (протокол № 1 від 30.12.1988 року) у звязку з розукрупненням колгоспу "Прапор комунізму" новостворене господарство найменоване в колгосп "Світанок", але правонаступником колгоспу "Прапор комунізму" колгосп Світанок не являється".
У зв'язку з тим, що суду не надано доказів правонаступництва ПСПА "Урожай" колгоспу "Прапор комунізму" суд вважає, що довідка ПСПА "Урожай" № 22 від 04.03.2019 року не є належним документом в розумінні пункту 20 Порядку № 637, проте вона може бути врахована як додатковий доказ на підтвердження обставин справи з урахуванням положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, суд зазначає, що у відповідності до розділів ІІІ, ІV Порядку № 22-1, відповідач наділений повноваженнями самостійно отримати необхідні документи, що відповідає принципу належного урядування і націлено на забезпечення органами Пенсійного фонду України реалізації громадянами їх конституційного права на пенсійне забезпечення.
Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її
Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала. Також і відповідальність за надання недостовірних пенсійних документів покладена на підприємство (організацію) та пенсіонера.
Таким чином, суд зазначає, що витребування та перевірка додаткових документів і довідок є також правом пенсійного органу. Тобто перекладання обов'язку доказування, надання відомостей тощо на позивача є неприйнятним. Неможливість пенсійного органу скористатися правом на перевірку зазначених у трудовій книжці відомостей не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії.
З огляду на викладене, суд вважає, що період роботи ОСОБА_1 на посаді тракториста з 14.06.1978 по 31.12.1988 в колгоспі "Прапор комунізму", підлягає зарахуванню до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки оскільки надані суду трудова книжка, архівні довідки, довідки ПСПА "Урожай" містять достатні дані з цього приводу.
Крім того, суд зазначає, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалась за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року з подальшими змінами або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року з подальшими змінами.
Статтею 2 Закону України "Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України. Тобто, зазначене законодавство застосовується і до громадян, які проходили строкову військову службу до прийняття вказаних законів України.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в ОСОБА_3 з 26.10.1981 по 17.11.1983, що підтверджується військовим квитком НУ № 7686505 /а.с. 69-71/.
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що відповідачем необґрунтовано та безпідставно відмовлено позивачу в призначенні пенсії, адже враховуючи наведені вимоги законодавства, з урахуванням пільгового стажу, який визнано відповідачем - 13 років 6 місяців 27 днів /а.с. 35/, пільгового стажу, який підтверджено в ході судового розгляду - 7 років 5 місяців 3 дні, та загального стажу - 38 років 3 місяці 16 днів, позивачем підтверджено достатній стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією.
За змістом частини 1 статті 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Пенсії за віком призначаються з дня досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку.
Таким чином, законодавством визначено, що у разі звернення за пенсією не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку пенсія призначається з дати виникнення права на таку пенсію.
Оскільки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, досяг 55 років, а із заявою про призначення пенсії звернувся до Кобеляцького ОУПФУ 18.05.2018, то саме з дати досягнення 55 років повинно бути призначено пенсію на пільгових умовах, тобто з 20.02.2018.
Згідно з п. п. 4, 23 ч. 1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996 року, ратифікованої Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-V від 14.09.2006 р. усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до Розділу ІІ Конституції України право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, суд з урахування положень частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Кобеляцького ОУПФУ № 20 від 17.08.2018 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 20.02.2018.
Висновки суду у цій справі узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною ним у постановах від 22.05.2018 у справі № 439/1148/17 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 74173476), від 03.10.2018 у справі №235/2873/17 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 76889424), від 27.02.2018 у справі №681/813/17 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 72506176), від 22.05.2018 у справі №683/977/17 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 74173529), від 10.07.2018 у справі №709/1360/17 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 75254031).
Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи висновок суду про задоволення позову та фактичну сплату позивачем при зверненні до суду судового збору у сумі 768,40 грн., стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума 768,40 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (пров. Київський, 9, Ганжівка, Кобеляцький район, Полтавська область, 39215, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області ( вул. Юр'ївська, б.1-А,Кобеляки,Кобеляцький район, Полтавська область,39200 код ЄДРПОУ 40376992) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 20 від 17 серпня 2018 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Кобеляцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області ( вул. Юр'ївська, б.1-А,Кобеляки,Кобеляцький район, Полтавська область,39200 код ЄДРПОУ 40376992) призначити ОСОБА_1 (пров. Київський, 9, Ганжівка, Кобеляцький район, Полтавська область, 39215, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсію за віком на пільгових умовах з 20 лютого 2018 року відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Юр'ївська, б.1-А,Кобеляки,Кобеляцький район, Полтавська область,39200 код ЄДРПОУ 40376992) на користь ОСОБА_1 (пров. Київський, 9, Ганжівка, Кобеляцький район, Полтавська область, 39215, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Cуддя ОСОБА_4