Рішення № 81316758, 16.04.2019, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
16.04.2019
Номер справи
428/6617/18
Номер документу
81316758
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 428/6617/18

Провадження №2/428/1125/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2019 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді Кордюкової Ж.І.,

при секретарі Чумак Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сєвєродонецьку Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Таун Сервіс» про визнання дій такими, що порушують права споживача, зобов’язання зробити перерахунок та повернути незаконно нараховану суму за період надання послуги з 01.10.2016 року по 30.04.2017 року, з 01.10.2017 року по 30.04.2018 року та відшкодування моральної шкоди в розмірі 1700 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовною заявою до ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Таун Сервіс» про визнання дій такими, що порушують права споживача, зобов’язання зробити перерахунок та повернути незаконно нараховану суму за період надання послуги з 01.10.2016 року по 30.04.2017 року, з 01.10.2017 року по 30.04.2018 року та відшкодування моральної шкоди в розмірі 1700 грн. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що є споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, які надає ТОВ «Таун Сервіс». За період з 01.10.2016 року по 30.04.2017 року та з 01.10.2017 року по 30.04.2018 року йому була призначена субсидія. За цей період відповідач незаконно нараховував оплату за його рахунок, а не за рахунок місцевого бюджету. Він не оплачував зазначені незаконні нарахування, внаслідок чого, йому не була призначена субсидія з травня 2017 року по вересень 2017 року. Своїми протиправними діями відповідач наніс йому моральну шкоду, яку він оцінює у розмірі прожиткового мінімуму 1700 грн., оскільки у нього порушились нормальні життєві зв’язки, порушився сон, апетит, настрій, погіршився стан здоров’я, він відчував пригніченість. Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Таун Сервіс» такими, що порушують права позивача, як споживача; зобов’язати ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Таун Сервіс» зробити перерахунок та повернути незаконно нараховану суму за весь період надання послуги; стягнути з ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Таун Сервіс» моральну шкоду в розмірі 1700 грн.

Від відповідача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Таун Сервіс» (далі - ТОВ "Таун Сервіс") до суду надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог. Свою позицію відповідач обґрунтував тим, що у відповідності до ч. 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

Аналогічна норма міститься у ч. 1 ст. 29 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», в якій зазначено, що у сфері питної води та питного водопостачання встановлюються нормативи питного водопостачання, порядок розроблення та затвердження яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Більш детально порядок справляння плати за послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення встановлено «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 (далі – Правила), які регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною особою, яка отримує послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення. Так, в пункті 21 Правил зазначено, що у разі відсутності у квартирі засобів обліку води плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання з розрахунку на одну особу. Процедура розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання визначена «Порядком розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 року №1107, згідно з яким нормативи питного водопостачання у конкретному населеному пункті розробляються та науково обґрунтовуються згідно з Методикою визначення нормативів питного водопостачання населення спеціалізованими науково-дослідними організаціями на замовлення місцевих адміністрацій або органів місцевого самоврядування та затверджуються ними після погодження з місцевими органами виконавчої влади з питань охорони здоров'я, охорони навколишнього природного середовища та водного господарства.

Рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 13.07.2010 року №1196 «Про затвердження норм споживання води для населення» зі змінами внесеними рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 05.04.2011 року №454, затверджено норми споживання води для населення м. Сєвєродонецьк та прилеглих до міста населених пунктів, зокрема, для споживачів, які мешкають у багатоквартирних будинках, з розрахунку водоспоживання 250 літрів на одну особу на добу за відсутності централізованого постачання гарячої води, а у разі наявності централізованого постачання гарячої води - 300 літрів на одну особу на добу.

Відповідно до п.п.2, 4 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» від 06.08.2014 року № 409 з метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, встановлено соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії для користування послугами з централізованого постачання холодної води і водовідведення з розрахунку 4 куб. метри на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води та 2,4 куб. метра на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води.

Згідно з роз'ясненням Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.01.2016 року щодо застосування соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, зокрема, щодо застосування норм користування послугами з водопостачання та водовідведення, в регіонах для нарахування плати за спожиті послуги з водопостачання і водовідведення застосовуються норми, затверджені органами місцевого самоврядування, а у разі встановлення органами місцевого самоврядування норм споживання води більшими за соціальні нормативи, для нарахування плати за послуги з централізованого постачання холодної води застосовується норма споживання води, затверджена органами місцевого самоврядування, а для визначення розмірів соціальної допомоги (пільг і субсидій) - соціальні нормативи. Отже, у відповідності до наведених норм та з урахуванням того, що у позивача ОСОБА_1 відсутні квартирні прилади обліку води за період з 01.10.2016 року по 30.04.2017 року та з 01.10.2017 року по 30.04.2018 року TOB «Таун Сервіс» було нараховано ОСОБА_1 плату за надані послуги згідно з нормативами (нормами) споживання, встановленими рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 13.07.2010 року №1196 «Про затвердження норм споживання води для населення» зі змінами внесеними рішенням від 05.04.2011 року №454, виходячи з того, що за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрована одна особа з розрахунку водоспоживання 250 літрів на одну особу на добу, адже споживач у зазначені періоди не отримував послуги з централізованого постачання гарячої води, а для визначення розмірів пільги і субсидії згідно соціальних нормативів користування послугами з централізованого постачання холодної води і водовідведення з розрахунку 4 куб. метри на одну особу на місяць.

Відтак різниця між нормою водоспоживання, затверджена виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області, та соціальною нормою користування комунальною послугою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, нараховується позивачу ОСОБА_1 на загальних підставах, про що йому було повідомлено листами від 13.03.2017 року № 268, від 08.08.2017 року № 815 та від 18.08.2017 року № 866. Таким чином, TOB «Таун Сервіс» права позивача не порушило.

Заявлена ОСОБА_1 вимога про стягнення моральної шкоди в розмірі 1700 грн. є також необґрунтованою, оскільки всупереч вимогам законодавства України позивачем не наведено жодної підстави, яка б обґрунтовувала неправомірність дій та вину TOB «Таун Сервіс».

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, до початку розгляду справи до суду надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити.

10.07.2018 року судом постановлено ухвалу про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області.

04.10.2018 року судом постановлено ухвалу про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Сєвєродонецьку міську раду Луганської області.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Представники третіх осіб ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечували проти позовних вимог та просили відмовити в їх задоволенні. Згодом в судове засідання не з’явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступне.

Частиною 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків передбачених законодавством.

Частинами 1, 2 ст. 29 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у сфері питної води та питного водопостачання встановлюються нормативи питного водопостачання, порядок розроблення та затвердження яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання» від 25.08.2004 року №1107 встановлено, що нормативи питного водопостачання у конкретному населеному пункті розробляються та науково обґрунтовуються згідно з методикою визначення нормативів питного водопостачання населення спеціалізованими науково-дослідними організаціями на замовлення місцевих адміністрацій або органів місцевого самоврядування та затверджуються ними після погодження з місцевими органами виконавчої влади з питань охорони здоров'я,охорони навколишнього природного середовища та водного господарства.

Відповідно до п.21 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання: з централізованого постачання холодної та гарячої води та водовідведведення – з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1, є споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, які надає ТОВ «Таун Сервіс».

Згідно з рішенням Виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області «Про затвердження норм споживання води для населення» від 13.07.2010 року №1196 норма водоспоживання для споживачів, які мешкають у багатоквартирних будинках з водопроводом і каналізацією, з ваннами та швидкодіючими газовими підігрівачами і багато точковим водопроводом, становить 250 л на одну особу.

Згідно з рішенням Виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Луганської області «Про внесення змін до рішення виконкому від 13.07.2010 року №1196 «Про затвердження норм споживання води для населення» від 05.04.2011 року №454 зазначена норма не змінилась.

Таким чином, оскільки квартира позивача ОСОБА_1 не обладнана лічильником води, то для нього як користувача послуг з питного водопостачання та водовідведення, діє норма споживання питної води, встановлена виконкомом Сєвєродонецької міської ради Луганської області в розмірі 250 л на одну особу.

Позивачу неодноразово призначалась субсидія, в порядку визначеному Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 20.10.1995 року №808 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з копіями повідомлень про призначення субсидії на ЖКП (особова справа №47609) від 13.04.2017 року та від 08.02.2018 року ОСОБА_1 призначено житлову субсидію з жовтня 2016 року по квітень 2017 року, включно, та з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, включно, в тому числі за послугами ТОВ «Таун Сервіс» - холодна вода без лічильника, водовідведення побутова 4 м куб.

Згідно з п.п. 2 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» від 06.08.2014 року №409 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) установлені такі соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, що оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії: для користування послугами з централізованого водопостачання холодної води – 2,4 куб.м на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води та 4 куб. м на одну особу за відсутності централізованого постачання гарячої води.

З наведеного вбачається, що норми споживання води, затверджені органом місцевого самоврядування, та соціальні нормативи користування різняться. Соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами були прийняті для забезпечення принципу соціальної справедливості, оскільки норми споживання води, затверджені органами місцевого самоврядування, можуть бути різними.

Так, пунктом 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 20.10.1995 року №808 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінету Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.

Як вбачається з вищезазначених повідомлень про призначення субсидії на ЖКП (особова справа №47609) від 13.04.2017 року та від 08.02.2018 року позивачу призначена житлова субсидію з жовтня 2016 року по квітень 2017 року, включно, та з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, включно, в тому числі за послугами ТОВ «Таун Сервіс» - холодна вода без лічильника, водовідведення побутова за соціальним нормативом 4 м куб.

30.11.2017 року набули чинності зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» від 06.08.2014 року №409, яку було доповнено пунктом 3-1.

Згідно з п.3-1 зазначеної постанови, в разі затвердження органами місцевого самоврядування норм споживання житлово-комунальних послуг, що перевищують соціальні нормативи, визначені підпунктами 2-4 пункту 3 цієї постанови, компенсація додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, у разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води здійснюється за рахунок місцевих бюджетів.

В судовому засіданні було встановлено, що соціальний норматив споживання води становить 4 куб.м на 1 особу, а норматив споживання води, встановлений виконкомом 2.5 куб.м. на 1 особу. Таким чином, норматив споживання води, встановлений виконкомом Сєвєродонецької міської ради Луганської області, не перевищує соціального нормативу.

За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність підстав для задовлення позовних вимог, оскільки жодних порушень в діях відповідача щодо нарахування плати за питне водопостачання та воддовідведення позивачу встановлено не було.

Щодо вимоги про відшкодування моральної шкоди в сумі 1700 грн. суд відзначає, що відповідно до п.5 ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі мають право на відшкодування моральної шкоди у разі заподіяння такої шкоди небезпечною для життя і здоров’я продукцією (дефекту продукції) відповідно до закону.

Оскільки в судовому засіданні не було встановлено факту заподіяння відповідачем ТОВ «Таун Сервіс» шкоди позивачу ОСОБА_1 небезпечною для життя та здоров’я продукцією, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 про відшкодування моральної шкоди у розмірі 1700 грн.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України витрати по справі слід віднести за рахунок держави, оскільки позивач звільнений від їх сплати.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 141, 258 - 259, 263 - 265, 268, 272 - 273, 354-355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення в поному обсязі складене 22.04.2019 року.

Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1;

Відповідач: ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «ТАУН СЕРВІС» юридична адреса: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, буд. 13, код ЄДРПОУ 36048157.

Представник відповідача: ОСОБА_3, АДРЕСА_2, паспорт серії ЕН №009253.

Третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15-Б, код ЄДРПОУ 24179564.

Представник третьої особи: ОСОБА_4, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15-Б.

Третя особа: Сєвєродонецька міська рада Луганської області, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, б-р Дружби Народів, буд. 32, код ЄДРПОУ 26204220.

Представник третьої особи: ОСОБА_5, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, б-р Дружби Народів, буд. 32.

Суддя Ж. І. Кордюкова