
Справа № 761/25555/17
Провадження № 1-кп/761/545/2019
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2019 року
Шевченківський районний суд м. Києва
в складі: головуючого судді Хардіної О.П.,
за участю: секретаря судового засідання -Демченко Н.О.,
прокурорів Прокуратури міста Києва - Безсмертного М.Г., Галюка І.В., прокурорів відділу Генеральної прокуратури - Димури А.О., Ганілова О.А.,
захисників - Нураліна М.В., Долобашка О.С., Кравченко А.В., Кучмієва Д.В., Суслікової Н.М.,
обвинувачених - ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві об*єднане кримінальне провадження № 42017100000000538, № 42017000000000905
по обвинуваченню ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м. Харків, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, проживає: АДРЕСА_2, пенсіонера, одруженого, раніше не судимого, обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 27, ч.2 ст. 364 КК України,
ОСОБА_13 ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженка Кіровоградської області, Гайворонського району, селища Сальково, громадянка України, пенсіонерка, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3, раніше не судима,
обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 27, ч.2 ст. 364 КК України,
ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_7, уродженець м. Києва, громадянин України, має малолітніх дітей 2013 та 2016 року народження, працює начальником служби експлуатації ДП «Міжнародний аеропорт Бориспіль», зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4, раніше не судимого,
обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 27, ч.2 ст. 364 КК України,
ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_11, уродженка міста Архангельськ РФ, громадянка України, працює секретарем «Інженеріті Кепітал», має неповнолітню дитину АДРЕСА_5, зареєстрована та проживаюча за адресою: АДРЕСА_6, раніше не судима,
обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5ст. 27, ч. 2 ст. 364 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
До Шевченківського районного суду м. Києва надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні у кримінальному провадженні № 42017100000000538, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.05.2017, за обвинуваченням ОСОБА_10 за ч.2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, ОСОБА_13 за ч.2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, ОСОБА_11 за ч.2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України та ОСОБА_14 за ч.5 ст.27, ч. 2 ст.364 КК України.
Також в подальшому надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42017000000000905, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.03.2017, за обвинуваченням ОСОБА_10, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.Кримінальні провадження з вказаними обвинувальними актами були об'єднані за правилами ст. 334 КПК України в одне судове провадження.
В ході судового розгляду доШевченківського районного суду м. Києва надійшли клопотання обвинувачених ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_11, ОСОБА_12 про звільнення їх кожного окремо від кримінальної відповідальності на підставі ч.1 ст. 49 КК України у зв*язку із закінченням строків давності.
Обвинувачені просили задовольнити вказані клопотання та закрити кримінальне провадження, надали свою згоду звільнення їх від кримінальної відповідальності, вказали, що їм зрозуміла суть пред*явленого обвинувачення, підстави звільнення, наслідки звільнення від кримінальної відповідальності згідно ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, свою вину у вчиненні вказаних злочинів не визнають, надавати показання не бажають. При цьому обвинувачені ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_11, ОСОБА_12 кожен окремо не заперечували вчинення ними конкретних дій, які покладені в основу фактичних обставин інкримінованих кримінальних правопорушень, з якими сторона обвинувачення пов*язує наявність в діях осіб складу кримінальних правопорушень, проте заперечують свою вину у вчиненні вказаних злочинів.
Прокурори у судовому засіданні підтримали клопотання, вважають відсутніми перешкоди для звільнення ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_11, ОСОБА_12 від кримінальної відповідальності згідно ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності. Надали в суді документи, фактичні дані в яких підтверджують обставини вчинення обвинуваченими інкримінованих кримінальних правопорушень.
Вислухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши матеріали справи та клопотань, суд приходить до висновку про те що клопотання обвинувачених підлягають задоволенню на підставі таких обставин.
Так, ОСОБА_12, згідно рішення установчих зборів засновників обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу «БУДІВЕЛЬНИЙ БУМ» (протокол установчих зборів №1 від 07.06.2017), обрано на посаду Голови ОКЖК «БУДІВЕЛЬНИЙ БУМ», назва якого в подальшому згідно Протоколу № 2 від 02.07.2007 змінена на обслуговуючий кооператив житловий кооператив «ТЕХНОЛОГ». Отже, будучи Головою ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» в період часу з 08.06.2007 ОСОБА_12 обіймала посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, якими наділена повноважним органом організації, відповідно до примітки 1 ст.364 КК України, являлась службовою особою.
ОСОБА_10 розпорядженням Київського міського голови № 100-мг від 14.06.2002 призначений на посаду заступника голови Київської міської державної адміністрації - начальника Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації.
Отже, будучи заступником голови Київської міської державної адміністрації - начальником Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації в період часу з 14.06.2002 по 11.04.2008 ОСОБА_10 обіймав посаду в органах місцевого самоврядування, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до примітки 1 ст.364 КК України, являвся службовою особою.
ОСОБА_13 наказом № 220-к від 03.10.2005 призначено на посаду начальника юридичного управління Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА). Отже, ОСОБА_13, будучи начальником юридичного управління Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) з 03.10.2005 по 31.07.2012 обіймала посаду в органах місцевого самоврядування пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до примітки 1 ст.364 КК України, являлася службовою особою.
ОСОБА_11 наказом начальника Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації №222-к від 01.10.2007 призначений на посаду начальника відділу землевпорядкування Голосіївського району Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації. Будучи на посаді начальника відділу землевпорядкування Голосіївського району Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації станом на 01.10.2007 обіймав посаду в органах місцевого самоврядування пов'язану з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій, відповідно до примітки 1 ст.364 КК України, являвся службовою особою.
Згідно ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Згідно ст. 73 Закону України «Про органи місцевого самоврядування України» акти міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади.
Згідно ст.ст. 10, 14 «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004, Головне управління земельних ресурсів КМДА погоджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом надання письмового висновку, здійснює розгляд документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в межах міста Києва та готує відповідний проект рішення Київради.
Згідно п.п. 1.1, 3.12 Положення про Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, яке затверджено рішенням Київради № 182/342 від 19.12.2002, вказане управління забезпечує раціональне використання та охорону земель на території міста, готує та подає в установленому порядку проекти рішень Київради, а також свої висновки з питань передачі земельних ділянок у власність юридичних осіб.
ОСОБА_12 08.06.2007, маючи умисел на пособництво в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, у вигляді усунення перешкод, створила обслуговуючий кооператив житловий кооператив «ТЕХНОЛОГ». Зазначений кооператив зареєстровано 12.07.2007 в Печерській районній у місті Києві державній адміністрації.
Так, 23.07.2007 ОСОБА_12 будучи головою правління ОКЖК «ТЕХНОЛОГ», діючи у співучасті із заступником голови Київської міської державної адміністрації - начальником Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації ОСОБА_10 та начальником відділу землевпорядкування Голосіївського району Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації ОСОБА_11, начальником юридичного управління Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради ОСОБА_13, з метою отримання земельних ділянок, звернулась до Київської міської ради з клопотання про отримання земельних ділянок, загальною площею 103,73 гектарів (з них 44,25 га у власність та 59,48 га в оренду), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_7, з метою нібито будівництва житла для учасників кооперативу.
У відповідності до «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004, клопотання ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» 25.07.2007розглянуто на засіданні постійної комісії Київради з питань земельних відносин, за результатами якого підписано висновок № К-11442, яким рекомендовано міському голові надати згоду на розробку проектної документації.
Заступником Київського міського голови 26.07.2007 підписано згоду №Д-3093 на розроблення документації із землеустрою.
За замовленням ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» на підставі технічного завдання та наданої згоди товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство» ТОПОС» розроблено «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» для житлової забудови на АДРЕСА_7», який 06.07.2007 затверджено та передано до Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації для опрацювання, погодження відповідними службами, проведення державної експертизи землевпорядної документації.
Опрацюванням вказаного проекту землеустрою, згідно ст.123 Земельного кодексу України, відповідними службами міста Києва відведення земельних ділянок ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» розцінено позитивно, однак в у висновках деяких вказано, що земельні ділянки можуть входити до меж об'єкта природно-заповідного фонду - ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків», оголошеного рішенням Київської міської ради від 02.12.1999 № 147/649.
Даний факт зазначено у висновках Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м.Києві від 02.08.2007 № 05-08/5630, у висновку Київської міської санепідемстанції №1300 від 08.08.2007 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову, Державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 26.09.2007 № 05.03.02-07/47964, Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Київської міської державної адміністрації від 08.08.2007 № 19-8015.
Так, рішенням Київської міської ради від 02.12.1999 року № 147/649 «Про оголошення природних об'єктів пам'ятками природи та заказниками місцевого значення у місті Києві» частину території Лісопаркового господарства «Конча-Заспа» та колективного сільськогосподарського підприємства «Хотівське» оголошено ландшафтним заказником місцевого значення «Острів Жуків».
Згідно протоколу № 11 від 12.05.2004 на засіданні постійної комісії з питань екологічної політики Київської міської ради вирішено визнати таким, що є передчасним та таким, що потребує доопрацювання технічний звіт по встановленню в натурі меж ландшафтного заказника «Острів Жуків» на землях комунального підприємства «Лісопаркове господарство «Конча-Заспа», сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю агрокомбінат «Хотівський» та на частині міських земель, не наданих у власність чи користування у Голосіївському районі м. Києва.
Згідно довідки ДП «Інститут генерального плану міста Києва» №937 від 19.05.2004 про правовий статус та планувальні рішення щодо природно-заповідної території Жуків острів - Конча-Заспа, територія заказника складає 1794,6 га.
На засіданні постійної комісії з питань екологічної політики Київської міської ради 20.07.2004 прийнято рішення зарезервувати максимально-можливу територію (з урахуванням інформації ДП «Інститут генерального плану міста Києва» ВАТ «Київпроект» КМДА та науковим обґрунтуванням) до остаточного визначення меж цілісного природного об'єкту «Острів Жуків».
Рішенням Київської міської ради № 806/3381 від 19.07.2005 «Про затвердження Програми розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста», передбачено утриматись до встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків» від розгляду питань відведення земельних ділянок, які відповідно до рішення Київської міської ради від 02.12.1999 № 147/649 можуть бути включені до складу заказника, а його площу визначено в розмірі 1794,6 га, та затверджено відповідну схему меж земель, які можуть увійти до ландшафтного заказника.
Відповідно до ст.ст. 60, 61 та 63 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ці природні території та об'єкти підлягають особливій охороні.
Природні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища, ботанічні сади згідно з ч.1 ст.3 Закону «Про природно-заповідний фонд України» віднесено до природно-заповідного фонду України.
Частиною 3 ст.7 Закону «Про природно-заповідний фонд України» встановлено імперативний правовий припис, яким на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Статтею 9 цього ж Закону визначено вичерпний перелік видів використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, серед якого відсутня житлова забудова.
Отже, земельні ділянки, які проектом відведення передбачалось передати у власність ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» для житлової забудови, могли увійти до меж ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків», де заборонено будь-яке будівництво.
На пленарному засіданні Київської міської ради 01.10.2007 проект рішення «Про передачу земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «ТЕХНОЛОГ» для житлової забудови на АДРЕСА_7» депутатами, які не були обізнані про наявні обмеження щодо передачі у власність для житлової забудови даних земельних ділянок, розглянуто та одноголосно затверджено.
Згідно прийнятого рішення № 347/3181 «Про передачу земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «ТЕХНОЛОГ» для житлової забудови на АДРЕСА_7» 10 земельних ділянок для житлової забудови на АДРЕСА_7, загальною площею 44,25 га, фактично розташованих на території ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків», передано їх у приватну власність юридичній особі - обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «ТЕХНОЛОГ», що не мав права на отримання земельних ділянок у власність безоплатно у відповідності до ст.41 Земельного кодексу України, вартістю 81 726 691 грн.
Право власності ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» на зазначені земельні ділянки 08.01.2008 оформлено та отримано відповідні Державні акти на право власності на земельні ділянки, зареєстровані Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації): серія НОМЕР_1, реєстраційний номер: 07-8-00204 від 08.01.2008 року із кадастровим номером НОМЕР_2; серія НОМЕР_3, реєстраційний номер: 07-8-00205 від 08.01.2008 року із кадастровим номером НОМЕР_4; серія НОМЕР_5, реєстраційний номер: 07-8-00206 від 08.01.2008 року із кадастровим номером НОМЕР_6; серія НОМЕР_7, реєстраційний номер: 07-8-00207 від 08.01.2008 року із кадастровим номером НОМЕР_8; серія НОМЕР_9, реєстраційний номер: 07-8-00208 від 08.01.2008 року із кадастровим номером НОМЕР_10; серія НОМЕР_11, реєстраційний номер: 07-8-00209 від 08.01.2008 року із кадастровим номером НОМЕР_12; серія НОМЕР_13, реєстраційний номер: 07-8-00210 від 08.01.2008 року із кадастровим номером НОМЕР_14; серія НОМЕР_15, реєстраційний номер: 07-8-00211 від 08.01.2008 року із кадастровим номером НОМЕР_16; серія НОМЕР_17, реєстраційний номер: 07-8-00212 від 08.01.2008 року із кадастровим номером НОМЕР_18; серія НОМЕР_19, реєстраційний номер: 07-8-00213 від 08.01.2008 року із кадастровим номером НОМЕР_20.
ОСОБА_10, достовірно знаючи про зазначені обмеження, будучи начальником Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, у співучасті начальником юридичного управління Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації ОСОБА_13 та начальником відділу землевпорядкування Голосіївського району Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації ОСОБА_11, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно на користь ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» 27.09.2007 підписав позитивний висновок № 05-1467 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» для житлової забудови, не вказавши вищезазначені обмеження, визначені рішенням Київради № 806/3381 від 19.07.2005 «Про затвердження Програми розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста».
Враховуючи вказаний позитивний висновок Головного управління земельних ресурсів КМДА, службовими особами Державного агентства земельних ресурсів України 28.09.2007 затверджено позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації № 911-07.
Продовжуючи свої злочинні дії на користь ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» ОСОБА_10, в порушення ст. 20 «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004, заходів щодо здійснення комплексного аналізу документації із землеустрою не вжив та 28.09.2007, в приміщенні Головного управління земельних ресурсів КМДА, за адресою: місто Київ, вул. Хрещатик 32-А, підписав пояснювальну записку № ПЗ-0598 до проекту рішення Київради «Про передачу земельних ділянок для житлової забудови на АДРЕСА_7», в порушення ст. 12 «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004, без проведення аналізу всіх обмежень і обтяжень, які були викладені у висновках погоджувальних служб, та скерував розроблений проект рішення на розгляд спільного засідання постійної комісії Київської міської ради з питань земельних відносин та постійної комісії Київради з питань містобудування та архітектури.
На вказаному засіданні, що відбулося 28.09.2007, депутатами Київради, які не були обізнані про обмеження, встановлені рішенням Київради № 806/3381 від 19.07.2005, затверджено проект рішення Київради «Про передачу земельних ділянок для житлової забудови на АДРЕСА_7» та скеровано проект рішення до Київради для розгляду на пленарному засіданні.
У подальшому, достовірно знаючи про вказані обставини, діючи у співучасті із ОСОБА_12, заступник голови Київської міської державної адміністрації - начальник Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації ОСОБА_10, начальник юридичного управління Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради ОСОБА_13 та начальник відділу землевпорядкування Голосіївського району Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації ОСОБА_11, на користь ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» 01.10.2007, в порушення ст. 20 «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004, в порушення встановленого порядку використання земельних ділянок відповідно до цільового призначення та умов надання, 01.10.2007 в приміщенні Головного управління земельних ресурсів КМДА, за адресою: місто Київ, вул. Хрещатик 32-А, підписали проект рішення Київської міської ради «Про передачу земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «ТЕХНОЛОГ» для житлової забудови на АДРЕСА_7» (Д-3093), в порушення ст. 12 «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради №457/1867 від 15.07.2004, без врахування всіх обмежень і обтяжень, які були викладені у висновках погоджувальних служб, тим самим надавши можливість для подальшого скерування розробленого проекту рішення для розгляду на пленарному засіданні Київської міської ради.
ОСОБА_12, будучи головою правління ОКЖК «Технолог», своїми активними діями, які виразилися у поданні документів для отримання ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» земельних ділянок, підписання актів визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_7, з метою будівництва житла для учасників кооперативу, які знаходяться у межах заказника місцевого значення «Острів Жуків», право власності на зазначені земельні ділянки оформлено 08.01.2008, шляхом усунення перешкод сприяла зловживанню службовим становищем начальником відділу землевпорядкування Голосіївського району Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації ОСОБА_11, начальником юридичного управління Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради ОСОБА_13, заступником голови Київської міської державної адміністрації - начальником Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації ОСОБА_10, чим спричинено збитки громадським інтересам в розмірі 81 726 691 грн. (вісімдесят один мільйон сімсот двадцять шість тисяч шістсот дев'яносто одна гривня), що в 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
ОСОБА_13, будучи начальником юридичного управління Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради, достовірно знаючи про зазначені обмеження, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, у співучасті з заступником голови Київської міської державної адміністрації - начальником Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації ОСОБА_10, на користь ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» в порушення ст. 20 «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004, заходів щодо здійснення комплексного аналізу документації із землеустрою не вжила та у не встановлений досудовим розслідуванням час, в приміщенні Головного управління земельних ресурсів КМДА, за адресою: місто Київ, вул. Хрещатик 32-А, підписала проект рішення Київської міської ради «Про передачу земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «ТЕХНОЛОГ» для житлової забудови на АДРЕСА_7» (Д-3093), в порушення ст. 12 «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради №457/1867 від 15.07.2004, без проведення аналізу всіх обмежень і обтяжень, які були викладені у висновках погоджувальних служб, тим самим надала можливість для подальшого скерування розробленого проекту рішення на розгляд спільного засідання постійної комісії Київської міської ради з питань земельних відносин та постійної комісії Київради з питань містобудування та архітектури.
ОСОБА_11, будучи начальником відділу землевпорядкування Голосіївського району Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, на користь ОКЖК «ТЕХНОЛОГ» в порушення ст. 20 «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004, заходів щодо здійснення комплексного аналізу документації із землеустрою не вжив та не раніше 01.10.2007, в приміщенні Головного управління земельних ресурсів КМДА, за адресою: місто Київ, вул. Хрещатик 32-А, у співучасті із ОСОБА_15, завізував пояснювальну записку № ПЗ-0598 до проекту рішення Київради «Про передачу земельних ділянок для житлової забудови на АДРЕСА_7», в порушення ст.12 «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004, без проведення аналізу всіх обмежень і обтяжень, які були викладені у висновках погоджувальних служб, та скерував розроблений проект рішення на розгляд спільного засідання постійної комісії Київської міської ради з питань земельних відносин та постійної комісії Київради з питань містобудування та архітектури.
Крім того, ОСОБА_10, будучи начальником Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно на користь ОКЖК «Котміст» 25.09.2007, в приміщенні Головного управління земельних ресурсів КМДА, за адресою: місто Київ, вул. Хрещатик 32-А, підписав позитивний висновок № 05-1436 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОКЖК «Котміст» для житлової забудови, не вказавши вищезазначені обмеження, визначені рішенням Київради № 806/3381 від 19.07.2005 «Про затвердження Програми розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста».
Враховуючи вказаний позитивний висновок Головного управління земельних ресурсів КМДА, службовими особами Державного агентства земельних ресурсів України 28.09.2007 затверджено позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації № 905-07.
Продовжуючи свої злочинні дії на користь ОКЖК «Котміст» ОСОБА_10, в порушення ст. 20 «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004, заходів щодо здійснення комплексного аналізу документації із землеустрою не вжив та 28.09.2007, в приміщенні Головного управління земельних ресурсів КМДА, за адресою: місто Київ, вул. Хрещатик 32-А, підписав пояснювальну записку № ПЗ-0597 до проекту рішення Київради «Про передачу земельних ділянок для житлової забудови на АДРЕСА_7», в порушення ст. 12 «Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004, без проведення аналізу всіх обмежень і обтяжень, які були викладені у висновках погоджувальних служб, та скерував розроблений проект рішення на розгляд спільного засідання постійної комісії Київської міської ради з питань земельних відносин та постійної комісії Київради з питань містобудування та архітектури.
На вказаному засіданні, що відбулося 28.09.2007, депутатами Київради, які не були обізнані про обмеження, встановлені рішенням Київради № 806/3381 від 19.07.2005, затверджено проект рішення Київради «Про передачу земельних ділянок для житлової забудови на АДРЕСА_7» та скеровано проект рішення до Київради для розгляду на пленарному засіданні.
На пленарному засіданні Київської міської ради 01.10.2007 проект рішення «Про передачу земельних ділянок для житлової забудови на АДРЕСА_7» депутатами, які не були обізнані про наявні обмеження щодо передачі у власність для житлової забудови даних земельних ділянок, розглянуто та одноголосно затверджено.
Згідно прийнятого рішення №355/3189 обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «Котміст» передано у власність земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_21 площею 34,3740 га, НОМЕР_22 площею 30,5199 га та НОМЕР_23 площею 0,2402 га, розташовані на АДРЕСА_7, ринковою вартістю 1 449 129 917 грн.
ОКЖК «Котміст» 08.01.2008 оформлено право власності на зазначені земельні ділянки та отримано відповідні акти серії НОМЕР_24, серії НОМЕР_25 та серії НОМЕР_26, зареєстровані Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за № 07-8-00191, № 07-8-00192 та № 07-8-00193.
Згідно висновку експерта № 713/17-41 від 09.03.2017 земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_27, НОМЕР_28 розташовані в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків», згідно фрагменту схеми мережі озеленених територій загального користування (Програма комплексного розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень у центральній частині міста, затверджена рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 № 806/3381), земельна ділянка кадастровий номер 8000000000:90:371:0020 частково розташована в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків».
Дії ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_13 кваліфіковані за ознаками ч.2ст.15,ч.2ст.364 КК України - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам, вчиненому у співучасті із іншими суб'єктами злочину, дії ОСОБА_12- за ознаками ч.5 ст.27,ч.2 ст.364 КК України - пособництво у з зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам, вчиненому у співучасті із іншими суб'єктами злочину. Дії ОСОБА_10 кваліфіковані також за ознаками ч.2 ст.364 КК України - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам.
Вчинення ОСОБА_12 кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_11 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України підтверджується дослідженими фактичними даними, які містяться в досліджених документах:
висновках Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м.Києві від 02.08.2007 № 05-08/5630, у висновку Київської міської санепідемстанції №1300 від 08.08.2007 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову, Державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 26.09.2007 № 05.03.02-07/47964, Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Київської міської державної адміністрації від 08.08.2007 № 19-8015; рішенні Київської міської ради від 02.12.1999 року № 147/649 «Про оголошення природних об'єктів пам'ятками природи та заказниками місцевого значення у місті Києві» щодо оголошення частини території Лісопаркового господарства «Конча-Заспа» та колективного сільськогосподарського підприємства «Хотівське» ландшафтним заказником місцевого значення «Острів Жуків»; протоколі № 11 від 12.05.2004 засідання постійної комісії з питань екологічної політики Київської міської ради про доопрацювання технічного звіту по встановленню в натурі меж ландшафтного заказника «Острів Жуків» на землях комунального підприємства «Лісопаркове господарство «Конча-Заспа», сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю агрокомбінат «Хотівський» та на частині міських земель, не наданих у власність чи користування у Голосіївському районі м. Києві; рішенні Київської міської ради 20.07.2004 щодо резервування максимально-можливу територію (з урахуванням інформації ДП «Інститут генерального плану міста Києва» ВАТ «Київпроект» КМДА та науковим обґрунтуванням) до остаточного визначення меж цілісного природного об'єкту «Острів Жуків»; рішенні Київської міської ради № 806/3381 від 19.07.2005 «Про затвердження Програми розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста», яким передбачено утриматись до встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків» від розгляду питань відведення земельних ділянок, які відповідно до рішення Київської міської ради від 02.12.1999 № 147/649 можуть бути включені до складу заказника, а його площу визначено в розмірі 1794,6 га, та затверджено відповідну схему меж земель, які можуть увійти до ландшафтного заказника; пояснювальній записці 01.10.2007, № ПЗ-0598 до проекту рішення Київради «Про передачу земельних ділянок» проекті рішення Київської міської ради «Про передачу земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «ТЕХНОЛОГ» для житлової забудови на АДРЕСА_7», даних кадастрової справи Д-3093.; висновку судової земельно - технічної експертизи від 21.02.2017 № 2107/17-41, відповідно до якого земельні ділянки, відведені за проектом землеустрою обслуговуючому кооперативу «Технолог» для житлової забудови на АДРЕСА_7 повністю розташовані в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків».
Вчинення ОСОБА_10 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, підтверджується дослідженими фактичними даними, які містяться в рішенні від 01.10.2007 № 355/3189 Київської міської ради Про передачу земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «КОТМІСТ» для житлової забудови на АДРЕСА_7, рішенні Київської міської ради про порядок денний пленарного засідання Київради 01.10.2007 про винесення на вирішення переліку питань, Регламенті розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування права користування землею в м.Києві, який є додатком до рішення Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867; Рішенні Київської міської ради «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м.Києві» від 28.09.2006 № 36/93, рішенні Київської міської ради від 27.03.2003 № 325/485 Про затвердження Положення про постійні комісії Київради та Положенням про постійні комісії Київради, зі змінами, відповідно до яких визначені основні напрямки діяльності постійної комісії з питань землекористування; висновку судової оціночно - земельної експертизи № 6543 від 17.10.2016, відповідно до якої визначено вартість станом на 01.10.2007 року вказаних земельних ділянок; Даними Держгеокадастру від 02.02.2017 на запит прокурора про реєстрацію земельних ділянок в АДРЕСА_7 на праві приватної власності, надання координат поворотних точок меж земельних ділянок з вказаними кадастровими номерами, висновку за результатами проведення земельно - технічної експертизи від 09.03.2017 № 713/17-41, відповідно до яких земельні ділянки з вказаними кадастровими номерами, які відведені за проектом землеустрою обслуговуючому кооперативу «Котміст» для житлової забудови АДРЕСА_7, розташовані в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків», земельна ділянка НОМЕР_29 частково розташована в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Жуків острів»; витягу з протоколу № 11 від 12.05.2004 Киїміськради Про погодження територіальних меж ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків» у Голосіївському районі м.Києва; Рішенні в протоколі постійно діючої комісії з питань екологічної політики Київської міської ради № 14 від 20.07.2004 Про резервування максимально можливої території до остаточного визначення меж цілісного природного об*єкту «Острів Жуків»; рішенні від 02.12.1999 № 147/649 Про оголошення природних об*єктів пам*ятками природи та заказниками місцевого значення у м.Києві, в тому числі «Острів Жуків»; рішенні Київської міської ради № 806/3381 від 19.07.2005, яким передбачено утриматися до встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків» від розгляду питання відведення земельних ділянок, які можуть бути включені до складу заказника, його площу визначено в розмірі 1794,6га, затверджено схему меж земель, які можуть увійти до складу заказника; наказі від 05.06.2002 № 1-К Головного управління земельних ресурсів КМДА про призначення ОСОБА_10 начальником управління земельних ресурсів КМДА; розподілом обов*язків, затвердженим 26.02.2007 № 46-К, відповідно до якого начальник Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради несе персональну відповідальність за виконання покладених на Головне управління завдань і здійснення своїх функцій; матеріалах кадастрової справи Д-3049 в чотирьох томах, яка визнана речовим доказом; проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «Котміст» для житлової забудови на АДРЕСА_7, технічному звіті про комплекс робіт, виконаних для підготовки і виготовлення документів на право власності та користування земельними ділянками обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «Котміст» для житлової забудови на АДРЕСА_7 на 69 арк., технічній документації із землеустрою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 27.01.2010 р. №79-6-00734 виданого ОКЖК «Котміст» для рекреаційних цілей та благоустрою території на АДРЕСА_7 на 36 арк., а також документах, які в ній містяться, а саме: пояснювальна записка №ПЗ-0597 від 28.09.2007 до проекту рішення Київської міської ради «Про передачу земельних ділянок обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «Котміст» для житлової забудови на АДРЕСА_7»; супровідний лист №05-360/30888 від 28.09.2007 з додатком на ім'я секретаря Київради; висновок Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Київської міської державної адміністрації від 30.07.2007 № 19-7727; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 21.09.2007 №05.03.02-07/47346 Міністерства охорони здоров'я України; висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 25.07.2007 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОКЖК «Котміст»; висновок Головного управління земельних ресурсів КМДА № 05-1436 від 25.09.2007 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (до справи Д-3049).
Згідно ст. 49 ч. 1 п. 4 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло десять років у разі вчинення тяжкого злочину, за який передбачене покарання до шести років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, котрим є кримінальне правопорушення, передбачене ст. 364 ч. 2 КК України. Суд погоджується, що вказаний строк минув.
Як було встановлено в судовому засіданні ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 раніше до кримінальної відповідальності не притягалися, будь-яких інших підстав для перерви чи зупинення перебігу строку давності притягнення до кримінальної відповідальності обвинувачених згідно ст. 49 ч. 1 КК України, судом не встановлено.
На підставі викладеного суд доходить до висновку про обгрунтованість клопотань та звільнення обвинуваченого ОСОБА_10 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.2 ст.364; ч.2 ст.364 КК України, обвинуваченої ОСОБА_13 - за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, обвинуваченого ОСОБА_11 - за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч,2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, обвинуваченої ОСОБА_12 - за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, на підставі ст. 49 ч. 1 КК України, та закриття кримінального провадження.
Долю речових доказів слід вирішити відповідно до вимог ст. 100 КПК України, залишивши речові докази - документи в матеріалах кримінального провадження.
Згідно правил ч.4 ст.174 КПК України суд скасовує арешт майна у випадку закриття кримінального провадження.
Запобіжний захід ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 - заставу - до вступу ухвали в законну силу слід залишити без змін.Згідно ч.11 ст. 182 КПК України після вступу ухвали в законну силу грошові кошти, сплачені в якості застави за ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12, повернути заставодавцям після припинення дії запобіжного заходу.
Керуючись ч.1 ст.49 КК України, ст.100, 124, 126, 174, п.1 ч.2 ст.284, 372 -375 КПК України, суд
У Х В А Л И В :
Закрити кримінальне провадження № 42017100000000538 за обвинуваченням ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, ОСОБА_13 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, ОСОБА_11 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, та ОСОБА_14 Валерійовича у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.2 ст.364 КК України.
Закрити кримінальне провадження № 42017000000000905 за обвинуваченням ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Звільнити ОСОБА_10 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.2 ст.364; ч.2 ст. 364 КК України, на підставі ч.1 ст. 49 КК Україниу зв'язку із закінченням строків давності.
Звільнити ОСОБА_13 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, на підставі ч.1 ст.49 КК Україниу зв'язку із закінченням строків давності.
Звільнити ОСОБА_11 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, на підставі ч.1 ст. 49 КК Україниу зв'язку із закінченням строків давності.
Звільнити ОСОБА_14 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.2 ст.364 КК України, на підставі ч.1 ст. 49 КК Україниу зв'язку із закінченням строків давності.
Запобіжний захід у вигляді застави, який застосований до ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_11, ОСОБА_14, після набрання ухвалою законної сили - скасувати, повернувши заставодавцям
заставу в розмірі 1 000 000 грн., внесену за ОСОБА_10 (платіжне доручення № 1512712 від 28.02.2017);
заставу в розмірі 500 000 грн., внесену за ОСОБА_13 (платіжне доручення № 130785 від 02.03.2017),
заставу в розмірі 1 000 000 грн., внесену за ОСОБА_11 (платіжне доручення № 99832 від 03.03.2017);
заставу в розмірі 500 000 грн., внесену за ОСОБА_12 ( платіжне доручення № 198555 від 21.03.2017).
Речові докази - землевпорядну справу Д-3049, документи, визнані речовими доказами згідно постанов слідчого від 02.02.2016, 26.09.2016, 04.10.2016, 25.10.2016, 22.02.2017, 28.03.2017, 04.04.2017, 05.05.2017, - залишити в матеріалах справи.
Скасувати арешт, накладений ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 28.03.2017 на земельні ділянки, виділені ОКЖК «Технолог», кадастрові номери НОМЕР_2; НОМЕР_4; НОМЕР_6; НОМЕР_8; НОМЕР_10; НОМЕР_12; НОМЕР_14; НОМЕР_16; НОМЕР_18; НОМЕР_20.
Скасувати арешт вилученого майна, застосований ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 03.04.2017.
На ухвалу може бути подано апеляцію до Київського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Шевченківський районний суд м. Києва.
Суддя О.П. Хардіна