Категорія 6.6.4
П О С Т А Н О В А
Іменем України
03 березня 2010 року Справа № 2а-367/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Островської О.П.,
при секретарі: Смішливій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до Дочірнього підприємства «Торговий дім «Укрімпекс» ВАТ «Укрімпекс» про стягнення податкового боргу в розмірі 511,33 грн. шляхом звернення стягнення на активи, -
В С Т А Н О В И В:
21 січня 2010 року ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в обґрунтування якого вказала наступне. ДП «Торговий дім «Укрімпекс» ВАТ «Укрімпекс» зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради 21.07.1998 за № 230/10296 та 28.10.2005 № 1382120000006257, взяте на податковий облік у ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську з 04.08.1998 за № 2062. У відповідача перед бюджетом виникла заборгованість у розмірі 511,33 грн., а саме: з земельного податку 171,74 грн. (170 грн. штрафні санкції, що виникли на підставі прийнятого ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську податкового повідомлення-рішення № 0004121530/0 від 01.06.2009; 1,74 грн. основний платіж, що виник на підставі поданого платником уточнюючого документу № 14393 від 09.04.2008); з єдиного податку 339,59 грн. (штрафні санкції, що виникли на підставі прийнятого податковим органом повідомлення-рішення від 04.09.2009 № 0028031510/0). З метою погашення податкового боргу 07.07.2009 на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу за № 1/693 від 25.06.2009, яку згідно акту про неможливість вручення від 15.08.2009 вивішено на дошку оголошень. 17.09.2009 на адресу відповідача направлено другу податкову вимогу за № 2/1116 від 14.09.2009, яку відповідно до акту про неможливість вручення від 18.09.2009 вивішено на дошку оголошень. 17.10.2009 ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу, але зазначені заходи не дали бажаного результату. Тому позивач просить стягнути з відповідача суму податкового боргу в розмірі 511,33 грн. шляхом звернення стягнення на його активи.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, пояснив, що за відповідачем утворилася заборгованість перед бюджетом зі сплати земельного податку та єдиного податку на загальну суму 511,33 грн. Позивачем були вручені відповідачеві перша та друга податкові вимоги, а також прийнято рішення про стягнення коштів за рахунок активів відповідача. Однак, ужиті позивачем заходи до стягнення податкового боргу не дали належного результату. Позивач просить задовольнити позов та стягнути з відповідача податкову заборгованість на загальну суму 511,33 грн., звернувши стягнення на його активи.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, про причини неявки не повідомив, заперечень проти позову суду не надав.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 (далі Закон № 2181) платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
6.2.3. Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону № 2181 сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач Дочірнє підприємство «Торговий дім «Укрімпекс» ВАТ «Укрімпекс» зареєстрований як юридична особа відділом ліцензування, державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради від 21.05.1998 року, № запису 230/10296 (а.с. 6). На обліку в ДПІ відповідач знаходиться з 22.12.1999 року (а.с. 9).
У відповідача перед бюджетом виникла заборгованість у розмірі 511,33 грн., а саме: з земельного податку 171,74 грн. (170 грн. штрафні санкції, що виникли на підставі прийнятого ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську податкового повідомлення-рішення № 0004121530/0 від 01.06.2009; 1,74 грн. основний платіж, що виник на підставі поданого платником уточнюючого документу № 14393 від 09.04.2008); з єдиного податку 339,59 грн. (штрафні санкції, що виникли на підставі прийнятого податковим органом повідомлення-рішення від 04.09.2009 № 0028031510/0).
З метою погашення податкового боргу 07.07.2009 на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу за № 1/693 від 25.06.2009 на суму 171,74 грн. (а.с. 20), яку згідно акту про неможливість вручення від 15.08.2009 вивішено на дошку оголошень. 17.09.2009 на адресу відповідача направлено другу податкову вимогу за № 2/1116 від 14.09.2009 на суму 511,33 грн. (а.с. 21), яку відповідно до акту про неможливість вручення від 18.09.2009 вивішено на дошку оголошень.
17.10.2009 ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу (а.с. 24).
Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податку це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до п.п. 3.1.1. п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.
З огляду на викладене суд уважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Торговий дім «Укрімпекс» ВАТ «Укрімпекс» (ід. код 20157985, м. Луганськ, вул. 18 Лінія, 1а, р/р 2600112640420 Луганська ФАТ «Брокбізнесбанк», м. Луганськ, МФО 304632) заборгованість з земельного податку у розмірі 171,74 грн. (сто сімдесят одна грн. 74 коп.) на р/р 33217811700004 ГУДКУ в Луганській області, одержувач місцевий бюджет Жовтневого району, код 24046538, МФО 804013, код платежу 13050100; з єдиного податку в розмірі 339,59 грн. (триста тридцять девять грн. 59 коп.) на р/р 34210378700004 ГУДКУ в Луганській області, одержувач місцевий бюджет Жовтневого району, код 24046538, МФО 804013, код платежу 16050100, звернувши стягнення на його активи.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складено та підписано 03 березня 2010 року.
Суддя О.П.Островська