Рішення № 81275665, 12.04.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2019
Номер справи
807/253/18
Номер документу
81275665
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

12 квітня 2019 року м. Ужгород№ 807/253/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Копосович Е.О.

за участю:

позивача: ОСОБА_1,представник - ОСОБА_2

відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, представник - ОСОБА_3

третя особа без самостійних вимог: ДУ "Закарпатській УВП(№9), представник – не з’явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа без самостійних вимог: ДУ "Закарпатській УВП(№9) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , яким просить:

1.Визнати бездіяльність ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду в Закарпатській області, яка полягає в нездійснені перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 15.11.2017 року шляхом включення до складу грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби в ДУ "Закарпатській УВП(№9) , з розміру якого обчислюється пенсія: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористані доби відпустки, тобто включити всі види грошового забезпечення, з якого нараховані та сплачені страхові внески - протиправною.

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи і 15.11.2017 року шляхом включення до складу грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби з розміру якого обчислюється пенсія: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористані доби відпустки.

1. Позиції сторін

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 03 січня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду в Закарпатській області із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії, починаючи з 15.11.2017 року шляхом включення до складу грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби з розміру якого обчислюється пенсія: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористані доби відпустки, тобто включити всі види грошового забезпечення, з якого нараховані та сплачені страхові внески.

Листом від 02.02.2018 року за №10/С-99-01 ГУ ПФ в Закарпатській області повідомило, що на підставі Подання про призначення пенсії від 02.10.2017 року №2, наданого очолюваного ним відомства, тобто ДУ «Закарпатська УВП (№9) та на підставі поданої заяви про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 02.10.2017 року призначена пенсія за вислугу років згідно ОСОБА_5 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.», а пенсію обчислено згідно грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення. Позивач вважає, що щомісячна додаткова винагорода та одноразові додаткові види грошового забезпечення військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані та сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення.

24 квітня 2018 року, на адресу суду надійшов відзив представника відповідача про заперечення щодо позову, де зокрема, зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області не погоджується з позовними вимогами виходячи з наступного. Так, зазначає, що у відповідності до положень пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_5 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, саме на Державну установу «Закарпатська установа виконання покарань(№9)» покладаються обов'язки щодо складання та подання до органів, що призначають пенсії, інформації про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей.

На підставі поданих документів позивачу призначена пенсія за вислугу 27 років у розмірі 52% грошового забезпечення. Вказані довідки про додаткові види грошового забезпечення, з яких позивачу обчислено пенсію, не відкликались уповноваженим органом. В подальшому, жодних додаткових матеріалів для проведення перерахунку пенсії позивачу від Державної установи «Закарпатська установа виконання покарань(№9)» до головного управління не надходило та, відповідно, останнє не приймало рішення про відмову у проведенні такого перерахунку позивачу, а було надано відповідь відповідно до вимог та термінів ОСОБА_5 України «Про звернення громадян», оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою в порядку звернення громадян стосовно не врахування до пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок. Відтак, просить суд відмовити в задоволенні позовної заяви .

15 травня 2018 року, на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшли додаткові пояснення на позовну заяву. В яких зокрема зазначено, що стаття 43 ОСОБА_5 №2262-ХІ1 є спеціальною нормою, якою визначене виключні складові грошового забезпечення вказаної категорії осіб, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, призначеної згідно цього ОСОБА_5. Враховуючи приведені норми, для обчислення розміру пенсії за вислугу років особі, яка проходила службу в органах внутрішніх справ, враховується тільки оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримані особою. Відтак, вищевказані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, є щорічним виплатами або разовими платежами, як один із видів складових грошового забезпечення та носить характер державної соціальної гарантії, зокрема, для військовослужбовців, в тому числі працівників органів внутрішніх справ, а тому не входить до складу додаткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розмір) пенсії. Довідки надані позивачем до позову, не містить даних про те, що вказані виплати є щомісячними, натомість містять інформацію про одноразовість таких виплат . Відтак, просить суд відмовити в задоволенні позовної заяви .

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд даний адміністративний позов задовольнити повністю з підстав викладених вище.

Представник відповідача щодо задоволення даного адміністративного позову заперечив з підстав наведених вище.

Представник третьої особи : ДУ «Закарпатська установа виконання покарань(№9)» надав суду клопотання про розгляд справи у їх відсутності та подав пояснення, в яких вказав, що з грошовим атестатом на день звільнення позивач був ознайомлений, був згідний, про що свідчить його підпис на атестаті. Одноразова грошова допомога при звільнені та індексація грошового забезпечення не входять до переліку додаткових видів грошового забезпечення , наведених у Додатку 28 до Постанови КМУ від 07.11.2017 року № 1294. І крім того, на одноразову допомогу військовослужбовцям не нараховується єдиний соціальний внесок, і дана виплата була включена до грошового атестату позивача.

Заслухавши представників сторін, встановивши обставини справи на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, проаналізувавши норми права, які підлягають або не підлягають застосуванню до даних правовідносин, надавши оцінку кожному аргументу сторін та мотиви суду, з яких суд дійшов до висновків у справі, констатує наступне.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що на підставі наказу Міністерства юстиції України від 28.09.2017 року №3808/к, позивача було звільнено у Запас Збройних Сил України за п.7 ( за власним бажанням) ч.1 ст.77 ЗУ « Про Національну поліцію»(а.с.18).

Начальнику ГУ Пенсійного фонду в.о. керівника Державної установи «Закарпатська установа виконання покарань(№9)» було надано подання про призначення пенсії від 02 10.2017 року № 2 (а.с.17) з наступними документами:

- подання про призначення пенсії за вислугу років від 02.10.201 7 р.;

- заява пенсіонера;

- копія з наказу №3808 від 28.09.201 7 про звільнення;

- грошовий атестат №3 ;

довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за період з серпня 2017 року по вересень 2015 року ( 24 місяці);

- копія паспорту та ідентифікаційного коду;

- копія трудової книжки;

- копія диплому з додатком;

- копія військового квитка;

- копія банківських реквізитів для виплати пенсії:

- довідка про склад сімї;

- копія свідоцтва про одруження;

- копії свідоцтв про народження дитини;

- довідки з управління соціального захисту населення 2шт.;

- заява - зобов’язання;

В матеріалах справи наявна заява про призначення пенсії від 17.10.2017 року №221 (а.с.51), розрахунок вислуги років на пенсію полковника ОСОБА_1, начальника ДУ "Закарпатській УВП(№9),(а.с52), атестат грошового забезпечення, виданий у зв'язку з виходом на пенсію №3 від 13.10.2017 року ,додаток до грошового атестату про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії (а.с.33-34).

Так, в грошовому атестаті №3 від 13.10.2017 року для подальшого розрахунку пенсії було нараховано:

1.Посадовий оклад

2.Оклад за спеціальним званням - полковник внутрішньої служби

3.Надбавка за вислугу років в розмірі 35 відсотків

4.Надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100 відсотків

5.Надбавку за роботу в умовах режимних обмежень (таємність) у розмірі 15 відсотків

6.Премія щомісячна 250 відсотків за вересень

7.Надбавка за оперативно - розшукову діяльність у розмірі 50 відсотків

З грошовим атестатом на день звільнення, позивач, був ознайомлений, та з відомостями, зазначеними в атестаті згідний, про що свідчить його особистий підпис на атестаті.(а.с.33)

Крім того, наявна в матеріалах справи й заява-зобов'язання від 02.10.2017 року, в якій зазначено про те, що позивач з умовами виплати пенсії (допомоги, надбавки, підвищення) ознайомлений. Про всі зміни, котрі впливають на розмір пенсії, що виплачується (допомоги, підвищення, надбавки), або ті, що позбавляють права на подальше їх отримання (а.с.53).

На підставі поданих документів, згідно з протоколом про призначення пенсії від 30.09.2017 року позивачу призначена пенсія за вислугу 27 років у розмірі 52% грошового забезпечення. До цих виплат не включено відповідно до цього протоколу : щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, ні компенсації за невикористані доби відпустки.

Вказані вище довідки про додаткові види грошового забезпечення, з яких позивачу обчислено пенсію, не відкликались уповноваженим органом.

03 січня 2018 року позивач звернувся до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду в Закарпатській області із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії, починаючи з 15.11.2017 року шляхом включення до складу грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби з розміру якого обчислюється пенсія: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористані доби відпустки, тобто включити всі види грошового забезпечення, з якого нараховані та сплачені страхові внески (а.с.11).

ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 02.02.2018 року №10/С-99-01, повідомлено, що на підставі Подання про призначення пенсії від 02.10.2017 року №2, наданого ДУ «Закарпатська УВП (№9) та на підставі поданої заяви про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 02.10.2017 року призначена пенсія за вислугу років згідно ОСОБА_5 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.» У відповідності до пункту 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 пенсію за вислугу років обчислено з основних видів грошового забезпечення, зазначеного в грошовому атестаті №3 та довідки про додаткові види грошового забезпечення, яке ОСОБА_1І, отримував за 24 календарні місяці підряд перед звільненням з військової служби, наданих уповноваженим органом.(а.с.10).

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Частиною першою статті 9 ОСОБА_5 України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - ОСОБА_6 № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 ОСОБА_5 № 2011-ХІІ: до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 ОСОБА_5 № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до ОСОБА_5 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - ОСОБА_6 № 2262-ХІІ).

Згідно ч.1 ст. 48 ОСОБА_5 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі ОСОБА_6 № 2262-ХІІ), заява про призначення пенсії згідно з цим ОСОБА_5 подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_5 України "Про пенсійне забезпечення особам, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із ОСОБА_5 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи, зокрема у випадку позивача - Державна установа «Закарпатська установа виконання покарань(№9)».

За змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 органи ПФУ не наділенні повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

У разі якщо у поданих документах допущено помилку в розмірі грошовою забезпечення на день звільнення, що призвело до недоотримання пенсії за рахунок коштів Державного бюджету - уповноважений орган має надати уточнену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 календарні місяці підряд перед звільненням з відповідним поясненням.

З огляду на вищенаведене, саме на Державну установу «Закарпатська установа виконання покарань(№9)» покладаються обов'язки щодо складання та подання до органів, що призначають пенсії, інформації про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 ОСОБА_5 № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_5, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи:

- відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням,

- процентну надбавку за вислугу років,

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення)

та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Суд зазначає, що стаття 43 ОСОБА_5 №2262-ХІІ є спеціальною нормою, якою визначене виключні складові грошового забезпечення вказаної категорії осіб, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, призначеної згідно цього ОСОБА_5. Враховуючи приведені норми, для обчислення розміру пенсії за вислугу років особі, яка проходила службу в органах внутрішніх справ, враховується тільки оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримані особою.

Таким чином, ОСОБА_6 № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 ОСОБА_5 № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

ОСОБА_5 №2262-ХІІ і Постанови №393 не містять положень щодо включення в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії одноразових додаткових видів грошовою забезпечення, які на відміну від статті 43 ОСОБА_5 №2262-ХІІ, є складовою грошового забезпечення працівника органу внутрішніх справ при перебуванні на діючій службі.

Ані в ОСОБА_5 №2262-ХІІ ані в Постанові №393 не зазначено про можливість включення до грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення і розрахунок розміру пенсій таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. одноразової грошової допомоги при звільненні, оскільки вони с одноразовими.

Вказані одноразові виплати не являються ні надбавками, ні доплатами, ні підвищенням в розумінні щомісячних додаткових видів грошового забезпеченім, визначених частиною 3 статті 13 ОСОБА_5 №2262-ХІІ та пунктом 7 Постанови №393.

Зі змісту зазначених норм слідує, що вищевказані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, є щорічним виплатами або разовими платежами, як один із видів складових грошового забезпечення та носить характер державної соціальної гарантії, зокрема, для військовослужбовців, н тому числі працівників органів внутрішніх справ, а тому не входить до складу додаткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії.

Довідки надані позивачем до позову, не містить даних про те, що вказані виплати є щомісячними, натомість містять інформацію про одноразовість таких виплат .

Судом також встановлено, що позивач не отримував під час проходження служби такий вид доплати як щомісячну додаткову грошову винагороду, у звязку з чим посилання на необхідність її включення до складових грошового забезпечення є безпідставним.

Слід також зазначити, що відповідно до частини 3 статі і 63 ОСОБА_5 №2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього ОСОБА_5, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до ОСОБА_5 №2262-ХІІ, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Зокрема, у рішенні Конституційного Суду України у справі №1-9/2015 від 13 травня 2015 року зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців с визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою ст.13 ОСОБА_5 №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за ОСОБА_5, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

Положеннями першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_5 №2262-ХІІ передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку.

Так, усі призначені за ОСОБА_5 пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право пенсію за ОСОБА_5, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за ОСОБА_5, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

Конституційний Суд України у вищевказаному рішенні від 13.05.2015 року зазначає, що аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_5 №2262-ХІІ дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів і грошового забезпечення", яка вказує на те , що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються і виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_5 №2262-ХІІ перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.

Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що правовий зміст понять щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, які визначені в статті 63 ОСОБА_6 №2262-ХІІ, є ідентичним до таких понять в статті 43 того ж ОСОБА_5.

Аналогічна правова позиція висловлена ОСОБА_7 Палатою Верховного Суду у Постанові від 06 лютого 2019 року по справі № 522/2738/17.

Окрім цього, ОСОБА_7 Верховного Суду у даному рішенні відступила від правової позиції, яка викладена у Постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), на яку посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.

Разом з тим, відповідно до ч. 5 ст. 242КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України: у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, враховуючи вищенаведене, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність своїх дій. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 243-250 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

1. В позові ОСОБА_1 (вул. Собранецька, буд. 104,м. Ужгород, Закарпатська область,88000 ,ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області ( пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88000 , код ЄДРПОУ 20453063), третя особа без самостійних вимог: ДУ "Закарпатській УВП(№9) ( 88000, Закарпатська область,м.Ужгород, вул. Довженка, буд.8,А код ЄДРПОУ 08563441) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Закарпатський окружний адмінсуд до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяОСОБА_6

Повний текст рішення складено та підписано 19 квітня 2019 року.