
Справа № 161/6702/19
Провадження № 2-а/161/297/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2019 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі:
головуючого - судді Пахолюка А.М.
з участю секретаря судового засідання – Турук І.Р.
представників позивачів – ОСОБА_1, ОСОБА_2
відповідача - громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 Тхі Діу
представника відповідача – ОСОБА_5
перекладача - Чан Хиу Занг,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за позовною заявою Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Управління Служби Безпеки України у Волинській області до громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 Тхі Діу про примусове затримання з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, -
ВСТАНОВИВ:
Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Управління Служби Безпеки України у Волинській області звернулися в суд з позовною заявою до громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 Тхі Діу про примусове затримання з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
Свій позов обґрунтовують тим, що 15.04.2019 року уповноваженими працівниками Управління ДМС України у Волинській області спільно з працівниками УСБ України у Волинській області був виявлений та затриманий громадянинка ОСОБА_3 ОСОБА_4 Тхі Діу, ІНФОРМАЦІЯ_1 (зі слів іноземця), без документів, що посвідчують його особу, та відносно якого, складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 203 КУпАП для припинення правопорушення, оформлення матеріалів з метою ідентифікації та передачі згідно договорів про реадмісію.
На підставі наведеного просить суд затримати громадянку ОСОБА_3 ОСОБА_4 Тхі Діу, ІНФОРМАЦІЯ_2, на шість місяців шляхом поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з метою ідентифікації та забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18.04.2019 року відкрито провадження у справі
В судовому засіданні представники позивачів позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечувала, пояснила, що бажає лишитись в Україні, паспорту та інших документів немає, живе в Україні не офіційно.
Представник відповідача позов не визнав суду пояснив, що працівники УДМС України з порушенням вимог закону затримали відповідача.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено підстави та строк для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Судом встановлено, що 15.04.2019 року уповноваженими працівниками Управління ДМС України у Волинській області спільно з працівниками УСБ України у Волинській області була виявлена та затримана громадянка ОСОБА_4 Тхі Діу, ІНФОРМАЦІЯ_2 (прізвище, ім’я та дата народження записані зі слів іноземки), без документів, що посвідчують її особу, яка порушила правила перебування іноземців на території України.
За порушення правил перебування на території України, 15.04.2019 року працівниками УДМС України у Волинській області відносно вказаної іноземки складено протокол про адміністративне затримання за ч. 2 ст. 263 КУпАП, у зв’язку з вчиненням правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 203 КУпАП, для припинення правопорушення, оформлення та подачі матеріалів до Луцького міськрайонного суду Волинської області, з метою ідентифікації та передачі згідно договорів про реадмісію (а.с. 5).
16.04.2019 року про затримання відповідача повідомлено Посольство ОСОБА_3 в Україні (а.с. 5) та прокурора Волинської області (а.с. 4).
Уповноваженими працівниками встановлено, що відповідач перебуває на території України з порушенням вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», вищевказаний іноземець перебуває на території України без відповідних документів на право перебування. Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України у Волинській області та інших областей України щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України, з заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту іноземка не зверталася.
Відповідно до ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передача з України або прийняття в Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію.
Іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.
Законом України від 03.09.2008 року «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав» ратифіковано угоду про реадмісію громадян обох держав, підписану в м. Нью-Йорку 25.09.2007 року.
Процедура реадмісії громадян ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 визначена ст.4 цієї Угоди.
Таким чином, відповідач підлягає видворенню не за процедурою, передбаченою ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а за процедурою, яка визначена ст. 29 вказаного Закону та угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав, ратифікованою Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав».
Крім того, наказом МВС України та Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 158 від 16.02.2015 року затверджено Інструкцію про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб.
За приписами п.1 розділу IX вказаної Інструкції у разі встановлення відповідними імплементаційними (виконавчими) протоколами до міжнародних угод про реадмісію іншого порядку реадмісії, ніж той, що встановлений у цій Інструкції, застосовуються положення, визначені цими протоколами.
Оскільки Виконавчий протокол до Угоди між КМ України та Урядом ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав не укладений, позивачем застосована визначена чинним законодавством процедура.
Факт не укладення Виконавчого протоколу до Угоди між КМ України та Урядом ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав не може вважатися перешкодою для виконання такого міжнародного договору.
Так, зокрема, відповідно до пункту першого розділу VI Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затв. наказом МВС України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України № 353/271/150 від 23.04.2012 якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України або орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування.
З цією метою до дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця надсилаються відповідні запити, до яких долучаються кольорові фотокартки на кожну особу, заповнені анкети визначеного консульською установою зразка та інші відомості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство.
У разі відсутності акредитованого в Україні дипломатичного представництва або консульської установи країни походження іноземця запити до компетентних органів відповідної країни щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС.
Разом з тим, відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Таким чином, з врахуванням встановлених обставин, врахувавши ту обставину, що строк затримання підлягає продовженню через неможливість ідентифікації іноземця, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
При цьому суд відхиляє за безпідставністю заперечення представника відповідача щодо позову. Зокрема, за змістом ч. 1 ст. 289 КАС України, підставою для звернення до суду із позовом про затримання іноземця є наявність обґрунтованих підстав вважати, що особа буде ухилятися від процедури реадмісії (видворення), існують ризики її втечі або відсутні документи, що дозволяють право на виїзд з України.
В судовому засіданні відповідач підтвердила суду ту обставину, що у неї на даний час відсутні будь-які документи для можливого виїзду з України, вона неофіційно проживала в Київській області, зараз ніде не працює.
Відтак, в даному випадку, щодо відповідача наявні підстави та ризики передбачені ч. 1 ст. 289 КАС України.
Доводи представника відповідача про факт затримання відповідача уповноваженими працівниками УДМС України 12.04.2019 у м. Києві, не впливають на вищевказані висновки суду, так як такий факт затримання, не усуває ризики і підстави щодо відповідача визначені у ч.1 ст. 289 КАС України.
Крім того, право суду частково задоволити позовні вимоги чітко визначено ч. 1 ст. 245 КАС України, а відтак ці доводи представника відповідача також не беруться судом до уваги.
Керуючись ст.ст. 4, 9, 16, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 6, 9, 77, 79, 241-246, 288, 289, 293, 295, 371 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Примусово затримати громадянку ОСОБА_3 ОСОБА_4 Тхі Діу, ІНФОРМАЦІЯ_2 на шість місяців шляхом поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з метою ідентифікації.
В решті позовних вимог відмовити.
Згідно зі статтями 255, 289, 293, 295 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Учасники справи:
Позивач – Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, місцезнаходження: м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 37821586;
Позивач – Управління Служби Безпеки України у Волинській області, місцезнаходження: м. Луцьк, вул. Василя Мойсея, 4, код ЄДРПОУ 20001487;
Відповідач – ОСОБА_4 Тхі Діу, ІНФОРМАЦІЯ_2, місце тимчасового перебування Волинський пункт тимчасового перебування, с. Журавичі Ківерцівського району.
Повне судове рішення складено 18 квітня 2019 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області ОСОБА_7