
Справа № 520/4298/19
Провадження № 1-кс/520/4550/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.04.2019 року
Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси Іванчук В.М., при секретарі с/з Голобородовій В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області Гавришко П.Ю., про призначення експертизи -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з клопотання слідчого, Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42019161010000073 від 26.02.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України, процесуальне керівництво вказаного кримінального провадження здійснюється військовою прокуратурою Одеського гарнізону Південного регіону України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що з 23.06.2018 на посаді інспектора прикордонного контролю 2-ї категорії ВІПС «Гребеники» (тип Б) ВПС «Велика Михайлівка» 1-ї категорії (тип Б) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби Українипроходить військову службу за контрактом старший прапорщик ОСОБА_1
Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України ОСОБА_1 зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. ст. 1, 8 Закону України «Про державну службу», державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Статтею 3 цього Закону передбачено, що його дія поширюється на державних службовців - військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених до вимог закону.
Відповідно до вимог ст. 8 вищевказаного Закону, державний службовець зобов`язаний у тому числі: дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції; запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби.
Окрім того, ст. 2. Закону України «Про державну прикордонну службу», осиновими функціями, зокрема є охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму, здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення; охорона суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов`язань у цій зоні інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій.
Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України ОСОБА_1 зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. ст. 1, 8 Закону України «Про державну службу», державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Статтею 3 цього Закону передбачено, що його дія поширюється на державних службовців - військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених до вимог закону.
Відповідно до вимог ст. 8 вищевказаного Закону, державний службовець зобов`язаний у тому числі: дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції; запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби.
Окрім того, ст. 2. Закону України «Про державну прикордонну службу», осиновими функціями, зокрема є охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму, здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення; охорона суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов`язань у цій зоні інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій.
У зв`язку із цим, відповідно до примітки 1 до статті 364 КК України, ОСОБА_1 під час перебування на посаді інспектора прикордонного контролю 2-ї категорії ВІПС «Гребеники» (тип Б) ВПС «Велика Михайлівка» 1-ї категорії (тип Б) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, відповідно до своїх функціональних обов`язків була службовою особою та виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов`язки.
Згідно плану охорони державного кордону та Інструкції з оформлення посадовими особами Державної прикордонної служби України матеріалів справ про адміністративні правопорушення, затверджена наказом МВС України № 898 від 18.09.2013, ОСОБА_1 , при виконанні службових обов`язків має право, відповідно до п.п. 2.2 Інструкції складати протоколи про адміністративні правопорушення та протоколи про адміністративні затримання, а так само мають право всі військовослужбовці та працівники Держприкордонслужби, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Відповідно до ст.ст. 7, 9 Закону України «Про прикордонний контроль», уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України перевіряють паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При чому обов`язково з`ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону, однією із умов дозволу на в`їзд вказаних осіб до України є наявність можливості отримати достатнє фінансове забезпечення в законний спосіб на території України, а також наявність у таких осіб при собі визначеної Порядком підтвердження достатнього фінансового забезпечення іноземців та осіб без громадянства для в`їзду в Україну, перебування на території України, транзитного проїзду через територію України і виїзд за її межі та визначення розміру такого забезпечення, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 884 від 4 грудня 2013 року суми коштів.
Згідно посадових інструкцій інспектора прикордонного контролю 2-ї категорії ВІПС «Гребеники» (тип Б) ВПС «Велика Михайлівка» 1-ї категорії (тип Б) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, ОСОБА_1 за своє посадою має право вимагати від осіб припинення правопорушень, а також дій, які перешкоджають здійсненню її повноважень, перевіряти в осіб, які перебувають, проживають або пересуваються в межах прикордонної смуги чи контрольованого прикордонного району, документи, що посвідчують особу, а також зупиняти транспортні засоби, перевіряти реєстраційні документи на транспортні засоби та здійснювати їх огляд відповідно до вимог законодавства, отримувати від осіб пояснення, відомості, іншу інформацію, необхідну для виконання її функцій та завдань, приймати звернення громадян, повідомлення про правопорушення, протидію яким віднесено до компетенції Держприкордонслужби, своєчасно інформувати про це начальника відділення, старшого зміни прикордонних нарядів або чергового відділення, складати протоколи про адміністративні правопорушення відповідно до абзацу двадцять другого пункту 1 частини першої статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до статей 263-265 Кодексу України про адміністративні правопорушення здійснювати адміністративне затримання осіб на строк до 3 діб, проводити особистий огляд затриманих, а також оглядати і, в разі потреби, вилучати речі, що можуть заподіяти шкоду здоров`ю людей або бути речовими доказами, за наявності передбачених законом підстав забезпечувати доставлення осіб, затриманих за вчинення виявлених правопорушень, до відділення, пересуватися під час виконання службових обов`язків на будь-яких ділянках місцевості, перебуваючи на земельних ділянках, тощо.
Так, 21.02.2019 в обідній час доби, більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено, під час слідування з МППр «Гребенки» до м. Подільськ, Одеської області, в районі с. Кардимачово, Великомихайлівського району, Одеської області, розуміючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, виказав пропозицію надати особі, яка займає відповідальне становище, - інспектору прикордонного контролю 2-ї категорії ВІПС «Гребеники» ВПС «Велика Михайлівка» Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України старшому прапорщику ОСОБА_1 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів, а саме 100 (сто) доларів США, за вчинення нею, як службовою особою дій, тобто сприяння у безперешкодному перетині державного кордону України у місцевому пункті пропуску для автомобільного сполучення «Гребеники» громадянина республіки Литва ОСОБА_2 (ОСОБА_2) у якого перевищено встановлений термін перебування на території України та не внесення інформації щодо вказаної іноземної особи до відомчої бази даних «Гарт-1/П».
28.02.2019, приблизно о 19 год. 50 хв., діючи з тих самих мотивів, перебуваючи в місцевому пункті пропуску для автомобільного сполучення «Гребеники», за адресою: Одесська область, Великомихайлівський район, с. Гребеники, надав службовій особі, яка займає відповідальне становище - інспектору прикордонного контролю 2-ї категорії ВІПС «Гребеники» ВПС «Велика Михайлівка» Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України старшому прапорщику ОСОБА_1 , неправомірну вигоду матеріального характеру у виді грошових коштів у розмірі 100 (сто) доларів США за не вчинення нею, як службовою особою в інтересах ОСОБА_3 та третьої особи дій, з використанням наданого ОСОБА_1 службового становища, а саме - за сприяння у безперешкодному перетині державного кордону України у місцевому пункті пропуску для автомобільного сполучення «Гребеники» громадянина республіки Литва ОСОБА_2 (ОСОБА_2) у якого перевищено встановлений термін перебування на території України та не внесення інформації щодо вказаної іноземної особи до відомчої бази даних «Гарт-1/П».
Після цього, ОСОБА_3 затриманий працівниками правоохоронних органів у порядку ст. 208 КПК України та його злочинну діяльність було припинено.
В той же час, було проведено огляд місця події 28.02.2019, а саме місцевого пункту пропуску для автомобільного сполучення «Гребеники», розташований за адресою: Одеська область, Великомихайлівський район, с. Гребеники. В ході зазначеного огляду у ОСОБА_3 виявлено та вилучено:
?Купюра номіналом 100 доларів США: КL 87491162 D, передана громадянином ОСОБА_3 , у якості неправомірної вигоди за безпосередній пропуск на територію України третьої особи - громадянина республіки Литва, ОСОБА_2 ( ОСОБА_2), запакована у чорний полімерний пакет та опечатаний паперовою контрольною стрічкою за підписами понятих.
Відповідно до положення ч. 2 ст. 242 КПК України, слідчий або прокурор зобов`язані звернутись з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи.
Відповідно до ст. 243 КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Чинним законодавством, в тому числі Законом України «Про судову експертизу» від 25.02.1994, наказом Міністерства Юстиції України № 301/5 від 03.03.2015 «Про затвердження Положення про експертно-кваліфікаційні комісії та атестацію судових експертів, встановлено перелік судових експертиз та експертних спеціальностей, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта фахівцям науково-дослідних установ судових експертиз МЮУ, регламентовано порядок проведення судових експертиз.
Для проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження та встановлення істини, а також з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання експерта, який володіє науковими, технічними або іншими спеціальними знаннями, має право відповідно до Закону України «Про судову експертизу» на проведення експертизи, яким доручити провести судово- технічну експертизу документів за експертною спеціальністю 2.3 «Дослідження друкарських форм та інших засобів виготовлення документів», до проведення якої залучити експертів Одеського НДЕКЦ МВС України.
Слідчий просив суд розглянути клопотання за його відсутності, у зв`язку із зайнятістю у проведенні невідкладних слідчих (розшукових) діях. Вимоги викладені у клопотанні підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Згідно зі ст. 243 КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим
за клопотанням сторони кримінального провадження.
З урахуванням вищезазначеного, приймаючи до уваги те, що проведення вказаної експертизи є одним з джерел встановлення об`єктивної істини по провадженню, тобто доказом, який підтверджує або спростовує факт причетності особи до вчинення кримінального правопорушення чи факту наявності самої події кримінального правопорушення, неможливість у інший спосіб отримати доказові відомості, що свідчить про доцільність її проведення, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 93, 110, 242-244, 309, 369-372, 392-395 КПК України, слідчий суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області Гавришко П.Ю., про призначення експертизи - задовольнити.
1. Призначити судово-технічну експертизу документів в рамках проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42019161010000073 від 26.02.2019, за експертною спеціальністю 2.3 «Дослідження друкарських форм та інших засобів виготовлення документів», проведення якої доручити експертам Одеського НДЕКЦ МВС України.
2. На вирішення судово-технічної експертизи поставити наступні запитання:
2.1. Чи відповідає надана на дослідження грошова купюра, номіналом 100 (сто) доларів США з серійним номером КL 87491162 D, вилучена в ході проведення огляду місця події місцевого пункту пропуску для автомобільного сполучення «Гребеники», розташований за адресою: Одеська область, Великомихайлівський район, с. Гребеники, за своїми характеристиками аналогічним цінним паперам, що виготовляються федеральною резервною системою США? Якщо ні, то яким способом її виготовлено?
3. Для дослідження експертам направити: 1 полімерний пакет чорного кольору, у якому міститься грошова купюра, номіналом 100 (сто) доларів США з серійним номером КL 87491162 D, вилучена в ході проведення огляду місця події місцевого пункту пропуску для автомобільного сполучення «Гребеники», розташований за адресою: Одеська область, Великомихайлівський район, с. Гребеники.
4. Дозволити експерту повне або часткове використання наданих об`єктів дослідження з застосуванням передбачених методичними рекомендаціями руйнівних методів.
5. У разі направлення експертом, якому доручено проведення дослідження, клопотань, у порядку, передбаченому ч. 3 ст. 69 КПК України, ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судову експертизу», та, з метою недопущення випадків затягування строків досудового розслідування, прошу Вас спрямувати їх на адресу особи або органу досудового слідства, за клопотанням якого слідчим суддею, ухвалено рішення про призначення експертизи.
6. Висновок експертизи та речові докази направити до СУ ГУНП в Одеській області, для долучення до матеріалів кримінального провадження.
Висновок експерта разом із об`єктом дослідження спрямувати на адресу особи або органу досудового слідства, за клопотанням якого, слідчим суддею, винесена ухвала про призначення експертизи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Іванчук В. М.