Постанова № 81247835, 18.04.2019, Бородянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
360/557/19
Номер документу
81247835
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 360/557/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2019 року смт Бородянка

Суддя Бородянського районного суду Київської області Гумбатов В.А., за участі прокурора Казбанової Т.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, захисника – адвоката ОСОБА_2, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.1726 КУпАП, яка надійшла з Управління захисту економіки в Київській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2 Росії, громадянки України, працюючої начальником відділу агропромислового розвитку Бородянської районної державної адміністрації, яка зареєстрована та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 при призначенні вперше 15 травня 2006 року на державну службу, на посаду начальника відділу розвитку сільського господарського виробництва - головний зоотехнік, управління агропромислового розвитку Бородянської районної державної адміністрації, прийняла присягу державного службовця та була попереджена про спеціальні обмеження встановлені законами України.

Згідно з розпорядженням Бородянської районної державної адміністрації Київської області № 97-ос від 15.06.2016 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу агропромислового розвитку Бородянської районної державної адміністрації, присвоєно 6 ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.

Отже, ОСОБА_1, будучи державним службовцем, була належним чином попереджена про встановлені Законом обмеження.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Відповідно до ч. 5 ст. 32 Закону України «Про державну службу» на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом.

Згідно зпідпунктом «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Отже, ОСОБА_1, будучи державним службовцем, єсуб’єктом, на якого поширюється дія Закону та є суб’єктом відповідальностіза вчинення правопорушень, пов’язаних з корупцією.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання нормативно-правові акти, які згідно з ч.5 ст.12 Закону підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правовий актів.

Згідно з ч.2 ст.52 Закону у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкт декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, як перевищує 50 прожиткових мінімумів працездатних осіб, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з момент отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це НАЗК. Зазначена інформація вноситься до Реєстру та оприлюднюється на офіційному веб-сайті НАЗК.

Рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зі змінами, внесеними рішенням НАЗК від 18.08.2016 № 1) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:

1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб’єктів декларування:

щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

декларації, передбачені абз.1 ч.2 ст.45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб’єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, суб’єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до ч. 2 ст. 52 Законушляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог та форми. Згідно з пунктом 2 розділу II зазначеного Порядку, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подається через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.

Отже, ОСОБА_1, будучи державним службовцем, була зобов’язана з 01.01.2017 у десятиденний строк у разі суттєвої зміни у майновому стані, асаме отримання доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року письмовоповідомити про це НАЗК.

19 грудня 2017 року Бородянським районним судом у цивільній справі № 360/2405/17 прийнято рішення, відповідно до якого за ОСОБА_1 визнано право приватної часткової власності 1/3 частини будинковолодіння за набувальною давністю, розміщеного за адресою: Київська область, Бородянський район, смт Бородянка, вул. Сумська, 15.

Згідно останньої інвентаризаційної оцінки будинковолодіння станом на 28.07.2017, склала 413 278 грн.

Відповідно 1/3 частина будинковолодіння складає (413278 / 3) 137 759 грн. 33 коп.

23 лютого 2018 року, ОСОБА_1 згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, зареєструвала за собою право приватної часткової власності, а саме 1/3 частини будинковолодіння розміщеного за адресою: Київська область, Бородянський район, смт Бородянка, вул. Сумська, 15.

Відповідно до ст. 344 Цивільного кодексу України набувальна давність це коли:

1. Особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п’яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом.

Право власності на нерухоме майно, шо підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.

2.Особа, яка заявляє про давність володіння, може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є.

3.Якщо особа заволоділа майном на підставі договору з його власником, який після закінчення строку договору не пред'явив вимоги про його повернення, вона набуває право власності за набувальною давністю на нерухоме майно через п'ятнадцять, а на рухоме майно - через п’ять років з часу спливу позовної давності.

Втрата не з своєї волі майна його володільцем не перериває набувальної давності у разі повернення майна протягом одного року або пред’явлення протягом цього строку позову про його витребування.

4.Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувасться за рішенням суду.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» визначено прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 01 січня 2018 року в сумі 1762 грн.

Отже, відповідальність за ч.2 ст.1726 КУпАП настає за умови неповідомлення або несвоєчасне повідомлення у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, тобто перевищує суму (1762 х 50 = 88 100) 88 100 гривень.

Таким чином, ОСОБА_1 набула майно на суму 137 759 грн. 33 коп., що становить 78,1 прожиткових мінімумів працездатних осіб, установлених на 01 січня 2018 року, що потребує здійснення додаткових заходів фінансового контролю, передбачених ч. 2 ст. 52 Закону, тому у неї виник обов’язок, передбачений цією нормою, а саме удесятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язана письмово повідомити про суттєві зміни в майновому стані НАЗК. Зазначена інформація вноситься до Реєстру та оприлюднюється на офіційному веб-сайті НАЗК.

Відповідно до положень статей 251-253 Цивільного кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов’язана дія чи подія, що має юридичне значення. Він може визначатися роками, місяцями, тижнями, днями або годинами, його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок.

Тобто, у ОСОБА_1 виник обов’язок повідомити НАЗК про суттєві зміни в майновому стані упродовж періоду з 00:00 год. 24.02.2018 по 23:59 гол. 05.03.2018.

06.03.2018 в 00:00 ОСОБА_1 порушила порядок, передбачений ч.2ст.52 Закону, а саме у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна письмово не повідомила НАЗК про суттєві зміни в майновому стані.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи обізнаною щодо вимог Закону, усвідомлюючи обов’язок повідомляти у десятиденний термін про суттєві зміни у майновому стані, несвоєчасно повідомила про суттєві зміни у майновому стані, які виникли в зв'язку з набуттям та реєстрацією права приватної часткової власності за рішенням суду, за яким право приватної часткової власності 1/3 частини будинковолодіння за набувальною давністю перейшло до неї.

Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, які виникли у зв’язку з придбанням майна 1/3 частини будинковолодіння, ОСОБА_1 повідомлено несвоєчасно 26.03.2018.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов’язаний неухильні додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1, будучи начальником відділу агропромислового розвитку Бородянської районної державно адміністрації Київської області, являючись відповідно до пп.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону та примітки до статті 1726 КУпАП суб’єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону, в порушення вимог ч.2 ст.52 даного Закону, пункту рішення НАЗК від 10.06.2016 №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій державі або місцевого самоврядування» та пункту 6 розділу II Порядку формування ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру, затвердженою рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 3, несвоєчасно 26.03.2018 повідомила про суттєві зміни у майновому стані, які виникли у зв’язку із придбанням майна за рішенням суду, 1/3 частини будинковолодіння за набувальною давністю, що становить 137 759,33 грн., що перевищує 50 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.1726 КУпАП.

При розгляді справи ОСОБА_1 пояснила, що в зв’язку з тим, що вона небула обізнаною в повній мірі, що потрібно вносити зміни до декларації в десяти денний строк щодо набуття права на 1/3 частину будинковолодіння відповідно до рішення Бородянського районного суду, і допустила порушення закону та внесла відповідні відомості із запізненням на три тижні.

Оцінюючи досліджені докази, суддя приходить до такого висновку.

Як убачається із письмових пояснень ОСОБА_1 доданих до матеріалів про адміністративне правопорушення, 16 грудня 2018 року оперуповноважений Управління захисту економіки в Київській області ДЗЕ НП України ОСОБА_3 відібрав пояснення від ОСОБА_1 щодо придбання майна, за рішенням суду, 1/3 частини будинковолодіння за набувальною давністю.

Відповідно до ч.3 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП, суд вважає 16 грудня 2018 року.

Оскільки на момент розгляду справи закінчився передбачений ст.38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення, то провадження у справі з цих підстав необхідно закрити.

Керуючись ст. 38, 247 п.7 КУпАП,

П О С Т А Н О В И В:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити в зв’язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

СуддяОСОБА_4