
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 квітня 2019 року № 826/10236/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить (з урахуванням уточненої позовної заяви, яка надійшла через канцелярію суду 18.07.2018):
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ, та проведення її виплати загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві витребувати від Київського міського військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав ОСОБА_1 перед звільненням зі служби, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження служби, премії станом на 01.04.2018, на підставі якої провести перерахунок пенсії та здійснити відповідні виплати пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), починаючи з 01.04.2018, з урахуванням виплаченого.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про те, що у силу ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові видів грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням яких і має здійснюватись обчислення пенсій військовослужбовцям. Натомість, визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 порядок обчислення пенсій є дискримінаційним по відношенню до осіб, звільнених з військової служби до 01.03.2018, оскільки передбачає обчислення пенсії виходячи лише з трьох складових грошового забезпечення та у неповному обсязі - 50% у період з 01.01.2018.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.07.2018 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.
13.08.2018 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши про те, що у силу чинного пенсійного законодавства, Фінансове управління генерального штабу Збройних Сил України не повідомляло Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, відтак, розрахунок пенсії позивача здійснено правомірно, а перерахунок останньої не потребується.
16.08.2018 від позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій останній додатково наголосив на обґрунтованості заявлених позовних вимог.
При цьому, з приводу заяви позивача про зміну предмета позову, яка надійшла через канцелярію суду 05.09.2018 та направлена на адресу суду засобами поштового зв'язку 04.09.2018 (у відповідності до поштового штемпелю на конверті), слід зазначити наступне.
У силу ч. 1 ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Так, оскільки розгляд даної адміністративної справи здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, строк подачі позивачем заяви про зміну предмета позову, обмежено п'ятнадцятьма днями з дня відкриття провадження у справі та, відповідно, завершується 07.08.2018 (включно). Проте, як було зазначено вище, заяву про зміну предмета позову позивачем подано лише 04.09.2018 (засобами поштового зв'язку), тобто з пропуском встановлено для цього строку, з огляду на що, остання не підлягає прийняттю до розгляду.
З огляду на вказане, виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані представниками сторін документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, Київським міським військовим комісаріатом видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, від 13.03.2018 №ФА103230, згідно з якою, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 за посадою помічник керівника 2 відділу РВК, становить усього 6 032,00 грн. та складається з посадового окладу - 3 440,00 грн., окладу за військовим званням (ст.лейтенант) - 1 200,00 грн., надбавки за вислугу років (30%) - 1 392,00 грн.
На підставі вказаної довідки органом Пенсійного фонду України здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, з урахуванням посадового окладу - 3 440,00 грн., окладу за військовим званням - 1 200,00 грн., надбавки за вислугу років (30%) - 1392,00 грн. При цьому, у розрахунку пенсії зазначено, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 підвищення пенсії позивача складає 3 582,24 грн., з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 1 791,12 грн., з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення 2 686,68 грн., а з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення 3 582,24 грн.
Не погоджуючись з вказаним розрахунком власної пенсії, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 16.05.2018, в якій просив витребувати від Київського міського військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення посади, з якого останнього звільнено зі служби, враховуючи всі складові грошового забезпечення, визначені ч. 2 ст. 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» станом на 01.04.2018, а також провести перерахунок пенсії позивача, враховуючи всі складові грошового забезпечення, визначені ч. 2 ст. 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у повному обсязі.
Листом від 04.06.2018 №13000/02/Д-1285 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 на підставі наданої Київським міським військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу, як визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
На підставі викладеного, вважаючи власні права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
На виконання вказаних положень Кабінетом Міністрів України винесено Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (надалі - Постанова №103) у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Так, п. 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (п. 2 Постанови №103).
У свою чергу, Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» встановлений порядок проведення перерахунку пенсій (надалі - Порядок №45) у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п. 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У силу п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку №45).
Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд зазначає, що головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій лише після надходження довідок встановленого зразка, чим спростовуються доводи позивача про необхідність витребування останньої самостійно органами пенсійного фонду.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 20.03.2018 у справі №636/662/17, від 03.07.2018 у справі №709/2728/16-а, від 10.07.2018 у справі №553/3053/16-а.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, на виконання Постанови №103 Київським міським військовим комісаріатом ОСОБА_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, від 13.03.2018 №ФА103230, на підставі якої Головним управлінням Пенсійного фонду у м. Києві здійснено розрахунок пенсії позивача.
Таким чином, відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду у м. Києві - виконано покладені на нього положеннями Порядку №45 та Постанови №103 обов'язки з перерахунку пенсії позивача, з огляду на надану Київським міським військовим комісаріатом довідку. Відтак, суд не вбачає протиправності у діях відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Водночас, зі змісту заявлених позовних вимог вбачається, що позивач фактично висловлює незгоду із зазначенням у виданій Київським міським військовим комісаріатом довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, від 13.03.2018 №ФА103230, лише трьох складових розмірів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років), без врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та одноразових додаткові видів грошового забезпечення, що передбачено ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Проте, такі дії Київського міського військового комісаріату не є предметом оскарження у межах даної адміністративної справи, а тому окремій оцінці та дослідженню не підлягають. Слід також зазначити, що позивач, у разі незгоди з діями Київського міського військового комісаріату щодо формування даної довідки, не позбавлений права на оскарження останніх у встановленому чинним законодавством порядку.
З урахуванням викладеного, суд звертає увагу, що відсутні підстави для зобов'язання відповідача витребувати від Київського міського військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав ОСОБА_1 перед звільненням зі служби, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження служби, премії станом на 01.04.2018, на підставі якої провести перерахунок пенсії та здійснити відповідні виплати пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), починаючи з 01.04.2018, з урахуванням виплаченого.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в частині відмови ОСОБА_1 у виплаті пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії) суд зазначає, що пенсійним органом було здійснено належний перерахунок пенсії та порядок її виплати у відповідності до Постанови №103, яка станом на час здійснення перерахунку була чинна, та підлягала застосуванню. З урахуванням викладеного, суд вважає безпідставними вимоги позивача щодо виключення поетапності виплати перерахованої пенсії.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмову у задоволенні останніх.
Керуючись ст.ст. 77, 246, 257-263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) відмовити у повному обсязі.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок