
Справа № 420/853/19
У Х В А Л А
09 квітня 2019 року о 11 год. 30 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання – Закуріної А.М.,
від позивача: ОСОБА_1 – за довіреністю
від відповідача: ОСОБА_2 – за довіреністю
третя особа: ОСОБА_1
розглянувши у підготовчому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду клопотання представника відповідача про закриття провадження по справі за позовною заявою ОСОБА_3 (ІН НОМЕР_1, місце проживання: 65091, АДРЕСА_1) до Одеської міської ради (Код ЄДРПОУ 26597691, місцезнаходження: 65004, м. Одеса, Думська площа, 1), за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_2, місце проживання: 67821, Одеська обл., Овідіопольський район, с. Сухий Лиман, вул. Чорноморців, 6) та третьої особи що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26302595, місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, буд.1) про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа.
До суду 25 березня 2019 року (вхід. №12426/19) від представника Одеської міської ради надійшла заява про закриття провадження у справі, в якій відповідач просив на підставі п.1 ч. 1 ст. 238 КАС України закрити провадження у справі №420/853/19.
На обґрунтування заяви зазначено, що рішенням Одеської міської ради від 07.07.2009 року №4666-V ОСОБА_5 надано в оренду строком на 50 років земельну ділянку площею 0,0143 га за адресою: м. Одеса, провулок Воронцовський 5-а для обслуговування жилого будинку.
На підставі цього рішення, 26.11.2009 року між Одеською міською радою та ОСОБА_5 укладено договір оренди землі, посвічений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_6, зареєстровано в реєстрі за №4133, відповідно до п.1.1 якого Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 143 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Одеса, провулок Воронцовськй, 5А для обслуговування жилого будинку терміном до 50 років.
Крім того, рішенням Одеської міської ради від 07.07.2009 року №4665-V ОСОБА_1 надано в оренду строком до 50 років земельну ділянку 01,0120 га за адресою: м. Одеса, провулок Воронцовський 5А для обслуговування жилого будинку, на підставі якого 26.11.2009 року між Одеською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 120 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Одеса, провулок Воронцовськй 5А для обслуговування жилого будинку терміном до 50 років.
Відповідач вважає, що позивач звернувся до суду, вважаючи, що оскаржуваними діями та бездіяльністю Одеська міська рада порушує права позивача щодо користування земельною ділянкою із визначенням ОСОБА_3. цільовим призначенням, в той час як, за її думкою закріплене у відповідному укладеному з нею договору оренди землі цільове призначення земельної ділянки не відповідає положенням Земельного кодексу України та Класифікації видів цільового призначення земель.
Отже, у даній справі предметом спору є питання зміни цільового призначення земельної ділянки, визначеного Договором №4133.
Таким чином, на думку відповідача, цей спір фактично стосується майнового інтересу позивача щодо зміни умов Договору №4133, укладеного з Одеською міською радою в частині цільового призначення земельної ділянки, що перебуває у користуванні позивача, та у цій справі Одеська міська рада виступає не як суб’єкт владних повноважень, а як сторона за договором оренди землі, здійснює не владні управлінські функції, а функції на виконання умов договорів оренди землі, а тому спір у цій справі пов’язаний із захистом цивільного права та не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів ОСОБА_3 у сфері публічно-правових відносин, тому провадження по справі має бути закрито.
Представник позивача та третя особа на відкритому підготовчому засіданні проти закриття провадження по справі заперечував, зазначаючи, що питання щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, відповідно до вимог Земельного кодексу України відноситься до управлінських владних повноважень місцевої ради.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради на відкрите підготовче засідання не з’явився, повідомлений належним чином та завчасно.
Розглянувши це клопотання, вислухавши думку присутніх учасників справи та проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірне питання, суд доходить висновку щодо відмови у задоволенні клопотання представника відповідача, з огляду на таке.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно з п.1 ч.1 ст.4 КАС України, адміністративна справа – переданий на вирішення адміністративного суду публічно – правовий спір.
Згідно з правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ за статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, суб’єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Як вбачається з позовних вимог позивачем оскаржується бездіяльність Одеської міської ради щодо залишення без розгляду клопотання ОСОБА_3 від 23.10.2018 року №37-Ко-6358 про зміну цільового призначення земельної ділянки площею 143 кв.м, що знаходяться за адресою: м. Одеса, провулок Воронцовський, 5-А та просить зобов’язати Одеську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_3 від 23.10.2018 року №37-Ко-6358 про зміну цільового призначення земельних ділянко площею 143 кв.м.
Так, матеріалами справи підтверджено, що рішенням Одеської міської ради від 07.07.2009 року №4666-V ОСОБА_5 надано в оренду строком до 50 років земельну ділянку площею 0,0143 га за адресою: м. Одеса, провулок Воронцовський 5-а для обслуговування жилого будинку.
На підставі цього рішення, 26.11.2009 року між Одеською міською радою та ОСОБА_5 укладено договір оренди землі, посвічений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_6, зареєстровано в реєстрі за №4133, відповідно до п.1.1 якого Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 143 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Одеса, провулок Воронцовськй, 5А для обслуговуванням жилого будинку терміном до 50 років.
Відповідно до п. 5.2. цього договору, категорія земель за основним цільовим призначенням – землі історико-культурного призначення.
23 жовтня 2018 року ОСОБА_7 звернулась до Одеської міської ради з клопотанням, в якому просила змінити вид цільового призначення земельних ділянок площею 120 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Одеса, провулок Воронцовський 5А.
ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради від 25.01.2019 року №01-26/1534 повідомлено ОСОБА_7 про те, що зміна цільового призначення не можливо.
Таким чином, суд вважає, що відносини, які виникли між позивачем та Одеською міською радою пов’язані з розглядом клопотання про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка знаходяться у користуванні позивача на підставі договору оренди, укладеного з Одеської міською радою.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної ОСОБА_8 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною ОСОБА_8 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.
Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться:
щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою; щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - ОСОБА_8 міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу ОСОБА_8 міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
ОСОБА_8 міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Враховуючи вищевикладені приписи діючого законодавства, суд вважає, що зміна цільового призначення земельної ділянки потребує прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування, а тому в даній справі відповідач здійснює владні управлінські функції з порушеного питання.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що підстави, передбачені п.1 ч.1 ст. 238 КАС України для закриття провадження по справі відсутні, а тому заява представника відповідача не належить задоволенню.
Керуючись ст.ст. 238,243,256, 294 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження по справі за позовною заявою ОСОБА_3 (ІН НОМЕР_1, місце проживання: 65091, АДРЕСА_1) до Одеської міської ради (Код ЄДРПОУ 26597691, місцезнаходження: 65004, м. Одеса, Думська площа, 1), за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_2, місце проживання: 67821, Одеська обл., Овідіопольський район, с. Сухий Лиман, вул. Чорноморців, 6) та третьої особи що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 комунальної власності Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26302595, місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, буд.1) про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний « 17» квітня 2019 року, з огляду на те, що 15 та 16 квітня 2019 року суддя перебувала у відрядженні.
Суддя Л.Р.Юхтенко