Рішення № 81236573, 18.04.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
420/1511/19
Номер документу
81236573
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1511/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про зобов’язання здійснити перерахунок заборгованості за житлово-комунальні послуги та визнання відмови в призначенні субсидії незаконною,-

ОСОБА_2 спору:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в якому просив:

1. Зобов’язати Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради зробити перерахунок заборгованості ОСОБА_1 за житлово-комунальні послуги.

2.Визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови у призначенні субсидії.

ІІ. Аргументи сторін

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради для розрахунку його боргу по житлово-комунальних послугах.

31.10.2018 р. позивач отримав відповідь в якій зазначено, що на період 01.10.2018 р. борг 51709,45 грн. а саме: ТОВ Одесгаз-Постачання – 3283,85 грн., КП ЖКС Вузівський – 7489,82 грн., КП Теплопостачання м. Одеса – 34 449,05 грн. ТОВ Інфокс філії Інфоксводоканал – 6486,73 грн.

Позивач вважає, що ця сума є незаконно нарахованою, так як ще з 2014 р. постачання житлово-комунальних послуг за адресою АДРЕСА_1 повинні були бути припиненні у зв’язку з тимчасовим проживанням у іншій країні.

Позивач зазначив, що він неодноразово подав заяви в період з 2014 по 2018 р. до ТОВ Одесгаз-Постачання, КП ЖКС Вузівський, КП Теплопостачання м. Одеса, ТОВ Інфокс філії Інфоксводоканал. Проте дані організації відмовляли йому у припиненні постачання житлово-комунальних послуг.

31.10.2018 р. відповідач у відповідь на заяву позивача про призначення житлових субсидій надіслав Повідомлення-відповідь №3913.

Даним повідомленням – відповіддю позивачу відмовлено в призначенні житлових субсидій у зв’язку з наявністю заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Позивач вважає таку відмову безпідставною, необґрунтованою та незаконною адже така заборгованість за житлово-комунальні послуги є такою, що не належить сплаті у зв’язку з пропущенням строку позовної давності.

Позивач у позові просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

19.03.2019 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

03.04.2019 р. через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов в якому він у задоволенні позову просив відмовити з підстав викладених у відзиві.

В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що відповідно до Положення про департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 18.07.2018 р. №3457-VІІ до завдань та функцій Департаменту та його структурних підрозділів не входить надання житлово-комунальних послуг.

Позивач не має заборгованості перед Управлінням та Департаментом. Оплата спожитої послуги сплачується безпосередньо до організації, яка надавала житлово-комунальні послуги.

Представник відповідача також зазначив, що відповідно до п.6 Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. №848 житлова субсидія не призначається якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

У зв’язку з наявною заборгованістю позивача з оплати житлово – комунальних послуг, витрат на управління багоквартирним будинком на загальну суму 51 709,45 грн. позивачу відмовлено у призначенні субсидії.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

З’ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов не належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

ІІІ. Обставини, встановлені судом.

Так суд, встановив, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2.

27.09.2018 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення житлової субсидії. До заяви позивач додав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися з призначенням житлової субсидії, довідка про склад сім’ї.

31.10.2018 р. відповідач листом за № 3913вх. повідомив позивача про відмову у призначенні субсидії.

Даний лист повідомлдення мотивований наступним.

Починаючи з серпня 2010 року, позивач періодично звертався до управління соціального захисту населення в Київському районі за призначенням житлової субсидії, надання якої кожен раз припинялося відповідно до законодавства у зв’язку з несплатою обов’язкової частки платежу по комунальним послугам.

В черговий раз із заявою про призначення житлової субсидії позивач звернувся до управління соціального захисту населення в Київському районі 27.09.2018 року.

Згідно із Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848. (зі змінами та доповненнями), житлова субсидія не призначається якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340,00 грн.) на день звернення за призначенням житлової субсидії.

За даними організацій, які надають житлово-комунальні послуги, позивач має прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, а саме:

- на 01. 10.2018 р. ТОВ «Одесагаз-Постачання» - 3283,85 грн.;

- на 01.09.2018 р. КП ЖКС «Вузівський» - 7489,82 грн.;

- на 01.10.2018 р. КП «Теплопостачання міста Одеса» - 34449,05 грн.;

- на 01.10.2018 р. ТОВ «Інфокс» філії «Інфоксводоканал» - 6486,73 грн.

Управлінням соціального захисту населення в Київському районі усіх, хто звернувся до управління із заявою про призначення житлової субсидії і мав прострочену понад два місяці заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, письмово повідомлено.

З питання утворення заборгованості відповідач запропонував позивачу звернутися до вищевказаних організацій, які надають житлово-комунальні послуги.

Для вирішення питання щодо призначення субсидії, позивач повинен документально підтвердити сплату заборгованості або укладання договору про її реструктуризацію або оскаржити наявну заборгованість у судовому порядку.

Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача суд виходить з наступного.

ІV Джерела права та висновки суду.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано, Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-IV, Положенням «Про порядок призначення житлової субсидії», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначені Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.

Соціальні норми і нормативи - показники необхідного споживання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг та забезпечення освітніми, медичними, житлово-комунальними, соціально-культурними послугами.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-IV, (далі - Закон №1875-IV) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Пунктом 5 частини 3 статті 20 Закону №1875-IV закріплений обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Управління є територіальним структурним підрозділом департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - Департамент) та не є юридичною особою, відповідно до Положення про департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 30.01.2019 р. №4183-УІІ.

Відповідно до п. 2.1. Посадової інструкції головного спеціаліста відділу юридичного забезпечення департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Головний спеціаліст Відділу бере участь у захисті законних інтересів управління соціального захисту населення Київського району департаменту.

Щодо позовної вимоги про зобов’язання відповідача зробити перерахунок заборгованості позивачаза житлово-комунальні послуги суд зазначає наступне.

Згідно з Положенням про департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 18.07.2018 р. №3457-УІІ до завдань та функцій Департаменту та його структурних підрозділів не входить надання житлово-комунальних послуг.

Суд встановив, що позивач не має заборгованостей перед Управлінням та Департаментом.

Оплата спожитої послуги сплачується безпосередньо до організації, яка надавала житлово-комунальні послуги.

Заборгованість позивачу нараховувалася безпосередньо організаціями-надавачами послуг, а саме:

-ТОВ «Одесагаз-Постачання»;

-КП «ЖКС «Вузівський»;

-КП «Теплопостачання міста Одеси»;

-ТОВ «Інфокс» філії «Інфоксводоканал».

Позивач у позові посилається на те, що «сума заборгованості є незаконно нарахованою, так як ще з 2014 року постачання житлово-комунальних послуг повинні були бути припинені, у зв’язку з тимчасовим проживанням в іншій країні». Про вказані обставини, позивач повідомляв організації - надавачів послуг, однак вказані організації відмовляли йому у припиненні постачання житлово-комунальних послуг та нараховували заборгованість.

Суд зазначає, що відповідач не здійснює перерахунок заборгованості по сплаті житлово-комунальних послуг саме до Управління, адже згідно поданою позивачем позову вбачається, що суми заборгованості позивачу нараховувались саме організаціями - надавачами послуг.

Крім того, заявлені позивачем вимоги не підтверджені жодними належними, допустимими та достовірними доказами та ґрунтуються лише на припущеннях самого позивача.

Таким чином суд робить висновок, що відповідач не порушував прав, свобод чи інтересів позивача.

Щодо позовної вимоги про визнання незаконними дії відповідача стосовно відмови у призначенні субсидії суд зазначає наступне.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначаються Положенням, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення №848).

Відповідно до п.1 Положення №848, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово- комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

27.09.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії.

До вказаної заяви позивач надав Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, довідку з місця проживання про склад родини та реєстрації від 10.10.2018 р. №3039.

Згідно з п. З Положення №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до п. 14 Положення №848 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п’ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об’єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

У таких відомостях зазначається, зокрема: сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово- комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком.

Згідно з наданою інформацією від КП ЖКС «Вузівський» станом на 30.09.2019 р. позивач має заборгованість за сплату житлово-комунальних послуг перед ЖКС «Вузівський» у розмірі 7701,50 грн.

Відповідно до наданої інформації від КП «Теплопостачання міста Одеси» станом на 05.10.2018 р. сума заборгованості позивач складає 34 449,10 грн.

ТОВ «Одесагаз-Постачання» надало довідку про розмір платежів за використання природного газу у якій зазначено, що позивач має заборгованість по оплаті за природний газ понад 2 місяці складає 3 283,85 грн.

TOB «Інфокс» філії «Інфоксводоканал» надало інформацію про наявність заборгованості позивача за надання житлово-комунальних послуг у розмірі 6 763,51 грн.

Відповідно до п. 6 Положення №848, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово- комунальних послуг, витрат на упраЕління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (17 грн х20 =340 грн).

Також, позивач повідомлений, що житлова субсидія може бути йому призначена з початку сезону, якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон він документально підтвердить сплату заборгованості або укладе договір про її реструктуризацію, або оскаржить наявність заборгованості в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що відповідач правомірно відмовив позивачу у призначені субсидії, а тому адміністративний позов не належить до задоволення.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити.

2. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення»КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П’ятого апеляційного адміністративного суду.

3. ОСОБА_3, адреса: 65065, АДРЕСА_2.

Відповідач – Управління соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, адреса: 65114, м. Одеса, вул. Ак. Корольова, буд.9, код ЄДРПОУ 26343513.

Суддя О.Я. Бойко

.