
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
18 квітня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/926/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Біловодської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Управління соціального захисту населення Біловодської районної державної адміністрації Луганської області (далі також - відповідач, УСЗН Біловодської РДА), в якій просить:
- визнати дії УСЗН Біловодської РДА щодо відмови призначення та виплати державної допомоги при народженні дитини - доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з травня 2016 року по листопад 2016 року неправомірними;
- зобов'язати УСЗН Біловодської РДА здійснити нарахування та виплату недоотриманої суми державної допомоги при народженні дитини - доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з травня 2016 року по листопад 2016 року, та виплатити виниклу заборгованість з виплати державної допомоги на рахунок, відкритий в ПАТ «ОЩАДБАНК».
Також просить допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати державної допомог у межах суми стягнення за один місяць та зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання рішення у строк один місяць з дня отримання після набрання судовим рішенням законної сили.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач має дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3. Позивач отримала статус тимчасово переміщеної особи в м. Біловодськ Луганської області.
У травні 2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про отримання виплат на останню дитину - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
У січні 2019 року позивач звернулася на прийом до відповідача з приводу заборгованості щодо невиплати допомоги на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з травня місяця 2016 року по листопад 2016 року. На прийомі усно відмовили, що допомога призначається лише із дати звернення позивача, борг виплатити відмовились, оскільки минуло три роки.
Зараз виплати на дитину ОСОБА_2 не отримує, є наявною заборгованість із виплат з травня місяця 2016 року по листопад 2016 року.
Позивач вважає, що відмова у нарахуванні та виплаті заборгованості по державній допомозі при народженні дитини є безпідставною, незаконною, а відмовлено позивачу було без належної правової підстави. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують конституційні права позивача, тому звернулась до суду з даним позовом.
Відповідач позов не визнав, подав відзив, в якому у задоволенні заявлених вимог просить відмовити повністю з таких підстав (арк. спр. 26).
08.06.2016 ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту населення із заявою про взяття її на облік як внутрішньо переміщеної особи. В цей день їй була видана довідка про взяття на облік ВПО.
Водночас позивачка звернулась із заявою про подовження соціальної допомоги при народженні дитини - доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за фактичним місцем проживання.
Відповідно до пункту 6 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 управлінням соціального захисту населення направлений запит про отримання електронної справи отримувача соціальної виплати до державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України». У відповідь на запит ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» від 10.06.2016 № 013- 97586/п, направлено особову справу ОСОБА_1 при народженні дитини до Біловодського УСЗН.
21.06.2016 відповідно до Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» позивачці призначена допомога при народженні дитини з 01.08.2014, про що свідчить рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми. Тобто, допомога при народженні дитини за період, який позивач вказує в позові, травень 2016 року- листопад 2016 року виплачена повністю.
Просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо виплати державної допомоги при народженні для неповнолітньої доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з травня 2016 року по листопад 2016 року, визнання дій протиправним та зобов'язання здійснити нарахування та виплату недоотриману суму державної допомоги.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, відповідач надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
По справі вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11.03.2018 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви (а.с. 14-15).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та призначено до розгляду на 18.04.2019. Відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 768,40 гривень за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі (а.с. 1-3).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 (арк. спр. 9-11).
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 16.05.2018 № 45926, виданої управлінням соціального захисту населення Біловодської районної державної адміністрації Луганської області, фактичним місцем проживання/перебування позивача є - АДРЕСА_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 (арк. спр. 8).
08.06.2016 позивач звернулася до УСЗН Біловодської РДА з письмовою заявою щодо призначення про соціальної допомоги при народженні дитини, зазначивши склад сім'ї: ОСОБА_1 є матір'ю дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 29-35).
Рішенням УСЗН Біловодської РДА від 21.06.2016 ОСОБА_1 призначено допомогу при народженні дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2, з 01.08.2014 та виплачувалась по 30.04.2017 (арк. спр. 28, 45).
16.05.2018 позивач звернулася до УСЗН Біловодської РДА з письмовою заявою щодо призначення про соціальної допомоги при народженні дитини, зазначивши склад сім'ї ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 46-50).
Згідно довідки УСЗН Біловодської РДА від 05.04.2019 ОСОБА_1 отримала щомісячну одноразову допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 з травня 2016 по листопад 2016 в розмірі 7087,50 грн. (арк. спр. 27).
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно із ч.ч. 3, 4 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; допомога при народженні дитини; допомога при усиновленні дитини; допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; допомога на дітей одиноким матерям.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога при народженні дитини надається одному із батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.
Згідно із частинами 1-3 статті 11 Закону України "Про державну допомогу з дітьми", допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним.
Умови призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначаються Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751).
Відповідно до пункту 10 Порядку № 1751 допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Пунктом 11 Порядку № 1751 передбачено, що для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1751 допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини. Допомога при народженні дитини, яка народилася після 8 квітня 2011 р., надається в сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВРУ №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам, а тому не можна позбавити дитину благ, гарантованих їй державою.
Як встановлено судом, позивачці призначено за її заявою від 08.06.2016 допомогу при народженні дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. Така допомога їй виплачувалась з 01.08.2014 по 30.04.2017, більше позивачка із письмовою заявою щодо другої дитини - ОСОБА_2 до відповідача не зверталася.
Отже, допомога при народженні на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за спірний період, а саме: з травня 2016 року по листопад 2016 року включно виплачена у повному обсязі.
З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Біловодської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити.
Щодо вирішення питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 28.03.2018 відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 768,40 гривень за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі (арк. спр. 1-3).
Згідно частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Дослідивши надані докази, суд вважає за можливе застосувати положення частини першої статті 133 КАС України та звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору по даній адміністративній справі, враховуючи майновий стан позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Біловодської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Борзаниця