
Провадження № 3/243/996/2019
Справа № 243/2939/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2019 року м. Слов’янськ
Суддя Слов’янського міськрайонного суду Донецької області Ільяшевич О.В., розглянувши матеріали, які надійшли із Головного управління ДФС у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1, генерального директора приватного акціонерного товариства «Зевс Кераміка», фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП,-
ВСТАНОВИЛА:
25 березня 2019 року до Слов’янського міськрайонного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 207/05-99-13-03 від 18 березня 2019 року, в якому зазначено, що 06 лютого 2019 року о 16 год. 00 хв., за адресою: Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Гончарна, буд. 7, в ході документальної планової виїзної перевірки АТ «Зевс Кераміка» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2018 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2018 року, було встановлено, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді генерального директора АТ «Зевс Кераміка» вчинив правопорушення яке виразилось у:
неперерахуванні до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, чим порушено ч. 1 статті 163-4 КУпАП, п.38.9 п.38 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень, п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.2 ст.54, п.п. 168.1.1 та п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168, п.п.а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме: встановлено не нарахування, неутримання та несплату (неперерахування) з доходу, нарахованого/виплаченого фізичним особам - підприємцям, як особам, на яких не поширюється дія п. 177.8 ст.177 Кодексу, податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 31600,46 грн., в тому числі за податкові періоди: січень 2017 року - 1324,94 грн., лютий 2017 року - 1280,02 грн., березень 2017 року - 983,02 грн., квітень 2017 року - 1289,52 гри., травень 2017 року - 1317,17 грн., червень 2017 року - 1308,96 гри., липень 2017 року - 1308,96 грн., серпень 2017 року - 898,42 грн., вересень 2017 року - 1007,64 грн., жовтень 2017 року - 996,84 грн., листопад 2017 року - 1291,46 грн., грудень 2017 року - 1065,53 грн., січень 2018 року - 1065,10 грн., лютий 2018 року - 1159,70 грн., березень 2018 року - 1987,54 грн., квітень 2018 року - 1768,18 грн., травень 2018 року - 5450,22 грн., червень 2018 року - 1700,35 грн., липень 2018 року - 1406,15 грн., серпень 2018 року - 1398,82 грн., вересень 2018 року - 1591,92 грн.;
неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, чим порушено ч. 1статті 163-4 КУпАП, та п.п.38.9 п.38 та п.п.1.4, 1.6 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень, п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.2 ст.54, п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168, п.п. а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме: встановлено ненарахування, неутримання та несплату (неперерахування) з доходу, нарахованого/виплаченого фізичним особам - підприємцям, як особам, на яких не поширюється дія п. 177.8 ст.177 Кодексу, військового збору па загальну суму 2633,37 грн., в тому числі за податкові періоди: січень 2017 року - 110,41 грн., лютий 2017 року -106,67 грн., березень 2017 року - 81,92 грн., квітень 2017 року – 107,46 грн., травень 2017 року - 109,76 грн., червень 2017 року - 109,08 грн., липень 2017 року - 109,08 грн., серпень 2017 року - 74,87 грн., вересень 2017 року - 83,97 грн., жовтень 2017 року - 83,07 грн., листопад 2017 року - 107,62 грн., грудень 2017 року - 88,79 грн., січень 2018 року - 88,76 грн., лютий 2018 року - 96,64 грн., березень 2018 року - 165,63 грн., квітень 2018 року - 147,35 грн., травень 2018 року - 454,18 грн., червень 2018 року - 141,70 грн., липень 2018 року - 117,18 грн., серпень 2018 року - 116,57 грн., вересень 2018 року - 132,66 грн.;
неповідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, чим порушено ч. 1 статті 163-4 КУпАП та п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.п. б) п.176.2 ст.176 Кодексу, розділу III Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», а саме: подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь п латника податків, суми утриманого з них податку, що привело до порушення порядку подання платником податку інформації для формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за 1, 2, 3, 4 квартали 2017 року та 1, 2 квартали 2018 року.
ОСОБА_1 у судовому засіданні своєї провини у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, зазначив, що категорично не згоден із викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення та вважає, що при його складанні посадовою особою Слов’янської ОДПІ грубо порушені норми ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. 21 Податкового кодексу України, та ст. ст. 10, 247, 251, 252, 256 КУпАП, пояснення надав аналогічні наведеним ним у представлених суду додаткових поясненнях у справі.
В письмових поясненнях зазначено, що, щодо порушення підпункту 38.9 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень, підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14, пункту 54.2 статті 54, підпунктів 168.1.1 та 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, підпункту а) пункту 176.2 статті 176 Кодексу в частині ненарахування, неутримання та несплати (неперерахування) з доходу, нарахованого/виплаченого фізичним особам - підприємцям, як особам, на яких не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 Кодексу, податку на доходи фізичних осіб та військового збору, то, відповідно до приписів п. п. 38.9. п. 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу (редакція чинна з 01 січня 2017 року) під час нарахування (виплати) фізичним особам - підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов'язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 цього Кодексу.
При цьому визначення терміну "місце проживання" Кодекс не містить. Відповідно, з урахуванням положень п. 5.3 ст. 5 ПК України для визначення змісту такого терміну застосовується положення Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
За змістом ч. 1, 2 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Фізична особа може мати кілька місць проживання (ч. 6 ст. 29 ЦК України).
З урахуванням викладеного, під місцем проживання розуміється конкретний об'єкт житлової нерухомості, в якому фізична особа проживає постійно або тимчасово. Натомість визначення податкової адреси фізичної особи, надане у п. 45.1 ст. 45 ПК України передбачає, що платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
З урахуванням викладеного, місце проживання фізичної особи та податкова адреса платника податків не є тотожними термінами. При цьому застосування законодавцем у п. п. 38.9. п. 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу терміну "місце проживання" зумовлює з'ясування його змісту у розумінні положень ст. 29 ЦК України.
Відповідно, посилання в акті перевірки на дані інформаційних баз ДФС, які містять інформацію лише про податкову адресу, тобто про одне з місць проживання, яке фізична-особа підприємець визначила як податкову адресу, не є безумовною підставою для застосування положень п. п. 38.9. п. 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу.
Щодо визначення терміну «місцезнаходження» фізичної особи-підприємця, то такого терміну Кодекс також не містить, отже його зміст також необхідно з’ясовувати, звернувшись до ЦК України.
ЦК України не застосовує терміну «місцезнаходження» щодо фізичної особи-підприємця, але відповідно до ч. 1 ст. 8 ЦК України, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).
Статтею 93 ЦК України визначений термін «місцезнаходження» для юридичних осіб, який відповідно до ч. 1 ст. 8 ЦК України можна поширити ї на фізичних осіб-підприємців, а отже: місцезнаходженням є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Відповідно до листа від 28 серпня 2015 року, фактичним місцезнаходженням фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 є м. Київ, площа Солом’янська, 2, офіс 402. Лист надавався під час перевірки. Крім того, зміст послуг, що надавались, а саме - підготовка пакету документів для отримання разової індивідуальної ліцензії на експорт для замовника, представлення інтересів замовника у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі України з метою отримання ліцензії, не передбачає, більш того - унеможливлює твердження про місцезнаходження підприємця на тимчасово окупованій території, оскільки місце виконання послуги - м Київ та послуга з представництва інтересів прямо пов’язана із особистою участю виконавця.
Відповідно до договору оренди нерухомості № 32 від 01 січня 2017 року, який надавався під час перевірки, місцем розташування офісу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 є м. Краматорськ, вул. Хабарівська, 4, про що зазначено і в договорі на надання послуг з перевезення.
Таким чином, податковий орган не має жодного підтвердження місця проживання або місцезнаходження ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на тимчасово окупованих територіях, натомість, АТ «Зевс Кераміка» має документальні підтвердження знаходження цих осіб на іншій території України (у визначенні цього терміну в п. 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).
Таким чином АТ «Зевс Кераміка» абсолютно правомірно не утримувала при виплаті доходу на користь ОСОБА_3 та ОСОБА_2 податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.
Щодо порушення підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14, підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16, підпункту б) пункту 176.2 статті 176 Кодексу, розділу III Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», а саме: подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, що привело до порушення порядку подання платником податку інформації для формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за 1, 2, 3, 4 квартали 2017 року та 1, 2 квартали 2018 року, зазначено, що стаття 163-4 КУпАП передбачає відповідальність за «неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян».
Однак, як вбачається з тексту протоколу, насправді відповідальність накладається за надання з помилками (помилки в зазначенні РНОКПП особи, на користь якої виплачені доходи, до того ж виправлені платником самостійно) податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків по податковому розрахунку доходу фізичних осіб за формою 1-ДФ, що взагалі не підпадає під склад правопорушення, визначеного ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, адже відповідальність у ній визначена лише за неутримання чи неперерахування до бюджету сум ПДФО та неподання або несвоєчасне подання розрахунку за формою 1-ДФ.
АТ «Зевс Кераміка» не заперечує, що при заповненні податкового розрахунку за формою 1 -ДФ були припущені помилки при зазначенні РНОКПП фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 та фізичної особи, на користь якої виплачувались аліменти - ОСОБА_5.
Але при цьому, помилка, припущена щодо ОСОБА_4 виявлена та виправлена самостійно шляхом подання відповідних уточнюючих розрахунків, про що зазначено в акті.
Помилка щодо РНОКПП ОСОБА_6, виявлена під час перевірки, буде виправлена найближчим часом.
Відповідальність за помилки при складання розрахунку 1-ДФ, які до того ж не призвели до заниження сум ПДФО чи до зміни платника податку, про що прямо зазначено у акті перевірки ч. 1 статті 163-4 КУпАП – не передбачена.
Також зазначено, що виходячи з приписів ст. 38 КУпАП, податковим органом пропущений термін притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки правопорушення «неутримання податку під час виплати» та «неперерахування до бюджету податку», у вчиненні яких обвинувачують посадових осіб АТ «Зевс Кераміка» має чітко визначений в часі момент вчинення правопорушення, а саме:
- «неутримання податку під час виплати» - дата виплати доходу на користь фізичної особи-підприємця;
- «неперерахування до бюджету» - наступний день, за граничним терміном перерахування;
- «подання не в повному обсязі або с помилками податкової звітності» - дата подання податкової звітності.
Тож правопорушення не можна вважати триваючим, тож термін притягнення до адміністративної відповідальності, передбачений ст. 38 КУпАП щодо наведених порушень минув.
Таке твердження повністю відповідає позиції Верховного Суду України, наведеній в Постанові від 11 грудня 2018 року у справі № 242/924/17.
Також зазначено, що АТ «Зевс Кераміка» розпочало процедуру адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень, які базуються на висновках акту перевірки, матеріали якого стали підставою для складання протоколу, тож підприємство не згодне із зазначеними вище порушеннями та оспорює їх у передбаченому чинним законодавством порядку.
Допитана у судовому засіданні як свідок ОСОБА_7 надала аналогічні пояснення, викладеним в письмову вигляді поясненням ОСОБА_1.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення № 207/05-99-13-03 від 18 березня 2019 року, складеним відносно генерального директора приватного акціонерного товариства «Зевс Кераміка» ОСОБА_1, 06 лютого 2019 року о 16 год. 00 хв., за адресою: Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Гончарна, буд. 7, в ході документальної планової виїзної перевірки АТ «Зевс Кераміка» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2018 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2018 року, було встановлено, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді генерального директора АТ «Зевс Кераміка» вчинив правопорушення яке виразилось у:
неперерахуванні до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, чим порушено ч. 1 статті 163-4 КУпАП, п.38.9 п.38 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень, п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.2 ст.54, п.п. 168.1.1 та п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168, п.п.а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме: встановлено не нарахування, неутримання та несплату (неперерахування) з доходу, нарахованого/виплаченого фізичним особам - підприємцям, як особам, на яких не поширюється дія п. 177.8 ст.177 Кодексу, податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 31600,46 грн., в тому числі за податкові періоди: січень 2017 року - 1324,94 грн., лютий 2017 року - 1280,02 грн., березень 2017 року - 983,02 грн., квітень 2017 року - 1289,52 гри., травень 2017 року - 1317,17 грн., червень 2017 року - 1308,96 гри., липень 2017 року - 1308,96 грн., серпень 2017 року - 898,42 грн., вересень 2017 року - 1007,64 грн., жовтень 2017 року - 996,84 грн., листопад 2017 року - 1291,46 грн., грудень 2017 року - 1065,53 грн., січень 2018 року - 1065,10 грн., лютий 2018 року - 1159,70 грн., березень 2018 року - 1987,54 грн., квітень 2018 року - 1768,18 грн., травень 2018 року - 5450,22 грн., червень 2018 року - 1700,35 грн., липень 2018 року - 1406,15 грн., серпень 2018 року - 1398,82 грн., вересень 2018 року - 1591,92 грн.;
неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, чим порушено ч. 1статті 163-4 КУпАП, та п.п.38.9 п.38 та п.п.1.4, 1.6 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень, п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.2 ст.54, п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168, п.п. а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме: встановлено ненарахування, неутримання та несплату (неперерахування) з доходу, нарахованого/виплаченого фізичним особам - підприємцям, як особам, на яких не поширюється дія п. 177.8 ст.177 Кодексу, військового збору па загальну суму 2633,37 грн., в тому числі за податкові періоди: січень 2017 року - 110,41 грн., лютий 2017 року -106,67 грн., березень 2017 року - 81,92 грн., квітень 2017 року – 107,46 грн., травень 2017 року - 109,76 грн., червень 2017 року - 109,08 грн., липень 2017 року - 109,08 грн., серпень 2017 року - 74,87 грн., вересень 2017 року - 83,97 грн., жовтень 2017 року - 83,07 грн., листопад 2017 року - 107,62 грн., грудень 2017 року - 88,79 грн., січень 2018 року - 88,76 грн., лютий 2018 року - 96,64 грн., березень 2018 року - 165,63 грн., квітень 2018 року - 147,35 грн., травень 2018 року - 454,18 грн., червень 2018 року - 141,70 грн., липень 2018 року - 117,18 грн., серпень 2018 року - 116,57 грн., вересень 2018 року - 132,66 грн.;
неповідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, чим порушено ч. 1 статті 163-4 КУпАП та п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.п. б) п.176.2 ст.176 Кодексу, розділу III Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», а саме: подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь п латника податків, суми утриманого з них податку, що привело до порушення порядку подання платником податку інформації для формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за 1, 2, 3, 4 квартали 2017 року та 1, 2 квартали 2018 року.
В протоколі зазначено, що порушення є триваючим та встановлено документальною плановою виїзною перевіркою, за наслідками якої був складений акт перевірки від 06 лютого 2019 року № 111/05-99-14-16/32359747 (а.с. 2-4).
Згідно із актом № 111/05-99-14-16/32359747 від 06 лютого 2019 року про результати планової виїзної перевірки АТ «Зевс Кераміка» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2018 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2018 року, було встановлено порушення АТ «Зевс Кераміка»:
1) п. 44.1, п. 44.2 ст.44, п.п., 134.1.1 п. 134.1 ст.134, п.п. 139.1.1, п.п. 139.1.2 п.139.1 сі,139 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями, в результаті чого:
- завищено від’ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток в періоді, що перевірявся на загальну суму 1839641,00 грн., у тому числі:
за півріччя 2018 року у сумі 5197564,00 грн.;
за три квартали 2018 року у сумі 1839641,00 грн.
занижено податок на прибуток на загальну суму 510715,00 грн., у тому числі:
за три квартали 2018 року в сумі 510715,00 грн.
2) п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового Кодексу України в частині не включення до звіту про контрольовані операції за 2017 рік інформації про всі здійсненні протягом 2017 року контрольовані операції.
3) порушення статті 1 Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (із змінами та доповненнями) надходження валютної виручки за відвантажений товарів від нерезидента:
OOО «Техно Тайл-Центр» (звернення до суду про стягнення з нерезидента заборгованості) по операціям від 27 липня 2016 року в сумі 1157041,53 руб. РФ, від 06 жовтня 2016 року в сумі 1163450,73 руб. РФ. від 28 листопада 2016 року в сумі 1353186,01 руб. РФ, від 11 липня 2017 року на суму 669600,00 руб. РФ. від 14 липня 2017 року на суму 155842,56 руб. РФ здійснено з порушенням законодавчо встановленого терміну розрахунків;
OFFICINA FERRARI CARLO SPA CON UNІCO SOCIO по операції від 06 грудня 2016 року в сумі 3300,00 Євро, по операції від 27 червня 2017 року в сумі 1806.00 Євро, по операції від 19 липня 2017 року в сумі 427,20 Євро надійшла з порушенням законодавчо встановленого терміну розрахунків.
MARTINELL1 ETTORE s.r.l. по операції від 23 червня 2016 року в сумі 8,0 Євро надійшла з порушенням законодавчо встановленого терміну розрахунків
Згідно із ст. 4 Закону, суб'єкти господарювання, одо здійснюють діяльність на території проведення анти терористичної операції на період її проведення, не несуть відповідальності у вигляді пені за порушення строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону.
4) підпункту 38.9 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень, підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14, пункту 54.2 статті 54, підпунктів 168.1.1 та 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, підпункту а) пункту 176.2 статті 176 Кодексу в частині ненарахування, неутримання та несплати (неперерахування) з доходу, нарахованого/виплаченою фізичним особам - підприємцям, як особам, на яких не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 Кодексу, податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 31600,46 гри., в тому числі за податкові періоди: січень 2017 року - 1324,94 грн., лютий 2017 року - 1280,02 гри., березень 2017 року - 983.02 грн., квітень 2017 року - 1289,52 грн., травень 2017 року - 1317,17 грн., червень 2017 року - 1308.96 грн., липень 2017 року - 1308,96 грн., серпень 2017 року - 898,42 грн., вересень 2017 року - 1007.64 грн.. жовтень 2017 року - 996.84 грн., листопад 2017 року - 1291,46 грн., грудень 2017 року - 1065,53 грн., січень 2018 року - 1065.10 грн., лютий 2018 року - 1159,70 грн., березень 2018 року - 1987,54 грн., квітень 2018 року - 1768.18 грн., травень 2018 року – 5450,22 грн., червень 2018 року - 1700,35 грн., липень 2018 року – 1406,15 грн., серпень 2018 року - 1398,82 грн., вересень 2018 року -1591,92 грн.
5) п.п.38.9 п.38 та п.п.1.4, 1.6 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень, п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.2 ст.54, п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168, п.п. а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, в частині ненарахування, неутримання та несплату (неперерахування) з доходу, нарахованого/виплаченого фізичним особам - підприємцям, як особам, на яких не поширюється дія п. 177.8 ст.177 Кодексу, військового збору па загальну суму 2633,37 грн., в тому числі за податкові періоди: січень 2017 року - 110,41 грн., лютий 2017 року -106,67 грн., березень 2017 року - 81,92 грн., квітень 2017 року – 107,46 грн., травень 2017 року - 109,76 грн., червень 2017 року - 109,08 грн., липень 2017 року - 109,08 грн., серпень 2017 року - 74,87 грн., вересень 2017 року - 83,97 грн., жовтень 2017 року - 83,07 грн., листопад 2017 року - 107,62 грн., грудень 2017 року - 88,79 грн., січень 2018 року - 88,76 грн., лютий 2018 року - 96,64 грн., березень 2018 року - 165,63 грн., квітень 2018 року - 147,35 грн., травень 2018 року - 454,18 грн., червень 2018 року - 141,70 грн., липень 2018 року - 117,18 грн., серпень 2018 року - 116,57 грн., вересень 2018 року - 132,66 грн.
6) п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.п. б) п.176.2 ст.176 Кодексу, розділу III Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», а саме: подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь п латника податків, суми утриманого з них податку, що привело до порушення порядку подання платником податку інформації для формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за 1, 2, 3, 4 квартали 2017 року та 1, 2 квартали 2018 року. (а.с. 16-19).
Відповідно до протоколу № 18 загальних зборів акціонерів АТ «Зевс Кераміка», які відбулися 25 квітня 2016 року, генеральним директором приватного акціонерного товариства «Зевс Кераміка» обраний ОСОБА_1 (а.с. 5-12).
Згідно із витягом облікових даних з ІС «Податковий блок» АТ «Зевс Кераміка», керівником зазначеного товариства та особою, що має право підпису є ОСОБА_1, головним бухгалтером є ОСОБА_8 (а.с. 13-15).
Крім того, відповідно до статуту підприємства за фінансові операції відповідальним є фінансовий директор.
Згідно із листом ГУ ДФС у Донецькій області направленим генеральному директору АТ «Зевс Кераміка» ОСОБА_1 у відповідь на його заперечення від 08 лютого 2019 року №0017 вх. №24079 на акт документальної позапланової перевірки від 06 лютого 2019 року № 111/05-99-14-16/32359747, зазначено, що відповідно до підпункту 38.9 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, під час нарахування (виплати) фізичним особам - підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 Кодексу.
Отже, перевіркою дотримання вимог підпункту 38.9 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК встановлено, що місцем проживання фізичних осіб-підприємців, яким АТ «Зевс Кераміка» за період з 01 січня 2017 року по 30 вересня 2018 року виплачено дохід на загальну суму 175558,10 грн., а саме ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_2) та ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_3) відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та до інформаційної системи бази даних платників податків органів Державної фіскальної служби України (додаток до акта) є тимчасово окупована територія, що визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року №254-VІІІ, а саме м. Горлівка Донецької області, та м. Донецьк.
Щодо посилання в запереченні на відсутність визначення в ПК термінів «місцезнаходження» фізичної особи-підприємця та «місце проживання» фізичної особи-підприємця, зазначено про те, що статтею 1 ПК визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Для регулювання відносин, передбачених статтею 1 Кодексу, застосовуються поняття, правила та положення, установлені цим Кодексом (пункт 5.1 статті 5 Кодексу), а у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу (пункт 5.2 статті 5 Кодексу).
Пунктом 45.1 статті 45 ПК визначено, що місце проживання платника податків - фізичної особи, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі, є саме податковою адресою платника податків - фізичної особи. Платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу та платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Отже, для цілей оподаткування значення податкової адреси платника податків (місце проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі) полягає в наступному:
1) на основі податкової адреси здійснюється реєстрація або взяття на облік платників податків у контролюючих органах;
2) завдяки податковій адресі забезпечується листування з питань оподаткування між платниками та контролюючими органами, що здійснюється згідно зі статтею 42 Кодексу (документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків та якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну палаткової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата). Тобто згідно із нормами Кодексу листування між фізичною особою-підприємцем та органами Державної фіскальної служби України здійснюється за однією адресою, визначеною ним при державній реєстрації місця проживання.
Відповідно до ст. 66 ПК, внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 66.2 статті 66) та у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (ділі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків. Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації (пункт 66.3 статті 66).
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України від 15 травня 2003 року №755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон про реєстрацію).
Відповідно до частини 4 статті 9 цього Закону, про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зокрема, містяться відомості про місцезнаходження (місце проживання або іншу адресу, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою) фізичної особи-підприємця. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості щодо даних адрес фізичних осіб-підприємців: ОСОБА_3, його місцем проживання є: 84601, Донецька область, м. Горлівка, вул. Кірова, буд. 49, а місцем проживання ОСОБА_2 є: 83062, м. Донецьк, вул. Книжна, буд. 30.
Також, відповідно до статті 6 ЗУ від 11 грудня 2003 року № 1382-ІV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою, у разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором, за адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Фізичні особи-підприємці ОСОБА_3 та ОСОБА_2 станом на 01 січня 2017 року та станом на 30 вересня 2018 року (період перевірки) не провели визначену чинним законодавством процедуру реєстраційної дії щодо зміни місцезнаходження або місця проживання як фізичної особи - підприємця, внаслідок якої змінюється адміністративний район, із тимчасово окупованої території, що визнана такою відповідно до Постанови ВР України від 17 березня 2015 року №254-VІІІ, на іншу територію України, не провели зміну податкової адреси платника податків, коли контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Надання під час перевірки листа фізичної-особи підприємця ОСОБА_2 (без дати та реєстраційного номера на ім’я генерального директора АТ «Зевс Кераміка» ОСОБА_1О.) щодо фактичного місцезнаходження та договору оренди об’єкта нерухомості № 32 від 01 січня 2017 року щодо оренди приміщення фізичною-особою підприємцем ОСОБА_3 не є державною реєстрацією зміни місцезнаходження або місця проживання як фізичної особи - підприємця, із тимчасово окупованої території, ОСОБА_2 на іншу територію України, та не є визначенням податкової адреси (місцезнаходженням, місце проживанням) для цілей оподаткування відповідно до норм Кодексу. Зазначені адреси місцезнаходження також унеможливлюють листування з питань оподаткування між даними фізичними особами-підприємцями та органами Державної фіскальної служби України відповідно до статті 42 Кодексу, що може спричинити ухилення від сплати податків фізичними особами-підприємцями ОСОБА_3 та ОСОБА_2
Отже, за період, що підлягав перевірці АТ «Зевс Кераміка» фізичні особи-підприємці ОСОБА_3 та ОСОБА_2 мали місце проживання на тимчасово окупованій території, тому під час нарахування (виплати) доходу даним фізичним особам-підприємцям відповідно до підпункту 38.9 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК, суб’єкт господарювання АТ «Зевс Кераміка», який нараховує (виплачує) такий дохід, виконує обов’язки податкового агента та зобов’язаний утримати податок на доходи у джерела виплати.
Враховуючи викладене, висновок акта від 06 лютого 2019 року №111/05-99-14-16/32359747 за встановленим порушенням підпункту 38.9 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень, підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14, пункту 54.2 статті 54, підпунктів 168.1.1 та 168.1,2 пункту 168.1 статті 168, підпункту а) пункту 176.2 статті 176 Кодексу в частині ненарахування, неутримання та несплати (неперерахування) з доходу, нарахованого/виплаченого фізичним особам - підприємцям, як особам, на яких не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 Кодексу, податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 31600,46 грн. залишено без змін.
Відповідно до підпункту 38.9 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК, під час нарахування (виплати) фізичним особам - підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 Кодексу.
Згідно із підпунктом 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 Кодексу, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Ставка військового збору становить 1,5 відсотка об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (підпункт 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому статтею 168 Кодексу (підпункт 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).
Перевіркою встановлено за даними первинних документів (банківські виписки, платіжні доручення, зворотно - сальдові відомості за рахунком 685.01 «Розрахунки з іншими кредиторами (постачальниками)») виплату фізичним особам - підприємцям доходу на загальну суму 175558,10 грн. (ОСОБА_3 на загальну суму 154558,10 грн. та ОСОБА_2 на суму 21000,00 грн.).
Враховуючи викладене, висновок акта від 06 лютого 2019 року №111/05-99-14-16/32359747 за встановленим порушенням підпункту 38.9 пункту 38 та підпунктів 1.4, 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень, підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14. пункту 54.2 статті 54, підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, підпункту а) пункту 176.2 статті 176 Кодексу в частині ненарахування, неутримання та несплати (неперерахування) з доходу, нарахованого/виплаченого фізичним особам - підприємцям, як особам, на яких не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 Кодексу, військового збору на загальну суму 2633,37 грн. залишено без змін та виключено з підпункту 3.4.3 «Повнота нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору» розділу 3 «Описова частина» Акта від 06 лютого 2019 року №111/05-99-14-16/32359747 припис Кодексу «Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Згідно з пунктом 171.1 статті 171 Кодексу особою, відповідальною за нарахування, утримання, сплату (перерахування) до бюджету військового збору є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку».
Щодо заперечення порушення підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14, підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16, підпункту б) пункту 176.2 статті 176 Кодексу, розділу III Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 13 січня 2015 року №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», а саме: подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, що привело до порушення порядку подання платником податку інформації для формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за 1, 2, 3, 4 квартали 2017 року та 1, 2 квартали 2018 року зазначено наступне.
Особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, Податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається (п. 176.2 ст. 176 ПКУ).
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (далі - податковий розрахунок за ф. №1ДФ) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 3.1 Порядку у графі 2 «Податковий номер або серія та номер паспорта» (далі - графа 2) відображається реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта фізичної особи (для фізичної особи, яка має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), про яку надається інформація в податковому розрахунку. Графа 2 є одним з обов'язкових реквізитів при заповненні податкового розрахунку за формою №1ДФ.
Згідно із п.70.12 ст.70 Кодексу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національного банку України, банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними особами - підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об'єкти оподаткування фізичних осіб, або про сплату податків, зокрема у разі реєстрації майна та інших активів фізичних осіб, що є об'єктом оподаткування, або прав на нього.
Перевіркою дотримання вимог підпункту 38.9 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу встановлено, що місцем проживання зазначених фізичних осіб-підприємців ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є тимчасово окупована територія України.
Враховуючи зазначене, суб’єкт господарювання АТ «Зевс Кераміка» під час нарахування (виплати) доходу фізичним особам - підприємцям, які визначені підпунктом 38.9 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК, є податковим агентом у розумінні підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу, а саме: податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа, яка незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов’язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
У зв’язку із цим, АТ «Зевс Кераміка» під час нарахування (виплати) доходу фізичним особам - підприємцям, які визначені підпунктом 38.9 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК, повинен виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом, та у відповідності пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету військовий збір з доходу, нарахованого/виплаченого фізичним особам - підприємцям, як особам, на яких не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 Кодексу.
Щодо зазначення в запереченні на наявність в Акті (п.п. 3.4.3 Повнота нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору розділу 3. Описова частина) припису кодексу щодо відповідальності, визначеної пунктом 171.1 статті 171 Кодексу, зазначено, що дане порушення не визначено у висновку акта від 06 лютого 2019 року, та підлягає виключенню з підпункту 3.4.3 «Повнота нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору» розділу 3 «Описова частина» Акта, як помилковий.
Документи, пов'язані з проведенням операцій, передбачених п.70.12 ст.70 Кодексу, які не мають РНОКПП або серії та номера паспорта, вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України (п.70.13 ст.70 Кодексу). Отже, при заповненні графи 2 розділу І «Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку» податкового розрахунку за формою № 1ДФ податковий агент зобов'язаний відобразити РНОКПП або серію та номер паспорта фізичної особи на користь якої здійснюється нарахування (виплата) доходу. Невідображення, відображення з помилками цього реквізиту є порушенням вимог Порядку щодо заповнення податкового розрахунку за формою № 1ДФ.
За неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку, передбачена відповідальність відповідно пункту 119.2 статті 119 Кодексу.
Отже, у випадку подання уточнюючих податкових розрахунків за формою № 1ДФ, відповідно до яких вилучається помилкова інформація щодо нарахованого доходу на користь однієї фізичної особи - підприємця та вводиться інформація щодо фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (НОМЕР_4), та у випадку подання недостовірних відомостей щодо РНОКПП ОСОБА_5, при цьому сума нарахованого та виплаченого доходу не змінюється, тобто вносяться зміни до РНОКПП, то до АТ «Зевс Кераміка» правомірно застосування відповідальності, передбаченої пунктом 119.2 статті 119 Кодексу.
Враховуючи наведене, за встановленим порушенням підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14, підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16, підпункту б) пункту 176.2 статті 176 Кодексу, розділу III Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», а саме: подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, що привело до порушення порядку подання платником податку інформації для формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за 1, 2, 3, 4 квартали 2017 та 1, 2 квартали 2018 залишено без змін.
У зв’язку із вищевикладеним, висновок акту документальної планової виїзної перевірки АТ «Зевс Кераміка» № 111/05-99-14-16/32359747 відповідає діючому законодавству (а.с. 20-24).
Згідно із договором про надання послуг з перевезення №1907/44 від 19 липня 2016 року, укладеним між АТ «Зевс Кераміка» як замовником та ФОП ОСОБА_3, як виконавцем, ФОП ОСОБА_3 зобов’язався надавати АТ «Зевс Кераміка» послуги з перевезення, що включають: перевезення пасажирів, вантажів, тощо, а замовник зобов’язався своєчасно оплачувати зазначені послуги.
Згідно із угодою №1701/44, 17 січня 2018 року, дія зазначеного договору про надання послуг з перевезення №1907/44 від 19 липня 2016 року була продовжена до 31 грудня 2018 року, із внесенням змін до тарифів послуг.
З актів здачі-прийняття робіт (надання послуг) № №27,26,25,24,23,22,21,20,19,18,18,17,15,14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4, та платіжними дорученнями до них, видно, що представником виконавця ФОП ОСОБА_3 надавались, а АТ «Зевс Кераміка» в особі генерального директора ОСОБА_1 приймались та оплачувались транспортні послуги, відповідно до договору №1907/44 від 19 липня 2016 року у період з жовтень-грудень 2016 року; січень-грудень 2017 року; січень-вересень 2018 року.
Згідно із довідкою ГУ ДФС у Донецькій області, ОСОБА_3 станом на 07 лютого 2019 року податкового боргу, недоїмки за сплати єдиного внеску – не має.
Згідно із детальною інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_2) місцем його проживання є: 84601, Донецька область, м. Горлівка, вул. Кірова, буд. 49.
Згідно із договором про надання юридичних послуг №28/08/15 від 28 серпня 2015 року, укладеним між АТ «Зевс Кераміка» як замовником та ФОП ОСОБА_2 як виконавцем, ФОП ОСОБА_2 зобов’язалась надавати АТ «Зевс Кераміка» юридичні послуги, а замовник зобов’язався своєчасно оплачувати зазначені послуги.
Відповідно до акту наданих послуг № 2 від 14 травня 2018 року, та платіжними дорученнями, видно, що виконавцем ФОП ОСОБА_2надавались, а АТ «Зевс Кераміка» в особі генерального директора ОСОБА_1 приймались та оплачувались юридичні послуги, на суму 10500,00 грн., та на суму 10500,00 грн.
Згідно із детальною інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_3), місцем її проживання є: 83062, м. Донецьк, вул. Книжна, буд. 30.
Згідно із листом ФОП ОСОБА_2 адресованим генеральному директоруАТ «Зевс Кераміка» ОСОБА_1, нею підтверджено, що адресою фактичного місцезнаходження ФОП ОСОБА_2 є: м. Київ, площа Солом’янська, 2, офіс 402.
Статутом АТ «Зевс Кераміка», затвердженого загальними зборами акціонерів 25 квітня 2016 року, закріплено, що згідно із п. 9.9 пункту 9, Фінансовий директор Товариства уповноважений у рамках рішень Дирекції (Генерального директора відповідно до п. 9.4. цього Статуту) та підпорядковуючись безпосередньо Дирекції (Генеральному директору відповідно до п. 9.4. цього Статуту) виконувати і нести відповідальність за наступне:
9.9.1 організація ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності Товариства відповідно до українських стандартів, а також підготовка податкових декларацій, які відповідають Українським стандартам;
9.9.2 прийняття рішення стосовно таких інших питань, які Збори Акціонерів, Рада або Дирекція (Генеральний директор відповідно до п. 9.4. цього Статуту) періодично визначатимуть за такі, що входять до компетенції Фінансового директора;
9.9.3 зберігання фінансової документації Товариства в порядку, визначеному чинним законодавством.
Виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбаченні цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов’язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб’єкта владних повноважень, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.
Статтею 23 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно із ст. 251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
З аналізу представлених суду документів, зокрема статуту підприємства, генеральним директором якого є особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, видно, що виконання та відповідальність за ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності АТ «Зевс Кераміка» відповідно до українських стандартів, а також підготовка податкових декларацій, які відповідають Українським стандартам, прийняття рішення стосовно таких інших питань, які збори акціонерів, рада або дирекція (генеральний директор відповідно до п. 9.4. цього статуту) періодично визначатимуть за такі, що входять до компетенції фінансового директора, та зі зберігання фінансової документації товариства, покладені на фінансового директораАТ «Зевс Кераміка».
Разом з тим, як видно з протоколу про адміністративне правопорушення № 207/05-99-13-03 від 18 березня 2019 року, за виявлені за наслідками перевірки АТ «Зевс Кераміка» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, недоліки, він був складений відносно генерального директора товариства ОСОБА_1, до обов’язків якого, згідно із статутом, ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності АТ «Зевс Кераміка», чи підготовка податкових декларацій, не входить.
У зв’язку із наведеним, підсумовуючи встановлені у судовому засіданні обставини, відомості протоколу про адміністративне правопорушення, представлені суду письмові пояснення, де зазначені доводи особи, яка притягається до адмінвідповідальності, показання свідка, яка в судовому засіданні підтвердила пояснення особи, щодо якої складений протокол про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку про відсутність в діях/бездіяльності ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, при цьому суд наголошує, що він не має права самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, адже діючи таким чином, він неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у зв’язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За встановлених обставин, судвважає за необхідне закрити провадження у справі відповідно до п.1 ч. 1 ст. 247, п. 3 ч.1 ст. 284 КУпАП, у зв’язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст. 6, 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, п. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1 ст. 284, ст. 294 КУпАП, -
ПОСТАНОВИЛА:
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП - провадженням закрити, у зв’язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до суду Донецького апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Слов’янського
міськрайонного суду ОСОБА_9