
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
05 квітня 2019 року №355/1245/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., при секретарі судового засідання Кравченко Р.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
відповідач-1 - не з'явився,
представника відповідача-2 - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Веселинівської сільської ради, Баришивської селищної ради про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Баришівського районного суду Київської області звернулась ОСОБА_1 з позовом до Веселинівської сільської ради, Баришивської селищної ради в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Веселинівської сільської ради щодо дій у прийнятті рішення за заявою позивача та наступними прийнятими рішеннями, щодо земельної ділянки вказаної при подачі заяви від 13.08.2018 про надання у власність земельної ділянки площею 2 га під ОСГ в с. Веселинівка, та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою стосовно відведення вказаної земельної ділянки;
- зобов'язати Веселинівську сільську раду розглянути на засіданні сесії з прийняттям рішення про надання позивачу у власність земельної ділянки площею 2 га під ОСГ у с. Веселинівка та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою стосовно відведення вказаної земельної ділянки.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.11.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі, розгляд якої здійснюється у порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 вирішено перейти до розгляду адміністративної справи №355/1245/18 за позовом ОСОБА_1 до Веселинівської сільської ради, Баришивської селищної ради про зобов'язання вчинити певні дії, за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні 05.04.2019 судом поставлено на обговорення питання щодо підвідомчості даної справи адміністративному суду.
Представник позивача вважає, що дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Представник відповідача висловив думку про її непідсудність Київському окружному адміністративному суду.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що даний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Згідно статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спорах між суб’єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб’єкту законом; 6) спорах щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; 8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; 9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов’язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; 10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; 1) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов’язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; 12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".
Згідно з положеннями частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа це - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб’єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв’язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб’єкта владних повноважень або іншої особи.
В пункті 7 частини 1 зазначеної статті визначено, що суб’єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що предметом позову є визначення законності дій відповідача щодо не надання у власність позивачу земельної ділянки площею 2 га під ОСГ в с. Веселинівка, а також не надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою стосовно відведення вказаної земельної ділянки.
Отже, позивач просить захистити своє право на отримання у володіння (користування) земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності.
Разом з тим, позовна заява, пояснення представника позивача не містять обґрунтування протиправності дій відповідача саме при здійсненні ним владних управлінських функцій.
Таким чином, даний спір виник з приводу розпорядження земельною ділянкою, а не з приводу реалізації відповідачем владних управлінських функцій, тому суд вважає його таким, що не належить розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства (пункт 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України).
Окрім того, суд роз'яснює позивачу, що даний спір належить до юрисдикції загального суду за правилами цивільного процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 238, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Веселинівської сільської ради, Баришивської селищної ради про зобов'язання вчинити певні дії, - закрити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.
Дата виготовлення та підписання повного тексту ухвали - 10.04.2019.