Ухвала суду № 81208837, 16.04.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2019
Номер справи
1340/3672/18
Номер документу
81208837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/3672/18

У Х В А Л А

з питань закриття провадження у справі

16 квітня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.

з участю позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Годовицько-Басівської сільської ради, голови Годовицько-Басівської сільської ради ОСОБА_3, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_4 про визнання незаконними та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Годовицько-Басівської сільської ради голови Годовицько-Басівської сільської ради ОСОБА_3 про:

- визнання незаконним та скасувати рішення №500 від 30.09.2016 року «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ та передачі земельної ділянки у власність гр.ОСОБА_4 площею 0,10 га в с. Басівка»;

- визнання незаконним та скасувати рішення №1233 від 08.02.2018 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ та передачі земельної ділянки з кадастровим номером 4623682000:01:002:1107 у власність гр. ОСОБА_4 площею 0,1234 га в с.Басівка»;

- визнання дії та бездіяльності, щодо захисту порушених прав на користування земельною ділянкою, протиправної передачі земельної ділянки у власність іншій особі без згоди — протиправними;

- визнання дії та бездіяльності, щодо невизнання та невиконання законних рішень суду від 23.09.2014 року справа № 450/2175/13, та від 22.03.2016 року справі № 876/11085/15, які призвели до незаконного позбавлення права на користування земельною ділянкою – протиправними;

- визнання дії та бездіяльності, щодо позбавлення права, як особи з інвалідністю, на доступ та користування земельною ділянкою – дискримінацією;

- визнання дії та бездіяльності, щодо порушення прав на - користування земельною ділянкою, незаконної передачі земельної ділянки у власність іншій особі без згоди – протиправними;

- визнання дії та бездіяльності, щодо невизнання та невиконання законних рішень суду від 23.09.2014 року справа № 450/2175/13, та від 22.03.2016 року справа № 876/11085/15, які призвели незаконного позбавлення права на користування земельною ділянкою – протиправними;

- визнання дії та бездіяльності, щодо позбавлення права, як особи з інвалідністю, на доступ та користування земельною ділянкою – дискримінацією;

- визнання дії та бездіяльності, щодо несвоєчасного розгляду заяви від 07.08.2017 року, та не розгляду заяви від 24.09.2009 року – протиправними;

- визнання незаконним та скасування акта від 21.09.2017 року щодо обстеження земельної ділянки гр. ОСОБА_4;

- визнання дії щодо складання акту обстеження земельної ділянки від 21.09.2017 року незаконними;

- зобов’язання відновити порушене право на користування земельною ділянкою та повернути мені у користування земельну ділянку в урочищі «Церква-цвинтар» с. Басівка кадастровий номер 4623682000:01:002:1107;

- стягнення солідарно з відповідачів на користь позивача компенсацію за відрив від звичайних занять в розмірі 5 000 грн. 00 коп.

Представник відповідача подав до суду клопотання від 10.04.2019 року в якому просить закрити провадження у справі у зв’язку з тим, що у разі прийняття суб’єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної ділянки, а також правомірності надання іншій особі дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки має вирішуватись у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.

Представник відповідача дав аналогічні пояснення, просить клопотання задоволити.

Позивач вважає, що дана справа повинна розглядатись в порядку адміністративного судочинства, оскільки нам оспорюють ся акти суб’єкта владних управлінських фінкцій, якці порушують його права.

Досліджуючи питання щодо розгляду справи за правилами адміністративного судочинства судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Як вбачається з частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства (далі КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.

Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).

Справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1 частини першої статті 4 КАС України).

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Разом з тим участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак не кожен спір за участю суб'єкта владних повноважень є публічно-правовим.

Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.

Годово-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області прийняла рішення за №500 від 30.09.2016 року, яким надано дозвіл гр.ОСОБА_5 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,10 га в с.Басівка та передачі в подальшому у власність.

Також, 21.09.2017 року складено акт обстеження земельної ділянки.

Рішенням Годово-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за №1233 від 08.02.2018 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр.ОСОБА_4 для ведення особистого селянського у с.Басівка Пустомитівського району Львівської області.

В матеріалах справи наявна Інформація Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку з якої вбачається, що ОСОБА_4 здійснила державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,1234 га для ведення особистого селянського господарства у с.Басівка Пустомитівського району Львівської області 02.03.2018 року.

Таким чином, суд вважає, що оскаржувані рішення відповідача за №500 від 30.09.2016 року та за №1233 від 08.02.2018 року вичерпали свою дію шляхом їх реалізації шляхом подальшого оформлення права власності на земельну ділянку.

З огляду на викладене, суд вважає, що в даному випадку має місце спір про право власності, а тому існує спір про право цивільне.

А відтак, враховуючи те, що між сторонами виникли приватноправові відносини, даний спір не підлягає розгляду адміністративними судами, а повинен вирішуватись за правилами цивільного судочинства.

Застосування правових норм у зазначений спосіб відповідає висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 05.06.2018 року у справі № 826/13628/16 та від 12.07.2018 року у справі №296/7213/14-а, а тому такий, у відповідності до вимог ч.5 ст.242 КАС України, враховується судом при розгляді справи.

Як наслідок не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства і похідні вимоги, які пов’язані з порушенням права позивача на користування земельною ділянкою, передачею земельної ділянки у власність іншій особі та повернення у користування земельної ділянки, оскільки такі стосуються цивільних прав номінального власника земельної ділянки.

Також, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства вимоги про визнання дискримінацією дій та бездіяльності відповідача щодо позбавлення позивача права, як особи з інвалідністю, на доступ та користування земельною ділянкою, оскільки такі також пов’язані із захистом цивільного права позивача.

При цьому, суд звертає увагу на те, що у постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2018 року у даній справі суд зазначив про відсутність в матеріалах справи відомостей про виникнення (зміну чи припинення) будь-яких цивільних прав чи обов’язків особи за наслідками прийняття спірних рішень, порушення приватного права певного суб’єкта відносин.

Однак, на даний час в матеріалах справи наявні докази виникнення права приватної власності третьої особи на земельну ділянку з приводу користування якою виникли спірні правовідносини, а тому посилання позивача на цю постанову не беруться судом до уваги.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовна заява в частині вимог про визнання незаконним та скасування рішення №500 від 30.09.2016 року «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ та передачі земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_4 площею 0,10 га в с. Басівка»; визнання незаконним та скасування рішення №1233 від 08.02.2018 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ та передачі земельної ділянки з кадастровим номером 4623682000:01:002:1107 у власність гр. ОСОБА_4 площею 0,1234 га в с.Басівка»; визнання дії та бездіяльності, щодо захисту порушених прав на користування земельною ділянкою, протиправної передачі земельної ділянки у власність іншій особі без згоди — протиправними; визнання дії та бездіяльності, щодо позбавлення права, як особи з інвалідністю, на доступ та користування земельною ділянкою – дискримінацією; визнання незаконним та скасування акта від 21.09.2017 року щодо обстеження земельної ділянки гр. ОСОБА_4; визнання дії щодо складання акту обстеження земельної ділянки від 21.09.2017 року незаконними; зобов’язання відновити порушене право на користування земельною ділянкою та повернути у користування земельну ділянку в урочищі «Церква-цвинтар» с.Басівка кадастровий номер 4623682000:01:002:1107 не належить до розгляду за правилами адміністративного судочинства, а тому, у відповідності до п.1 ч.1 ст.238 КАС України, в цій частині слід закрити провадження у справі, а клопотання в цій частині підлягає до задоволення. В іншій частині в задоволенні клопотання слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 142, 238, 239, 248, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Клопотання Годовицько-Басівської сільської ради про закриття провадження у справі – задовольнити частково.

Провадження у справі в частині вимог ОСОБА_1 до Годовицько-Басівської сільської ради, голови Годовицько-Басівської сільської ради ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення Годово-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області №500 від 30.09.2016 року «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ та передачі земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_4 площею 0,10 га в с. Басівка»; визнання незаконним та скасування рішення №1233 від 08.02.2018 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ та передачі земельної ділянки з кадастровим номером 4623682000:01:002:1107 у власність гр. ОСОБА_4 площею 0,1234 га в с.Басівка»; визнання дії та бездіяльності щодо захисту порушених прав на користування земельною ділянкою, протиправної передачі земельної ділянки у власність іншій особі без згоди — протиправними; визнання дії та бездіяльності, щодо позбавлення права, як особи з інвалідністю, на доступ та користування земельною ділянкою – дискримінацією; визнання незаконним та скасування акта від 21.09.2017 року щодо обстеження земельної ділянки гр. ОСОБА_4; визнання дії щодо складання акту обстеження земельної ділянки від 21.09.2017 року незаконними; зобов’язання відновити порушене право на користування земельною ділянкою та повернути у користування земельну ділянку в урочищі «Церква-цвинтар» с. Басівка кадастровий номер 4623682000:01:002:1107 - закрити.

В іншій частині в задоволенні клопотання відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський оружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її складення.

Повна ухвала складена та підписана 17 квітня 2019 року.

Суддя В.Я.Мартинюк