Рішення № 81208292, 09.04.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
240/4826/18
Номер документу
81208292
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2019 року м.Житомир справа № 240/4826/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В., Климчук К.О. ,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в кому просить:

-Визнати дії Головного управління Пенсійного Фонду в Житомирській області щодо зменшення мені основного розміру пенсії шляхом неврахування до основного розміру пенсії додаткових видів грошового забезпечення протиправними та не законними.

-Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду в Житомирській області вчинити дії щодо перерахування та виплати пенсії в повному обсязі без обмежень максимальним розміром з 01.01.2018 року, тобто з дати винекнення права на такий перерахунок, на підставі додатково наданого документа - довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області № 57/85-1900 від 07.09.2018, у відповідності до вимог ст.ст. 51, 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, Постанови КМ України від 13 лютого 2008 року № 45, в редакції чинній на час звільнення, з урахуванням середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі 9455,74, оклад за військовою посадою 1480, процентна надбавка за висугу років у розмірі 79%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15%; надбавка військовослужбовцям підрозділів по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ- 5%; доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - 15%; надбавка за особливості проходження служби - 27%; премія - 10% .

-Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року однією сумою.

- Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду в Житомирській області вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії в повному обсязі без обмежень максимальним розміром з дати винекнення права на її отримання однією сумою, з урахуванням основного розміру пенсії 79% від відповідних сум грошового забезпечення встановлених при звільненні, на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду № 0640/3925/18 від 04.09.2018.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем з 01.01.2018 було здійснено перерахунок пенсії та зменшено її розмір виходячи з вимог постанови КМУ №103. Він не погоджується з перерахунок та вважає, що має право з 01.01.2018 на отримання раніше призначеної пенсії з урахуванням середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення та довідки начальника СБУ №57/85-1900 від 17.09.2018: посадовий оклад у розмірі 9455,74 грн., оклад за військовою посадою 1480 грн., процентна надбавка за вислугу років у розмірі 79%, надбавка військовослужбовцям СБУ - 5%, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів на конфіденційній основі - 15%, надбавка за особливості проходження служби - 27%; премія - 10%.

Ухвалою від 16.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 19.11.2019.

07.11.2018 до суду відповідачем подано відзив на позовну заяву. Управління вказало, що частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 встановлено, що перерахування пенсій здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Складові грошового забезпечення, які позивач зазначив для врахування під час проведення перерахунку пенсії, скасовані та не виплачуються військовослужбовцям. Управління вказало, що перерахунок та виплату позивачу пенсії у 2018 році було здійснено на підставі Постанови № 103. Крім того, до повноважень Пенсійного фонду не входить формування складових частин довідки про грошове забезпечення або самостійне здійснення перерахунку із врахуванням інших видів грошового забезпечення, ніж зазначені у довідці. Тому просить у позові відмовити.

08.11.2018 позивачем подано відповідь на відзив, в якому зазначено, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок пенсії на підставі довідки СБУ№57/85-1900 від 17.09.2018.

Ухвалою від 19.11.2019 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва у справі №826/3783/18.

Ухвалою від 25.03.2019, за клопотання позивача, провадження у справі поновлено та призначено судове засідання на 09.04.2019.

В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 полковник у відставці Служби безпеки України, 07 серпня 2010 року відповідно до наказу Голови Служби безпеки України № 1049-ос звільнений у відставку за підпунктом "а" пункту 61 та підпунктом "б" пункту 6 (за станом здоров'я - непридатний до військової служби з виключенням з військової служби) та 30 серпня 2010 року, відповідно до наказу начальника Служби безпеки України в Житомирській області № 134-ос від 26 серпня 2010 року виключено із списків особового складу.(а.с.22)

З 31 серпня 2010 року позивачу було призначено пенсію, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Згідно довідки Головного управління ПФУ в Житомирській області грошове забезпечення для призначення пенсії становить: 5765,57 грн., в тому числі -посадовий оклад 1910 грн., оклад за військове звання 135 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 613,50 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3107,07 грн. Основний розмір пенсії складає 79% грошового забезпечення. (а.с.23)

Відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про розрахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 01 травня 2018 року відповідачем було перераховано пенсію з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років на підставі довідки Управління СБУ в Житомирській області від 11.04.2018 № 57/85-1342 .(а.с.24,30)

Не погоджуючись з врахуванням при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення позивач 29.08.2019 звернувся до ГУ пенсійного Фонду в Житомирській області з заявою включити у розрахунок розміру підвищення до пенсії додаткові види грошового забезпечення, які були призначені на момент його звільнення - 31 серпня 2010 року та виплачувались мені на постійній основі.(а.с.26)

Листом від 05.09.2018 №Ж-3831, Ж-3900 позивачу повідомлено, що відповідно до постанови КМУ №103 від 21.02.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки від 11.04.2018 №57/85-1342, виданої СБУ в Житомирській області. (а.с.28)

Враховуючи, що у довідці Управління СБУ в Житомирській області від 11.04.2018 № 57/85-1342, яка стала підставою для перерахунку пенсії, не були включені додаткові види грошового забезпечення, які отримував позивач на момент звільнення, він звернувся до вказаного управління з вимогою надати довідки про проведення таких виплат, а також проведення таких виплат діючим військовослужбовцям на даний час за відповідною посадою, на що начальником Управління СБУ в області було видано довідку №57/85-1900 від 07.09.2018. (а.с.31)

На підставі вказаної довідки, позивачем повторно 12 вересня 2018 року було подано заяву до Головного управління пенсійного фонду в Житомирській області з проханням прийняти додатковий документ-довідку начальника Управління СБУ в Житомирській області для перерахунку та виплати призначеної пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку з тим, що при перерахунку його пенсії у травні 2018 року вказані додаткові виплати не були враховані.(а.с.28)

Листом від 26.09.2018 №Ж-4064 відповідач повідомив позивачу, що перерахунок пенсії здійснюється із врахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018-посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років. Отже, перерахунок пенсії проведений відповідно до чинного законодавства. (а.с.29)

Позивач вважає, що при перерахунку пенсії неправомірно не враховано додаткові види грошового забезпечення та вважає, що має право з 01.01.2018 на отримання раніше призначеної пенсії з урахуванням середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення та довідки начальника СБУ №57/85-1900 від 17.09.2018, тому звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).

З набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

З метою виконання Постанови №704 та положень частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту пункт 2 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно абзацу 1 пункту 3 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку №45).

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою №103, перерахунок пенсії здійснюється з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. При цьому, перерахунок вказаних пенсій здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих відповідними державними органами.

Перерахунок пенсії здійснюється не з врахуванням особистого грошового забезпечення на час звільнення зі служби, а з розміру грошового забезпечення за останньою посадою, який обчислено на час виникнення права на перерахунок.

Судом встановлено, що у довідку від 11.04.2018 №57/85-1342 про грошове забезпечення, з якого був здійснений перерахунок пенсії позивачу на виконання постанови КМУ №103, УСБУ у Житомирській області були включені такі складові: посадовий оклад - 9460,00 грн., оклад за військове звання - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 4376,00 грн.

Отже, для перерахунку пенсії позивача використовувалось грошове забезпечення станом на 01.03.2018 згідно довідки УСБУ у Житомирській області від 11.04.2018, виданої відповідно до постанови КМУ №103 за посадою на час звільнення зі служби.

В свою чергу, відповідач - орган Пенсійного фонду не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018.

Отже, перерахунок пенсії позивачу, здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на підставі довідки від 11.04.2018 №57/85-1342, виданої УСБУ в Житомирській області з урахуванням вимог Закону №2262, постанови КМУ №103 та постанови КМУ №45, тому дії відповідача є правомірними.

В свою чергу, що стосується посилань позивача на не проведення перерахунку відповідачем пенсії на підставі додатково наданого документа - довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області № 57/85-1900 від 07.09.2018, суд зазначає наступне.

Так, з матеріалів справи вбачається, що начальником Управління Служби безпеки України в Житомирській області видано довідку № 57/85-1900 від 07.09.2018 про грошове забезпечення діючого військовослужбовця за посадою заступника начальника управління-начальник відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ в Житомирській області за період з 01.03.2018 по 30.09.2018 у якій визначено: посадовий оклад у розмірі 9455,74, оклад за військовою посадою 1480, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15%; надбавка військовослужбовцям підрозділів по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ- 5%; доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - 15%; надбавка за особливості проходження служби - 27%; премія - 10% .

Саме на підставі цією довідки позивач просить зробити йому перерахунок пенсії.

Разом з тим, вказана довідка не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, оскільки вона видана про грошове забезпечення діючого військовослужбовця за посадою заступника начальника управління-начальник відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ та не відповідає визначеній формі згідно з додатками 2 і 3 до Порядку №45. Тобто, вона носить лише інформаційний характер.

При цьому, саме довідка УСБУ від 11.04.2018 №57/85-1342 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії , визначеної форми, є підставою для такого перерахунку.

Враховуючи викладене, підстави для перерахунку пенсії позивачу, на виконання постанови КМУ №103, на підставі зазначеної довідки № 57/85-1900 від 07.09.2018 відсутні.

Що стосується вимог позивача про зобов"язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням основного розміру пенсії 79% на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.09.2018 у справі №0640/3925/18.

З даного приводу суд зазначає, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.09.2018 у справі №0640/3925/18 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії призначеної ОСОБА_1 з 79% грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок і виплату його пенсійного забезпечення з розрахунку 79% від грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018.

Таким чином, права позивача є захищеними в частині перерахунку пенсії з розрахунку 79% від грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 та повторного захисту не потребують, а отже вимоги у цій частині безпідставні.

При цьому, вимоги про виплату перерахованої пенсії без обмеження максимальним розміром також задоволенню не підлягають, оскільки є похідними від позовних вимог в частині яких суд дійшов висновку про їх безпідставність.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідачем, як суб"єктом владних повноважень доведе правомірність своїх дій при перерахунку пенсії позивачу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на виконання постанови КМУ №103 відповідачем правомірно проведено перерахунок пенсії позивачу, тому суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Житомир,10003, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 16 квітня 2019 року