
233 № 233/7011/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2019 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартиненко В. С.
за участі секретаря судового засідання Ліман С.М.,
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплаченої щомісячної адресної допомоги, –
В С Т А Н О В И В:
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з вказаним позовом звернулось Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації, в якому просило стягнути з ОСОБА_2 надмірно виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 6630,00 грн. та судових витрат у розмірі 1762,00 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідач ОСОБА_2 в період з січня 2016 року по липень 2016 року отримувала щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в той час, коли вона була власником житлового будинку за адресою: Донецька область, Костянтинівський район, с. Диліївка, вул. Набережна, буд. 35. Оскільки вказана обставина є перешкодою для отримання зазначеної допомоги, про що відповідач не повідомила позивача, ОСОБА_2 безпідставно набула грошові кошти в розмірі 6630,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні визнав обставини щодо отримання вищевказаної допомоги та наявності у його власності житлового будинку, проте позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що вказана допомога включала допомогу, призначену також для членів її сім’ї, які мали право на її отримання, крім того, на час звернення за вказаною допомогою, відповідач був власником житлового будинку, який розташований на території, де проводилась антитерористична операція, що не було перешкодою для отримання такої допомоги
З’ясувавши обставини справи, дослідивши докази, подані на їх підтвердження, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволені позовних вимог з таких підстав.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно з ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Судом встановлено, що з 12 березня 2015 року відповідач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа (довідка № НОМЕР_1) в управлінні праці та соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації, яка перемістилася з м. Горлівка Донецької області, вул. Магістральна, буд. 7, кв. 326, в с. Диліївка Костянтинівського району Донецької області, вул. Набережна, 35.
26.01.2016 року відповідач ОСОБА_2 звернулась до УПСЗН Костянтинівської райдержадміністрації із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зокрема зазначила, що разом з нею проживає член сім’ї ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та, що у будь-якого з членів сім’ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції не має.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації від 06.02.2016 відповідачу була призначена вищевказана допомога з 26.01.2016 по 11.03.2016 р. в розмірі 1326,00 грн. щомісячно.
17 травня 2016 року відповідач ОСОБА_2 звернулась до УПСЗН Костянтинівської райдержадміністрації із заявою про продовження виплати у зв’язку з продовженням довідки внутрішньо переміщеної особи.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації від 18.05.2016 року відповідачу та членам його сім’ї продовжено виплату зазначеної допомоги з 26.01.2016 по 25.03.2016 р. в розмірі 1326,00 грн., з 26.03.2016 р. по 25.05.2016 р. – 1105,00 грн., з 26.05.2016 р. по 25.07.2016 р. – 884,00 грн.
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації від 22 вересня 2018 року припинено виплату вказаної допомоги з 26.01.2016 року на підставі результатів верифікації, наданих Міністерством фінансів України..
Згідно з довідкою УПСЗН Костянтинівської райдержадміністрації від 31.10.2017 р. за вказаний період з січня 2016 по липень 2016 року відповідачу перераховано щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в т.ч. на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 6630,00 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі – Порядок).
Пунктами 2, 3 Порядку, (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців; грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах, в тому числі, для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї). Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім’ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред’являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім’ї.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім’ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім’ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред’являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім’ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку. У заяві зазначаються відомості про всіх членів сім’ї, які претендують на отримання грошової допомоги, в тому числі наявність у будь-якого із членів сім’ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Пунктом 6 Порядку в редакції, що діяла на час звернення відповідача із заявою про призначення допомоги, було передбачено, що грошова допомога не призначається, зокрема у разі, коли будь-хто з членів сім’ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно з інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, сформованої 16.08.2018 р. за № 134524719 відповідач ОСОБА_2 є власником житлового будинку, розташованого за адресою: Донецька область, Костянтинівський район, с. Диліївка, вул. Набережна, буд. 35, на підставі договору купівлі-продажу від 03.07.2014 р., посвідченого приватним нотаріусом Костянтинівського районного нотаріального округу ОСОБА_4
На виконання абзацу 3 п.5 ст.11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. у № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».
02 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Пунктом 1 та 3 вказаного Розпорядження, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком та визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція»; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053».
Так, зокрема с. Диліївка Костянтинівського району Донецької області відповідно до розпоряджень КМУ від 30.10.2014 р. та від 02.12.2015 р. на час виникнення спірних правовідносин входило до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Посилання позивача про те, що наявність вказаного житла перешкоджає призначенню відповідної допомоги є необґрунтованим, оскільки лише з 03.06.2017 року - з дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року № 370 щодо внесення змін у пункт 6 Порядку № 505, грошова допомога не призначається, якщо будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції), має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Вказаний висновок відповідає правовій позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 05 вересня 2018 року у справі №264/4691/16-ц.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про те, що щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі 6630,00 грн. була набута ОСОБА_2 та членами її сім’ї з достатньою правовою підставою, тобто не є безпідставно набутим майном, в зв’язку з чим поверненню не підлягає.
Згідно із ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи те, що позивачу відмовлено в задоволенні позову, понесені ним під час розгляду справи судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 141, 259, 264-265, 273, 279, 354-355, п.п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України,–
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплаченої щомісячної адресної допомоги - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Дата складання повного тексту рішення – 09 квітня 2019 року.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. 6-го Вересня, буд. 10, ЄРДПОУ 26020313; відповідач: ОСОБА_2, останнє відоме зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи: Донецька область, Костянтинівський район, с. Диліївка, вул. Набережна, буд. 35, РНОКПП НОМЕР_2.
Суддя