
243/3170/19
провадження №4-с/243/27/2019
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2019 року Слов’янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Мірошниченко Л.Є.
за участю
секретаря судового засідання Плаксіної Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №7 м. Слов’янська Донецької області скаргу АТ ДТЕК “Донецькі електромережі” на дії державного виконавця, -
В С Т А Н О В И В :
У березні 2019 року до Слов’янського міськрайонного суду звернувся представник АТ ДТЕК “Донецькі електромережі” з заявою на дії державного виконавця при виконанні рішення по судовому наказу №2/2077/2009 про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за спожиту електричну енергію в сумі 1215 грн. 60 коп., витрат на оплату ІТЗ судового процесу в сумі 30 грн. 00 коп. на користь ВАТ “Донецькобленерго”, обґрунтувавши свої вимоги тим, відповідно до повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 15.02.2019 року стягувачу повертається без прийняття до виконання виконавчий документ № 2-2077/2009 відносно боржника ОСОБА_1, оскільки виконавчий документ не відповідає статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», відсутній реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта фізичної особи боржника, зазначене повідомлення було отримано АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» 14.03.2019 року, рішення винесено державним виконавцем Слов’янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_2. Вважає, що повідомлення державного виконавця про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання винесені з порушенням норм Закону України «Про виконавче провадження» та просить суд визнати дії державного виконавця Слов’янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Донецькій області щодо винесення повідомлення від 15.02.2019 року про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання за виконавчим документом № 2-2077/2009 виданим Слов’янським міськрайонним судом Донецької області відносно боржника ОСОБА_1 - незаконними. Скасувати повідомлення державного виконавця Слов’янського МРВДВС ГТУЮ в Донецькій області Гогіберідзе Едуарда Сергійовича про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання за виконавчим документом № 2-2077/2009 виданим Слов’янським міськрайонним судом Донецької області відносно боржника ОСОБА_1.
Сторони в судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду скарги повідомлялись належним чином, їх неявка не перешкоджає розгляду питання щодо бездіяльності державного виконавця , в свою чергу представником заявника надана заява про розгляд скарги за його відсутністю, вимоги просить задовольнити.
Суд, вивчивши надані матеріали, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що Слов’янським міськрайонним судом Донецької області видано судовий наказ по справі № 2- 2077/2009 про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за спожиту електричну енергію в розмірі 1215.60 грн., витрат на оплату ІТЗ судового процесу в сумі 30,00 грн. на користь ВА Г «Донецькобленерго».
У результаті проведення державної реєстрації змін до Статуту, які пов’язані з набранням чинності Закону України «Про акціонерні товариства» № 514-У1 від 17 вересня 2008 року була здійснена зміна найменування з Відкритого Акціонерного Товариства «Донецькобленерго» (ідентифікаційний код 00131268) на Публічне Акціонерне Товариство «Донецькобленерго».
Відповідно до рішення загальних зборів акціонерів Публічного Акціонерного Товариства Донецькобленерго» (протокол від 27.03.2012 року) ПАТ «Донецькобленерго» було перейменовано \ ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго».
20.04.2018 року на виконання Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 року № 2019-УІІІ загальними зборами акціонерів «ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» прийнято рішення про зміну найменування Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» на Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі. 23.05.2018 року у відповідності до рішення загальних Зорів акціонерів Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» перейменовано в Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі».
Відповідно до повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 15.02.2019 року стягувачу повертається без прийняття до виконання виконавчий документ № 2- 2077/2009 відносно боржника ОСОБА_1, оскільки виконавчий документ не відповідає статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», відсутній реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта фізичної особи боржника, зазначене повідомлення було отримано АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» 14.03.2019 року, рішення винесено державним виконавцем Слов’янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_2
Вирішуючи питання про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування повідомлення державного виконавця, суд виходить з наступного.
Згідно п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ повертається сгягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред’явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею.
Відповідно до п.3 ст. 431 ЦПК України виконавчий лист, судовий наказ, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами. Виконавчий лист, судовий наказ, ухвала мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.
Згідно п. 1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», у виконавчому документі зазначаються:
1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім’я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувана та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи:
4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувана та боржника (для юридичних осіб - за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про цс відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;
6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);
7) строк пред’явлення рішення до виконання.
У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувана та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувана і боржника, номери їх засобів зв’язку та адреси електронної пошти.
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов’язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, а саме за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частиною 5 ст. ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Відповідно до ст. ст. 2, 5 Закону України «Про захист персональних даних», дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків є персональними даними і за режимом доступу є інформацією з обмеженим доступом.
За таких обставин, відомості щодо дати народження боржника можуть бути надані на вимогу лише державного органу, а також особи, яку такі відомості стосуються.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. За ст. 18 вказаного Закону виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувана одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення.
Крім того, у постанові Верховного Суду України від 21 травня 2014 року №6-45цс14, зроблено правовий висновок, що відсутність у виконавчому листі певних даних про особу боржника не є підставою для відмови державним виконавцем у відкритті виконавчого провадження.
Згідно ч. 2 ст. 451 ЦПК України,у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов’язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Враховуючи викладене та доводи, наведені в скарзі, суд вважає, що у разі не зазначення ідентифікаційного коду боржника у виконавчому документі, державний виконавець може самостійно звернутися до відповідного державного органу із запитом про витребування необхідної інформації та отримати відомості про ідентифікаційний код боржника, а тому у державного виконавця не було жодних правових підстав для повернення виконавчого документу стягувачу, без прийняття до виконання.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 лютого 2014 року № 6 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» у пункті 18 роз’яснено, що виходячи зі змісту статті 387 ЦПК (в редакції від 03 серпня 2017 року), у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи.
При цьому суд не має права зобов’язувати зазначених осіб до вчинення тих дій, які згідно із Законом України «Про виконавче провадження» можуть здійснюватися лише державним виконавцем або відповідною посадовою особою державної виконавчої служби, зокрема, постановити ухвалу про зобов’язання державного виконавця прийняти виконавчий лист до виконання або зобов’язання державного виконавця відкрити виконавче провадження, оскільки вказаним Законом передбачено і інші підстави для повернення виконавчого листа та відмови у відкритті виконавчого провадження, які підлягають самостійній перевірці державним виконавцем під час вчинення виконавчих дій.
Крім того, відповідно до п. 6 “Інструкції з організації примусового виконання рішень”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 02.04.2012 року під час здійснення виконавчого провадження виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Оскільки суд визнав неправомірними дії державного виконавця Слов’янського МРВДВС ГТУЮ в Донецькій області Гогіберідзе Е.С. про повернення виконавчого документу стягувачу, тому суд вважає, що наявні підстави для скасування повідомлення від 15.02.2019 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання за виконавчим документом № 2-2077/2009 виданим Слов’янським міськрайонним судом Донецької області відносно боржника ОСОБА_1.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про виконавче провадження», ст. ст. 447-451 ЦПК України, суд –
У Х В А Л И В :
Скаргу АТ ДТЕК “Донецькі електромережі” на дії державного виконавця – задовольнити.
Визнати дії державного виконавця Слов’янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Донецькій області щодо винесення повідомлення від 15.02.2019 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання за виконавчим документом № 2-2077/2009 виданим Слов’янським міськрайонним судом Донецької області відносно боржника ОСОБА_1 - неправомірними.
Повідомлення державного виконавця Слов’янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Донецькій області ОСОБА_2 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання за виконавчим документом № 2-2077/2009, виданим Слов’янським міськрайонним судом Донецької області відносно боржника ОСОБА_1 – скасувати.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятнадцятиденний строк з дня її проголошення, або в порядку п. 15.5 Перехідних Положень ЦПК України. Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.Є. Мірошниченко