
Справа № 755/5865/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" квітня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Виниченко Л.М.,
за участі секретаря Коваленко Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу № 755/5865/19 за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в м. Києві про встановлення факту народження дитини,-
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою у якій просить встановити факт народження її дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьку.
Вимоги мотивує тим, що вона ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьку народила дитину жіночої статі.
На момент народження дитини в зареєстрованому шлюбі вона не перебувала.
09 квітня 2019 року Дніпровським районним у м. Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві листом № 383/17.6-54 було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини.
Відмова мотивована тим, що надані для реєстрації народження дитини документи не відповідають формі визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті».
Встановлення вказаного факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 15 квітня 2019 року було відкрито провадження у справі (а.с. 13).
В судове засідання заявник та представник заінтересованої особи не з'явилися, будучи належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи.
Як убачається із прохальної частини заяви, представник заявника просить провести розгляд справи у його відсутності та у відсутності заявника.
Про причини неявки представника заінтересованої особи суд не повідомлено, що відповідно до положень ч. 1 ст. 223 ЦПК України не перешкоджає розгляду справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно наданого паспорту, заявник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, народилася у АДРЕСА_2 (а.с. 5).
За повідомленням заявника, у зареєстрованому шлюбі вона не перебуває.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 народила дитину - дівчинку ОСОБА_3.
На підтвердження цього факту надано медичне свідоцтво про народження № 1703 від 08.10.2019 року (а.с. 4).
Із вказаного свідоцтва убачається, що матір'ю дитини являється ОСОБА_1
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи у певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Як роз'яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини, серед іншого, є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.
Надане заявником медичне свідоцтво про народження № 1703 від 08.10.2018 року видане Донецьким республіканським центром охорони материнства, тобто на тимчасово окупованій території України.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст. 1; 4 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 подавав заяву про державну реєстрацію народження дитини до Дніпровського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві, проте у реєстрації було відмовлено листом від 09.04.2019 року за № 383/17.6-54 з посиланням на те, що наданий заявником документ виданий на території де органи влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 8).
Отже, з матеріалів справи убачається, що реєстрація народження дитини заявника у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати народження доньки на підставі вищезазначеного медичного свідоцтва у заявника не має, так як воно видане на тимчасово окупованій території де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Встановлення факту народження дитини заявнику необхідне для проведення державної реєстрації народження дитини ОСОБА_3, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьку.
Згідно ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Враховуючи, що матір дитини ОСОБА_1 на час народження дитини у шлюбі із батьком дитини не перебувала, інформацію про батька дитини слід зазначити відповідно положень ч. 1 ст. 135 СК України.
З урахуванням викладеного суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, ст. 135 СК України, ст. ст. 1-12, 76, 265, 212- 215, 256, 293, 315-319, 354-355 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в м. Києві про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3, громадянки України, дата народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_2, місце народження: м. Донецьк, у батьків: мати дитини - громадянка України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженка АДРЕСА_2, місце реєстрації: АДРЕСА_1; батько дитини - ОСОБА_4, відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник - ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Заінтересована особа - Дніпровський районний у м. Києві Відділ державної реєстрації актів цивільного стану в особі Головного територіального управління юстиції у м. Києві, місце знаходження: м. Київ, бул. Верховної Ради, 8/20, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26088676.
Судове рішення складене 15 квітня 2019 року.
Суддя