Рішення № 81145605, 03.04.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2019
Номер справи
580/36/19
Номер документу
81145605
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2019 року справа № 580/36/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,

представника відповідача - Волобуєва В.А. (за довіреністю),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетично-інвестиційна Компанія» до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетично-інвестиційна Компанія» (вул. Ярославська, 28-Б, м. Київ, 04071, далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, далі - відповідач),в якому з врахуванням ухвали суду про об'єднання справ від 01.03.2019 просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 10.09.2018 №0075761201, від 17.09.2018 №0077201205, №0077181205.

Ухвалою суду від 08.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у даній справі.

Ухвалою суду від 01.03.2019 адміністративну справу №580/36/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетично-інвестиційна компанія» до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення об'єднано в одне провадження з адміністративними справами №580/35/19 та №580/37/19 з присвоєнням справі №580/36/19.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що штрафні санкції згідно з оскаржуваними рішеннями від 10.09.2018 №0075761201, від 17.09.2018 №0077201205, №0077181205 застосовані до позивача помилково, оскільки самостійно визначені грошові зобов'язання з орендної плати сплачувались ним вчасно та у повному обсязі, а контролюючий орган здійснив зарахування сплачених грошових коштів платником податків в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, тобто вже після сплати їх до позивачем до бюджету, тому на думку позивача відсутні підстави застосовувати штраф до платника податків за несвоєчасну сплату таких грошового зобов'язання з орендної плати. Крім того, позивач наголосив, що рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 27.12.2017 у справі №826/15285/17 відмовлено повністю у задоволенні позову Головного управління ДФС у Черкаській області про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетично-інвестиційна Компанія» податкового боргу з орендної плати в сумі 138697,46 грн. за 3 місяці 2017 року відповідно до декларації від 17.02.2018 з урахуванням несплаченої пені, тому вищевказане свідчить про відсутність у позивача боргу, по якому відповідач здійснив зарахування вже сплачених грошових коштів платником податків в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення.

Представник позивача в судове засідання не прибув, просив суд здійснювати розгляд справи за його відсутності.

Відповідача позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов в якому зазначив, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті правомірно.

Представник відповідача в судому засіданні заперечив щодо задоволення позову, однак не зміг пояснити в чому саме полягає позиція контролюючого органу по запереченню на заявлений товариством з обмеженою відповідальністю «Енергетично-інвестиційна Компанія» позову.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що згідно з висновками акту камеральної перевірки від 13.08.2018 №0077201205, ГУ ДФС в Черкаській області встановлено несвоєчасну сплату позивачем узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю та винесено податкові повідомлення - рішення від 17.09.2018 №0077201205, яким до позивача застосовано штраф в сумі 6753 грн. 58 коп. за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з орендної плати в розмірі 67535 грн. 80 коп. та від 17.09.2018 №0077181205, яким до позивача застосовано штраф в сумі 45601 грн. 29 коп. за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з орендної плати в розмірі 228006 грн. 45 коп.

Також, згідно з висновками акту камеральної перевірки від 13.08.2018 №6392/20-00-12-0506/37039321, ГУ ДФС в Черкаській області встановлено несвоєчасну сплату позивачем узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю та винесено податкове повідомлення - рішення від 10.09.2018 №0075761201, яким до позивача застосовано штраф в сумі 1479 грн. 70 коп. за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з орендної плати в розмірі 14797 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до підп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 147 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів згідно з п. 288.7. ст. 288 ПК України застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік відповідно до п. 287.3 ст. 287 ПК України, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.4. ст.287 ПК України).

Платником орендної плати на підставі пунктів 288.2-288.3 ст. 288 ПК України є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.1 ст. 288 ПК України).

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року №161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Крім того, відповідно до п. 87.1. ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Суд звернув увагу, що правовою підставою застосування до позивача штрафу податковим органом визначено статтю 129 Податкового кодексу України, пунктом 129.1.2. якої передбачено, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Аналіз зазначеної норми дозволяє здійснити висновок про те, що об'єктом застосування пені є несвоєчасно сплачена сума узгодженого грошового зобов'язання.

Як встановлено судом із матеріалів справи та не заперечується контролюючим органом, товариством з обмеженою відповідальністю «Енергетично-інвестиційна Компанія» своєчасно було сплачено самостійно визначені грошові зобов'язання з орендної плати сплачувались та у повному обсязі, що також підтверджується наявними у матеріалах справи дублікатами квитанцій (а.с. 27-59, 135-143, 254-286) однак контролюючий орган здійснив їх зарахування в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, у зв'язку з чим ГУ ДФС у Черкаській області винесло оскаржувані рішення щодо фактичної несвоєчасної сплати даних грошових зобов'язань.

Однак, згідно з п. 9 ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Таким чином, вищевказана норма п. 9 ст. 87 ПК України передбачає зарахування контролюючим органом вже сплачених грошових коштів платником податків в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення.

Оскільки, ТОВ «Енергетично-інвестиційна Компанія» своєчасно та у повному обсязі було сплачено грошові зобов'язання з орендної плати за землю за спірний період, що не заперечується контролюючим органом, тому відсутні правові підстави для нарахування позивачу штрафних санкцій за несвоєчасну сплату такого грошового зобов'язання, оскільки відповідач зарахував вказані кошти в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення вже після їх фактичної сплати платником податків до бюджету.

Крім того, оцінюючи правомірність застосування до позивача вказаних вище штрафів, суд врахував, що рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 27.12.2017 у справі №826/15285/17 відмовлено повністю у задоволенні позову Головного управління ДФС у Черкаській області про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетично-інвестиційна Компанія» податкового боргу з орендної плати в сумі 138697,46 грн. за 3 місяці 2017 року відповідно до декларації від 17.02.2018 з урахуванням несплаченої пені.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з цим, відповідач всупереч статті 77 КАС України не довів правомірності винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень щодо порушення строків сплати позивачем узгоджених зобов'язань з орендної плати, а тому вони є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 10.09.2018 №0075761201, від 17.09.2018 №0077201205, №0077181205.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетично-інвестиційна Компанія» сплачений судовий збір в розмірі 5286 (п'ять тисяч двісті вісімдесят шість) грн.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 15.04.2019.