
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2019 р. Справа №480/878/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Іуткіної І.С.,
позивача- ОСОБА_1,
представника відповідача - О.В. Войтенка,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання дій протиправними та скасування вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо подвійного нарахування єдиного соціального внеску як фізичній особі - підприємцю та самозайнятій особі ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) та викладення у вимозі про сплату боргу (недоїмки) № Ф - 6946-54;
- визнати протиправною та скасувати вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) від 07.02.2019 № Ф - 6946-54.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 04.03.2019 отримала вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.02.2019 № Ф-6946-54, однак вважає її протиправною. Позивач зазначила, що здійснює незалежну професійну діяльність як самозайнята особа - адвокат. Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю НОМЕР_3 видане Миколаївською обласною кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури 29.01.2010. З 20.10.2016 її взято на облік як платника податків. За час здійснення незалежної професійної діяльності сплачувались щороку податки та збори, а саме - податок на доходи фізичних осіб, військовий збір та єдиний внесок. Так, за 2017 рік сплачено ЄСВ 14.02.2018 у розмірі 9760 грн., за 2018 рік - 18.04.2018 у розмірі 2500 грн., 19.07.2018 у розмірі 2500 грн., 12.10.2018 у розмірі 2457,18 грн. та 03.01.2019 у розмірі 2500 грн., що підтверджується квитанціями. Таким чином, станом на 07.02.2019 вважає, що борг з єдиного соціального внеску перед відповідачем відсутній.
Крім того, пояснила що 11.12.2018 нею вже була отримана вимога про сплату боргу (недоїмки) від 28.11.2018 № Ф-6946-54, яку ОСОБА_1 оскаржила до Сумського окружного адміністративного суду. Рішенням суду від 22.02.2019 у справі № 480/4745/18 позовні вимоги задоволено, вказану вимогу скасовано.
Тому просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.02.2019 № Ф-6946-54.
Ухвалою суду від 15.03.2019 відкрито провадження по справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та зазначив, що вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ДФС Сумській області як: фізична особа підприємець з 05.03.2008 по теперішній час; платник незалежної професійної діяльності з 20.10.2016 року по теперішній час.
Відповідно до КОР платника рахується заборгованість по платежу "Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (код бюджетної класифікації 71040000) на дату формування податкової вимоги - 17927,45 грн.
Відповідно реєстру страхувальників, що ведуть органи ДФС, станом на 20.10.2016 року ОСОБА_1 є платником єдиного внеску як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, оскільки заява про зняття з обліку як платника ЄВ за місцем реєстрації не подавалася та як фізична особа -підприємець з 05.03.2008.
Враховуючи зміни до Закону №2464, нарахування єдиного за 2017 рік та щоквартальні нарахування єдиного внеску у 2018 році в інтегрованій картці платників єдиного внеску проводяться автоматично на центральному рівні.
Позивачем було проведено нарахування по строку сплати єдиного внеску за:
2017 рік: 09.02.2018 - 8448 як фізичній особі - підприємцю, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, 02.05.2018 - 9240 грн. як платнику незалежної професійної діяльності;
2018 рік: 19.04.2018 - 24567,18 грн. за 1 квартал 2018 як фізичній особі - підприємцю, що перебуває на спрощеній системі оподаткування; 24567,18 грн. за 1 квартал 2018 як платнику незалежної професійної діяльності; 19.07.2018 - за 2 квартал 2018 як фізичній особі - підприємцю, що перебуває на спрощеній системі оподаткування; 24567,18 грн. за 2 квартал 2018 як платнику незалежної професійної діяльності; 19.10.2018 - за 3 квартал 2018 як фізичній особі - підприємцю, що перебуває на спрощеній системі оподаткування; 24567,18 грн. за 3 квартал 2018 як платнику незалежної професійної діяльності; 21.01.2019 - за 4 квартал 2018 як фізичній особі - підприємцю, що перебуває на спрощеній системі оподаткування; 24567,18 грн. за 4 квартал 2018 як платнику незалежної професійної діяльності.
Відповідно п. 3 розділу VI Інструкції № 449 та ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на підставі даних інформаційної системи, ГУ ДФС у Сумській області сформовано вимогу від 07.02.2019 № Ф-6946-54 про сплату боргу (недоїмки) по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб - підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність (код платежу 71040000) в сумі 17927,45 грн.
Враховуючи зазначене, вважає позовні вимоги необґрунтованими і просить відмовити у їх задоволенні.
Вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Судом встановлено, що 20.10.2016 ОСОБА_1 взято на облік як платника податку відповідно до довідки про взяття на облік платника податків форми 4-ОПП від 20.10.2016р. №161890700234 з індивідуальним податковим номером НОМЕР_2 - фізична особа-підприємець (а.с. 14).
Позивач здійснює незалежну професійну діяльність як самозайнята особа - адвокат, що підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю НОМЕР_3, видане Миколаївською обласною кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури 29.01.2010 (а.с. 10).
07.02.2019 Головним управлінням Державної фіскальної служби у Сумській області сформовано вимогу про сплату ОСОБА_1 боргу (недоїмки) № Ф-6946-54 (а.с. 15).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Порядок обчислення і сплати єдиного внеску встановлено положеннями Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно пункту 3 цієї ж частини, застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно ч. ч. 2 та 3 ст. 9 Закону обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 4 Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Приписами п. п. 2 п. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що єдиний внесок зараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини 1 статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПК України, самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Згідно пунктів 178.1, 178.2 статті 178 ПК України, особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу. Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 65.1 статті 65 ПК України, взяття на облік фізичних осіб - підприємців у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Згідно пункту 65.2 статті 65 ПК України, облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.
При цьому відповідно до пп. 65.4.4 п. 65.4 ст. 65 ПК України, контролюючий орган відмовляє в розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.
Таким чином, податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.
З аналізу зазначених положень законодавства вбачається, що адвокатська діяльність підпадає під визначення незалежної професійної діяльності, оподаткування доходів від отримання якої регулюється статтею 178 ПК України, лише у випадку, якщо така особа не зареєстрована як фізична особа-підприємець відповідно до вимог законодавства.
Законодавством розмежовується фізична особа-підприємець, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, при цьому порядок обліку та сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями з ознакою провадження незалежної професійної діяльності Законом № 2464 не передбачений.
Облік платників єдиного внеску здійснюється відповідно до ст. 5 Закону № 2464, зокрема відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону № 2464 взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1 до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 116 від 24.11.2014.
Оскільки позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець згідно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", до нього не можуть застосовуватись положення ч. 3 ст. 5 Закону № 2464.
Враховуючи усі вищевикладені обставини, суд приходить висновку, що оскаржувана вимога ГУ ДФС у Сумській області вимога про сплату боргу (недоїмки) є протиправною та, як наслідок, підлягає скасуванню.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною та скасувати вимогу від 07.02.2019 № Ф-6946-54 щодо сплати ОСОБА_1 податкового боргу (недоїмки) у розмірі 17927,45 грн. підлягають задоволенню.
Вимога ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ГУ ДФС у Сумській області щодо подвійного нарахування єдиного внеску як фізичній особі-підприємцю та самозайнятій особі не сприятиме ефективному та достатньому захисту прав позивача.
Належним способом захисту порушених прав у даному випадку є скасування податкової вимоги ГУ ДФС у Сумській області у зв'язу із чим суд відмовляє у задоволенні вимог щодо визнання дій відповідача протиправними.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1536,8 грн., що підтверджується квитанцією № 0.0.1290390234.1 від 10.03.2019 (а.с. 3).
Таким чином, судовий збір у розмірі 768,4 грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ГУ ДФС у Сумській області.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання дій протиправними та скасування вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області від 07 лютого 2019 року № Ф-6946-54 щодо сплати ОСОБА_1 податкового боргу (недоїмки) у розмірі 17927 грн. 45 коп.
В задоволенні іншої позовної вимоги відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2) в рахунок повернення судового збору 768,40 (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 39456414).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 09.04.2019.
Суддя М.М. Шаповал