
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2019 року № 320/6257/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В. Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати незаконно утриманої пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2012 довічно;
- зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок пенсії обчислюваний виходячи із заробітньої плати 350 руб, починаючи з 01.01.2012 довічно;
- скасувати незаконне Рішення Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 101 від 23.08.2012 щодо відрахування з пенсії Позивача по 20% з вересня 2012 по даний час.
- зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести виплату незаконно утриманої пенсії по 20% ОСОБА_1 за період з вересня 2012 по даний час.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він являється інвалідом 2 групи, потерпілим в наслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії. Також позивач зазначив що:
- постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.03.2014 у справі № 810/707/14-а визнано незаконним та скасовано рішення комісії Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначенню статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження від 26.02.2012, яке було оформлено протоколом № 161 в частині безпідставної видачі ОСОБА_1 посвідчень «учасника ліквідації аварії на ЧАЕС» та «постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 01.04.2014 у справі № 1003/15087/12 за позовом Управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої пенсії з вересня 2002 по серпень 2012 на загальну суму 158383,54 грн - відмовлено у повному обсязі;
- Старший слідчий СВ Білоцерківського МВ ГУМВС України в Київській області, капітан міліції Галан Я. Р., розглянувши матеріали досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №120121030000257 від 24.11.2012, за фактом підроблення документів в пенсійній справі ОСОБА_1, постановою від 30.05.2013 закрив кримінальне провадження, за зверненням Управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області, за відсутності в діянні ОСОБА_1 складу кримінальних правопорушень передбачених ч. ч. 1, 4 ст. 358 КК України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов за змістом якого, він заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що в первинних документах зазначається недостовірна інформація, що чітко зазначено у двох експертизах СБУ № 99/1 від 13.03.2012 та №100/1 від 06.03.2012, а тому має підстави для стягнення незаконно отриманої пенсії. Також відповідач просить суд проводити розгляд справи з викликом сторін.
Позивачем було подано заперечення на відзив на адміністративний позов за змістом якого, він підтримує позовні вимоги та зазначає. Зокрема, що кримінальне провадження №120121030000257 від 24.11.2012, за фактом підроблення документів в пенсійній справі ОСОБА_1, постановою від 30.05.2013 було закрито за відсутності в діянні ОСОБА_1 складу кримінальних правопорушень передбачених ч. ч. 1, 4 ст. 358 КК України. Також позивач просить суд проводити розгляд справи за його участю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 суд задовільнив клопотання позивача та відповідача та призначив розгляд справи за викликом учасників справи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Позивач відповідно до посвідчення НОМЕР_1 від 28.11.2002 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія). Дана обставина встановлена постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.03.2014 у справі № 810/707/14-а.
Відповідач здійснює стягнення пенсії з позивача, хоча постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 01.04.2014 у справі №1003/15087/12 за позовом Управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої пенсії з вересня 2002 по серпень 2012 на загальну суму 158383,54 грн - відмовлено у повному обсязі.
Позивач звернувся із заявою до відповідача про розрахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2012 по 31.05.2018
Відповідач листом від 23.06.2018 № 1753/к-01 відмовив позивачу.
Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 49 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №796-XII) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього ж Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати незаконно утриманої пенсії ОСОБА_1, особі з інвалідністю 2 групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою (довічно), відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 01.01.2012.
3. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської областіпровести перерахунок пенсії обчислюваний виходячи із заробітної плати 350,00 руб. починаючи з 01.01.2012.
4. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області № 101 від 23.08.2012 щодо відрахування з пенсії ОСОБА_1 по 20% з вересня 2012 року по даний час.
5. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області провести виплати протиправно утриманої пенсії по 20% ОСОБА_1 за період з вересня 2012 року по даний час.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 29 березня 2019 р.