
Справа № 420/1148/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Бутенка А.В.,
за участю секретаря - Філімоненко А.О.,
сторін:
позивача - ОСОБА_1,
представник відповідача - Федчик Ю.О. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (65000, АДРЕСА_1) до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Стислий зміст позовних вимог.
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, в якому, просить суд:
- Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року ОСОБА_1 №18781 посадового окладу в сумі 3100 грн.
- Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року ОСОБА_1 із зазначенням посадового окладу в сумі 3600 грн.
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування адміністративного позову Позивачем зазначено, що отримавши в травні 2018 року інформацію з УПФУ в Одеській області, Позивач дізнався, що пенсія розраховувалась йому із грошового забезпечення у розмірі 8786,46. Причиною такого зменшення розміру грошового забезпечення виявився розмір посадового окладу, який Позивачу встановили у сумі 3100 грн. Згідно постанови КМУ № 988, оклад у 3100 грн. відповідає окладу начальника відділення поліції. Прирівнювання посади, з якої Позивач звільнявся, до посади начальника відділення поліції є грубим порушенням його прав, що призводить до звуження соціальних гарантій пенсіонера ОВС (а.с. 3-10).
02.04.2019 року, від Відповідача надійшов відзив на позов. В обгрунтування зазначено, що на підставі поданого списку пенсійного фонду Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області підготувала для перерахунку пенсії оновлену довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 15.11.2015, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Відповідно до Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються до посад поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.02.2017 № 138 посада позивача, а саме начальник Управління адміністративної служби міліції Одеського управління УМВС України прирівнюється до посади поліцейського «начальник відділу» та відповідно до додатку 4 постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) посадовий оклад начальника відділу дорівнює 3100 грн. Відповідною Постановою № 988 не передбачено посадового окладу у розмірі 3600 грн.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав зазначених у позові.
Представник відповідача заперечував щодо задоволення позовних вимог, з підстав зазначених у відзиві на позов.
Заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило. Інші процесуальні дії судом не вчинялись.
Обставини справи.
ОСОБА_1, проходив службу в органах внутрішніх справ до 27.12.2002 на різних посадах, звільнений на пенсію з посади начальника Управління адміністративної служби міліції Одеського міського управління УМВС України в Одеській області з вислугою 29 років та 7 днів у званні полковника міліції.
Після звільнення Позивачу була призначена пенсія за вислугу років. Пенсія Позивача неодноразово перераховувалася у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення діючих працівників міліції.
У зв'язку із встановленням поліцейським нових норм грошового забезпечення, Позивачу мав бути проведений перерахунок пенсії відповідно до окладу (та інших складових грошового забезпечення) поліцейських за відповідною посадою.
Головне управління МВС України в Одеській області як орган, з якого Позивач звільнявся, підготувало довідку про перерахунок його грошового забезпечення № 18781 та направило її до Головного управління пенсійного фонду в Одеській області.
Після письмового зернення Позивача, Відповідачем видано роздрукований варіант довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 18781, згідно якої, посадовий оклад Позивача визначено у сумі 3600 грн, а загалом розмір грошового забезпечення складає 9594,38 грн. (а.с. 14).
Отримавши в травні 2018 року інформацію з УПФУ в Одеській області (а.с. 15), Позивач дізнався, що пенсія розраховувалась йому із грошового забезпечення у розмірі 8786,46. Причиною такого зменшення розміру грошового забезпечення виявився розмір посадового окладу, який йому встановили у сумі 3100 грн.
Позивач, у квітні 2018 року, звернувся до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області. На своє звернення Позивач отримав відповідь від 11.05.2018 №33/Т-263 (а.с. 13).
Позивач зазначає, що прирівнювання посади, з якої Позивач звільнявся, до посади начальника відділення поліції є грубим порушенням його прав, що призводить до звуження соціальних гарантій пенсіонера ОВС, а тому звернувся із даним позовом до суду.
Джерела права й акти їх застосування.
Оцінюючи дії суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Згідно із ст. 48 Конституції України, кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло. Дане право безпосередньо реалізується шляхом гарантування своєчасної та повної виплати заробітної плати (грошового забезпечення).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».
Законом № 900-VIII доповнено також пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим,відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Також, відповідно до Наказу МВС України № 138 від 17.02.2017 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських», встановлено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських.
Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ, у колишніх працівників міліції, виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою посадами), крім іншого, посадовий оклад, у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Висновки суду.
На підставі поданого списку ГУ ПФУ в Одеській області, Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області підготувала для перерахунку пенсії оновлену довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 15.11.2015, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (довідка № 18781), з якої вбачається, що посадовий оклад Позивача складає 3100 грн.
В судовому засіданні представник Відповідача зазначив, що довідка, яка була надана Позивачу з окладом 3600 грн., була надана помилково, оскільки відповідно до Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.02.2017 № 138 посада позивача, а саме начальник Управління адміністративної служби міліції Одеського управління УМВС України прирівнюється до посади поліцейського «начальник відділу» та відповідно до додатку 4 постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) посадовий оклад начальника відділу дорівнює 3100 грн. Відповідною Постановою № 988 не передбачено посадового окладу у розмірі 3600 грн.
Суд не погоджується із зазначеною думкою відповідача, виходячи з наступного
Відповідно до п. 1 Розділу VIII Наказу МВС України № 138 від 17.02.2017 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських», апарати міських управлінь в органах внутрішніх справ прирівняні до Управлінь, відділів Національної поліції України.
Згідно з додатком 7 постанови КМУ № 988 від 11.11.2015, Схема посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції, зазначено найменування посади. Так, Начальник: управління поліції, відділу поліції, розмір посадового окладу дорівнює, м. Київ - 3800 грн., інші - 3600 грн.
Судом встановлено та не заперечується Відповідачем, що ОСОБА_1 був звільнений на пенсію саме з посади начальника Управління адміністративної служби міліції Одеського міського управління УМВС України в Одеській області, а не начальника відділу міського управління, тому прирівнювання посади, яку він займав до посади начальника відділення поліції з посадовим окладом 3100 грн. є помилковим.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про протиправність дій з боку Відповідача, щодо зменшення розміру грошового забезпечення у сумі 3600 грн., який було встановлено Позивачу, до розміру 3100 грн., тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись статтями 2, 5-9, 72-73, 77, 139, 159, 241-246, 250-251, 263 КАСУкраїни, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (65000, АДРЕСА_1) до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року ОСОБА_1 №18781 розмір посадового окладу в сумі 3100 грн.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року ОСОБА_1 із зазначенням посадового окладу в сумі 3600 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 12.04.2019 року.
Суддя Бутенко А.В.
.