Постанова № 81125767, 11.04.2019, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
11.04.2019
Номер справи
766/6443/19
Номер документу
81125767
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 766/6443/19

н/п 3/766/2745/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2019 року м. Херсон

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Стамбула Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління захисту економіки Департаменту захисту економіки національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, НОМЕР_2, громадянина України, який народився в м. Херсоні, спеціаліст І категорії відділу екології департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,

за ст.172-6 ч. 1 КУпАП,

в с т а н о в и в :

Встановлено, що розпорядженням Херсонського міського голови від 23.10.2017 року № 807-к «Про переведення ОСОБА_1І.» ОСОБА_1 з 30.10.2017 року переведено на посаду спеціаліста І категорії відділу екології департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради. Цим же розпорядженням ОСОБА_1 присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідно до листа Херсонської міської ради від 13.12.2018 року № 8-13057-9/12 посада, яку обіймає ОСОБА_1, відповідно до ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», належить до шостої категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Статтею 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб»єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов»язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування є суб»єктами відповідальності за правопорушення, пов»язаного з корупцією.

Отже, згідно зі ст. 1 п.п. «в» п.1 ч.1 ст. 3 цього Закону, ОСОБА_1 є суб»єктом декларування та відповідальності за Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування.

Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно із ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» в редакції від 05.01.2017 особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2, пункті 5 частини 1 першої статті 3 цього Закону, зобов»язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК. Відповідно до роз»яснення щодо застосування окремих положень закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням НАЗК № 3 від 11.08.2016 року, щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларацію охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Подання декларацій здійснюється згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб., уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вастановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. За 2017 рік, лише 02.04.2018 року о 21-14 хв., тобто несвоєчасно (https://public.nazk.gov.ua/deklaration/ab4aeeb7-7bf4-49f2-8bea-ca9737f85abc).

У своїх поясненнях ОСОБА_1 пояснив, що він ознайомлений із Законом України «Про запобігання корупції» 31.10.2017 року, а також на початку лютого 2018 року в загальному відділені Департаменту ЖКГ ХМР йому особисто повідомлялося про необхідність подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік. Указану декларацію подано лише 02.04.2018 року. тому що в останні числа лютого місяця 2018 року він здійснив зміну своєї електронної поштової адреси, що зареєстрована на сайті «Меіl.ru» , на адресу на сайті «I.ua». Під час реєстрації нової адреси електронної пошти, ОСОБА_1 було необхідно звернутись до сервісного центру НАЗК для зміни електронної пошти. В результаті чого, на протязі березня місяця 2018 року, він намагався звернутись до сервісного центру НАЗК за допомогою телефонних дзвінків та направлення звернень на електрону пошту НАЗК, але відповіді він не отримував. Тільки 02.04.2018 нарешті він зміг додзвонитись до сервісного центру НАЗК, йому було змінено електронну адресу пошти, на яку прийшло повідомлення від сервісного центру НАЗК про зміну своєї електронної адреси.

Разом з цим, вказані ОСОБА_1 обставини щодо поважності причин несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік спростовуються наступними доводами.

Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктам декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації—3 місяці.

Так, 30.10.2017 ОСОБА_1 під особистий підпис попереджено про вимоги Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі щодо строків та порядку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.

Указ Президента України від 15.05.2017 № 133/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28.04.2017 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», який обмежив доступ до окремих поштових серверів у домені.ru., набрав чинності з 17.05.2017 та був опублікований на загальнодоступних сайтах в мережі Інтернет та доведений до відома громадянам України через 3ML

Згідно з рекомендації суб'єктам декларування до чергового етапу електронного декларування в Україні, опублікованими на початку січня 2018 року на загальнодоступному сайті НАЗК (https ://nazk. gov.ua/rekomendaciyi-do-chergovogo-etapu-elektronnogo-deklaruvannya), ОСОБА_1., як суб'єкт декларування, повинен був своєчасно перевірити адресу своєї електронної поштової скриньки, яка вказана ОСОБА_1 у персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та перевірити термін дії та працездатність свого електронного цифрового підпису (ЕЦП) для роботи з Реєстром та своєчасно вчинити дії, зазначені у п. 1 вказаних Рекомендацій.

Водночас, достовірно знаючи про обов'язок своєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, про використання ним у спілкування з НАЗК електронної пошти з російським доменем ОСОБА_1 своєчасно не перевірив адресу своєї електронної поштової скриньки, яка вказана ним у персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

Згідно з даними АЦСК інформаційно-довідкового департаменту ДФС ОСОБА_1 отримав електронний цифровий підпис терміном дії з 26.03.2018 до 26.03.2020.

Відповідно до листом Херсонської міської ради від 13.12.2018 №8-13057-9112 ОСОБА_1 як посадова особа має доступ до мережі Інтернет та займає робоче місце, оснащене комп'ютерною технікою. На лікарняному, у відпустці чи відрядженні у період часу з 01.01.2018 по 01.04.2018 ОСОБА_1 не перебував.

Також відповідно до пояснень ОСОБА_1 щорічну декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік він подав зі свого домашнього комп'ютера за адресою м. Херсон, пров. Білозерський 33, за якою надаються послуги доступу до мережі Інтернет ТОВ «Укрком».

Згідно з даними НАЗК щодо послідовності дій користувача в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 у Реєстрі (лист Національного агентства з питань запобігання корупції № 44-01/52356/18 від 08.11.2018), останнім у період з 01.01.2018 по 31.03.2018 жодних дій, направлених на щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік не робилося.

Відповідно до листа ДП «Українські спеціальні системи» від 05.05.2018 № 07-553 близького 9:00 год. 02.01.2018 виявлено помилки при спробі авторизації в Реєстрі. Належне безперебійне функціонування реєстру забезпечено з 09:50 год. 02.01.2018.

Близько 12:00 год. 15.03.2018 Реєстр не функціонував (фіксувалися помилки доступу до сайту, помилка шлюзу 502), доступ до усіх компонентів системи був відсутній. О 12:40 15.03.2018 роботу Реєстру відновлено.

Починаючи з указаного часу по 01.04.2018 складова частина для подання електронних документів ІТС Реєстр функціонувала у штатному режимі (без збоїв).

Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1 для своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Вище викладене також свідчить про відсутність поважних причин щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається

вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Об'єктивна сторона частини 1 статті 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, суб'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у формі непрямого умислу полягає у тому, що ОСОБА_1 своєчасно був обізнаний про вимоги фінансового койтролю, зокрема необхідні терміни подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік та ознайомлений з вимогами фінансового контролю, згідно з Законом України «Про запобігання корупції», оскільки декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подається не вперше, оскільки ОСОБА_1 успішно 18.07.2017 подано декларацію кандидата на посаду спеціаліста І категорії відділу екології департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради.

Указане також свідчить, що ОСОБА_1 достовірно знав про строки, алгоритм необхідних дій в Реєстрі для успішного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, був попереджений про обмеження та наслідки невиконання вимог фінансового контролю, але свідомо припускав їх настання.

Відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог ст. 22 КУпАП.

Таким чином, ОСОБА_1, обіймаючи станом на 31.12.2017 посаду спеціаліста І категорії відділу екології департаменту ЖКХ Херсонської міської ради, будучи суб'єктом декларування та відповідальності відповідно до ст. 1, п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно (02.04.2018 о 21:14 год. (https://public.nazk.gov.ua/declaration/ab4aeeb7-7bf4-49f2-8bea-ca9737f85abc) без поважних причин, маючи фізичні та технічні можливості, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Отже, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

В судове засідання правопорушник з»явився, свою провину визнав.

Прокурор в судовому засіданні підтримав складений протокол та просив ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст 172-6 КУпАП.

Вина порушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 65/2019 від 27.03.2019 року, інформацією Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; щорічною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік ОСОБА_1; поясненням ОСОБА_1; поясненням ОСОБА_1; договором № 5843 на абонентське обслуговування в мережі від 02.02.2018 року; відомостями з АЦСКІДД ДФС щодо отримання ОСОБА_1 ЕЦП; копією листа НАЗК від 08.11.2018 № 44-01/52356/18; копією листа НАЗК від 27.11.2018 №44-01/56921/18; копією листа НАЗК від 30.05.2017 №95-17/173/5/17; копією листа НАЗК від 02.03.2017 №93-05/4886/17; копією листа ДП «УСС» від 18.01.2018 №07-83; копією листа ДП «УСС» від 05.05.2018 №07-553; копією листа ДП «УСС» від 19.02.2019 №07-363; іншими матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.

Таким чином, вина правопорушника у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, доказана повністю. Обставин, що обтяжують чи пом’якшують відповідальність, судом не встановлено. Обираючи правопорушнику вид стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан. На підставі викладеного суд вважає, що стягнення повинно бути обрано у вигляді штрафу.

Крім того, в силу ст.40-1 КУпАП, стягненню з особи, на яку накладено стягнення, підлягає судовий збір.

Керуючись ст.33-35, 40-1, 172-20, 283, 284 КУпАП, суд –

п о с т а н о в и в :

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 850,00 грн. (Штраф перерахувати на Р/р 31116106021002 Одержувач – ГУК у м Херсон /м Херсон /21081100 Код отримувач( ЄДРПОУ) – 37959779 Назва банку – Казначейство України (ЕАП) Код банку (МФО) – 899998. Призначення платежу: штрафи у сфері громадської безпеки).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 384,20 грн. (УК у м Херсоні /м Херсон/22030101, код за ЄДРПОУ 37959779 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 31210206021002).

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та з цього часу її може бути звернено до виконання протягом трьох місяців.

Постанова набирає чинності ______року.

Суддя: Н.В.Стамбула