
Дата документу 27.03.2019
Справа № 334/3824/18
Провадження № 2/334/725/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
27 березня 2019 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Турбіної Т.Ф., при секретарі Лиходід А.В., розглянувши в судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2019 року позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги, в обґрунтування якого зазначив, що на підставі заяви та декларації про доходи і майновий стан відповідачки від 28.11.2016 року на обліку в УПСЗН ЗМР по Дніпровському району знаходилась справа по призначенню державної допомоги сім’ям з дітьми (на дітей одиноким матерям) та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї, призначеної відповідачці, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
На підставі Рішення про призначення допомоги малозабезпеченій сім’ї від 06.12.2016 року. Управлінням була призначена допомога з 01.11.2016 року по 31.11.2016 року у розмірі 2467,93 грн., з 01.12.2016 року по 30.04.2017 року у розмірі 2765,91 грн., а також відповідачці було призначено допомогу як одинокій матері з 01.11.2016 року по 30.11.2016 року у розмірі 1142,25 грн., з 01.12.2016 року по 30.04.2017 року у розмірі 1300,25 грн.
22.06.2017 року відповідачка повторно подала заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та про призначення державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника. В декларації зазначила, що вона отримує допомогу при народженні дитини, допомогу одинокій матері, допомогу малозабезпеченій сім’ї та аліменти, які сплачує батько дитини, інших видів доходу зазначено не було.
У зв’язку з вищевказаним, 26.06.2017 року Управлінням було прийняло рішення, на підставі якого ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога дитині померлого годувальника з 05.03.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 1247,00 гри. та з 01.05.2017 по 18.09.2019 року у розмірі 1312,00 грн. та соціальна допомога малозабезпеченій сім’ї з 01.06.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 1971,51 грн.
З огляду на вищевказане, у зв’язку з переходом на іншу виплату (з допомоги одиноким матерям на державну соціальну допомогу дитині по втраті годувальника) відповідачка отримала подвійні нарахування державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника за березень - квітень 2017 року, у зв’язку з чим відповідачці було надмірно виплачено кошти державної допомоги з 04.03.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 2474,67 грн. (березень - 1174,42 грн., квітень 1300,25 грн.)
17.07.2017 року Управлінням на адрес ОСОБА_1 було направлено повідомлення про повернення переплаченої суми 2474,67 грн. та надано строк для добровільного її повернення до 20.08.2017 року, яке останньою залишено без реагування., у зв’язку з чим позивач вимушений був звернутись до суду з позовною вимогою про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги.
В зв’язку з вищевикладеним, позивач просить суд стягнути з відповідачки суму надмірно перерахованої допомоги в розмірі 2474,67 грн., а також сплачений судовий збір у розмірі 1762,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі. Не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачка у судове засідання не з’явилась, причини неявки суду не повідомила, заперечень на позов не надала, з заявою про розгляд справи у її відсутність до суду не зверталась, про час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Судом були використані всі можливі способи сповіщення відповідачки про час та місце розгляду справи, але вони виявилися марними. Неявка в судове засідання відповідачки, судом розцінюється, як зловживання процесуальними правами та намагання затягнути розгляд справи.
Суд, за згодою представника позивача, вважає можливим провести заочний розгляд справи, на підставі матеріалів справи, у відповідності з ч.4 ст. 223 ЦПК України за відсутністю відповідачки.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, 20.02.1981року народження (ІПН26254501272485), яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в УПСЗН ЗМР по Дніпровському району, де знаходиться її справа по призначенню державної допомоги як дитині померлого годувальника та соціальна допомога малозабезпеченій сім’ї .
З матеріалів справи вбачається, що на підставі заяви та декларації про доходи і майновий стан відповідачки від 28.11.2016 року на обліку в УПСЗН ЗМР по Дніпровському району знаходилась справа по призначенню державної допомоги сім’ям з дітьми (на дітей одиноким матерям) та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї, призначеної ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.
На підставі Рішення про призначення допомоги малозабезпеченій сім’ї від 06.12.2016 року. Управлінням була призначена допомога з 01.11.2016 року по 31.11.2016 року у розмірі 2467,93 грн., з 01.12.2016 року по 30.04.2017 року у розмірі 2765,91 грн., а також відповідачці було призначено допомогу як одинокій матері з 01.11.2016 року по 30.11.2016 року у розмірі 1142,25 грн., з 01.12.2016 року по 30.04.2017 року у розмірі 1300,25 грн.
22.06.2017 року відповідачка повторно подала заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та про призначення державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника. В декларації зазначила, що вона отримує допомогу при народженні дитини, допомогу одинокій матері, допомогу малозабезпеченій сім’ї та аліменти, які сплачує батько дитини, інших видів доходу зазначено не було.
Постановою КМУ від 08.08.2017 року № 611 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 року № 261» внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 року № 261 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд» та встановлено, що особа, якщо протягом трьох місяців з дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів від 18.08.2017 року № 611 звернулася за призначенням державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника, допомога призначається з дня набрання чинності Законом України від 07.02.2017 року № 1836-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо надані я допомоги дітям померлого годувальника» (05.03.2017), але не раніше дня, що настає за днем смерті годувальника.
Згідно долученої до позову копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_2, який згідно свідоцтва про народження 1-ЖС № 000663, виданого 01.11.2001 року Богданівською сільською радою Чернігівського району Запорізької області є батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 - помер. У вказаному свідоцтві матір’ю дівчинки зазначено відповідачку по справі – ОСОБА_1.
У зв’язку з вищевказаним, Керуючись Постановою КМУ від 08.08.2017 року № 611 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 року № 261», 26.06.2017 року Управлінням було прийняло рішення, на підставі якого ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога дитині померлого годувальника з 05.03.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 1247,00 гри. та з 01.05.2017 по 18.09.2019 року у розмірі 1312,00 грн. та соціальна допомога малозабезпеченій сім’ї з 01.06.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 1971,51 грн.
З огляду на вищевказане, у зв’язку з переходом на іншу виплату (з допомоги одиноким матерям на державну соціальну допомогу дитині по втраті годувальника) відповідачка отримала подвійні нарахування державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника за березень - квітень 2017 року, у зв’язку з чим відповідачці було надмірно виплачено кошти державної допомоги з 04.03.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 2474,67 грн. (березень - 1174,42 грн., квітень 1300,25 грн.)
17.07.2017 року Управлінням на адрес ОСОБА_1 було направлено повідомлення від 14.07.2017 року № 03-07/5692 про повернення переплаченої суми 2474,67 грн. та надано строк для добровільного її повернення до 20.08.2017 року, але станом на час звернення з позовом до суду надміру виплачені кошти відповідачкою не повернені.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та законні, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідачки підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 1762,00 гривень.
Керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 280-284 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованих державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, 20.02.1981року народження (ІПН НОМЕР_1), яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (р/р 35412018078420, ГУДКСУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37573796, МФО 813015) надміру перерахованої допомоги у розмірі 2474,67 грн. (дві тисячі чотириста сімдесят чотири гривні 67 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5 (ІПН НОМЕР_1), яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (р/р 35412018078420, ГУДКСУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37573796, МФО 813015) судовий збір у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.).
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Турбіна Т. Ф.