Рішення № 81089976, 08.04.2019, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
345/4162/17
Номер документу
81089976
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №345/4162/17

Провадження № 2-а/345/3/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.04.2019 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючої-судді Кардаш О.І., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дії та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, -

встановив :

ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, вимоги якого мотивує наступним. Так, він є пенсіонером ОВС України, звільнений у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років в званні підполковник міліції з посади начальника УБОЗ УМВС в області, яка прирівняна до посади начальника відділу, що входить до управління. 09.06.2010 йому призначено пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 23.06.2010. При цьому, при обчисленні пенсії позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не враховано діючі розміри грошового абезпечення для колишніх працівників ОВС України, а також не враховано суми грошової допомоги при звільненні з УМВС та індексації грошового забезпечення. 24.11.2017 ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії з 01.01.2016 на підставі ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також постанови КМУ від 11.11.2015 №988 та наказу МВС від 06.04.2016 №260. Однак, відповідачем у задоволенні вказаної заяви було відмовлено. У зв'язку з цим, позивач просить визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату призначеної йому пенсії відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Нацональної поліції», зобов'язати відповідача здійснити відповідний перерахунок та виплату із врахуванням індексації грошового забезпечення починаючи з 01.01.2012 без обмеження граничного розміру та на вказаних умовах здійснювати її подальшу виплату, а також встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Від начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області Павлюк Н.М. до суду надійшло письмове заперечення (відзив) згідно якого в задоволенні позову просить відмовити. Зокрема зазначив, що у зв'язку з відсутністю фінансового забезпечення з Державного бюджету Україниу відповідача відсутні підстави для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу. Також, вказав, що індексація не входить до переліку додаткових видів грошового забезпечення, граничний розмір пенсії з 01.01.2017 визначено законодавством України, який не може перевищувати 10740 грн. В доданих поясненнях представника відповідача також зазначено, що визначення грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії не входить до функцій ГУ ПФУ в області. Окрім цього, довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 24.11.2017 не є підставою для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області

Здійснено перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 20.03.2018 та проведено відповідний перерахунок з 01.01.2016, а 05.04.2018 здійснено виплату донарахованих коштів за січень-березень 2018. Також відповідачем 05.01.2019 здійснено виплату донарахованих коштів за січень-грудень 2018 разом з виплаченою пенсією за січень 2019.

Також, відповідач зазначив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України.

Від позивача до суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання рішення законної сили рішеня у спраі № 809/1864/17, яке судом задоволено, а провадження поновлено ухвалою Калуського міськрайонног суду Івано-Франківської області від 19.03.2019.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_2.є пенсіонером ОВС України, звільнений у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років в званні підполковник міліції з посади начальника УБОЗ УМВС в області, яка прирівняна до посади начальника відділу, що входить до управління (а.с. 8). 09.06.2010 йому призначено пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 23.06.2010 та протоколом за пенсійною справою (а.с. 12, 8).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2019 в задоволенні позову ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено (а.с. 45-49).

Поряд з цим, вимогами ч. 3 ст. 291 КАС України передбачено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Пз/9901/8/18 від 01.02.2018 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18 провадження №820/6514/17, ухваленим 15.02.2018, та яке набрало законної сили 17.03.2018, позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Згідно зі змісту вказаного рішення, Верховним Судом визначено такі ознаки цієї типової справи: 1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ"; 2) відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу; 3) предмет спору: бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 1 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Абзацами 56 та 57 вказаного рішення встановлено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 1 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 1 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №0903001754 (МВС) від 04.04.2019, грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача становить: посадовий оклад - 3100, 00 гривень, оклад за військовим званням - 2200, 00 гривень, процентна надбавка за вислугу років (40%) - 2120, 00 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 465, 00 грн. та премія - (10, 79 %) - 850, 79 грн.

Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що набрала чинності 02.12.2015, якою встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Керуючись, серед іншого, Постановою №988, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області сформовано та направлено до Головного управління ПФУ в області довідку №99 від 24.11.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, станом на 01.01.2016 (а.с.11).

Згідно із вказаною довідкою, розмір грошового забезпечення позивача в загальному становить 7831, 84 гривень: посадовий оклад - 3 100,00 гривень; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2 200,00 гривень; надбавка за стаж служби (35%) - 1855, 00 гривень; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465, 00 гривень; премія (2, 78%) - 211, 84 гривень.

Як зазначено позивачем у позовній заяві, у зв'язку із не проведенням відповідачем перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки останній у звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, відповідно вимог Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (а.с. 9).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом №1155/А-15 від 28.11.2017, повідомило позивача про те, що з урахуванням виданої відомством довідки про розмір грошового забезпечення питання щодо проведення перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв'язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988, буде розглянуто без його особистого звернення і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.10).

Судом встановлено, в день ухвалення Верховним Судом постанови у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), Міністерство внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 №3261/05/22-2018 надано оновлене роз'яснення про те, що надбавки, доплати, підвищення та премії для перерахунку пенсії враховуються відповідно до Постанови №988 у середніх розмірах, які фактично виплачені за січень 2016 року за відповідною посадою в Національній поліції.

У зв'язку із вказаним, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області у відношенні до позивача оформлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за січень 2016 року. Розмір грошового забезпечення позивача в загальному визначено в сумі 8442, 20 гривень.

Оцінюючи наведені сторонами аргументи, суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII, Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 за №3477-IV, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 за №988, постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (, наказу Міністерства внутрішніх справ України за №260 від 06.04.2016 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із спеціальними умовами навчання", інших законів та підзаконних нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.

Досліджуючи доводи позивача про протиправність бездіяльності Головного управління ПФУ в області, яка виразилась у не здійсненні перерахунку та виплаті пенсії позивачу відповідно до вимог Закону №900-VIII, статті 63 Закону №2262-XII та Постанови №988, з огляду на відсутність коштів, суд виходить із такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, в редакції від 01.01.2016, чинній на момент отримання позивачем права на перерахунок пенсії, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 1 Постанови №988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У відповідності до Закону №900-VIII, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII доповнено абзацом другим такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб".

Вищевказані зміни до Закону №580-VIII набрали чинності 29.12.2015.

Відповідно до статті 102 цього ж Закону, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Оскільки станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських було більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії ОСОБА_2 як колишньому працівнику органів МВС України, грошове забезпечення поліцейських, яке, за розміром є більшим, ніж колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі Постанови №988.

Особливості проведення перерахунку пенсій встановлено Порядком №45, відповідно до пунктів 1, 2, 3 якого, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі по тексту також - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі по тексту також - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Суд вважає твердження відповідача про розгляд питання щодо проведення позивачу перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв'язку із набранням чинності Постановою №988 без особистого звернення позивача та лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, помилковим та таким, що суперечить правовим висновкам висловленим Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018, з огляду на таке.

Відповідно до статті 8 Закону №2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з статтею 10 зазначеного Закону, обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Частинами 1 та 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (надалі по тексту також - Суд, ЄСПЛ).

Частиною 1 статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV (в редакції від 02.12.2012) суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, відповідно до якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005, в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі №21- 44а10).

Така правова позиція висвітлена в рішенні Верховного Суду по зразковій справі №820/6514/17 від 15.02.2018, а також у рішеннях Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

З огляду на зазначені положення, та враховуючи наявність законних підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2, відповідно до Закону №900-VIII, суд вважає посилання відповідача на відсутність фінансування як на підставу невиконання покладених на нього функцій, необґрунтованим та недопустимим.

Стосовно доводів про застосування строків звернення до суду, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що КАС України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а також строки перерахунку та виплати пенсій - є Закон №2262-ХІІ.

Частиною 3 статті 51 цього Закону визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою №988 та Законом №900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, саме з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на якого покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому, право позивача на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежене будь-яким строком у силу вимог частини 3 статті 51 Закону України №2262-ХІІ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги ОСОБА_2 про визнання неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії згідно із вимогами Закону №900-VIII, статті 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України №988.

Суд звертає увагу на те, що Постановою №988 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством (пункт 5).

Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені відповідачем до виданої позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.03.2018.

Враховуючи висновок Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18 №802/2196/17-а, а також те, що у відповідності до Постанови №988, надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, то згідно із вимогами абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, правових підстав для її включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_2 суд не вбачає.

Як наслідок, підлягають задоволенню позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії із врахуванням індексації грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.

Доказів на спростування таких висновків суду Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при розгляді справи не надало.

Відтак, адміністративний позов підлягає до задоволення.

Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесені ними судові витрати при розгляду даної справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу таких витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 122, 139, 241-246, 255, 263, 290, 291, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Нацональної поліції».

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Нацональної поліції» , №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до Постанови КМУ від 09.03.2006 № 268» із врахуванням індексації грошового забезпечення починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру та на вказаних умовах здійснювати її подальшу виплату.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановити строк подання зазначеного звіту - 10 (десять) днів після набрання постановою законної сили.

Постанову в частині стягнення суми пенсії за один місяць допустити до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до восьмого апеляційного адміністративного суду, що включає Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Рівненську та Тернопільську область з місцезнаходженням у місті Львові шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний термін з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Суддя: