Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 листопада 2009 року 15:23 № 2а-9992/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Сулім А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Снейк»(далі позивач)
до Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києв
(далі - відповідач)
третя особа 1Державна податкова адміністрація у місті Києві
третя особа 2Державна податкова адміністрація України
провизнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових)
санкцій у розмірі 406 733,95 грн.
За участю представників
від позивачаКостюшко І.В. (протокол зборів засновників підприємства)
від відповідачаБойко І.І. (за довіреністю)
від третьої особи 1Онуфрійчук В.А. (за довіреністю)
від третьої особи 2Онуфрійчук В.А. (за довіреністю)
Спеціаліст Волошаненко С.Д. (паспорт) Обставини справи:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Снейк»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва про визнання недійсним рішення від 19 січня 2009 року № 0000282305 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Вказаним рішення за несвоєчасне оприбуткування готівки в книзі обліку розрахункових операцій (далі КОРО) на підставі Z-звітів реєстратора розрахункових операцій (далі РРО) на суму 80746,79 грн. до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 403733,95 грн.
Позовні вимоги мотивуються тим, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки при його прийнятті відповідачем не враховано того, що на момент перевірки органами державної податкової служби згідно з технічними характеристиками електронних приладів часова фіксація розрахункових операцій касового апарата та компютера не були синхронізовані і дані касового апарату на декілька хвилин випереджали дані компютера, внаслідок чого фіскальні звіти були зняті на початку наступної доби, хоча насправді все відбувалось в межах однієї доби.
Крім того, позивач оскаржив рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в адміністративному порядку до Державної податкової адміністрації в м.Києві, а потім до Державної податкової адміністрації України. Однак, в строки, встановлені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідь позивачеві за результатами розгляду вищевказаної скарги не надійшла, тому останній вважає, що таким чином скарга вважається задоволеною.
Представник відповідача щодо позову заперечив, стверджуючи про правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, оскільки перевіркою було встановлено порушення позивачем пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637.
Представник третіх осіб вважає позов необґрунтованим з підстав, зазначених відповідачем.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 12 листопада 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін та третіх осіб, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
25 жовтня 2008 року Державною податкової інспекцією у Голосіївському районі міста Києва проведено перевірку щодо дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт від 25 жовтня 2008 року № 6673/26/58/23/31350680.
На підставі зазначеного акта Державною податковою інспекцією у Соломянському районі м.Києва відповідачем прийнято рішення від 19 січня 2008 року № 0000282305 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 403733,95 грн. за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) готівки в розмірі 80746,79 грн. у касах.
Розмір штрафної (фінансової) санкції 403733,95 грн. складає пятикратний розмір неоприбуткованої суми 5 х 80746,79 грн.
Як вбачається з матеріалів перевірки, штрафні санкції до позивача застосовано за порушення вимог пункту 9 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та підпункту 2.6 пункту 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 12 грудня 2004 року № 637.
Перевіркою встановлено, що позивачем не забезпечено своєчасне оприбуткування готівки в КОРО за період з 25 квітня 2008 року по 31 серпня 2008 року на загальну суму 80746,79 грн., а саме:
- згідно із звітом від 25.04.08 № 514 сума розрахунків склала 7438,78 (запис в КОРО 24.04.08);
- згідно із звітом від 05.05.08 № 524 сума розрахунків склала 4452.81 грн. (запис в КОРО 04.05.08);
- згідно із звітом від 18.05.08 № 537 сума розрахунків склала 4164,56 грн. (запис в КОРО 17.05.08);
- згідно із звітом від 15.07.08 № 595 сума розрахунків склала 3282,95 (запис в КОРО 14.07.08);
- згідно із звітом від 18.07.08 № 598 сума розрахунків склала 7435,77 грн. (запис в КОРО 17.07.08);
- згідно із звітом 25.07.08 № 605 сума розрахунків склала 8008,04 грн. (запис в КОРО 24.07.08);
- згідно із звітом 27.07.08 № 607 сума розрахунків склала 4427.08 грн. (запис в КОРО 26.07.08);
- згідно із звітом від 31.07.08 № 611 сума розрахунків склала 5430,57 грн. (запис в КОРО 30.07.08);
- згідно із звітом від 05.08.08 № 616 сума розрахунків склала 6634,33 грн. (запис в КОРО 04.08.08);
- згідно із звітом від 08.08.08 № 619 сума розрахунків склала 7569,53 (запис в КОРО 07.08.08)
- згідно із звітом від 16.08.08 № 627 сума розрахунків склала 9090,51 грн. (запис в КОРО 15.08.08);
- згідно із звітом від 20.08.08 № 631 сума розрахунків склала 6805,74 грн. (запис в КОРО 19.08.08);
- згідно із звітом від 31.08.08 № 642 сума розрахунків склала 6006,12 грн. (запис в КОРО 30.08.08).
Позивач заперечує факт неоприбуткування готівки у день її надходження, стверджуючи, що оприбуткування відбувалось у день її надходження. Таке твердження обґрунтовується тим, що на момент перевірки згідно з технічними характеристиками електронних приладів часова фіксація розрахункових операцій касового апарата та компютера не були синхронізовані і дані касового апарату на декілька хвилин випереджали дані компютера, через те фіскальні звіти були зняті на початку наступної доби.
Згідно з актами технічного стану РРО від 26 серпня № 12/41-09 та 27 жовтня 2009 року № 12/95-08, складеного Центром сервісного та технічного обслуговування техніки та програмного забезпечення «Арт Софт», та згідно з поясненнями, наданими в судовому засіданні, спеціалістом цього Центру - сервісного інженера ОСОБА_1 вищевикладене обґрунтовується неконтактом у кабелі підключення РРО до розєму компютера. Ця причина обумовила невідповідність чеків і проведеного товару в компютері та невідповідність щодо часової фіксації в КОРО.
Суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно з пунктом 9 статті 3 названого Закону субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 9 (далі Положення).
Відповідно до пункту 1.2 Положення оприбуткування готівки це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно з підпунктом 2.6 пункту 2 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Указом Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»(далі Указ) передбачено відповідальність юридичних осіб всіх форм власності, фізичних осіб громадян України у вигляді штрафу за порушення норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України.
Так, відповідно до абзацу 3 статті 1 Указу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу у пятикратному розмірі не оприбуткованої суми. У відповідності до статті 2 Указу штрафні санкції застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем несвоєчасно оприбутковувалась готівка, отримана у звязку з проведенням готівкових розрахунків із застосуванням РРО.
Суд не бере до уваги доводи позивача про те, що згідно з технічними характеристиками електронних приладів часова фіксація розрахункових операцій касового апарата та компютера позивача на час проведення перевірки не була синхронізована, внаслідок чого фіскальні звіти були зняті на початку наступної доби, тоді як насправді це було в межах однієї доби.
Перевіркою 25 жовтня 2008 року було виявлено порушення оприбуткування готівки позивача, що мало місце у період з 25 квітня по 31 серпня 2008 року. Суд вважає, що упродовж цього часу позивач мав можливість і повинен був виявити неполадки в роботі касового апарату та компютера та усунути їх з метою уникнення порушень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, але не більше 72 годин (7 робочих днів) здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосування належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.
Водночас не заслуговують на увагу доводи позивача про те, що оскаржуване рішення відповідача необхідно вважати скасованим з огляду на те, що скарги на це рішення, подані позивачем в адміністративному порядку до Державної податкової адміністрації в м.Києві та Державної податкової адміністрації України, останніми в строки, встановлені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»не розглянуті.
Такі доводи спростовуються тим, що до сфери правовідносин, врегульованих цим Законом не належать питання, повязані із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, веденням касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) та роботи з готівкою. Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Беручи до уваги викладене суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваного рішення та відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 158-163 КАС України Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 КАС України набирає законної після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
СуддяВласенкова О.О.
Дата складення та підписання постанови у повному обсязі 20 листопада 2009 року.