
Справа №461/1140/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2019 року Галицький районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Фролової Л.Д.,
за участі:
секретаря судового засідання Збожної О.Р.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача. Свої вимоги обґрунтував тим, що 08 лютого 2019 р. поліцейським Сокальського відділення поліції Червоноградського ВП Головного управління Національної поліції у Львівській області відносно нього було складно постанову НК № 941655 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП. У постанові поліцейським було зазначено, що 08 лютого 2019 р., о 17 год. 50 хв., у м. Сокаль, водій ОСОБА_1, керуючи автомобілем «Skoda Kapid», номерний знак АА9067Т, здійснюючи поворот з вулиці Шептицького на вул. Львівську не увімкнув правий покажчик повороту.
Позивач зазначає, що постанова про адміністративне правопорушення є протиправною та підлягає скасуванню з наступних підстав. Під час розгляду справи працівником поліції не досліджено всіх обставин події правопорушення, при винесенні постанови не враховано пояснень позивача, не надано доказів порушення ним правил дорожнього руху, передбачених ст. 251 КУпАП.
Просить суд скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення, а провадження у справі закрити, у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні до викладених у ньому та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 19 лютого 2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд дійшов наступного висновку.
За змістом статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії НК № 941655 від 08 лютого 2019 року, складеної поліцейським Сокальського відділення поліції Червоноградського ВП Головного управління Національної поліції у Львівській області позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 425,00 грн.
В оскаржуваній постанові вказується, що 08 лютого 2019 р., о 17 год. 50 хв., у м. Сокаль, водій ОСОБА_1, керуючи автомобілем «Skoda Kapid», номерний знак АА9067Т, здійснюючи поворот з вулиці Шептицького на вул. Львівську не увімкнув правий покажчик повороту, чим порушив п. 9.2. б Правил дорожнього руху (далі – ПДР), за що був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП /а.с. 2/.
Відповідальність за ч.2 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) настає у виді штрафу за порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів.
Згідно з п.п. 9.2. б Правил дорожнього руху України водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку, зокрема, перед перестроюванням, поворотом або розворотом.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Згідно з ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 24 постанови ПВС України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» зміст постанови повинен відповідати вимогам, передбаченим статтями 283, 284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно зазначити докази, на яких базується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач після зупинки його автомобіля працівниками поліції заперечував, що ним було вчинено правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП, вказуючи на те, що він ПДР не порушував.
Незважаючи на це, до постанови не додані пояснення ОСОБА_1, який заперечував факт вчинення ним правопорушення, не представлено доказів, які б свідчили про вчинення позивачем порушення правил дорожнього руху. Доводи позивача про непричетність до вчинення інкримінованого йому правопорушення відповідачем були проігноровані, не спростовані будь-якими доказами при розгляді справи про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відеозапис події, яка мала місце 08 лютого 2019 року відповідачем в судове засідання не надано.
Так, єдиним доказом вчинення позивачем адміністративного правопорушення є оскаржувана постанова по справі про адміністративне правопорушення, в якій зафіксовано порушення водієм правил дорожнього руху.
Однак, суд вважає, що зазначена постанова є саме предметом спору між сторонами та не може розглядати як доказ за відсутності інших доказів на підтвердження обставин вказаних в оскаржуваній постанові.
Суд приймає до уваги твердження позивача, що при винесені постанови по справі про адміністративне правопорушення відповідачем не були з’ясовані всі обставини, та не надано фото чи відеофіксацію правопорушення до постанови.
Склад адміністративного правопорушення обов'язково має містити наступні ознаки: об'єкт правопорушення, суб'єкт правопорушення, об'єктивна та суб'єктивна сторони правопорушення.
Відсутність одного із вищезазначених елементів в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вказує на відсутність складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, відповідачем не доведено наявність об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП в діях ОСОБА_1
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв’язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про протиправність постанови у справі про адміністративне правопорушення, необхідність скасування такої та закриття провадження у справі.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України витрати по сплаті судового збору необхідно компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 241-246, 286 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 – задовольнити.
Скасувати постанову поліцейського Сокальського відділення поліції Червоноградського ВП Головного управління Національної поліції у Львівській області серії НК № 941655 від 08 лютого 2019 року у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 122 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення – закрити.
Рішення ухвалене в нарадчій кімнаті, в судовому засіданні 05 квітня 2019 року проголошено його вступну та резолютивну частини.
Повний текст рішення складений 09 квітня 2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення або з дня отримання копії рішення.
Суддя Л.Д. Фролова