
Справа № 761/27054/18
Провадження № 2/761/1752/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2019 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:
головуючого судді: Савицького О.А.,
при секретарі: Ющенко Я.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби зовнішньої розвідки України про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на квартирному обліку,
в с т а н о в и в:
В липні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м.Києва з позовом до Служби зовнішньої розвідки України, згідно з яким просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення житлово-побутової комісії СЗР України від 28.12.2916 року, оформлене протоколом №6/2016; поновити його на квартирному обліку осіб, що потребують покрашення житлових умов СЗР України з 28.12.2016 року; стягнути з відповідача на його користь судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 28.12.2016 року на засіданні Житлово-побутової комісії СЗР України було прийнято рішення про зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку відповідно до п.26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень в УРСР №470 від 11.12.1984 року.
Разом з тим, на думку позивачки, вказане рішення Житлово-побутової комісії СЗР України від 26.12.2016 року, оформлене протоколом №6/2016, є незаконним, в силу вимог ст. ст. 39, 40 ЖК України, та п.п. 3, 3.10, 3.12, 3.13 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2016 року за №1081.
Ухвалою від 02.08.2018 року відкрито провадження у цивільній справі за вказаним позовом, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
18.09.2018 року на адресу суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, згідно змісту якого останній просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, оскільки на даний час, з огляду на положення пункту першого частини другої статті 40 Житлового кодексу України та підпункту 1 пункту 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укропрофради від 11.12.1984 року за №470 (надалі - Правила), не має правових підстав для перебування на квартирному обліку в СЗР України, а саме: позивач забезпечений за рахунок держави житлом для постійного проживання в трикімнатній квартирі в м.Одеса житловою площею 51,9 кв.м.
Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо позову заперечував з підстав, викладених у відзиві.
Вислухавши представника відповідача, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що позивач проходив військову службу у СЗРУ у період з 21.11.2014 року по 30.06.2017 року( згідно наказу Голови СЗРУ від 27.11.2014 року №833-ОС позивача було прийнято з 21.11.2014 року на військову службу до СЗРУ; згідно із наказом т.в.о. Голови СЗРУ від 22.06.2017 року №125-ОС/Д виключено із списків особового складу військовослужбовців СЗРУ з 30.06.2017 року).
У період несення ним військової служби у СЗРУ (з 21.11.2014 року по 30.06.2017 року), Позивача рішенням житлово-побутової комісії СЗРУ, що оформлене протоколом засідання житлово-побутової комісії СЗРУ №1/2015 від 27.03.2015, було зараховано на квартирний облік СЗРУ з 31.01.2011 року згідно із пунктом 26 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою KM України від 03.08.2006 року № 1081 (далі-Порядок №1081) (копія витягу з протоколу ЖПК про зарахування на облік додається).
Згідно із наказом т.в.о. Голови СЗРУ від 29.11.2016 року №221-ОС позивача було переміщено по службі до підрозділу СЗРУ з місцем дислокації - м. Одеса.
При цьому, згідно з довідкою від 10.01.2011 року №15, виданої КЕВ м. Одеси МОУ, ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку з 28.07.2004 року та був забезпечений окремою трикімнатною квартирою на весь склад родини з 4 осіб (копія довідки додається).
Згідно з розпорядженням виконавчого комітету Суворовської районної адміністрації від 28.12.2010 року № 857р вказана квартира, житловою площею 51,9 кв.м., (12,98 кв.м на одну особу), яка надана ОСОБА_1 із складом сім'ї 4 особи (він, дружина та два сини) була виключена зі складу службових(копія довідки додається).
У подальшому згідно розпорядження виконавчого комітету Суворовської районної адміністрації від 16.04.2013№ 177р особистий рахунок був відкритий на дружинну ОСОБА_2 Попередній особистий рахунок на вказану квартиру на ім'я ОСОБА_1 був закритий (копія довідки додається).
28.12.2016 року на засіданні Житлово-побутової комісії СЗР України було прийнято рішення про зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку відповідно до п.26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень в УРСР №470 від 11.12.21985 року.
Разом з тим, як вбачається зі змісту позовної заяви, підставами для звернення позивачки до суду з вказаним позовом слугувало те, що, на думку останнього, вищенаведене рішення Житлово-побутової комісії СЗР України, оформлене протоколом №6/2016, є незаконним, в силу вимог ст. ст. 39, 40 ЖК України, та п.п. 3, 3.10, 3.12, 3.13 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2016 року за №1081.
Так, як встановлено ст. 34 Житлового кодексу України, потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок; які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам; які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок; які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів; які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності; які проживають у гуртожитках. Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР. Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України.
За змістом положень ст. 37 Житлового кодексу України, облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію.
При цьому, згідно зі ст. 38 Житлового Кодексу України порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Отже, в даному випадку, порядок організації забезпечення та надання житлових приміщень військовослужбовцям - особам офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) СЗРУ, а також особам, звільненим з військової служби в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, врегульований Житловим кодексом України, а також Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року за №1081 (надалі - Порядок).
В свою чергу, згідно з п.26 Правил № 470 громадяни знімаються з квартирного обліку у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення).
Пунктом 26 Порядку №1081 передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла).
Пунктом 25 Правил № 470 передбачено, що установи, організації щороку в період з 1 жовтня по 31 грудня проводять перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Виявлені зміни вносяться в облікові справи громадян і книгу обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Зміни з питань, що належать до компетенції виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів, адміністрації підприємства, установи, організації (органу громадської організації) і профспілкового комітету, провадяться після прийняття рішень цими органами. Про внесені зміни заінтересованим особам направляється письмове повідомлення).
В той час, як згідно пунктів 2-3 постанови виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів і гірезидіуму обласної ради Федерації профспілок від 17.09.1991 №378 "Про внесення змін до постанови виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів і президіуму обласної ради профспілок від 16.01.1985 №52 "Про порядок надання житлових приміщень" зазначено, що житлові приміщення надаються громадянам у межах 13,65 кв.м. жилої площі на одного чоловіка, але не менше установленої середньої забезпеченості громадян жилою площею. Розмір середньої забезпеченості громадян жилою площею становить у населених пунктах області 8,5 кв.м. На квартирний облік приймаються громадяни, які потребують поліпшення житлових умов та займають житлову площу до 6 кв.м. включно на кожного члена сім'ї.
Крім того, статтею 40 Житлового кодексу визначено випадки, які слугують підставою до зняття громадян з обліку потребуючих поліпшення житлових умов. До них зокрема, законодавство відносить факт поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.
Пунктом 30 Порядку №1081 передбачено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Таким чином, зважаючи до викладеного, підставою до залишення на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, являється наявність у особи підстав до визнання її такою, що потребує поліпшення житлових умов (стаття 34 Житлового кодексу, пункт 13 Правил №470).
Натомість, як встановлено в судовому засіданні, на час звільнення з військової служби Позивач - ОСОБА_1, не мав статусу особи, що потребує поліпшення житлових умов, оскільки являвся особою, що забезпечена житлом у відповідності до вимог чинного законодавства.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Служби зовнішньої розвідки України про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на квартирному обліку слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-81, 89, 95, 141, 229, 258, 259, 263-266, 268, 273, 352, 354, п.п. 15.5 п.15 Розділу ХІІІ Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову до Служби зовнішньої розвідки України про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на квартирному обліку.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.
Повний текст рішення складено 01.03.2019 року.
Суддя: