
Справа № 296/1845/18
2/296/919/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" лютого 2019 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Сингаївського О.П.,
з участі секретаря судового засідання Четвертухи О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Житомира цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської міської ради про визнання права власності на новостворене майно,
ВСТАНОВИВ:
1 березня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Корольовського районного суду м. Житомира із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що являється власником нежитлового приміщення кафе в будинку АДРЕСА_1 загальною площею 71,40 кв.м., на підставі нотаріально посвідчених договорів дарування від 30.04.2002 та 17.09.2002. Рішенням міської узгоджувальної комісії від 01.08.2000, оформленого протоколом № 17 погоджено розміщення літнього майданчику-прибудови до зазначеного приміщення кафе. Управління житло-комунального господарства виконавчого комітету Житомирської міської ради народних депутатів листом від 09.08.2001 за № С-3-1-74 затвердило умови надання погодження на розміщення об'єкта дрібно роздрібної мережі торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування. Дані умови виконано в повному обсязі. Проектними організаціями розроблено необхідні будівельні креслення. Крім того, розміщення об'єкту погоджено з:
-Управлінням містобудування та архітектури Житомирської міської ради;
-Інспекцією з благоустрою міста;
-Міською санітарно-епідеміологічною станцією;
-Відділом торгівлі (громадського харчування та побутового обслуговування);
-Відділом земельних ресурсів;
-Самостійною воєнізованою пожежною частиною № 2;
-Управлінням державної автоінспекції.
В зв'язку з тим, що відповідач не визнає право власності за позивачем на новостворене майно, посилаючись на те, що надання погодження на розташування прибудови у вигляді літнього майданчику здійснювалось у 2001 році попередньому власнику кафе, позивач просить визнати за нею право власності на новостворене майно - приміщення № 1 (літер «а») площею 34,0 кв.м зі сходами, що прибудоване до належного їй приміщення кафе за адресою: АДРЕСА_1.
Ухвалою судді Короловського районного суду м. Житомира Бондарчука В.В. від 3 березня 2018 року було відкрито провадження у даній цивільній справі та призначено судове засідання.
13 квітня 2018 року до суду надійшов відзив Житомирської міської ради на позовну заяву ОСОБА_1
У зв'язку із закінченням терміну повноважень судді Бондарчука В.В. та відповідно до розпорядження в.о. керівника апарату суду від 19.06.2018, 19.06.2018 після проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи, справу було передано у провадження судді Сингаївського О.П., який ухвалою від 2 липня 2018 року прийняв її до свого провадження та призначив судове засідання.
Позивач в судове засідання не з'явилась, від її представника до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якому позов свого довірителя ОСОБА_2 підтримав з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача також в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності. З відзиву Житомирської міської ради вбачається, що відповідач визнає обставини надання у 2001 році погодження минулому власнику приміщення кафе на розташування прибудови у вигляді літнього майданчику, одночасно Житомирська міська рада не визнає такого права за самим позивачем (за новим власником).
З огляду на викладене, суд розглянув справу за відсутності сторін, на підставі наявних в справі доказів і дослідивши матеріали справи, задовольняє позов виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється власником нежитлового приміщення кафе в будинку АДРЕСА_1 загальною площею 71,40 кв.м., на підставі нотаріально посвідчених договорів дарування від 30.04.2002 та 17.09.2002.
Рішенням міської узгоджувальної комісії від 01.08.2000, оформленого протоколом № 17 погоджено розміщення літнього майданчику-прибудови до приміщення кафе по АДРЕСА_1.
Управління житло-комунального господарства виконавчого комітету Житомирської міської ради народних депутатів листом від 09.08.2001 за № С-3-1-74 затвердило умови надання погодження на розміщення об'єкта дрібнороздрібної мережі торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування. Дані умови виконано в повному обсязі. Проектними організаціями розроблено необхідні будівельні креслення.
Крім того, розміщення об'єкту погоджено з: Управлінням містобудування та архітектури Житомирської міської ради; Інспекцією з благоустрою міста; Міською санітарно-епідеміологічною станцією; Відділом торгівлі (громадського харчування та побутового обслуговування); Відділом земельних ресурсів; Самостійною воєнізованою пожежною частиною № 2; Управлінням державної автоінспекції.
З метою дотримання правил електро- та пожежної безпеки з КП «Житомирське комунально-тролейбусне управління» укладено договір на виконання робіт з проведення робіт по перенесенню кабельної лінії 10 кВт. Вартість оплачених послуг комунального підприємства становить 46 764,54 грн. Вказані обставини підтвердились копіями відповідної технічної документації.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на прибудову до належного їй приміщення - закладу громадського харчування (об'єкти нерухомості являють собою елементи інфраструктури, благоустрою, архітектури та містобудування) пред'явлено до територіальної громади м. Житомира в особі органу місцевого самоврядування - Житомирської міської ради, як уповноваженого представницького органу на здійснення повноважень у сферах затвердження містобудівної документації, планування території, організації забудови, благоустрою населеного пункту, здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, контролю за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, обліку відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю та державного нагляду за його використанням.
Згідно ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 42) ч.1 ст.26 Закону визначено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад на затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Пункт 7) абз. а) ст.30 Закону визначає повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку, так, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Пункт 21) абз. б) ст.30 Закону визначає делеговані повноваження на здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.
Крім того, пунктами 5) та 9) статті визначаються повноваження на облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням та облік нежилих приміщень на відповідній території незалежно від форм власності, внесення пропозицій їх власникам щодо використання таких приміщень для задоволення потреб територіальної громади;
Стаття 31 Закону визначає повноваження ради у галузі будівництва
1) організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах);
б) делеговані повноваження:
1) надання (отримання, реєстрація) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у випадках та відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності";
3) здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу;
Статтею 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що об'єктами містобудування на місцевому рівні є планувальна організація території населеного пункту, його частини (групи земельних ділянок) зі спільною планувальною структурою, об'ємно-просторовим рішенням, інженерно-транспортною інфраструктурою, комплексом об'єктів будівництва.
Суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Стаття 8 Закону визначає, що планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, на об'єкті будівельні роботи завершено. 13.11.2018 ОСОБА_1 одержано висновок судового експерта за результатами проведеної судової будівельно-технічної експертизи об'єкта нерухомості: приміщення № 1, за визнанням права власності на який я звернулась до суду.
Крім того, 01.10.2018 Житомирським ОМБТІ виготовлено технічний паспорт на об'єкт нерухомості.
Згідно висновку судового експерта об'ємно-планувальне та конструктивне рішення зведеного приміщення відповідає чинним вимогам діючих нормативних документів та може безпечно експлуатуватись в межах свого функціонального призначення, виконані будівельно-монтажні роботи з будівництва прибудови забезпечують експлуатаційну надійність будівлі, її міцність, стійкість, жорсткість несучих конструкцій, якість виконаних робіт відповідає вимогам діючих будівельних норм і правил, в тому числі правилам пожежної безпеки.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири.
У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.
В законі наведено визначення терміну «прибудинкова територія» - це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Для мешканців багатоповерхівок важливим є те, що прибудинкова територія, точніше «права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія», відносяться до спільного майна багатоквартирного будинку.
Цивільний кодекс України визначає: «Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія (ч.2 ст.382 ЦКУ).
Інші співвласники багатоповерхового будинку не заперечують щодо існування на прибудинковій території такого приміщення кафе, що підтверджується довідкою ВЖРЕПУ- балансоутримувача.
Таким чином, позивачем доведено, що зведена нею на прибудинковій території багатоквартирного будинку прибудова до належного їй приміщення кафе, відповідає всім державним будівельним нормам, стандартам та правилам, включаючи санітарні та протипожежні, що підтверджується висновком судового експерта.
Позивач довела, що вона як власник приміщення у багатоквартирному житловому будинку має право власності на прибудинкову територію, на якій і зведено прибудову, а також, відсутність жодних заперечень з приводу прибудови як балансоутримувача, так і інших співвласників будинку (доказів протилежного суду не надано).
Позивачем також, на підставі первинних документів доведено, що зведення прибудови відбувалось за її власний рахунок шляхом проведення оплати матеріалів та підрядних робіт з будівництва.
Таким чином, наявні всі законні підстави для визнання за ОСОБА_1 права власності на новозведений нею об'єкт нерухомості задля державної реєстрації за нею такого права на підставі рішення суду. Керуючись ст.ст.3, 4, 5, 7-13, 17, 43, 49, 76-81, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити. Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) право власності на приміщення № 1 (літер «а») площею 34,0 кв.м зі сходами, що прибудоване до належного їй приміщення кафе за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд протягом місяця з дня його проголошення.
Суддя О. П. Сингаївський