Ухвала суду № 81043633, 02.12.2015, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2015
Номер справи
812/1603/15
Номер документу
81043633
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

5.6.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

02 грудня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1603/15

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» до Лисичанської міської ради Луганської області в особі Комісії з питань надання дозволів на встановлення індивідуальних систем опалення в багатоповерхових будинках, які обладнані централізованою системою опалення, про визнання нечинним та скасування в частині рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (далі за текстом – Позивач, КП «Лисичанськтепломережа») до Лисичанської міської ради Луганської області в особі Комісії з питань надання дозволів на встановлення індивідуальних систем опалення в багатоповерхових будинках, які обладнані централізованою системою опалення (далі за текстом – Відповідач, Комісія), про визнання нечинним та скасування в частині рішення.

Комунальне підприємство «Лисичанськтепломережа» просить визнати нечинним та скасувати пункт 1 і Додаток №1 Проколу засідання комісії з питань надання дозволів на встановлення індивідуальних систем опалення в багатоповерхових будинках, які обладнані централізованою системою опалення, від 26 серпня 2015.

В обґрунтування своїх вимог Позивач зазначив наступне. КП «Лисичанськтепломережа» є підприємством теплової комунальної енергетики, заснованим на майні територіальної громади м. Лисичанська. Рішенням виконкому Лисичанської міської ради «Про створення комісії з питання встановлення індивідуальних систем опалення в багатоповерхових житлових будинках, які обладнані централізованою системою опалення», № 670 від 21.09.2004 була створена постійно діюча комісія з питань надання дозволів на встановлення індивідуальних систем опалення в багатоповерхових житлових будинках, які обладнані централізованою системою опалення, при міській раді та затверджено Положення про порядок надання дозволів на встановлення індивідуального опалення в багатоповерхових будинках, які обладнані централізованим опаленням.

Рішенням виконкому Лисичанської міської ради «Про внесення змін в порядок встановлення індивідуальних систем опалення» від 06.06.2009 № 461 затверджений новий Порядок встановлення систем індивідуального опалення в житлових будинках, які обладнані централізованою системою опалення.

Рішенням виконкому Лисичанської міської ради № 170 від 02.06.2015 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 16.09.2014 №291» внесено останні зміни до складу комісії з питань видачі дозволів на встановлення індивідуальних систем опалення у багатоповерхових будинках, обладнаних централізованою системою опалення, та затверджено її у складі: голови комісії – ОСОБА_1, заступника голови комісії – ОСОБА_2, секретар комісії – ОСОБА_3 та членів комісії – із 8 осіб.

26 серпня 2015 року комісія з питань надання дозволів на встановлення індивідуальних систем опалення в багатоповерхових будинках, які обладнані централізованою системою опалення Лисичанської міської ради (далі за текстом - Комісія) Протоколом № 4 (далі за текстом - Протокол) прийняла рішення про видачу завдання на проектування відповідно до Додатку № 1 до Протоколу.

Прийняте рішення Позивач вважає протиправним, оскільки воно прийняте без попереднього ухвалення рішення щодо надання дозволів на відключення від системи центрального опалення окремих житлових будинків, в яких знаходяться квартири.

Ухвалою судді від 19 листопада 2015 адміністративний позов Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» до Лисичанської міської ради Луганської області в особі Комісії з питань надання дозволів на встановлення індивідуальних систем опалення в багатоповерхових будинках, які обладнані централізованою системою опалення, про визнання нечинним та скасування в частині рішення залишено без руху.

Запропоновано Позивачу усунути недоліки позовної заяви у строк протягом десяти календарних днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до Луганського окружного адміністративного суду уточненої позовної заяви, в якій обґрунтувати своє звернення відносно підсудності такого спору саме окружному адміністративному суду відповідно до частин 1 та 2 статті 18 КАС України;

зазначити номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є, Позивача та Відповідача, або зазначити про їх відсутність чи необізнаність про їх наявність;

зазначити в прохальній частині позову назву органу місцевого самоврядування (Лисичанської міської ради Луганської області), рішення якого оскаржується та заявлені вимоги про його скасування.

На виконання ухвали від 19.11.2015 Позивач надав уточнення до адміністративного позову, в яких зазначив наступне. Позивач вважає, що заявлені спірні відносини щодо визначення предметної підсудності повинні вирішуватися відповідно до ч. 3 статті 18 КАС України, яка надає можливість позивачу звернутися як до місцевого суду як адміністративного, так і до окружного адміністративного суду за своїм вибором. У зв'язку з чим вважає, що ним правомірно поданий позов саме до Луганського окружного адміністративного суду.

Перевіривши матеріали позову, суд дійшов висновку про необхідність повернення адміністративного позову позивачу у зв'язку з наступним.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Згідно пункту 6 частині 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову Позивач як юридична особа звернувся до окружного адміністративного суду з вимогами до Відповідача, який в розумінні п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України є суб’єктом владних повноважень. При цьому Відповідач є органом місцевого самоврядування. Діяльність відповідача законодавчо врегульована Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Суддя зазначає, що Позивач помилково дійшов до висновку про можливість застосування при даних спірних правовідносинах положень ч. 3 ст. 18 КАС з наступних підстав.

Згідно ч. 3 ст. 18 КАС України справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.

Таким чином, вказаною частиною норми закону чітко визначено, що альтернативна підсудність може бути застосована виключно щодо оскарження дій чи бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади. Тобто, предметом оскарження повинні бути діяння саме органів виконавчої влади, які за своїми повноваженнями виконують функції місцевих органів.

Статтею 118 Конституції України місцеві державні адміністрації визначені як органи, які здійснюють виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі.

Особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

Склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.

Голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.

Голови місцевих державних адміністрацій при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Президентом України і Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня.

Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними чи обласними радами.

Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня.

Статтею 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації» визначено, що місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Статтями 30 (Повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку) та 52 (Повноваження виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради) Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені повноваження виконавчих органів міських рад, відповідно до яких виконкомом Лисичанської міської ради була створена постійно діюча комісія з питань надання дозволів на встановлення індивідуальних систем опалення в багатоповерхових житлових будинках, які обладнані централізованою системою опалення, рішення якої є предметом оскарження по даній адміністративній справі.

Таким чином, відповідно до ст. 118 Конституції України та ст. 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації» до місцевих органів виконавчої влади відносяться місцеві державні адміністрації, які здійснюють виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі.

Як встановлено з матеріалів справи, предметом оскарження є рішення комісії Лисичанської міської ради Луганської області з питань надання дозволів на встановлення індивідуальних систем опалення в багатоповерхових будинках, які обладнані централізованою системою опалення, прийняте 26.08.2015.

Тобто, Позивач оскаржує рішення органу місцевого самоврядування, а не рішення місцевих органів виконавчої влади. Як наслідок, виключена можливість застосування приписів ч. 3 ст. 18 КАС України.

Оскільки в даному випадку однією стороною по справі є орган місцевого самоврядування, відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України справа за позовом Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» до Лисичанської міської ради Луганської області в особі Комісії з питань надання дозволів на встановлення індивідуальних систем опалення в багатоповерхових будинках, які обладнані централізованою системою опалення, підсудна Лисичанському міському суду Луганської області як адміністративному суду.

У зв'язку з чим в силу приписів п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява підлягає поверненню позивачеві, оскільки справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Керуючись ст.ст. 3,18,108 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 118 Конституції України, ст. 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації», ст.ст. 30,52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суддя, -

УХВАЛИВ:

Повернути Комунальному підприємству «Лисичанськтепломережа» позов до Лисичанської міської ради Луганської області в особі Комісії з питань надання дозволів на встановлення індивідуальних систем опалення в багатоповерхових будинках, які обладнані централізованою системою опалення, про визнання нечинним та скасування в частині рішення, разом з усіма доданими документами, у зв'язку з непідсудністю даному адміністративному суду.

Роз'яснити позивачу право звернення з даним позовом до Лисичанського міського суду Луганської області в порядку адміністративного судочинства.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Ухвала суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

СуддяОСОБА_4